Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sony Ericsson Xperia Mini Pro – recenze nejmenšího smartphonu s QWERTY

  |  85 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Sony Ericsson Xperia Mini Pro přebírá žezlo nejmenšího smartphonu s QWERTY po X10 Mini Pro. Recenze telefonu seznámí zájemce s jeho funkcemi, inovacemi a možnostmi využití. Jestli máte v kapse málo místa a potřebujete slušný mobilní telefon, pak nemůže vaše volba být v podstatě jinačí.

Sony Ericsson Xperia Mini Pro můžeme brát jako druhou generaci po starším modelu X10 Mini Pro. Tentokrát však model nepadne tak dobře do rukou ženám s dlouhými nehty, jelikož displej je kapacitní, a tak k ovládání potřebuje prsty, nikoliv nehty. Sympatické parametry přístroje si můžete prohlédnout v následující tabulce. Výrobce dokázal do tak malého přístroje vměstnat opravdu slušný obsah, na který se nyní podíváme v redakčním testu.

Sony Ericsson Xperia Mini Pro můžete zakoupit v oficiálním eShopu Sony Ericsson.


Sony Ericsson Xperia Mini Pro – oficiální fotografie

Základní parametry – Sony Ericsson Xperia Mini Pro

Rozměry a hmotnost92 x 53 x 18 mm
136 gramů
Displejdotykový, kapacitní, LCD, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3“ (192 dpi), technologie Sony Mobile Bravia
sklíčko odolné proti poškrábání, Multitouch, proximity senzor, akcelerometr
Procesor a paměťjednojádrový, 1GHz (Qualcomm MSM8255), grafika Adreno 205
512 MB RAM, 400 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB (2GB v balení)
Operační systémAndroid 2.3.3 (Gingerbread) + nadstavba Timescape
plánovaná aktualizace na vyšší verzi OS (2.3.4)
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk, detekce úsměvu, samospoušť, geotagging
nahrávání VGA videa s 15 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, eko-pouzdro GreenHeart, výměnný zadní kryt, ochranná folie displeje, záruční list
Cena a dostupnost , srpen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Sony Ericsson Xperia Mini Pro

Co se nám líbilo: neotřelý design, kvalitní zpracování, slušná výdrž, 3“ dotykový HVGA displej s technologií Sony Mobile Bravia, výsuvná QWERTY klávesnice se čtyřmi řadami znaků, 1 GHz procesor a k tomu 512 MB RAM, operační systém Android 2.3 Gingerbread, grafická nadstavba Timescape, podpora rychlých dat HSPA, bezdrátové Wi-Fi s DLNA, GPS, slot na microSD kartu, 5 Mpx fotoaparát s nahráváním HD 720p videa, 3,5 mm Jack, hlasové ovládání, Adobe Flash 10.3

Co se nám nelíbilo: chybí podpora DivX/XviD od výrobce, kvalita fotografií a videí neoslní, displej je náchylný na odření, kryt baterie se hůře sejímá

TIP: Pro podrobné informace o telefonu Sony Ericsson Xperia Mini Pro navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: pouzdro či výměnný kryt

Sony Ericsson Xperia Mini Pro se prodává v běžné krabici s logem výrobce, kterou najdeme už u mnoha předešlých telefonů Sony Ericssonu. Obsah mě tentokrát mile překvapil. Najdete tu telefon, baterii, nabíječku s oddělitelným USB kabelem, pecková sluchátka, návod, záruční list a navíc i výměnný zadní kryt, látkové pouzdro GreenHeart a náhradní ochrannou folii displeje. V telefonu je od výrobce zasunuta 2GB paměťová karta microSD.

Vzhled a konstrukce: krásnější druhá generace

První generace tohoto malého smartphonu, model Xperia X10 Mini Pro, byl samozřejmě ve své době oblíbeným a nebylo mu moc co vyčítat. Po příchodu modelu Sony Ericsson Xperia Mini Pro je však vidět evidentní pokrok v designových možnostech a celkovém zpracování. Telefon se mi velmi líbí a očekávám, že i mezi zájemci o nový telefon může být hitem.

