Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sony Ericsson Zylo – recenze walkmanu s podporou FLAC formátu

  |  8 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Sony Ericsson Zylo (W20) zhodnotí recenze, ve které jsou zmíněny přednosti telefonu – Walkman 4.0, formát FLAC, rychlá data, microSD, FM rádio, ale také doslova hříchy – Fastport konektor či chybějící 3,5 mm Jack.

Sony Ericsson Zylo do recenze zapůjčil oficiální eShop Sony Ericsson.

Sony Ericsson Zylo (W20) je zástupce hudební řady Walkman, která je i přes postupný přesun do pozadí stále velmi oblíbená. Model se od ostatních odlišuje podporou souborů FLAC. Ostatní výbava je očekávaná – hudební přehrávač Walkman 4.0, 3,2 Mpx fotoaparát, slot na microSD kartu, FM rádio s RDS, podpora dat HSDPA. Nečekaně zde působí konektor Fastport, kterým výrobce zřejmě chce získat anticenu za nejvíce neoblíbený port na mobilním telefonu. Inu, komu není radno, tomu není pomoci.


Sony Ericsson Zylo – oficiální fotografie

Základní parametry – Sony Ericsson Zylo

Rozměry103 x 52 x 11,5 mm
Hmotnost115 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,6“
Procesor a paměť256 MB + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémne, prostředí Sony Ericsson (A200)
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), geotagging, nahrávání VGA videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, externí reproduktor
Cena a dostupnost3 600 Kč, srpen 2010

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu Zylo:

Co se nám líbilo: hudební přehrávač 4.0 s ovládáním pohybem, podpora formátu FLAC, příjemná klávesnice, výdrž telefonu, slot na microSD kartu, podpora rychlých dat HSDPA, FM rádio s RDS

Co se nám nelíbilo: konektor Fastport, chybějící bezdrátové Wi-Fi, obyčejná pecková sluchátka bez redukce na 3,5 mm Jack, scházející USB kabel v balení, fotoaparát bez autofocusu

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Sony Ericsson Zylo navštivte katalog mobilů.

Obsah balení:

Sony Ericsson Zylo se prodává v poměrně velké krabičce, která v sobě ukrývá jedno překvapení – kapesní reproduktor MS410. Ten je připojitelný k telefonu přímo přes Fastport konektor. V balení s telefonem se dále objevuje návod, záruční list, standardní nabíječka, pecková sluchátka a baterie. Paměťová karta typu microSD a USB kabel není součástí balení, je nutno je dokoupit.

Vzhled a konstrukce:

Do rukou se nám dostal přírůstek řady Walkman, který si zakládá na důvěrně známých tvarech, rozmístění ovládacích tlačítek a příjemné klávesnici. Model Zylo neohromí kdejakou výbavou, avšak v hudební sekci nemá soupeře. Do telefonů přináší dosud nepodporovaný hudební formát FLAC. Po stránce zpracování si vede přijatelně, mrzí jen používané plasty namísto kovu. Nejvíce se nám zalíbila verze ChaCha Silver, proto jsme právě tu testovali.

Výsuvná konstrukce má přiměřenou vůli, proto nedochází k samovolnému vysunutí. Přední strana, konkrétně horní část s displejem, nese středové potvrzovací tlačítko se samostatným kruhem pro volbu stran, dvě kontextová tlačítka přímo pod displejem, tlačítka hovoru, mazací tlačítko a tlačítko zkratek, v němž lze částečně přepínat i mezi vybranými aplikacemi.

Po vysunutí se objevuje klasická klávesnice s polštářkovými tlačítky, na které je radost psát. Mezi tlačítky 4 a 7 je tu viditelný miniotvor se skrytým mikrofonem. Prohnutá záda telefonu nesou 3,2 Mpx fotoaparát, reproduktor, logo výrobce a řady Walkman. Na levém boku přístroje z pohledu uživatele je umístěn odporný, zastaralý konektor Fastport a otvor pro poutko. Na pravém boku pak tlačítka hlasitosti a Walkman tlačítko. Proč chybí klasický 3,5 mm Jack? Vždyť i model W995 měl alespoň oba, zastaralý Fastport a 3,5 mm Jack!

Zadní kryt je možný sejmout od horní hrany směrem dolů, přičemž se nesmíte bát přitlačit, lehce to nejde. Pod ním se ukrývá slot na microSD kartu a slot na SIM kartu, do kterého nelze sáhnout bez vyjmutí baterie.

