Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sony Ericsson Xperia Active – recenze odolného smartphonu pro sportovce

  |  47 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Sony Ericsson Xperia Active je odolný smartphone s uživatelsky přívětivým systémem a mnoha funkcemi, který na trhu zatím chyběl. Recenze telefonu Sony Ericsson Xperia Active proto klade důraz zejména na jeho prvky odolnosti a výbavu pro sportovce, která je opravdu bohatá. Telefon je dalším smělým počinem třeba po modelu Xperia Ray.

Sony Ericsson Xperia Active zastupuje na trhu řadu odolných telefonů, mezi nimiž vyniká operačním systémem, dobrým poměrem cena/výkon a výbavou, ve které snad nic neschází. Xperia Active má výměnné zadní kryty, kvalitní 5 Mpx fotoaparát, sympatický otvor v konstrukci pro poutko. Odolnost je uváděna proti vniknutí vody a nečistot.

Za zapůjčení Sony Ericssonu Xperia Active do recenze děkujeme eShopu Sony Ericsson.


Sony Ericsson Xperia Active – oficiální fotografie

Základní parametry – Sony Ericsson Xperia Active

Rozměry92 x 55 x 16,5 mm
Hmotnost111 g
DisplejLCD, LED podsvícení, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3“
technologie zobrazení Sony Bravia, podpora Multitouch, akcelerometr, proximity senzor, odolnost proti poškrábání
Procesor a paměťjednojádrový, 1GHz (Qualcomm MSM8255)
512 MB RAM, 320 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB (2GB v balení)
Operační systémAndroid 2.3.4 + prostředí Timescape
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk, samospoušť, detekce úsměvu, 3D panorama
nahrávání HD 720p videa s 30 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky a klipsy na ucha, pouzdro na ruku, kožený pásek, 2GB paměťová karta, výměnný zadní kryt, záruční list
Cena a dostupnost7 500 Kč, říjen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Sony Ericsson Xperia Active

Co se nám líbilo: pevná konstrukce s kovovým rámečkem; odolnost proti vniknutí vody a prachu; v balení je mnoho příslušenství k telefonu; výměnný zadní kryt; kovový rámeček na přední straně telefonu; slušná výdrž; dotykový displej typu LCD s technologií zobrazení Sony Bravia; citlivost displeje; otvor na konstrukci pro kožený pásek nebo klíčenku; hardwarové tlačítko fotoaparátu; kvalitní fotoaparát s autofocusem; funkce pořízení 3D panorama; Android 2.3.4 Gingerbread, oblíbená grafická nadstavba Timescape; propojení se sociální sítí Facebook; propracovaný hudební přehrávač s ekvalizérem; parádně hrající špuntová sluchátka; aplikace pro sportovce; prohlížeč Office souborů; využití LED diody jako svítilny; podpora Flash Player 11.0; přesná a rychlá GPS; přiměřená cena

Co se nám nelíbilo: kryty telefonu si při pádu zcela jistě poškodíte; sklíčko displeje nemá ochranu Gorilla Glass; chybí správce spuštěných aplikací v telefonu (lze doinstalovat z Marketu);nejedná se přímo o certifikaci IP67, ale jen o odolnost proti vodě a nečistotám (rozpor může být se zárukou); chybí senzor jasu

TIP: Pro podrobné parametry Sony Ericssonu Xperia Active navštivte náš katalog.

Prodejní balení a jeho obsah: karta, klipsy, pouzdro, pásek

Sony Ericsson Xperia Active se může pochlubit jednoznačně nejobsáhlejší nabídkou příslušenství v balení. Vedle telefonu zde najdeme baterii, výměnný zadní kryt (v našem případě bílý), návod, záruční list, 2GB paměťovou microSD kartu, headset se špuntovými sluchátky a klipsy na ucho, kožený pásek, datový USB kabel s oddělitelným koncem nabíječky a pouzdro na telefon, které lze připnout na ruku. To uvítají právě sportovci.

S telefonem dostanete při koupi opravdu mnoho věcí, prakticky nic nechybí. Výrobce to s tímto odolným telefonem nejen pro sportovce vymyslel skvěle, teď už jen záleží na výbavě telefonu a schopnostech, o kterých si povíme v další části recenze.

