Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Spirit ROM: Můj denní chleba (6. díl našeho seriálu)

  |  4 komentáře  |  autor: Michal Maňák

V našem seriálu o custom ROM jsme se zatím drželi hlavních vývojových větví Androidu. Snad jste se z něj dozvěděli, jaké trendy jsou nejpopulárnější, tento díl ale bude osobnější. Představím vám ROMku, kterou používám už několik měsíců jako tzv. daily driver, neboli stabilní verzi určenou pro denní použití, kdy nemám čas si s telefonem hrát, ale potřebuju být dostupný.

Už v prvním dílu seriálu Flashujeme jste se hlásili o „záživnější ROMky“, nacpané po okraj funkcemi a vylepšeními. Spirit by si mohl nárokovat i titul Otesánka Androidu – jak se někde objeví novinka, vývojáři hned spěchají, aby ji zabalili do instalačního balíčku. Nechtěl bych vás zahltit jejich výčtem, zaměřil bych se proto raději na své zkušenosti, jak jsem ke Spiritu dostal a proč se stal mým denním chlebem.

Spirit není ani známý, ani rozšířený. Na fóru XDA je jeho vlákno zaplněno z velké části oznámeními o updatech, většina komunikace sídlí na Google+ stránkách a mezi oficiálně podporovanými telefony najdete jen Samsungy Galaxy S II, S3 a S4, HTC One M8, Nexus 5 a LG G2, neoficiální sestavení ale najdete pro více zařízení.

Ve většině případů by to asi znamenalo fan projekt, po měsících ale mohu říci, že si vývojáři dávají práci i se zdlouhavým testováním – jen u verze 1.6 jsem našel několik problémů, předchozích pět vydání bylo naprosto stabilních (neboli „rock solid“, jak je populární říkat) i při desítkách funkcí, bez kterých bych se neobešel.

Funkce: Záleží na maličkostech

Vývoj custom ROM probíhá přibližně takto: kdesi v doupěti sedí vývojář s dobrým nápadem a schopností ho naprogramovat a nezáleží, jestli tvoří sám pod svým jménem, nebo hlavičkou týmu, jako je Paranoid Android, OmniROM nebo Slim. Výsledky své práce většina vývojářů postupem času uvolní jako open source a nasdílí ji na veřejném úložišti zdrojových kódů, jako je Gerrit. Tímto krokem končí originální vývoj, ze kterého fanoušci a vývojáři tvoří své vlastní deriváty postupným skládáním (říká se tomu cherrypicking) s příměsí vlastního kódování.

Principiálně to zní jednoduše, až člověka popadne chuť uvařit si vlastní ROMku. Není tomu tak – vyšší číslo verze může znamenat opravy chyb, ale i vznik nových bugů, o vzájemné kompatibilitě ani nemluvě. Správné namixování je tedy stejně důležité, jako samotný vývoj.

Vzhledem k rozmanitosti Androidu to vyžaduje neuvěřitelné zkušenosti a jsem rád, že Spirit vybírá jen ty správné příchutě.

Třeba Quick Settings, neboli rychlé přepínače. Ve výchozím stavu se vejdou tři na řádku. Některé ROMky umožňují jejich zeštíhlení, aby se vedle sebe vešly čtyři – jenže zapomenou na odpovídající snížení jejich výškových rozměrů. Nejlepší variantou je, pokud si můžu vybrat mezi třemi, pěti a čtyřmi, což sice preferuje většina vývojářů – jen kdyby někdy nezapomínali, že používáme telefon i na šířku a pak je potřeba počet přepínačů adekvátně zvýšit.

Nebo notifikace – někdo preferuje postarší Halo, jiný přešel na Hover a třetí si libuje v Heads Up. Kterou verzi z úložiště ale přimíchat? Heads Up mohou kolidovat s Hoverem a některé updaty pro Halo zapomínají, že charakteristická bublina má být pořád aspoň z malé části vidět a ne se skrývat mimo displej.

Do třetice všeho dobrého můžu zmínit lištu s navigačními klávesami. O úpravu její výšky se postará většina konkurentů, ale ne všechny už umožňují přiřadit aktivitu i dlouhému stisku.

