Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sony Ericsson Xperia X8 – recenze sněhobílého křížence X10 a X10 Mini

  |  78 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Sony Ericsson Xperia X8 je správnou volbou pro ty, kteří mají zájem o kompromis mezi X10 a X10 Mini. Recenze Xperia X8 zkoumá možnosti a schopnosti telefonu, který má OS Android, HVGA dotykový displej, klasické konektory a vyměnitelný zadní kryt.

Mobilní telefon Sony Ericsson Xperia X8 do recenze zapůjčil e-Shop Sunnysoft.

Sony Ericsson Xperia X8 zapadá mezi výrobcem odsouzené modely Xperia s operačním systémem Android, které se nedočkají verze 2.2 Froyo. Přesto se najde mnoho pozitiv, která telefon vyzdvihují a jsou pro zájemce klíčová. Telefon se prodává v Česku oficiálně v bílém provedení s vyměnitelným zadním krytem, lze však narazit i na černou variantu telefonu.


Sony Ericsson Xperia X8 – oficiální fotografie

Základní parametry – Sony Ericsson Xperia X8

Rozměry99 x 54 x 15 mm
Hmotnost104 g
DisplejTFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3“
Paměť211,8 MB + paměťové karty microSD až 16GB
Operační systémAndroid 1.6 (aktualizovaný na 2.1)
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), geotagging
nahrávání VGA videa s 30 snímky/s
Obsah baleníuživatelská příručka, baterie, nabíječka, USB kabel, klasická pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack, 2GB microSD karta
Cena a dostupnost4 500 Kč, od října 2010

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu Xperia X8

Co se nám líbilo: standardní 3,5 mm konektor Jack a microUSB, podpora rychlých dat včetně Wi-Fi, GPS s Google mapami, Android Market, dotykový kapacitní displej, výměnný zadní kryt, podpora microSD karet.

Co se nám nelíbilo: výdrž baterie (závislá na počtu spuštěných aplikací, přesném využívání telefonu), nedostatečná paměť RAM, ukončení podpory aktualizací systému na verzi Androidu 2.1, domovská obrazovka nedovoluje nastavit více widgetů (lze odstranit aplikací Launcher Pro).

Obsah balení: všeho dost, navíc kryt

V balení nalezneme vedle telefonu uživatelskou příručku, baterii, nabíječku, USB kabel, klasická pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack a 2GB microSD kartu. Navíc oceníte výměnný zadní kryt se specifickým zabarvením dle zakoupené verze.

Vzhled a konstrukce: zvětšená X10 Mini

Xperia X8 se mi velice líbí díky specifické konstrukci jakoby do sebe dvou zakleslých krytů, zadního do předního. Bílé zabarvení, zapuštěný displej pod úroveň krytu a výměnný zadní kryt dodávají telefonu jiskru. Ve spleti nabízených telefonů s OS Android však bude čím dál těžší uspět, čehož si výrobce dostatečně nevšímal a odsoudil nejen tento model zásekem aktualizací systému na verzi 2.1. Pojďme ale nyní nejdříve ke zpracování telefonu.

Vrchní hrana telefonu nese microUSB port pod krytkou z plastu, tlačítko zámku displeje a port pro 3,5 mm konektor Jack, v netradiční černé barvě vzhledem k bílým krytům. Pravá hrana telefonu má regulační tlačítka hlasitosti a fotoaparátovou spoušť. Tlačítka jsou vystouplá nad povrch tak akorát, nepřekáží ani nejsou příliš titěrná.

Levý bok je holý, bez konektorů. Právě od něj postupujeme v případě sejmutí zadního krytu. Na spodní hraně je maličký otvor mikrofonu. V balení nám výrobce nabízí jeden náhradní zadní kryt v různých barvách, který si tak můžeme dle nálady vyměnit. Narazit lze na bílou a černou verzi telefonu, co se týče minimálně přední strany.