Vzhled a konstrukce: hranolek s velkým okem pro pásek

Po delší době se na trhu objevuje mobilní telefon s odolností, která zaručuje odolnost proti vodě či prachu. Sony Ericsson Xperia Active je přitom chytrý telefon (smartphone), má OS Android. Takových mobilů na trhu je tolik, že by na počet stačily prsty jedné ruky. Podobně smýšlela dříve třeba Motorola, prodávající model Defy.

Xperia Active zaujme na první pohled jedinečným zakončením spodního okraje, kde je otvor pro poutko či lépe pásek, který je součástí balení. I když se jedná o odolný smartphone, výrobce přibalil i výměnný zadní kryt, v našem případě jsme měnili černý za perleťově bílý, který telefonu více sluší. Konektory na konstrukci jsou zakryté gumovými špuntíky, a tak by nemělo docházet k pronikání vlhkosti a vody.

Výrobce navrhl konstrukci telefonu tak, aby dobře sedla do ruky a zároveň se dal telefon pohodlně ovládat. Tlačítko zámku displeje je proto umístěno na levou hranu telefonu, do horní části, kde máte při držení v pravé ruce položen ukazováček. Tlačítka úpravy hlasitosti nebo přibližování/oddalování v internetovém prohlížeči nebo galerii jsou pro změnu na pravém boku nahoře, kde je palec. Na stejné hraně je také tlačítko fotoaparátu, a to dvoupolohové. Na horní hraně nemá telefon žádný port či tlačítko. Nad displejem je ukryt senzor proximity a také velmi malá informační LED dioda, svítící dle potřeby bíle, zeleně a červeně (zkresluje do oranžova).

Konstrukci telefonu tvoří přední kovový rám, uprostřed je tenká bílá linie, tvořící předěl mezi přední a zadní stranou telefonu, která vhodně obepíná všechna hardwarová tlačítka na bocích telefonu. Hned na ni navazuje dobře lícující zadní kryt, který nese i krytky portů s gumovými vložkami. V případě bílého zadního krytu se ovšem nepodařilo jej sjednotit barevně s bílou linií, což je trošku škoda. Oranžová barevná varianta telefonu tento nešvar pociťovat nebude.

Zadní kryt lze sejmout tak, že využijeme zářez pro nehet na spodní hraně vystouplého oka a lehce celý kryt postupně odejmeme. Jde to překvapivě dobře, ale je dobré nejdříve otevřít krytky portů, ve kterých jsou gumové části. Na spodní hraně tak jsou vedle sebe umístěny porty – microUSB i 3,5 mm Jack. Vzhledem k menším netěsnostem pod krytkami portů bych raději nezkoušel „jen tak“ kropit telefon vodou, zdali to vydrží. Lehce můžete přijít o dvouletou záruku, a to se nevyplatí.

Zadní kryt nese otvor pro 5 Mpx fotoaparát, LED diodu a pod nepropustnou blánou schovaný reproduktor. Nechybí logo výrobce a zařazení do série XPERIA. Celkově mám z telefonu po konstrukční stránce jen kladné dojmy, jelikož působí opravdu pevně, nevrže, zároveň nevyklouzává z ruky (matný kryt). Telefon lze pohodlně ovládat správně rozmístěnými tlačítky. K odolnosti samotné se dostaneme později.

Baterie a výdrž: na víkend mimo civilizaci

Sony Ericsson se na možnost proniknutí vlhkosti do telefonu Xperia Active dobře připravil. Po sejmutí zadního krytu už to vypadá, že uživatel nebude moci vyjmout baterii, jelikož se k ní nedostane, opak je ale pravdou! Pod zadním krytem je další plastová vložka s gumovými vložkami na okrajích, a ta je položena do konstrukce. Dle šipky ji snadno sejmete také. Ta zaručí, že voda opravdu do přístroje nevnikne. Baterie tedy vyjmout lze. Jedná se o Li-Pol baterii s kapacitou 1200 mAh.