Displej a ovládání:

Displej telefonu má rozumnou úhlopříčku 2,6“, avšak rozlišení QVGA (240 x 320 px) už by výrobce měl pomalu nahrazovat vyšším, např. HVGA (320 x 480 px). Jedná se o typ displeje TFT, se zobrazením 262 tisíc barev, který je odolný vůči poškrábání (udává výrobce, my tomu příliš nevěříme) a má akcelerometr pro automatické překlápění displeje. Regulace jasu automaticky možná není, chybí světelné čidlo.

Baterie a výdrž:

Baterie typu Li-Ion má kapacitu 920 mAh a podle výrobce by měla vykazovat hodnoty výdrže telefonu až 340 hodin v pohotovostním režimu v sítích GMS, 400 hodin ve 3G sítích. Výdrž při hovorech 4 hodiny (GSM), 3,5 hodiny (3G). My jsme se během testování setkali s hodnotami výdrže kolem 3-4 dní při běžném používání, což je pro mnoho uživatelů dobrá hodnota. Jakmile však vsadíte na intenzivní poslech hudby, umocněný připojeným reproduktorem, tak výdrž klesá rychleji. Pod dva dny byste se ale dostat rozhodně neměli, pokud dodržíte rozumnou úroveň jasu a nebudete datově spojeni přes operátora celé dny.

Prostředí telefonu:

Sony Ericsson se nepotřeboval dlouho rozmýšlet a vsadil u modelu Zylo na osvědčené, pro někoho už ohrané, prostředí A200. Znamená to téměř nemožnost úpravy domovské obrazovky (i když na ní lze alespoň spustit např. Facebook, Twitter, Music Genie či Walk Mate, vždy však jen jeden z nich) a menu s rozmístěním 3 x 4 ikon. Své místo v něm má Walkman, FM rádio, PlayNow arena či webový prohlížeč Netfront. Paměť telefonu, konkrétně vnitřní část, má velikost 256 MB, další paměť představuje microSD karta (výrobce udává až 16GB). Velikost obou pamětí lze rychle vyvolat v domovské obrazovce, a to zmáčknutím jednoho s hlasitostních tlačítek.

Více se k prostředí telefonu dozvíte z následujícího videa, případně doporučujeme starší modely Sony Ericsson, nejen řady Walkman, které jsou téměř totožné, co se prostředí týče. Vždy se liší pouze v předinstalovaných aplikacích a hrách.

Telefonování a zprávy:

Následující části jsou převzaté ze starších modelů Sony Ericsson, jelikož jsou naprosto shodné.

Do telefonu se vejde až 1000 kontaktů, ke kterým lze přidat až 7000 čísel a další podrobné údaje – bydliště, zaměstnání, www, obrázek, vyzvánění, poznámky, narozeniny, atd. Uživatel si volí, zda chce ukládat kontakty jen do telefonu, na SIM kartu či zároveň. Telefonní seznam řadí kontakty dle jména nebo příjmení. Nechybí možnost vytváření skupin volajících s různými melodiemi volání a velmi vhod může přijít vytvoření vlastní vizitky s několika čísly a informacemi o sobě, kterou lze odesílat přes SMS, email nebo Bluetooth.

Menu zpráv je stále stejné, přehledně rozdělené na jednotlivé kategorie, mezi nimiž figuruje i Facebook a email. Zprávy mohou být zobrazovány klasicky nebo v podobě jakýchsi diskusních bublin, které se slučují dle odesílatele. Telefon pojme až 1000 zpráv, což absolutně dostačuje. Emailový klient při prvním otevření požádá o vyplnění základních údajů o vašem emailu a poté službu nastaví tak, aby pracovala správně.

Fotoaparát:

Prostředí fotoaparátu zapadá do řady Walkman, takže je očekávané. 3,2 Mpx fotoaparát postrádá autofocusu a LED blesk, to jsou zásadní nedostatky, které určují výslednou kvalitu fotografií. V nastavení lze povolit přiřazení místo pořízení fotografie (geotagging), avšak pozor na to, že telefon nemá GPS a tak si o souřadnice řekne skrze datové připojení přes operátora. Je možno volit režim snímání, velikost fotografie, noční režim, samospoušť, měření expozice, vyvážení bílé barvy, efekty či měnit zvuk závěrky.

Podíváme-li se na zkušební fotografie, pak je na nich viditelná neostrost, slévání barev a mlhový opar. Bohužel, absence autofocusu a použitá optika, to je prostě znát. Video na tom není o mnoho lépe, i když alespoň má rozlišení VGA (640 x 480 px) s 29 snímky/s.