Chytrých telefonů s výsuvnou QWERTY klávesnicí bychom stále napočítali na prstech obou rukou, a tak je příchod dalšího modelu u Sony Ericssonu určitě správným počinem. Výrobce si tentokrát připravil svěží facelift telefonu a zakomponoval mnoho nových funkcí. Na přední straně hraje prim 3“ dotykový displej, dvě senzorová a jedno hardwarové tlačítko pod ním, videokamerka a čidla nad ním. Vše v jedné rovině ovšem může nevědomky uživateli zaručit to, že si displej při položení na přední stranu poškrábe, byť má displej být nepoškrabatelný (to slibuje snad každý výrobce).

Vezměme to nyní od horní hrany telefonu, kde se nalézají všechny potřebné porty – 3,5 mm Jack i microUSB chráněné gumovou krytkou. Je zde také tlačítko zámku displeje a zároveň spuštění telefonu. Na pravém boku telefonu jsou v horní části tlačítka hlasitosti, slitá do jednoho, v dolní části pak hardwarové tlačítko fotoaparátu (dvoupolohové). Sony Ericsson se tak nepřipojuje k dalším výrobcům, kteří tlačítko neustále ignorují.

Na levém boku telefonu není žádné funkční tlačítko, a to ani v případě dolní hrany, kde však je úchyt pro poutko. Zadní strana patří fotoaparátu s LED diodou a prořezu v krytu, kde se nalézá reproduktor. Typické logo výrobce a označení XPERIA je symbolem chytrých telefonů s Androidem u Sony Ericssonu.

Telefon na mě udělal dobrý dojem především svou kompaktností a vůlí výsuvné části. I přes plastové zpracování nemusíte mít strach, že by někde něco nelícovalo, vrzalo atd. Sony Ericsson Xperia Mini Pro je zkrátka jedinečný a originální telefon, který lze po konstrukční stránce doporučit.

Baterie a výdrž: když data, tak rapidní pokles

Výdrž telefonu by se dala charakterizovat ve dvou rovinách. Pokud s telefonem budete pouze volat, posílat SMS a využívat služeb, které nejsou spjaty s připojováním na internet či vyhledáváním pozice (GPS), tak vám vydrží bez nabití tak tři dny. S aktivním využíváním připojení přes operátora či Wi-Fi jdou procenta baterie dolů o dost rychleji a není divu, že je potřeba dobíjet už ve druhém dni. Samozřejmě, že hodně záleží na tom, jak dokážete vypínat nepotřebné aplikace, běžící nevědomky na pozadí (správce pro vypínání více aplikací naráz bohužel v telefonu není, a tak je potřeba nějaký Task Killer). Vhodné je také nastavit nižší hodnotu jasu displeje.

Baterie je překvapivě typu Li-Pol, s udanou kapacitou 1200 mAh. Výrobce prezentuje možné výdrže takto: v pohotovostním režimu až 340 hodin, čas volání až 5,5 hodiny, výdrž při přehrávání hudby až 29 hodin. K SIM kartě se dostanete až po vyjmutí baterie, zatímco microSD slot je dostupný ihned po sejmutí krytu.

Displej a ovládání: LCD se Sony Mobile Bravia

Sony Ericsson se v letošní řadě telefonů Xperia nebál nasadit novou technologii Sony Mobile Bravia, která má vylepšovat obrazovou kvalitu fotografií a videí. Opravdu tomu tak je, fotografie působí takovým živějším, ostřejším dojmem, stejně tak videa. Vraťme se ale k displeji, který má úhlopříčku 3“ a rozlišení HVGA (320 x 480 px, jemnost 192 dpi). Je to typ LCD, kapacitní dotykový, ze zobrazením 16 milionů barev. Odezva na dotyk je okamžitá, velice přesná.

Výrobce obdařil telefon proximity senzorem, který zamyká displej při přiblížení k uchu i akcelerometrem, pro přetáčení obrazu na šířku displeje. Senzor jasu bohužel chybí. Displej samozřejmě podporuje multitouch (ovládání více prsty). Nastavení umožňuje volit interval vypnutí obrazovky, animace či schéma. V krátkosti se podívejme i na výsuvnou QWERTY klávesnici, která má 4 řady tlačítek, ideálně nadzdvižených nad povrch. Píše se na ní velice dobře, bez překlepů, a to i většími prsty. Podsvícení ve tmě je přiměřené, zbytečně neruší.