Za výdrž bych výrobce pochválil, protože je na dnešní poměry opravdu dobrá. Jelikož aktivně využívám Wi-Fi hotspot, datové přenosy a GPS, očekával bych vysátí baterie do jednoho dne (při aktivním používání výše zmíněných funkcí 2 hodiny denně). Nabíjet jsem však musel až druhý den večer, což je výborná zpráva pro všechny věčné kritiky výdrže smartphonů. Jestli jste vášnivý lovec a je pro vás zábava geocaching, obávám se, že při celodenním zátahu se ale vlivem aktivní GPS telefon vybije dříve než při stmívání. Nejvíce ale energii konzumuje opět Wi-Fi hotspot, který při aktivním používání dokáže vybít telefon ze 100% na 0% za 4 hodiny.

Displej a ovládání: Sony Bravia pro dokonalý obraz

Když uchopíme telefon do ruky a nebude se nám přední strana lesknout proti světlu, skoro ani nerozeznáme, kde je displej a kde už jeho ohraničení. Displej je typu LCD, s LED podsvícením (LED-backlit), navíc s technologií zobrazení Sony Bravia. Výrobce telefonům takto jednoznačně polepšil, oproti běžným TFT displejům snad ani nechci srovnávat. Úhlopříčka displeje je 3“, rozlišení HVGA (320 x 480 px, jemnost 160 dpi), zobrazení 16 milionů barev. Dotyková kapacitní technologie je hodně citlivá, stačí sebemenší dotyk na displej, žádné tlačení. Ovládání je proto více než přívětivé. Přesah předního krytu nad úroveň displeje je nepatrný, ale zabrání to nechtěnému poškrábání při pokládání displejem na podložku.

Displeji nechybí podpora Multitouch ovládání (více prsty), hodící se v galerii fotografií či webovém prohlížeči. Telefon také využívá akcelerometr pro přetáčení obrazu na oba boky, proximity senzor k uzamčení displeje při přiblížení k uchu. Senzor jasu bohužel schází. Výrobce jako tradičně u většiny svých telefonů udává odolnost displeje proti poškrábání. Pod displejem jsou tři senzorová tlačítka, ideálně osvícená ve tmě, i když při delším intervalu podsvícení displeje se podsvícení tlačítek vypíná stále po nějakých 5 sekundách od dotyku. Čitelnost displeje na slunci je docela dobrá, ale srovnávat se Super AMOLEDEM vážně nelze.

Systém, prostředí telefonu: adekvátní výkon k Androidu padne

Když telefon zapneme příslušným tlačítkem, uplyne 36 sekund do chvíle, kdy můžeme telefon začít používat. Naproti tomu vypnutí telefonu trvá jen kolem 4-5 sekund. Na prodlevy si tedy stěžovat nebudete, a to při chodu telefonu, spouštění aplikací či přepínání mezi nimi. Jednojádrový procesor s taktem 1 GHz a 512 MB RAM pamětí dodává telefonu správný chod opravdu i při větším počtu souběžně běžících aplikací. Po zapnutí je volných zhruba 200 MB RAM. Je nicméně škoda, že výrobce nepřidal do telefonu nějakého správce spuštěných aplikací, ve kterém by se dalo rychle vše vypínat.

Výsledky testů výkonu (z deseti měření jsme vybrali nejvyšší naměřenou hodnotu):
– Quadrant Standard – 1853
– AnTuTu Benchmark
– Linpack – 34,39
– Nenamark1 – 64,7

Vnitřní paměť telefonu, určená pro instalaci aplikací, případně ukládání jiného obsahu, činí 302 MB. Rozšiřuje ji 2GB microSD paměťová karta, výrobcem dodávaná v balení. Slot jinak zvládá až 32GB karty. Telefon má operační systém Android ve verzi 2.3.4, se kterou výrobce dodal některá vylepšení, týkající se třeba 3D panorama u fotoaparátu či lepší integraci služeb Facebook přímo do telefonu. Výrobce by měl do budoucna garantovat dílčí aktualizace a případně i přechod na verzi Androidu Ice Cream Sandwich. Aktualizace zjistíte v Update centru v menu, v případě automatických aktualizací se o to nemusíte vůbec starat. Abych nezapomněl, podržením vypínacího tlačítka zjistíte, že oproti starší verzi systému přibyla volba vytvořit snímek obrazovky. Jednoduše tak vyfotíte právě to, co na telefonu děláte a posléze třeba nasdílíte přes sociální sítě.

