Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Současná elegance: recenze Samsung S7350 Ultra s

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Samsung S7350 Ultra s svým vzhledem nezapře, že patří do rodiny mobilních telefonů Samsung Ultra. Důraz však není kladen jen na krásu a podobné prvky. Výbava pokryje potřeby i těch více náročných jedinců.

Mobilní telefon Samsung S7350 Ultra s do recenze zapůjčil X-Store.CZ.

Samsung S7350 Ultra s přináší 5 Mpx fotoaparát, hudební přehrávač, FM rádio, prohlížeč dokumentů, Bluetooth 2.1, HSDPA či GPS navigaci v podobě aplikace Google Maps. Mezi zajímavé funkce spadá také tzv. „společenská pauza“ nebo voice memo / voice mail, nebo-li částečné ovládání hlasem.

Základní parametry

Rozměry109 x 51 x 13 mm
Hmotnost110 g
DisplejTFT, rozlišení 240 x 400 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 2,6“
Paměť100 MB + paměťové karty microSD/SDHC
Operační systémne / prostředí Samsung
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED dioda
Obsah baleníObsah balení s telefonem – návod, CD se softwarem, microUSB nabíječka, špuntová sluchátka s regulátorem hlasitosti a připojením sluchátek s 3,5 mm konektorem Jack, datový kabel
Cena a dostupnost6 500 Kč, od července 2009

Krátké postřehy z testování:

Co se nám líbilo: dílenské zpracování; kvalitní 5 Mpx fotoaparát; dobře ovladatelná klávesnice; odmítnutí hovoru otočením telefonu; GPS

Co se nám nelíbilo: stále velmi nestabilní Java (což u Samsungů není nic nového); citelně schází Wi-Fi


Obsah balení s telefonem – návod, CD se softwarem, microUSB nabíječka, špuntová sluchátka s regulátorem hlasitosti a připojením sluchátek s 3,5 mm konektorem Jack, datový kabel

Vzhled a konstrukce: nezvykle pevná konstrukce

Samsung už poměrně delší dobu předvádí, jak sestrojit konstrukci, která absolutně lícuje, neviklá se a jejíž kryt nevrže při stisku. Model S7350 do takové skupinky patří. Vhodně zvolená barva spolu s víceméně matným povrchem působí pozitivně na uživatele zejména na přímém slunečním svitu, kdy telefon paprsky neodráží do očí.

Na těle telefonu se nachází tlačítko fotoaparátu a microUSB port, a to na straně pravé z pohledu na přední stranu telefonu. Strana levá nese tlačítka hlasitosti. Další prvky bychom na konstrukci hledali marně, tedy alespoň ty rize funkční.

Zadní kryt se odejímá máčknutím na místě viditelné chlopně (z fotografií) a jeho odsunutím směrem k fotoaparátu. I zde platí maximální přilnavost a preciznost zpracování krytů, aby nevrzali. To u telefonů poutajících na krásu není vždy povinností.

Displej a ovládání: protáhlá nudle

Displej má rozlišení 240 x 400 px na úhlopříčce 2,6“ a zobrazuje 16 milionů barev. Viditelnost a čitelnost je příjemná jak na přímém slunečním svitu, tak ve tmavším prostředí. Úroveň jasu může být uživatelem regulována dle potřeby. Domovskou obrazovku, motiv, pozdrav, dobu podsvícení nebo styl písma, to jsou nastavitelné položky displeje.

Klávesnice nemá jakkoliv vyvýšená tlačítka, avšak toto řešení je na psaní dobré, příjemné. Jedna z dobrých věcí v nastavení telefonu je mimo jiné volba času podsvícení klávesnice. Funkční tlačítka v podobě pětisměrného potvrzovacího tlačítka, dvojice kontextových a hovorových tlačítek není potřeba dále rozebírat.

Baterie a výdrž: kapacita baterie spíše pro low-end

Telefon jsme získali k otestování úplně nový, nerozbalený. První nabití baterie proto probíhalo dle známých doporučení nejprve přes celou noc, aby baterie získala patřičné parametry. Doba výdrže se poté, během užívání telefonu, pohybovala mezi 2 – 4 dny, v závislosti na míře využívání. Nejvyšší úbytek energie byl při využívání webového prohlížeče a pořizování fotografií za přispění LED diody.

Tabulkových hodnot příslušné 880 mAh Li-Ion baterie téměř jistě nedosáhnete (350 hodin v pohotovostním režimu, 6 hodin 30 minut volání). I tak, si myslím, budete s výdrží spokojeni.

Prostředí telefonu: dejme si „společenskou pauzu“

Samsung S7350 má sice jen prostředí od Samsungu a řadí se tedy mezi „hloupé“ telefony, to ovšem nijak neubírá na možnostech využití telefonu. Rozvržení menu je klasicky na 3 x 4 ikony a jeho motiv lze barevně pozměnit jedním ze tří připravených stylů, popř. si vytvořit vlastní editorem.

Občas je vhodné zapnout úsporný režim, který šetří energii analyzováním obrázku a přizpůsobením jasu displeje okolnímu prostředí. Oceňuji svižnost prostředí a multitasking, který využijete především při úpravě tlačítka fotoaparátu právě na tlačítko přepínání zapnutých aplikací či úloh.

Ještě jednu funkci jsme si schovali na závěr této kapitoly. Jedná se o tzv. Společenskou pauzu. Překlad krkolomný, avšak pravdivý. Znamená, že pouhým obrácením telefonu bude aktuální zvuk např. příchozího hovoru dočasně ztlumen. Zvukový profil se přitom nezmění.