Prostředí telefonu: Android Gingerbread s Timescape

Sony Ericsson Xperia Mini Pro jde ve šlépějích telefonů výrobce, a tak není divu, že k systému Android ve verzi 2.3.3 přidává grafickou nadstavbu Sony Ericsson a velmi propracovanou funkci Timescape. Poznáte to na domovské obrazovce, kdy každý z rohů má definovánu funkci (zprávy, hudba, kontakty, hovory), i v menu telefonu, tvořeném obrazovkami, po sobě jdoucími, s typickou grafikou. Bohužel nelze toto grafické nastavení měnit, čímž je Sony Ericsson oproti jiným výrobcům pozadu. Každému toto nemusí vyhovovat.

Telefon má jednojádrový 1 GHz procesor (Qualcomm MSM8255 Snapdragon), grafiku Adreno 205 a 512 MB RAM paměti. Slibný posun oproti předchůdci. Téměř okamžitá odezva přístroje, rychlý posun v menu, spouštění aplikací atd., to přesně každý z nás chce a telefon to zvládá. Uživatelská paměť přístroje je necelých 400 MB, což plně dostačuje na instalaci mnoha aplikací. Další poté uložíte na 2 GB microSD kartu, která je v telefonu od výrobce přibalena, nicméně můžete vložit svou, s kapacitou až 32 GB.

Výrobce nabídne pro telefon aktualizaci na verzi Android 2.3.4. Co se změní s příchodem této verze, se dočtete ve článku – Sony Ericsson oznamuje plán aktualizace telefonů na Android 2.3.4.

Telefonování a zprávy: rychle z rohů displeje

Ke kontaktům i zprávám se lze rychle dostat zkratkami v rozích displeje, které Sony Ericsson implementuje nadstavbou Timescape. Kontakty v přístroji mohou být nashromážděny z několika účtů (emailových, Facebook, Twitter, atd.) či importovány ze SIM karty. Pak už jsou možnosti u kontaktů prakticky stejné, jako ve všech telefonech s Androidem. Znamená to vytváření kontaktů s mnoha informacemi, obrázkem, vyhledávání zadáním počátečních znaků, rychlý posun v kontaktech po abecedě. Neměnný je také výpis hovorů, kde máte přehled o přijatých, volaných a zmeškaných hovorech. Numerická klávesnice na displeji dovoluje vedle volání i okamžité ukládání čísel.

Zprávy se řadí do konverzací dle příjemců, lze mezi nimi vyhledávat a mazat rovnou ty vybrané. V nastavení je třeba doručenka, změna tónu při oznámení, upozornění ve stavovém řádku, vibrace při oznámení či zajímavá funkce „snižování nákladů“, která hlídá znaky ve zprávách a převádí je tak, aby se odeslalo co nejvíce textu v každé zprávě (typické pro české háčky a čárky). Také emailový klient nedoznal změn, a tak v několika snadných krocích lze nastavit prakticky jakýkoliv váš email. Nechybí automatická kontrola stavu účtů a upozorňování na nové emaily.

Fotoaparát a video: miniaturní 5 Mpx snímač a HD 720p video

Xperia Mini Pro má na zadní straně konstrukce zapuštěn 5 Mpx fotoaparát (rozlišení fotografií 2592 x 1944 px), který využívá autofocus (dvoupolohové tlačítko) a LED blesk. Nastavení fotoaparátu nicméně není tak obsáhlé, jak se na telefon sluší a patří. Nastavit je možno režim fotografování (normální, s rozlišením scény, detekce úsměvu), rozlišení fotografií, volbu zadní/přední kamerky, samospoušť, blesk, geotagging, zvuk závěrky a fotografování dotykem. Není tedy třeba stisk tlačítka k pořízení fotky, ale stačí dotyk na displeji, kdy dojde k zaostření a puštěním prstu se pořídí snímek. Spouštění fotoaparátu trvá zhruba 3 vteřiny po stisku tlačítka, to je dlouhá prodleva.