Domovských obrazovek je celkem pět. Každý z rohů displeje je přitom vyčleněn pro nějakou zkratku, i když i rohy lze vytlačit jinými widgety v případě, že by vám toto řešení nevyhovovalo. Vedle vlastní volby widgetů můžete upravit také tapetu a barevné schéma. Uspořádání aplikací v menu je dle – vlastního řazení, abecedně, nejpoužívanější, nedávno nainstalované. Záleží, co preferujete. Na obrazovku se vejde celkem 4×3 ikon, k dalším se dostanete posunem po obrazovkách doprava. Prostředí je v režii Timescape, grafické podobě od Sony Ericssonu. Já preferuji raději systém bez grafické nadstavby, který tolik nesvazuje. Timescape umožňuje sjednocovat a přehledně zobrazovat vámi vybraný obsah zpráv, emailů, zpráv ze sociálních sítí nebo třeba RSS kanálů. Ostatně, stačí na Android Marketu zadat Timescape a postahovat dle libosti zásuvné kategorie, které mohou v Timescape být.

Při prvním spuštění telefonu se spustí průvodce nastavením, který vás provede nastavením Wi-Fi, Gmail účtu atd. Pokud se s telefonem teprve seznamujete a nemáte s Androidem zatím zkušenosti, doporučuji kroky nepřeskakovat. Třeba do obchodu Android Market se bez vyplnění Gmail účtu nedostanete.

Telefonování a zprávy: synchronizace a zadávání znaků alias Swype

Kontakty jsou v telefonu sdružovány dle přihlášených účtů, tzn. třeba emailové nebo Facebook, Twitter, atd. Kontakty na SIM kartě se k nim přidávají a záleží jen na uživateli, které chce mít dostupné a viditelné. Tímto způsobem je dobře zajištěna i následná synchronizace, o kontakty v podstatě už nelze přijít jen pouhou ztrátou SIMky. V adresáři se snadno vyhledává zadáváním počátečních znaků kontaktů nebo filtrují kontakty jen s telefonním číslem nebo ty, co jsou online. Záloha kontaktů může proběhnout na SIM kartu nebo paměťovou kartu.

Menu kontaktů má podsekce – telefon (numerická klávesnice pro zadávání čísla), výpis hovorů a oblíbené položky. U kontaktů lze opět přidávat množství informací včetně specifického vyzvánění či fotografie. Nevyžádaná čísla můžete trvale přesměrovávat do hlasové schránky, stačí tuto volbu zaškrtnout v možnostech u kontaktů. Vybraná čísla mohou být odeslána přes Bluetooth, zprávou či emailem.

Zprávy mají již zaběhlé funkce, mezi kterými může překvapit třeba funkce snižování nákladů, kdy telefon převádí znaky tak, abyste neplatili za příliš mnoho zpráv, pokud píšete s háčky a čárkami. Zprávy se řadí do konverzací, s možným vyhledáváním a odstraněním více položek současně. Softwarová klávesnice je i přes své miniaturní rozměry vcelku pohodlná, sám jsem mnoho překlepů nenatropil za celou dobu testování telefonu. Ideálnější je samozřejmě režim na šířku displeje, kdy jsou jednotlivá tlačítka větší. Nechybí ani automatická oprava slov s nabízením vhodných ze slovníku, který se nová slova učí. Překvapivě se objevuje i metoda psaní Swype (známá ze Samsungů), kterou Sony Ericsson nazývá jako psaní pomocí tahů. Dlouhým podržením tlačítka přepínání znaků a písmen na klávesnici lze docílit vyvolání nabídky smajlíků. Na nově příchozí zprávy jste upozornění v horní stavové liště, vyzváněcí melodií či vibracemi.

Emailové možnosti jsou prakticky totožné s každým dalším smartphone, proto se jimi nebudeme detailněji zabývat. Pod příslušnou ikonkou v menu máte možnost nastavit několik svých emailových účtů, přičemž u každého lze navolit dobu aktualizace, velikost stahovaných příloh atd. Nastavení je jednoduché, poněvadž pomůže samotný emailový klient.

