Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sony Xperia Sola – recenze sympatického náhradníka

  |  27 komentářů  |  autor: David Šantora

V dnešní recenzi vám představíme telefon, který některými konstrukčními prvky evokuje pocit, že tu mohl být o něco dříve. Sony Xperia Sola nastupuje na scénu a nutno podotknout, že má dobře nakročeno.

Kapitoly článku:

» Úvod, technické parametry, video, obsah balení
» Design a konstrukce, baterie, výdrž
» Displej a ovládání, prostředí, telefonování a zprávy
» Hudební a video přehrávač, GPS navigace, aplikace, fotoaparát
» Organizační a datové funkce, zhodnocení

Design a konstrukce: vybočuje z Xperií NXT

Design Xperie Sola je mírně odlišný od zakládající trojice NXT řady, tedy modelů S, P a U. Mírně v tom slova smyslu, že se stále jedná o černočerný mobil s ostře řezanými hranami, jako výše zmíněný sourozenci, odlišný ve slova smyslu, že Sole chybí průhledný pásek pod displejem s integrovanými piktogramy ovládání a je zde nahrazen klasicky koncipovanými senzory.

A za sebe zcela na rovinu řeknu, díky bohu, že to někoho v Sony napadlo. Piktogramy jsou totiž viditelné z jakéhokoli úhlu i při sebemenším světle a ne jenom tehdy, kdy se je mobil rozhodne podsvítit. Pokud si ale mobil máme postupně popsat, pojďme na to popořadě. Začít můžeme právě přední stranou. Nad displejem se kromě stříbrného nápisu Sony nachází úzký výdech sluchátka a klasická dvojice senzorů ve složení čidla na světlo a senzoru přiblížení. Kamera pro videohovory chybí.

Pod displejem najdeme již zmíněné senzorové klávesy, a to “zpět”, “domů” a “kontextové menu”. Pod těmito senzory je mobil mírně zeštíhlen. Na této štíhlejší části je viditelný nápis XPERIA, který je směrem od senzorových kláves nasvícen podobně jako SPZ u vozů. Bohužel, zcela nedostatečně. Intenzita svitu je velmi malá a svítí pouze během situace, kdy svítí samotné senzory. Díky tomu, že mobil v danou chvíli držíte většinou kolmo vůči sobě, přes den si svítícího proužku velmi těžko všimnete, a v noci pouze, když mobil dostatečně nakloníte, aby jste na proužek viděli. Roztomilá zbytečnost.

Pokud se přesuneme na levý bok, tak zde Sola obsahuje v horní části vypínač / uspávací klávesu, je tedy umístěná tam, kde drtivá většina přístrojů má ovládání hlasitosti. Nesčetněkrát se mi stalo, že jsem si podvědomě chtěl snížit / zvýšit hlasitost a místo toho jsem přístroj uspal. Proč má Xperia S uspávací tlačítko vlevo na horní hraně, Xperia P vpravo na boku a Xperia Sola na boku levém, nevím, ale přijde mi, jako kdyby designéři Sony sami nevěděli, kam s klávesami.

Kromě této, pro mě rozporuplně umístěné klávesy, na levém boku nenajdeme nic. Pravý bok obsahuje v horní části nekrytý konektor microUSB a ve spodní části ovladač hlasitosti následovaný hned klávesou HW spouště fotoaparátu. A opět mi nezbývá, než se pozastavit nad umístěním klávesy hlasitosti. Výrobce jí totiž opravdu umístil do spodní poloviny telefonu. Co to znamená? Pokud jste praváci, budete si slušně kroutit palec, aby jste jej mohl při standardním úchopu obsluhovat. Přitom místo, kam palec automaticky padne na pravém boku, je zcela prázdné. Jediný důvod tohoto rozložení kláves na bocích přístroje vidím ve snaze vyrobit telefon šitý na míru pro leváky. Ruku do ohně bych za to ale nedal.

Pokud přejdeme na zadní část, v horní části najdeme čočku fotoaparátu s přisvětlovací diodou a druhým mikrofonem pro eliminaci okolního ruchu. Zde bych rád uvedl, že mi bylo několika lidmi řečeno, po dobu používání Xperia Sola, že čistší hovor z mé strany nepamatují. Evidentně tedy odšumovací mikrofon odvádí dobrou práci. Ve spodní části najdeme logo Sony Ericsson a pod ním, úplně vespod, umístěný reproduktor. Jelikož je reproduktor umístěný v části, kde mu vaše dlaň, při uchopení mobilu, vytvoří jakoby zvukovou mušli, je zvuk díky tomu hutnější, příjemnější. Na spodní hraně přístroje najdeme již pouze mikrofon a očko pro provlečení poutka.

