Mobilizujeme.cz

Sony obrací: Nové voděodolné Xperie Z5 raději nekoupejte

  |  12 komentářů  |  autor:

Již od uvedení původního modelu Xperia Z se Sony vychloubá voděodolností svých zařízení. Toto je v určitém smyslu základní úspěchu celé řady Xperia Z, protože se jednalo o jedny z prvních smartphonů, které skutečně byly voděodolné. Dokonce v promo materiálech výrobce se můžeme setkat s populárním focením pod vodou. To ale skončilo, nová generace Xperia Z5 má daleko přísnější záruční podmínky.

Sony_Xperia_ZR_vodeodolnost_promo_material

Pokud něco na řadě Xperia Z oceňujeme, pak je to právě voděodolnost zařízení, ta splňují normy krytí IP67/IP68, tedy kompletní prachutěsnost a voděodolnost při ponoření do 1 metru vody na 30 minut. Pokud jste zvyklý fotit pod vodou, pak vězte, že s tím je konec. Sony oznámilo na speciální stránce, která se věnuje záruce novinek Xperia Z5, Xperia Z5 Compact a Xperia Z5 Premium, jaké budou záruční podmínky.

xperia-z5-z5-compact-z5-premium

Vytáhneme-li z podmínek to zajímavého, pak se dozvíme následující: „Neměli byste svá zařízení kompletně potápět nebo vystavovat mořské vodě, slané vodě či chlorované vodě. Nežádoucí jsou také tekutiny, jakými jsou například nápoje. Zneužívání a nesprávné používání smartphonu může vést ke zrušení záruky.“ Sony tedy kompletně obrátilo svou strategii voděodolných telefonů. Kam tedy můžete svůj smartphone ponořit? Jaká voda je vlastně vyhovující? Pitná voda, která vám teče z kohoutků může být taktéž chlorovaná.

Firma zmínila, že prostě zařízení nesmíte potápět, akceptuje ale zařízení, která jsou používána za deště, vlhkýma rukama nebo jsou polita vodou. Opakovaně bylo ovšem zmíněno, že zařízení nesmí být ponořena do kapaliny. Také bylo vysvětleno, že krytí podle specifikace IP je samozřejmě testováno v přísných podmínkách, tedy zařízení je opatrně ponořeno do tanku s vodou v kontrolovaných podmínkách a stejně tak je po určeném čase vytaženo opatrně ven. Pokud se zařízením například plavete, pak jej vystavujete abnormálnímu tlaku a podle Sony se jedná už o hrubé zacházení. Takové zacházení nedokáže záruka prostě pokrýt.

sony_under_water

Co si o tom teď myslet? Je to jednoduché, Sony se zdráhá uznávat na záruku jakékoliv poškození po zásahu kapalinou a zaměří se jen na ty, kde si je jisto, že nebylo zařízení vystaveno extrémním podmínkám. Každý rozumný jedinec nejspíš tuší, že zařízení nemůže vzít do slané vody, sůl by prostě ucpala síťky reproduktorů, mikrofonů atd., nejspíš také každého napadne, že polévat zařízení slazenými nápoji nebo třeba kafem, také nebude to pravé ořechové. Co se chlorované vody týká, tak tam bych se toho úplně nebál, těžko Sony pozná, že jste se zařízením skočili do bazénu, to nelze odlišit třeba od polití pitnou vodou, navíc musejí brát v potaz potenciální zmetkové kusy, které prostě nebudou dostatečně utěsněné.

poskozeni_vodou_xperia

Osobně v tom více méně vidím pouze strašáka, nakonec Sony bude těžko prokazovat, jak bylo zařízení poškozeno a zda-li nebyla vada způsobena náhodou špatným utěsněním smartphonu. Sony také prohrálo řadu soudních sporů, které vedlo v první generaci Xperia Z, kdy se snažili všechna poškození v servisním středisku zamítnout na nesprávná používání, ukázalo se, že nedokáží prokázat, zda-li někdo dovřel či nedovřel krytku.

Zdroj: Phonearena

ČLÁNKY:, , , , ,
LG Q6 je bezrámečkový telefon pod 10 tisíc. Známe i dostupnost

LG Q6 je bezrámečkový telefon pod 10 tisíc. Známe i dostupnost

VČERA  |    |  4 komentáře

Na český trh oficiálně míří očekávaný a poměrně dost zajímavý smartphone jihokorejského výrobce. Nové LG Q6 přináší zejména prémiový bezrámečkový design –…

Dočkáme se modulárního smartphonu od Samsungu?

Dočkáme se modulárního smartphonu od Samsungu?

VČERA  |    |  diskuze (0)

Svůj modulární telefon má již několik společností. Patří mezi ně například Motorola nebo LG. Oba výrobci přišli s odlišným řešením modularity. Některé…

Microsoft se opět snaží "modernizovat" Skype pro iPhone

Microsoft se opět snaží „modernizovat“ Skype pro iPhone

VČERA  |    |  diskuze (0)

Nedávno jsem zkritizoval Microsoft za jeho přístup ke Skypu. Jak je pro redmondského giganta typické, dokud se tento jednoduchý a populární komunikační…

Mobilní zobrazení