Fotoaparát, video: 5 Mpx, HD 720p video a 3D panorama

Sony Ericsson Xperia Active se začal prodávat ve verzi OS Android 2.3.4, která zaručuje jedno vylepšení u fotoaparátu. Telefon může pořizovat tzv. plynulé 3D panorama. Projděme si ale i ostatní nastavení fotoaparátu, který má samozřejmě autofocus – přiblížení až 8x digitální, režim (normální, s rozlišením scény, detekce úsměvu, plynulé panorama, plynulé 3D panorama), rozlišení (5 Mpx/4:3, 3 Mpx/16:9, 2 Mpx/4:3, 2 Mpx/16:9), fotografování dotykem (zap./vyp.), samospoušť (zapnuto/10 sekund, zapnuto/2 sekundy, vypnuto), blesk (automaticky, vynutit blesk, potlačení červených očí, vypnuto), zeměpisné souřadnice k fotografiím (zap./vyp.) a zvuk uzávěrky (na výběr tři zvuky či vypnout). V režimu videokamery lze navíc nastavit ještě scény (portrét, krajina, noční režim, pláž a sníh, sport, párty), hodnotu expozice, režim zaostření (jednoduché zaostření, nekonečno, rozpoznávání obličeje), stabilizátor obrazu a režim mikrofonu (zap./vyp.). Kvalita videa začíná na nejnižší kvalitě pro MMS zprávu, pokračuje QVGA, VGA, širokoúhlé VGA a nejvyšší HD 720p (1280 x 720 px, 30 snímků/s).

Fotografie můžete pořídit dotykem na displej, kdy telefon ihned zaostří a vyfotí, nebo dvoupolohovým tlačítkem na boku přístroje, kdy mírným stiskem zaostříme, domáčknutím vyfotíme. Video lze nahrávat pouze stiskem tlačítka. Obrazovka fotoaparátu je šikovně rozdělená na části, a tak lze zprava i zleva vysunout lištu tolik, kolik je třeba. Vlevo je veškeré nastavení, vpravo náhledy posledních fotografií a videí v galerii. Obojí můžete naopak i schovat. Přepínání mezi režimem fotoaparátu a videa je na displeji vidět trvale.

Zkušební fotografie – Sony Ericsson Xperia Active:


Panorama v klasickém 2D zobrazení

Ukázka Panorama 3D (2 463 kB, přípona .mpo)

Organizační funkce, sociální sítě: propleťte si mobil Facebookem

Xperia Active může uživateli poskytnout základní funkce, mezi které řadím budíky, kalendář, kalkulačku, funkci hledat (Google), hodiny a hlasové vyhledávání. Důležité je, že lze otevírat i soubory Office, a to skrze aplikaci OfficeSuite (1.5.341) (verze jen ke čtení). Pro vytváření a úpravu nutno koupit OfficeSuite Pro.

Nabídka nejen sociálních sítí v podobě klientů v telefonu čítá: Facebook, Google Talk, YouTube. K Facebooku se dále váží funkce – Hudba a videa přátel, Hry a aplikace – ve kterých vidíte, co vaši přátelé rádi poslouchají nebo hrají, čím se pochlubili na Facebooku. Další aplikace jako Twitter, ICQ nebo jiné komunikační kanály naleznete v Android Marketu.

Hudba, hry, galerie, video: je to ideální walkman smartphone

Hudební přehrávač je v režii Sony Ericssonu, který jej upravil do hezčí formy. Dva horní rohy displeje patří v přehrávači vstupu do hudební knihovny a výběru skladeb. Uprostřed v horní části displeje je jakási ležatá osmička, pod kterou se skrývají volby – vyhledávání na YouTubu, Wikipedii, texty písní, videa karaoke a další rozšíření. Vedle tlačítek přehrávače se zobrazuje obrázek alba. V nastavení přehrávače zaujme funkce xLOUD, jež vylepšuje hlasitosti přehrávače. Hudbu lze snadno nastavit jako vyzvánění. Přehrávač obsahuje samozřejmě i ekvalizér s deseti styly. Výrobce chválím za skvělá špuntová sluchátka, ke kterým jsou přidány i klipsy za ucho. Při běhání sluchátka drží v uších a poslech je ničím nerušený.