Mobil je celý vyrobený z plastu, k tomu je zadní kryt odnímatelný. Pokud jej sundáme, bohužel zjistíme, že baterie je nevyměnitelná. Naopak potěší věc u jiných NXT Xperií zcela nevídaná. SIM karta je klasická a naopak je zde přítomen slot na microSDHC karty. 8 GB vnitřní paměti (respektive 3,98 GB) tedy můžete rozšířit až o dalších 32 GB. V době, kdy hra zabírá v mobilu klidně i přes 1 GB (Max Payne apod.) a film má několik GB, věc zcela záslužná. Konstrukce telefonu občas mírně povrzává, doufám ale, že se jedná pouze o vlastnost zapůjčeného kusu, Sony má obecně kvalitu dílenského zpracování velmi vysoko.

Baterie a výdrž: průměrný bojovník

Mobil obsahuje baterii o kapacitě 1320 mAh, což není rozhodně mnoho. Při střídmém používání jsem se s Xperií Sola dostal na 1,5 dne, při vyšší zátěži mobil večer vyžadoval nabíječku. Výdrž bych ale rozhodně označil za vyšší než u modelu Xperia P, čemuž nasvědčuje i náš standardizovaný test přehrávání videa, kde Xperia Sola dokázala film přehrávat po dobu 5 hodin a téměř 40 minut. Xperia P v tomto testu vzdala přehrávání o dvě hodiny dříve. Na vině bude s největší pravděpodobností nejenom o něco menší displej, ale též technologie WhiteMagic, kterou Xperia Sola oproti Xperia P neobsahuje. Křivka nabíjení u Xperia Sola nevykazuje žádné výkyvy, mobil nabíjí téměř po celou dobu stejně rychle. Po 30-ti minutách Sola nabila baterii na 37% a stoprocentního nabití dosáhla po 1:35 hod.

Kapitoly článku:

» Úvod, technické parametry, video, obsah balení
» Design a konstrukce, baterie, výdrž
» Displej a ovládání, prostředí, telefonování a zprávy
» Hudební a video přehrávač, GPS navigace, aplikace, fotoaparát
» Organizační a datové funkce, zhodnocení

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
18 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
RomčaKáčaRomčaEvaPetr Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Patrik Neuzer
Patrik Neuzer

Dobrý deň, je možné nastaviť ukladanie fotiek (videí) na pamäťovú kartu? Nemá mobil problém s prehrávaním hudby na pamäťovej karte?

sat
sat

Toto bi zaujímalo aj mna že ak to mám na pametovej karte už či to pôjde / hudba / film / fotky / videá atď ? a taktiež aj či možem vsetko čo budem mať v pameti telefonu dávat bez problemou na pametovku a už následne stamat to využívat .:(
proste ak zahltím pamät mobilu abi som dal na pamätovku a uvolnit tak pamäť v mT .(:

Barbora
Barbora

Dobrý den,
přemýšlím o koupi nového mobilu a váhám mezi Sony xperia Arc S nebo Sony xperia Sola. Který je lepší, bereme-li v potaz poměr design-výkon-cena-využitelnost pro běžného uživatele? Děkuji

Mrakoplash
Mrakoplash

Dobrý den.
Nevím jestli mi poradíte,ale u tohoto telefonu mi vadí zobrazování sms přímo na displeji.A to nejen ve stavovém řádku,což se dá vypnout,i když za cenu absence zvukového signálu příchozí sms.Ale i ve spodní části displeje a to se mi vypnout nepodařilo. Není mi příjemné když může kdokoliv vidět odesílatele a část sms určené jen pro mne.Dá se toho nějak zbavit?
Děkuji.

Kuba
Kuba

Dobrý den,

uvažuji o koupi tohoto mobilu a chtěl bych se zeptat jestli můžu hry které si do mobilu stáhnu ukládat na paměťovou kartu.
A jestli rozjede nějaké náročnější hry.

Děkuji za odpověď.

pavel jiřina
pavel jiřina

Nemusíte se bát,na telefonů provedete skoro většinu náročnějších her.
Já osobně už telefon vlastním několik týdnu a mám tam tituly jako např:
Gta 3,dead triger,shadow gun,real racing 2
Všechny tyto hry rozjezdu bez problémů
Jinak hry nejdou přesunout na kartu

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi uvedlo model Redmi 6 Pro už v červnu, teď v září pak začaly jeho prodeje v Indii. Nyní na videu…

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Dlouho očekávaný vlajkový model od japonské společnosti Sony jménem Xperia XZ3 by měl v příštích dvou týdnech dorazit na…

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Zástupci sociální sítě Twitter oznámili, že brzy umožní zobrazování tweetů v obráceném chronologickém pořadí, tedy bez algoritmů. Tedy tak, jak…

Mobilní zobrazení