Displej a ovládání: odpovídající HVGA rozlišení

Displej telefonu má úhlopříčku 3“ a rozlišení HVGA (320 x 480 px). Je nepatrně zapuštěn pod úroveň krytu, a tak chráněn před možným poškrábáním. Hodnota jasu se může regulovat automaticky či manuálně. Vedle senzoru jasu nalezneme v blízkosti displeje také proximity senzor k automatickému zamknutí displeje při volání. Obraz se otáčí automaticky díky akcelerometru.

Styl modelů Xperia je dán zejména trojicí tlačítek pod displejem, se kterými se telefon ovládá (funkce nastavení, domů a zpět). Reakce na dotyky na displej jsou přiměřeně rychlé, nicméně nižší hodnota paměti RAM občas telefon při několika spuštěných procesech tak zpomalí, že následné dotyky můžete zkoušet opakovaně a telefon přesto bude zaseklý.

Baterie a výdrž: záleží na procesech

Sony Ericsson Xperia X8 má Li-Ion baterii o kapacitě 1200 mAh. S výdrží jsem byl spokojen, i když přibližně dva až tři dny při běžném využívání nebyly nikterak výjimečným časovým počinem. Velkou roli hraje množství zapnutých aplikací na pozadí, úroveň jasu a taky zapnutá GPS. Obávám se, že při maximálním zatížení není problém „vyždímat“ baterii i za necelý den.

Prostředí telefonu: z Androida 2.1 už výš ne

Telefon disponuje po aktualizaci operačním systémem Android 2.1. Říkám po aktualizaci, jelikož první prodávané telefony musí majitelé aktualizovat z verze 1.6. Nynější prodávané mají verzi 2.1-update1 automaticky. Verze jádra 2.6.29, číslo sestavení 2.0.1.A.0.47. Vnitřní paměť má velikost 211,8 MB a je rozšiřitelná paměťovými kartami microSD. Operační paměť RAM je na tom bídněji, pouhých 175,7 MB pro spuštění a chod aplikací. Procesor je taktován na 600 MHz (Qualcomm MSM7227), grafika je zastoupena čipem Adreno 200.

Výsledek testu Quadrant Standard činí hodnotu 422, což telefon řadí zhruba na úroveň verze Xperia 10 Mini. Rychlík to ale opravdu není, což je vidět především při spouštění aplikací či her, kdy mnohdy vše protahuje víc, než je žádoucí.

Obrazovky pohotovostního režimu zobrazují v každém z rohů jednu funkci a mohou nést opět pouze jeden widget na každé obrazovce. Tento nešvar odstraníme stažením aplikace Launcher Pro z Android Marketu, která dovolí umístit několik widgetů a ikon na každou plochu, podobně jako u všech telefonů s OS Android vyjma Sony Ericssonu, který dodává jakousi nadstavbu prostředí a ta to neumí. Menu je tvořeno po sobě jdoucími obrazovkami s maticí 3 x 4 ikon. Prostředí disponuje jedinečnou funkcí Timescape, která sdružuje Facebook, Twitter, zmeškané hovory a příchozí SMS zprávy do jednoho okna, a tak vám nic důležitého neunikne.

Telefonování a zprávy: vždy s přehledem

Numerická klávesnice určená pro zadávání telefonních čísel, je schována pod ikonkou na ploše. Kontakty jsou řazené běžně podle jména/příjmení. Adresář s kontakty má v podstatě neomezenou kapacitu, určenou pamětí telefonu. Ke kontaktům dovoluje přiřadit kromě jména a čísla i emailovou adresu, poznámku, adresu a organizaci, vyzvánění a adresu pro rychlé zprávy. Nechybí rychlé vyhledávání či hlasové ovládání (nutné doinstalovat z Android Marketu – Voice Search).