Přehrávač videí je v telefonu jen ten základní, který je součástí galerie. Přehrává soubory 3GP a MP4, pro přehrávání videí v AVI včetně titulků je dobré si stáhnout z Marketu třeba MoboPlayer. Fotografie i videa se zobrazují v klasické androidovské galerii. Tlačítkem se 3D na displeji přepneme do 3D alba panoramat, které jsme pořídili. V menu je ikonka vedoucí rovnou na focení 3D panorama. Nechybí samozřejmě ani FM rádio s RDS, které spustíte po připojení sluchátek.

Na další aplikace či hry v telefonu moc místa nezůstalo, resp. výrobce je nepřidal, a to je třeba se smířit s položkou UEFA.com, vedoucí ke stažení na Android Market, jedinou hrou Quadrapop, funkcí TrackID k rozpoznání hrané skladby, zprávami a počasím, aplikací Xperia Hot Shots (sledujete novinky šesti předních tenisových hráčů) a antivirovou ochranou McAfee Security. Sony Ericsson také dává odkaz na svůj obchod PlayNow Store, na kterém jsou vyzvánění, tapety, aplikace či hry.

Odolnost, výbava pro sportovce: nechá vás pořádně zapotit

Sony Ericsson Xperia Active se chlubí odolností proti vodě a nečistotám (i když se všude psalo, že přímo certifikace IP 67, není tomu tak). První číslovka udává stupeň krytí před nebezpečným dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhá číslovka před vniknutím vody. V případě IP 67 tedy „6“ znamená odolnost vůči nebezpečnému dotyku jakýmkoliv předmětem a úplná odolnost vůči prachu, „7“ ochranu proti ponoření do vody – ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr. Telefon opravdu výše uvedené snese, i když přímo certifikaci IP67 opravdu nemá, ponoření do sklenice s vodou mu nečiní problém. V případě, kdy ale telefon utopíte, zřejmě s reklamací nepochodíte, protože v příručce u telefonu se uvádí „Nevystavujte působení kapaliny nebo nadměrné vlhkosti“.

Pro aktivní uživatele, kteří neváhali telefon pořídit právě kvůli šikovným aplikacím pro sport, je připraven krokoměr Walkmate, jež bohužel neměří přesně, jelikož lze držením v ruce a pohybem kroky načítat. Něco podobného u kdysi oblíbeného Sony Ericssonu W580i nebylo možné, ten měřil kroky téměř přesně. Další aplikací je iMapMyFITNESS+, ve které lze sledovat vaše sportovní výkony a počet kalorií ve stravě. Nutno podotknout, že se tu dají měřit věci s příslušnými přístroji (podpora ANT+) jako tepová frekvence, snímání kroků, výkon kola, rychlost kola, otáčky pedálů. Výsledky (průběh cvičení na mapě) můžou být zveřejňovány v reálném čase na Facebooku či Twitteru. Poslední aplikací je standardní Compass, který je v telefonu předinstalován, do jiných telefonů si jej každý musí stáhnout z Android Marketu. Do tmy se jistě hodí svítilna s možnostmi svitu – neustále, pulzy, stroboskop, SOS. Dioda je vysocesvítivá, takže osvítí dostatečně velké území kolem vás.

Telefon je předurčen k tomu, aby byl vaším společníkem při běhání, a tak nabízí dobře uchytitelné klipsy na sluchátkách, která při běhu nevypadávají z uší, speciální pouzdro telefonu, umístitelné na ruku či pásek, za který lze telefon také držet.