Telefonování a zprávy: bez inovací

Kontakty lze ukládat až do výše 1000 položek, a to včetně dalších informací (email, videohovor, internetový telefon, společnost, funkce a typ synchronizace). Přehlednější někomu může připadat rozřazení kontaktů do skupin, tato možnost tu nechybí. Kontakty mohou být zobrazeny podle jména či příjmení.

Sekce zpráv se dělí v podstatě na záložky nových zpráv, přijatých, odeslaných, konceptů, k odeslání a mé složky. Nechybí ani schránka, kde lze spravovat několik definovaných emailových účtů. Nastavení bez znalostí zvládnete s průvodcem.

Ke zprávám můžete přiložit obrázek, videoklip, zvukový klip, fotografii, video, zvuk, list, šablonu, poznámku, prezentaci, vizitku nebo další soubory z telefonu či paměťové karty. Editor je přehledný, poskytuje informaci o napsaných znacích a přiřazených příjemcích zprávy.

Zábava, hudební přehrávač: relaxační koutek

Hudební přehrávač třídí hudbu tradičně podle interpretů, alb, žánrů a také dle vytvořených playlistů. Součástí je i šikovná služba Podcast. Samotný přehrávač si poradí s náhodným výběrem písní, opakováním či zobrazením informací k dané skladbě, pokud píseň tato data obsahuje (ID3 Tag). Hudbu lze nechat přehrávat na pozadí, vybrat předdefinovaný efekt nebo styl vizualizace.

Součástí složky Hudba je navíc služba rozpoznávání hudby, která nahraje krátkou ukázku pomocí diktafonu nebo z rádia a odešle ji přes web k identifikaci. Je však potřeba být k této službě přihlášen.

FM rádio spustíte po připojení sluchátek. Stanice vám automaticky vyhledá a poté hraje také prostřednictvím reproduktoru. Jakoukoliv stanici můžete přidat do oblíbených. Nepostradatelnou součástí je funkce RDS, ID stanice a AF. Také rádio může být spuštěno na pozadí.

Byť telefon nepatří mezi herní kousky, několik Java her v něm najdeme. Chvíle zpestří hry Brain Challenge vol.2, Brick Breaker Revolution, Diamond Twister, Pyramid Bloxx, WSOP a WWTBAM. Další hry si do telefonu každý doinstaluje sám, dle uvážení.

Fotoaparát: vysouvák se skrytým digitálem

5 Mpx fotoaparát dovoluje měnit a nastavovat dle uvážení – velikost fotografie (5 Mpx, 3 Mpx, atd), režim snímání (jednoduché, souvisle, panorama, detekce úsměvu, mozaika, rámeček), nechybí různé scény (krajina, portrét, noční snímek, sport, oslava, pláž, západ slunce, úsvit, podzimní barvy, ohňostroj, text, při svíčkách a podsvícení), režimy zaostření (rozpoznání obličeje, makro, automatické), zapnutí či vypnutí blesku, hodnotu expozice, detekci červených očí, časovač a efekty (černobíle, negativ, vodová barva, reliéf, sépie, obrys).

Citlivost ISO nabízí maximální hodnotu 400 a nižších 200, 100. Přítomen je stabilizátor obrazu, k fotografiím přísluší GPS poloha. V nastavení je ještě varianta manuálního nastavení kontrastu, sytosti a ostrosti, volba zvuku spouště a uložiště fotografií či videa. Fotoaparát pořizuje video v rozlišení 720 x 480 px s 24 snímky za vteřinu. Uživatel bude s výslednou kvalitou vzhledem k zaměření telefonu určitě spokojen.

Organizační a datové funkce: ach ta Wi-Fi, kdepak je?

Při procházení menu narazí majitel telefonu na jeden výrazný nešvar, a to absenci Wi-Fi. Kdyby jí telefon měl, dostal by zcela jiný rozměr zájmu. Kdyby je kdyby, na to se v mobilním světě nehraje. Telefon vměstnal do nabídky např. kalendář, poznámky, úkoly, světový čas a kalkulačku. U té bych se rád pozastavil, protože nabízí opravdu řadu funkcí a je tak vhodným společníkem zejména při školních aktivitách.

Občas se hodí také převodník, časovač, stopky, diktafon, opakovaný budík či RSS čtečka. Telefon podporuje inteligentní hledání, se kterým naleznete hledaný soubor či složku velice hravě. K úpravě obrázků nebo videí slouží příslušné editory. Webový prohlížeč Netfront browser 3.5 stačí na občasné prohlížení oblíbených stránek, hlubší význam a práci s ním bych raději nedoporučoval.

Samsung S7350 může poskytovat údaje o poloze, a to prostřednictvím vestavěné GPS spolu s mapami od Googlu. GPS může také přiřazovat souřadnice k fotografiím. Chcete-li využívat mapy Google, počítejte s datovými přenosy. Veškeré mapové podklady si telefon stahuje pouze a jen přes operátora.

Zhodnocení: za „styl“ se připlácí

Může vám připadat, že jsme se do Samsungu S7350 Ultra s, jak zní celé jeho jméno, až příliš obuli a některé jeho nešvary nadhazovali vysoko. Není to až tak správně. Telefon má řadu předností, mezi které patří ono zmiňované zpracování, bezchybná klávesnice, prostorný protáhlý displej a např. i fotoaparát. Máte-li v hledáčku právě testovaný model a neodradí vás cena kolem 7 tisíc korun, tak si jej určitě pořiďte.

2,6“ TFT displej absence Wi-Fi
pevná konstrukce stabilita Javy
GPS s Google mapami
FM rádio s RDS
podpora 2G a 3G sítí
5 Mpx fotoaparát
ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Mobilní zobrazení