Zkušební fotografie – Sony Ericsson Zylo:

Zkušební video (MP4, 640 x 480 px, velikost 4,3 MB)

Hudební přehrávač, média:

Od začátku je zřejmé, že předností telefonu je hudba, resp. přehrávač Walkman ve verzi 4.0 a další multimediální obsah, shlukovaný do složky Média. Aby to nebyl jen další model této řady bez inovací, přihodil Sony Ericsson podporu hudebních souborů s příponou FLAC (zkratka pro volný bezztrátový zvukový kodek, populární formát pro kompresi zvuku. Na rozdíl od ztrátových kodeků, jako jsou Vorbis, MP3 a AAC, neodstraňuje žádné informace z audio proudu a je vhodný jak pro každodenní poslech tak pro audio archivaci. FLAC formát je současně velmi podporován mnoha softwarovými projekty a roste i hardwarová podpora). Přehrávač tedy zvládá hudební formáty FLAC, MP3, AAC a WAV.

Nebyl by to však Sony Ericsson, aby nedotáhl myšlenku až do konce. Pro poslech takového zvuku se běžná pecková sluchátka rozhodně nehodí, v nich kvalitu nepocítíte. Přibalený reproduktor už rozdíl mezi klasickou MP3 a FLAC zachytí, stále to však není ono. Proč například nejsou v balení špuntová sluchátka, která byly dříve dominantou řady Walkman, je mi záhadou.

Walkman 4.0 má prostředí důvěrně známé z předchozích modelů. Upravit je možno pozadí přehrávače (zvolit z několika pohyblivých stylů), ovládat přepínání písní a hlasitosti přidržením tlačítka Walkman a pohybem v daném směru (posun po písních trhnutím doprava či doleva, úprava hlasitosti pohybem ruky vzhůru či dolů). Tlačítko Walkman na boku telefonu má dvojí funkci, a to zapnutí přehrávače krátkým stiskem a v režimu fotoaparátu funguje jako tlačítko pro vyfocení snímků. Fotoaparát se s ním však nedá spustit např. delším podržením.

Volba písní může být čistě náhodná, s opakováním a dále také např. dle interpreta, alba, složky či typu souboru. Připraven je ekvalizér s nabídkou stylů – basy, výšky, tvrdá hudba, pop, jazz, normální, ambientní hudba, soul, klidná hudba. Možná je úprava ručně, kdy nastavíte přesně to, jak si produkci představujete. Součástí je i podpora zvuku Clear Bass. Někomu může více vyhovovat volba – rozšířené stereo. Přehrávač se automaticky přetáčí podle polohy na šířku displeje, lze to ovšem ručně definovat, čemu dáváte přednost.

Sekce Moje hudba obsahuje hudební kanály, PlayNow arenu (odkaz na sekci s hudbou) a nabídku hudby dle interpretů, alb, skladeb, seznamu skladeb, zvukových knih, kanálů podcast a funkce SensMe, žánr a rok. Zmíněné funkce umí na základě informací, přidaných do hudebních souborů, řadit soubory dle nálady (SensMe), žánru a roku vydání. Hodí se také funkce přidání určité skladby do fronty, pokud zrovna máte nějakou skladbu puštěnou a chcete jako další rovnou některou přidat, bez nutnosti vytváření playlistů.

Složka média obsahuje kromě hudby dále fotografie, video, hry a webové kanály. Fotografie jsou dále strukturovány na Facebook, PlayNow, poslední foto, fotoalbum, značky fotografií, geotagy, fotografické kanály, webová alba a obrázky. Uživatel má tedy patřičný přehled. Ve složce videa jsou odkazy na videokanály, PlayNow, YouTube, videoklipy, album kamery a kanály podcast. Her je v mobilu celkem osm předinstalovaných a další je možno získat z PlayNow areny nebo kdekoliv jinde, stačí pátrat po Java souboru s příponou .jar.

Organizační a datové funkce:

Po stránce organizační se jedná o několikaletý stop-stav ze strany Sony Ericssonu, neboli nic nového netřeba. V sekci organizátor nalezneme budík (5 nastavitelných budíků s opakováním), kalendář, úkoly, poznámky, časovač, stopky, kalkulačku, synchronizaci, přenos souborů a odkaz na aplikace a správce souborů. Je zde také videohovor, který značí možnost uskutečnění hovorů s obrazem, a to pomocí zadního fotoaparátu. Pak je v menu ještě složka Zábava, ve které je služba TrackID (určení názvu hrané skladby), PlayNow, služby určení polohy, hry, ukázkové video a nepochopitelně i záznam zvuku. Záznam zvuku je tedy podlé výrobce zábava, no nevím nevím, jak to myslí.