Video je nahráváno v rozlišení HD 720p (1280 x 720 px) se 30 snímky/s. Kvalita fotografií i videí je nicméně průměrná. Nutno dodat, že na displeji jsou vidět poslední snímky s možností rychlého přechodu do galerie.

Zkušební fotografie – Sony Ericsson Xperia Mini Pro:

Organizační funkce, zábava: vyšperkujte si telefon dle libosti

V telefonu je řada běžných aplikací, třeba budík, kalendář, kalkulačka či vyhledávání Google. Pak následují další aplikace, o nichž je zbytečné se dokola rozepisovat, protože jsou stále beze změn – galerie, Talk, TrackID, YouTube, Zprávy a počasí, Voice Search. Pro zobrazení Office dokumentů a PDF je v telefonu aplikace OfficeSuite. Přehrávač videí spustí jen 3GP a MP4 soubory, proto je nutné doinstalovat jiný z Android Marketu.

Sociální sítě jsou spjaty snad s každou částí telefonu a dohromady je skvěle shlukuje rozhraní Timescape. To také dále umožňuje přidávat ke sledování hovory, zprávy, Gmail, RSS či hudbu, včetně zajímavé funkce „Hudba a videa přátel“, kdy vidíte vybraný obsah z Facebooku svých přátel a můžete jej spouštět.

Hudební přehrávač na mě působí opravdu sympatickým dojmem a má vše podstatné, co od něj očekávám, tedy náhodné hraní, vytváření seznamů skladeb či ekvalizér s řadou předvoleb. Navíc je tu provázanost s YouTube a Google vyhledáváním, takže u každé skladby lze rychle vyhledávat videa či texty k písním. Někomu může radost udělat FM rádio s RDS, které funguje po připojení sluchátek. Reproduktor telefonu je hodně hlasitý, ale vzhledem ke zkreslování nemohu nejvyšší úrovně hlasitosti doporučit ke dlouhodobějšímu poslechu.

Vedle klasického obchodu s aplikacemi a hrami, Android Marketu, je v telefonu i výrobcovo PlayNow arena, ve které je ke stažení řada her, aplikací, hudby či schémat. V menu je také odkaz „Získat hry“ a „Získat aplikace“, kde se po otevření zobrazí některé tituly s odkazy na Android Market.

Konektivita, web, GPS:

Sony Ericsson Xperia Mini Pro si právem zaslouží konektivitu, ve které jsou datové přenosy GPRS/EDGE i HSPA přes operátora (HSDPA až 7,2 Mb/s, HSUPA až 5,76 Mb/s), dále bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g/n) se sdílením obsahu v domácí síti (DLNA) a vytvářením Wi-Fi Hotspotu, Bluetooth 2.1 s A2DP profilem, microUSB 2.0 s nabíjením při připojení k počítači. Standardní 3,5 mm Jack umožňuje připojení vlastních sluchátek. Jak vidíte, telefonu nechybí nic, co by smartphone vyšší střední třídy měl mít.

Webový prohlížeč má vedle běžných funkcí i řadu zkratek, které provedete pomocí písmen na QWERTY klávesnici. Podpora Adobe Flash 10.3 a HTML5 zaručuje bezproblémové spouštění videí a dalšího obsahu přímo v prohlížeči. Po dobu testování jsem se nesetkal s nekorektním zobrazením stránek. GPS v kombinaci s Google mapami funguje spolehlivě, pozici nicméně dokáže najít bez využití A-GPS do dvou až tří minut, což je výrazně pomalejší. S A-GPS máte pozici do pár desítek vteřin. Mapy i navigace Google, Latitude a Místa využijete vždy dle verze, kterou budete mít aktuálně k dispozici. My jsme vyzkoušeli Google mapy 5.10.0, které zobrazují budovy ve 3D, plynulost jízdy ve městech a další funkce, které jistě využijete. Zároveň lze několik oblastí map uložit do paměti a nemuset být trvale připojen k internetu.

Závěr recenze Sony Ericsson Xperia Mini Pro

Sony Ericsson udělal s příchodem nové Xperie Mini Pro velký kus práce. Vylepšil v podstatě všechny nedostatky, kterými trpěl předchůdce. Nový model tak je jedním z vážných kandidátů na post nejlepšího smartphonu s výsuvnou QWERTY klávesnicí ve střední třídě telefonů, a to zejména díky poměru cena/výkon a příjemnému uživatelskému prostředí. Jestli si výrobce pohlídá a včas bude uvádět i aktualizace systému, pak může slavit s telefonem úspěch.