Konektivita, web, GPS: přesně to, co očekáváte

Sony Ericsson Xperia Active disponuje solidní datovou výbavou, do které počítáme GPRS/EDGE a sítě 3G (HSPA), u nichž platí hodnoty: stahování až 7,2 Mb/s, odesílání až 5,76 Mb/s. Bohužel výrobce zatím nepředstavil model, disponující rychlejšími přenosy HSPA (alespoň 14,4 Mb/s). Na internet se dostanete přes Wi-Fi (802.11 b/g/n), s funkcí DLNA pro sdílení obsahu v domácí síti a vytvořením Hotspotu pro sdílení internetu (zabezpečení WPA2 PSK nebo otevřená) až mezi dalších 5 zařízením. Přenosy na kratší vzdálenosti (poslání vizitky či souborů, nebo poslech hudby s bezdrátovými sluchátky) zajistí Bluetooth 2.1. V menu telefonu nalezneme příslušné položky – Připojená zařízení – tj. sdílení obsahu telefonu skrze domácí Wi-Fi síť povoleným zařízením a Správce LiveWare – náhlavní souprava, sluchátka, nabíječka. Výčet konektivity uzavírají standardní konektory 3,5 mm Jack a microUSB 2.0.

Webový prohlížeč podporuje nejnovější Adobe Flash 11.0 a HTML5, což zaručuje bezproblémové spouštění videí a dalšího obsahu přímo v prohlížeči. Po dobu testování jsem se nesetkal s nekorektním zobrazením stránek. Na 3“ displeji jsou stránky dobře čitelné i při oddálení. GPS v kombinaci s Google mapami funguje spolehlivě, pozici dokáže najít bez využití A-GPS zhruba do minuty až dvou. S A-GPS je pozice určena do pár vteřin. Nechybí digitální kompas pro správné natočení vaší pozice. Mapy i navigace Google, Latitude a Místa využijete vždy dle verze, kterou budete mít aktuálně k dispozici. My jsme vyzkoušeli Google mapy 5.10.0, které zobrazují budovy ve 3D, plynulost jízdy ve městech a další funkce, které jistě využijete. Zároveň lze několik oblastí map uložit do paměti a nemuset být trvale připojen k internetu. Přesnost nalezené pozice bych řekl, že rozhodně parádní, takže lze telefon směle využít i na geocaching.

V telefonu je také Wisepilot navigace, resp. odkaz ke stažení z Android Marketu. V tom případě má každý nový telefon právo využívat už jen pětidenní verzi zdarma, po které je nutné zakoupit placenou verzi. Po uplynutí doby vám bude software i nadále fungovat, půjde vyhledávat cíle, zobrazovat mapu atd., jen navigace nikoliv. Výhodou Wisepilota je určitě fakt, že jej můžete používat offline. Mapové podklady ale zabírají dost MB na kartě.

Závěr recenze Sony Ericssonu Xperia Active

Na příchod odolného telefonu Sony Ericsson Xperia Active jsem se moc těšil, a o to víc mám nyní, po dvoutýdenním testování, radost, jak se telefon povedl. Po všech stránkách je to od výrobce kvalitní přístroj, na který řada zájemců o odolný telefon vyčkávala od doby modelu C702. Vzhledem k tomu, že většina odolných telefonů byla bez operačního systému, dávám právě modelu Active velkou šanci na úspěch. Konkurence tu má sice Motorolu Defy, ale v Česku vlivem chybějícího oficiálního zastoupení chybí širší podpora prodeje. Samsung Galaxy Xcover bude daleko větší konkurencí, jeho uvedení na trh se však teprve chystá. Pozor ale na skutečnost, že dle příručky k telefonu nesmíte telefon utopit nebo vystavovat vlhkosti, reklamace by vám jistě pak nebyla uznána. Certifikace IP67 a pouze odolnost proti vodě a prachu je sice na první pohled skoro totéž, ale v konečném důsledku to může být pro majitele telefonu pořádný malér.

Aby výrobce dostál zaměření telefonu, nabalil do prodejní krabice vskutku mnoho věcí, z nichž bude mít každý sportovec radost. Výborně hrající špuntová sluchátka, úchytky na uši, pouzdro na ruku, kožený pásek či paměťovka jsou toho důkazem. Telefon disponuje slušnou konektivitou, fotoaparátem a hudebním přehrávačem, proto se s ním uživatel nebude v žádném případě nudit. Pro plné využívání je však dobré mít nějaký datový tarif od operátora, abyste nebyli závislí jen na bezplatné Wi-Fi sítě.