Hesla jak z předvolební kampaně: Stabilita a odpovědnost

Úskalím napěchovaných ROMek je stabilita. Vývojáři nemohou hodit vinu na programátory aplikací, tady se jedná o systém a čím více funkcí, tím větší prostor pro chyby. Ani při vychytání bugů není vyhráno, začnete si všímat rychlosti, intuitivnosti uspořádání menu nebo výdrže baterie. Je jasné, že během odpoledne těžko odhalíte, jestli se v telefonu neschovává Pandořina skříňka, která po otevření vysaje akumulátor až na dno.

Právě proto se daily driver hledá tak dlouho a člověk není schopen komplexně prověřit všechny funkce. Stalo se mi, že jsem až na dovolené zjistil, že Wi-Fi hotspot musím ručně nastavit – v krizi by na to ani nebyl čas.

Druhým problémem může být výdrž na baterii. Spoustu funkcí si říká o aktivaci, i když je třeba nikdy nevyužijete – typickým příkladem je rozsvícení displeje při zvednutí telefonu, abyste si přečetli notifikace. Zjistíte, že telefon svítí přeci jen častěji, než potřebujete, zároveň ho ale nemůžete vinit. On vám jen nevidí do hlavy, aby zjistil, jestli se chcete mrknout na hodiny, nebo jen mobil putuje ze stolu do kapsy.

Android jak z Haloweenu

Abyste viděli, jak Spirit funguje a jak bohatá nastavení má, připravili jsme krátké video z posledního vydání 1.7, které coby základ používá Android Kitkat.

Čeho si všímat ve videu?

 • 0:03 Custom progress bar se objevuje, když se např. stahuje aplikace z Google Play. Volba barev je na vás, stejně tak i rychlost animace nebo počet posouvajících se bloků a jejich výška.
 • 0:49 Nastavení navigation ring existuje pouze na telefonech bez hardwarových tlačítek, pokud je nechcete zduplikovat těmi softwarovými. V custom ROM nemusí sloužit jen pro rychlé spuštění Google Search, ale můžete si jeho prostřednictvím třeba zapnout svítilnu.
 • 1:20 – Display animations vám mohou udělat z Androidu cirkus. Některé vypadají na pohled dobře, ale v praxi otravují – často. Objevují se totiž při každém pohybu ve vícepoložkovém seznamu.
 • 2:19 Suspend Actions mají za úkol šetřit baterii – třeba tím, že vypnout GPS při zhasnutém displeji. Ovšem pozor, třeba častý přechod mezi 2G a 3G ubere více energie, než setrvání ve 3G pásmu.
 • 2:33 Wakelock Blocker, neboli blokování „probuzení z režimu spánku“, nenápadného zabijáka baterek. V tomto menu ale můžete zkrotit požadavky aplikací s insomnií – nebo si zkomplikovat jejich fungování.
 • 2:51 Notifikace zvládá Spirit ROM snad ve všech možných podobách.
 • 3:09 Rovněž statusovou lištu si můžete patřičně zkrášlit…
 • 3:20 Těžko najdete dlaždici, kterou by nebylo možné použít v Quick Settings. S Taskerem jsou možnosti prakticky neomezené.
 • 3:44 Ribbons jsou způsobem, jak si přidat zástupce aplikací k jejich rychlejšímu spuštění i mimo displej.
 • 4:35 Dynamic Color Changer poručí navigační i statusové liště, aby se zabarvila podle převládající barvy v jejím sousedství. Vypadá to nesmírně efektně a zároveň je to jen kosmetická vychytávka.
 • 5:20 App Launcher má stejnou funkci, jako Ribbons.
 • 5:41 Jak na multitasking? Můžete využít klasický sloupec z kostiček, nebo jeho odlehčenou variantu Slim Recents. A třeba si přidat indikátor volné RAMky.
 • 6:43 Pie Controls, virtuální navigační lišta zděděná z Paranoid Androidu.
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

4
Komentujte

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Michal Maňákmilde Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
milde
milde

Dik za tip, vyzkousel jsem na mem lg g2 a zatim zustavam a testuju. Do ted jsem jel na liquidsmooth 3.2 Milestone, ale tohle vypada zatim velice nadejne. Takze jeste jednou dik za tip.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (1)

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna…

Mobilní zobrazení