Do menu zpráv se lze dostat z domovské obrazovky, a to levým horním rohem. Zprávy se řadí do pořadí dle data přijetí, jiné nastavení zde není možné. V nové zprávě lze definovat více příjemců a přidávat multimediální obsah (MMS zpráva), a to v podobě obrázků, fotografií, videí. Emailový klient rozhodně nefungoval podle představ, jelikož mnohdy nenačítal nové emaily i po manuálním požadavku o načtení, i když emaily byly v mém mailu třeba den či dva. Také mazání zpráv a emailů zaškrtáváním jednotlivých položek nemusí být při větším množství zrovna příjemné.

Fotoaparát: bída s nouzí

Fotoaparát mě zklamal omezenými možnostmi a nastavením, ve kterém jsou pouze scény – automaticky, pláž, sníh, šero, sport. V nastavení telefonu je pak samostatně umístěna volba přiřazování souřadnic k fotografiím (geotagging). Další volby jsou fotoaparátu naprosto upřeny. K tomu citelně chybí autofocus. Fotografie mají velikost max. 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), video rozlišení VGA (640 x 480 px, 30 snímků/s).

Zkušební fotografie – Sony Ericsson Xperia X8

Multimédia, hry, aplikace: obstojí důstojně

Xperia X8 má několik předinstalovaných her, a to Crazy Penguin, Tower Bloxx, Gold Rush, Roller a UEFA.com. Pro poslech hudby nechybí typický Androidovský přehrávač s funkcemi hraní náhodně, s opakováním, podle seznamu skladeb. FM rádio je spustitelné opět až po připojení sluchátek. Zobrazuje názvy rádií a právě hraných skladeb (RDS), má pozice k uložení oblíbených skladeb a dokáže hrát na pozadí telefonu i přes reproduktor.

Přehrávač videí si poradí s formáty MP4, H.263, H.264 a WMV, přičemž je lepší si videa konvertovat do nižšího rozlišení, která se budou snáz a bez záseků přehrávat. Titulky musí být součástí videí. K přehrávání lze doporučit i řadu osvědčených přehrávačů z Android Marketu. Za sebe doporučuji yxplayer.

Užitečné aplikace vždy hledejte na Android Marketu. Mezi tisíci aplikací jsou i ty známé a potřebné, jako např. Skype, ICQ, Facebook, Twitter a mnohé další, nejen pro spojení se sociálními sítěmi. Nemusím snad zdůrazňovat, jakým tempem Android roste a že tudíž aplikace stále jen přibývají.

Organizační a datové funkce, GPS: jde s dobou

Běžné organizační funkce jsou v telefonu zastoupeny budíkem s opakováním, kalendářem, záznamem zvuku, kalkulačka, poznámky a pak aplikacemi spjatými s Googlem, jako Talk, Search, Gmail, Maps a další. Právě Google mapy jsou v telefonu určeny zejména k rychlému nalezení pozice, a to za použití datových přenosů přes operátora (stahování mapových podkladů). Nové verze by nicméně měly být schopny načtení podkladů i přes Wi-Fi a následné zobrazení bez pomoci datových přenosů. Pozici vám telefon nalezne s GPS během chvíle, rychleji za použití A-GPS.

Konektivitu telefonu zastupují datové přenosy přes operátora – GPRS, EDGE a HSPA (stahování až 7,2 Mb/s, odesílání až 2 Mb/s). Bezdrátové připojení obstará Wi-Fi a na kratší vzdálenost je uplatnitelný i Bluetooth 2.1, který můžete využít např. při spárování Bluetooth sluchátek. Standardní microUSB port slouží k připojení USB kabelu a taktéž nabíječky. Netradiční je naopak 3,5 mm konektor Jack, resp. port v těle telefonu má dodatečné piny pro připojení sluchátek s ovládáním.