Aktuální cena Sony Ericsson Xperia Active v českých e-shopech:
(Zdroj: Heureka.cz, )

Sony Ericsson si novou řadou telefonů říká stále více o větší pozornost, přeci jen se jedná o hodně povedené kousky, třeba Sony Ericsson Xperia Mini / Mini Pro či Xperia Ray, které mohou na trhu slavit velký úspěch ve střední třídě telefonů. Sony Ericsson Xperia Active musím zcela jednoznačně doporučit, povedl se.

pevná konstrukce neuvedená certifikace IP67
odolnost vůči vodě a prachu chybí senzor jasu
Android 2.3.4 není odolný vůči pádům
 aplikace pro sportovce
 5 Mpx fotoaparát
 3″ LCD displej Sony Bravia
Wi-Fi, HSPA
bohatý obsah balení
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
27 Comment threads
20 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
30 Comment authors
HonzaBartPavelKarelMarcela Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
xsarahdi
xsarahdi

IP67 je uvedené priamo na stránke výrobcu v špecifikáciách: „Odolnosť voči vode a prachu (IP67)“

http://www.sonyericsson.com/pulse/handset.aspx?modelname=xperiaactive&lc=sk&cc=SK

a to,že sa bojíte ponoriť tel. s IP67 pod vodu alebo do vane je podľa mňa komické..:))

tu je krásne video z bazénu..ale nato musíte mať gule chlapci…:)

http://www.youtube.com/watch?v=ewuRzONjZEY&feature=player_embedded#!

mira
mira

mizerná recenze :-( „Nad displejem jsou ukryt senzory (jas, proximity), videokamerka …“ – druhou videokameru active nemá, na začátku píšete „chybí senzor jasu“ a najednou tu je. „…uprostřed je tenká bílá linie…“ – jen ve Vašem případě, nebylo by od věci zmínit, že existuje i oranžová barva. „Vzhledem k menším netěsnostem pod krytkami portů bych raději nezkoušel „jen tak“ kropit telefon vodou, zdali to vydrží.“ – na internetu je několik videí, kde třeba plavou s telefonem v bazenu. U výdrže nejdřív telefon vychvalujete a hned v následující větě si odporujete. „Displej je přitom typu LCD, s LED podsvícením,…“ – už… Číst vice »

mira
mira

Active je v podstatě úplně stejný jako mini, rozdíly jsou především v odolnosti (a s tím spojený design, rozměry a hmotnost) a obsahu balení (active má navíc pouzdro na ruku, podle mě zbytečný pásek a pro mě lepší sluchátka). Tyto dva rozdíly ulehčí naší peněžence o 3000,-. Stojí to za to?

Davidek
Davidek

Já myslím že stojí ;). Snímky nebo video pod vodou s SE mini nepořídíš. Navíc pro sporty jako běh či jiné aktivity je naprosto zásadní aby vydržel pot nebo déšť. Je jasné, že pokud nebudu náročný a telefon budu mít furt v tašce nebo v kabelce postačí verze mini.

Pavel
Pavel

Pro sportovce je odolnost naprosto zásadní(pro outdoor). Neřeším jestli prší, jestli se potí v kapse, atd.

Libor
Libor

Dobrý den,

zajímalo by mě, zda recenzent zkoušel vložit MT do dodávaného originálního pouzdra s PŘIPEVNĚNÝM páskem (jak píše vhodné pro sportovce!)
Pokud ano, rád bych si přečetl jeho zkušenosti.

Mě se MT s připevněným páskem do pouzdra lehce vložit nedařilo. A možné řešení pro pravidelně sportující: pásek vždy sejmout, se mi nezdá příliš šťastné.

Pavel
Pavel

Dle webu SE active gorilla glass má. Telefón má minimálně nějákou ochránou folii na displeji.

mira
mira

To jsme řešili v diskuzi o pár příspěvků výše ;-)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Modely řady A od Samsungu jsou mezi fanoušky opravdu oblíbené. Nabízejí totiž kvalitní výbavu ukrytou v moderním těle. A…

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zmenšování rámečků kolem displeje vedlo Samsung k nasazení softwarových ovládacích prvků Androidu přímo do systému. To ale není úplně…

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

VČERA  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

S rostoucím zájmem o smartphony uzpůsobené k hraní se přidávají další výrobci. Další na seznamu má být finská Nokia. Nokia…

Mobilní zobrazení