Aktuální cena Sony Ericssonu Xperia Mini Pro v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Soupeře mezi chytrými telefony s výsuvnou QWERTY klávesnicí přeci jen nějaké nalezneme, byť na pohled ztrácejí ve výbavě – LG Optimus Chat, Samsung Wave 575 či Nokia C6-00. Kdo chce telefon s OS Android a výsuvnou QWERTY, který se vejde do 6 500 Kč, pak Xperií Mini Pro neprohloupí.

kompaktní pevné zpracování lze hůře sejmout zadní kryt
 displej s technologií Sony Bravia kvalita fotografií a videí
5 Mpx fotoaparát, autofocus
Wi-Fi s DLNA, HSPA
 Android 2.3 Gingerbread
 podpora Adobe Flash 10.3 a HTML5
 1 GHz procesor, 512 MB RAM
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
49 Comment threads
36 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
68 Comment authors
Radekjuditalaciašmarianfilip k Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Amy
Amy

Takze chapu dobre,ze displej ma kryti z obyc plastu? To se teda Sony ericsson zase predvedl teda.
Baterie k nicemu to by me zajimalo kolik to vydrzi kdyz to bude na 3g siti a budu to casto vyuzivat to neda ani den. Fotoaparat nechapu. V x10 mini pro super kvalita a tady zas k nicemu. Co chybelo aby to byl idealni telefon opravdu malo.

matafix
matafix

ahoj potreboval bych poradit ohledne nahravani songov z Pc do Xperie mini…
Nevjem jokto ze se mi u nahranych songov nezobrazuji obrazky alb a u nekterych ano…
diky za odpoved jak nahrat obrazek k albu…Matafix

LoLeC
LoLeC

Ty zas veš !!!sa spametajte LAMKY !!

Ewe
Ewe

promiň ale tohle je skvělí telefon! displej je lepší než tady říkají a poškrábe se podle toho jak se k němu uživatel chová! Baterie píší že dva dny s internetem tedy myslím i 3G sítí a snad žádný lepší dotykáč nevydrží jeden den! Pokud mobil nechceš jako fotoaparát tak ti to stačí a myslím že tenhle model je mnohem lepší než starý takže příště s tou kritikou trochu opatrněji ;-)

nikita
nikita

Zrovna jsem si poridila novou experii a musim rict, ze je peckova. Za prve dela nehorazne krasny fotky a za druhe displej taky bomba a na netu litam kazdej den a nabijim jednou za dva dny a nejak me to netrapi :-D. Jak uz bylo zmineno, zalezi jak se k tomu uzivatel chova. Mozna ze kdyby jsi ji vyzkousela, tak by jsi treba zmenil a nazor a nejaky plasty by ti byly ukradeny!!!

judita
judita

Dobrý den,mohla bych se prosím zeptat kde jste telefon „Sony Ericsson Xperia mini pro“ zakoupila?Marně se ho snažím sehnat :( Děkuji :)

pytelbrambor
pytelbrambor

Je možné usuzovat z recenze xperia mini pro, že i verze bez qerty xperia mini bude podobně zdařilá? Popř. připravujete recenzi xpreia mini?

Děkuji

Earl
Earl

Podívejte se na ten telefon zblízka! Zjistíte, že již z výroby je telefon vybaven krycí fólií, takže pokud nalepíte i tu co je v krabici, používáte dvě naráz. Pokud se Vám cokoliv během testu poškrábalo, byla to maximálně ta fólie nalepená z výroby.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi uvedlo model Redmi 6 Pro už v červnu, teď v září pak začaly jeho prodeje v Indii. Nyní na videu…

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Dlouho očekávaný vlajkový model od japonské společnosti Sony jménem Xperia XZ3 by měl v příštích dvou týdnech dorazit na…

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Zástupci sociální sítě Twitter oznámili, že brzy umožní zobrazování tweetů v obráceném chronologickém pořadí, tedy bez algoritmů. Tedy tak, jak…

Mobilní zobrazení