Služby určení polohy obsahují Google mapy ve verzi 3.0.0. Např. navigaci Wisepilot si lze stáhnout přes PlayNow arenu, avšak jedná se o placenou navigaci, proto popřemýšlejte spíše o nějaké alternativě. U Google map počítejte s nutností mít datové přenosy přes operátora, nejlépe nějaký měsíční balíček, za který nebudete platit nesmyslné částky. Telefon nemá GPS, vypomáhá si s určením polohy pouze s daty přes operátora (A-GPS).

Data jsou u telefonu zastoupena následovně, a to přes operátora GPRS, EDGE, 3G a HSPA (download až 7,2 Mb/s, upload až 2 Mb/s). Pokud podporuje váš operátor videohovory (v Česku jen O2), pak je realizujete skrze zadní fotoaparát. Bezdrátové Wi-Fi nicméně chybí, což pokládám za velkou chybu výrobce. Je zde pouze Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech a připojení k počítači skrze USB kabel s Fastport zakončením (není v balení).

Závěr recenze Sony Ericssonu Zylo

Tak se mi zdá, že Sony Ericsson zas jednou chtěl ohromit svět něčím, dosud v telefonech nevídaným, čímž je formát FLAC, avšak o zbytek funkcí už se nestaral. Stačilo přitom tak málo – přidat Wi-Fi, autofocus fotoaparátu, lepší špuntová sluchátka a vyměnit nic nemohoucí prohlížeč Netfront za jiný. Proč tak výrobce nečiní, nevím. Jisté je, že si s modelem Zylo opět jen přidělal vrásky na čele a dobrou prodej nemůže očekávat. Dnes už za cenu pod čtyřmi tisíci lze sehnat daleko vybavenější telefon, než takový, který si hraje s hudebním přehrávačem Walkman na něco, čím není. Chválím snahu o inovace, to se cení, ale inovace na úkor běžně očekávaných funkcí prostě možná není. Tak snad příště přinese Sony Ericsson konečně telefon, který bude mít domyšleno vše od začátku do konce.

Koupit Sony Ericsson Zylo na oficiálním eShopu Sony Ericsson.

Walkman 4.0 Fastport konektor
podpora formátu FLAC chybí autofocus
rychlá data HSDPA absence Wi-Fi
slot na microSD
příjemná klávesnice
výdrž
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

8
Komentujte

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
LindaEMFrenkieLizakolli Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Drobek
Drobek

Ten Fast-port to zabil…Bohužel :(

Liza
Liza

Aj moj brat si mysli tak… :(

Ladislav
Ladislav

Na to že má 3MP fotí luxusně! a na to že nemá autofocus! Foti líp než Nokia N86 8mp a to jí mám.

kolli
kolli

Ta retro kazeták je velmi cool!:) Bohužel nejsem si jisté že má „walkmanmobile“ optimální budoucnost.

Frenkie
Frenkie

Mne neide vypnúť zvuky fotoaparátu. :( neviem proste v nastaveniach nemám vypnuté možnosť a vo videu je

Linda
Linda

Když najedu na fotoaparát, a dám nastavení, a proklikám se doprava na to podrobnější nastavení, je tam ikona : Tvuky závěry → Zvuk 1-4 a uplně dole je Vypnuto.. :)

EM
EM

prosím nevie niekto ako sa zväčšujú hodiny na displeji ?? dakujem

Linda
Linda

Když jsem si telefon koupila, v obrázkách už jsem jich pár měla. Jeden z nich je spíše aplikace,: flipdown clock – a je to spořič obrazovky na kterém jsou automaticky nastavené hodiny přes celý display :)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Facebook testuje překladač přímo v aplikaci Messengeru

Facebook testuje překladač přímo v aplikaci Messengeru

DNES  |  Radek Chlup  |  diskuze (0)

Facebook chce zavádět automatický překlad angličtiny a španělštiny v aplikaci Messenger. O tento překlad se bude starat AI, která bude aktivní…

Apple experimentuje s iPhonem bez konektorů, tvrdí Bloomberg

Apple experimentuje s iPhonem bez konektorů, tvrdí Bloomberg

DNES  |  Jakub Mokříš  |  4 komentáře

Představte si, že si koupíte telefon, který je prost jakýchkoliv otvorů, vstupů a podobně. Vypadá to, že k něčemu takovému Apple…

Xiaomi Mi Pad 4 dostane čtečku tváře a 6 GB RAM

Xiaomi Mi Pad 4 dostane čtečku tváře a 6 GB RAM

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Systém rozpoznávání tváří se stává čím dál tím populárnějším. Nejen mezi smartphony, ale už si hledá cestu i do tabletů. Xiaomi…

Mobilní zobrazení