Závěr recenze Sony Ericssonu Xperia X8

Po zkušenostech s miniaturní Xperií X10 Mini se mi Xperia X8 zamlouvala především svým netradičním zpracováním, možností výměny zadního krytu a poměrně slušnou výbavou. Hlavně displej s rozlišením HVGA byl daleko přívětivějším, než QVGA u zmenšené verze. Dojem mi naopak kazila nedostatečná hodnota RAM paměti a fakt, že se výrobce zabednil před možnou a vhodnou aktualizací systému Android na verzi 2.2. Telefon tak uvízl někde mezi, odkud ho běžný uživatel bez znalostí a schopností aktualizace neoficiální cestou s rizikem ztráty záruky, jen tak nedostane. A to je škoda.


Porovnání telefonů Sony Ericsson Xperia X10 Mini a X8

Za cenu kolem čtyř tisíc korun bychom dokázali sehnat i zajímavější kousky, jako třeba LG Optimus One či novější Samsung Galaxy Mini. Záleží tak především na každém zájemci, co přesně u telefonu preferuje a který se mu více zamlouvá.

vzhled málo RAM paměti
HVGA displej autofocus
HSPA, Wi-Fi, GPS
3,5 mm Jack
výměnný kryt
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
49 Comment threads
29 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
60 Comment authors
vilemAdrianaPetr SmetanaMáraPetr Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
adis002
adis002

té ramky má opravdu nehorázně málo, kamarádka ho má a po killnutí aplikací ji zbyde něco kolem 68MB :/ (celkem nezvyk, když s LG OO mám po killnutí kolem 300 :D)

TojoTy
TojoTy

To jo prosimtě … kecáš blbosti .. tak tvoje kamarádka má asi teda tu Africkou verzi :D

daddyn
daddyn

dobre den chcu se zeptat proc me nejde se prihlasit na googl kdyz chcu jit na market?dekuju

vendula
vendula

Dobry chcu se zeptat proč mi nejde se přihlasit na googl a kdyš chcu jit na markat.děkuju a kde to mam nastavit.

X8_user
X8_user

musís obnovit továrni nastavení :)

Michal
Michal

Zdravím.chi se zeptat u psaní sms nejde změnit klávesnici na klasickou?

Vlada
Vlada

Jde musiš si stahnout klasik klavku.je na marketu.Nebo na ruzných strankach.

tyrian
tyrian

Prosímtě a víš nějaké ty stránky..?byla bych ti vděčná..děkuji

lianas
lianas

jdi na market a zadej vyhedat klavesnici smart keyboard. NAINSTALOVAT DO TELEFONU PAK PŘEJÍT NA NASTAVENÍ JAZYKA A KLÁVESNICE- NASTAVENÍ METODY SMART KEYBOARD- GENERAL SETTINGS- PORTRAINT MODE-ZVOLIT T9.

Nick:
Nick:

bohužel klavesnice změnit nejde. což mi taky vadí.

lianas
lianas

klávesnici změnit lze!!!!

Nick:
Nick:

Může mi někdo poradit. Když v tom telefonu není žádná galerie. Tak jak mám zobrazit soubory na pamětove karte ? Docela dost mi to vadi ze fotky a videa mi to ukaze vsechno dohromady. A ne tak jak to mam na karte udelany v albumech. Odeslat soubory pres BLUETOOTH. tez nikde neni.

shadee
shadee

BT je až od verze Eclair (android 2.1). Musíte si nainstalovat aplikaci třetí strany.
Jinak co se týká prohlížení souborů na kartě, tak k tomu je také potřeba aplikace třetí strany. ES file commander třeba

Lucka
Lucka

Dobrý den, nikde jsem v telefonu nenašla meřiče hovorů a sms…docela by mě zajímalo kolik protelefonuji minut. Nevíte zda to tam někde je? Nenašla jsem to ani v mauálu…díky

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  6 komentářů

Známý lovec úniků Ben Geskin (@venyageskin1) zveřejnil svou vizi toho, jak by mohl vypadat smartphone s téměř stoprocentním poměrem displeje…

Mobilní zobrazení