Allegro
Allegro

Sony Ericsson Spiro – recenze Walkmanu za pakatel

Sony Ericsson Spiro představí naše recenze, ve které jsme telefonu s 2,2″ displejem, jednoduchým prostředím a především hudebním funkcím v čele s přehrávačem Walkman nic nedarovali. Sony Ericsson Spiro (W100) je v současnosti nejlevnější nový Walkman na trhu.

Mobilní telefon Sony Ericsson Spiro do recenze zapůjčil eShop Sony Ericsson.

Sony Ericsson Spiro (W100) je zástupce hudební řady Walkman, který přináší očekávanou výbavu v čele s 3,5 mm konektorem Jack, microUSB portem, hudebními tlačítky a přehrávačem Walkman 4.0. Displej má úhlopříčku pouze 2.2″, proto rozlišení QVGA působí relativně jemně. Paměť rozšiřuje microSD karta. Těžko bychom hledali na telefonu na hranici dvou tisíc větší přehmaty, výrobce se jim téměř vyhnul.

Základní parametry – Sony Ericsson Spiro

Rozměry 92 x 48 x 16,8 mm
Hmotnost 90 g
Displej TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,2“
Paměť 5MB + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systém ne / prostředí Sony Ericsson
Firmware R1BF004
Fotoaparát 2 Mpx (1200 x 1600 px),
nahrávání videa v rozlišení 176 x 144 px
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, USB kabel
Cena a dostupnost 2 200 Kč, od září 2010

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu Spiro:

Co se nám líbilo: sympatické kompaktní zpracování, standardní konektory – 3,5 mm Jack, microUSB port, Walkman 4.0, hudební tlačítka, příjemná klávesnice

Co se nám nelíbilo: ošizený 2 Mpx fotoaparát bez autofocusu, občasné restartování telefonu při otevírání zpráv, výsuvná konstrukce s menší vůlí


Obsah balení:

Sony Ericsson dodává většinu současných telefonů vyjma modelů Xperia v téměř shodných krabičkách, do kterých vměstnal s modelem Spiro hned trojici návodů v různých jazycích (přírodu tím moc nešetří), pecková sluchátka s 3,5 mm Jackem, baterii, nabíječku s microUSB zakončením a USB kabel. Součástí balení není microSD karta, která by navýšila miniaturní vnitřní paměť 5MB.

Vzhled a konstrukce:

Sony Ericsson Spiro (W100) je jednoduchý Walkman, velmi vydařený vzhledově. Jeho rozměry jsou 92 x 48 x 16,8 mm, hmotnost pouhých 90 gramů. Existuje hned několik barevných variant, avšak v prodeji v Česku nalezneme oficiálně jedinou – Contrast Black. Nenechte se zmást, černá je v této variantě pouze klávesnice a zadní kryt, zbytek konstrukce je sněhově bílý.

Konstrukce působí obyčejným dojmem zejména v zadní části, kde je to poznat na krytu. Zbytek konstrukce naopak vypadá, jako by se jednalo o kov s bílou metalízou, i když ve skutečnosti je to také plast. Pád z výšky telefonu nedopřávejte, zůstanou na něm patrné protlačeniny od nárazů. Výsuvný mechanismus se mi líbí, i když si nejsem zcela jist tou nepatrnou vůlí, kterou vykazuje jen pár dní od prvního použití telefonu. V kapse se poměrně lehce může telefon vysunout a způsobit nějaký malér.

Oproti předchůdcům řady Walkman nese model Spiro oba klasické porty – 3,5 mm konektor Jack pro sluchátka a microUSB konektor pro připojení USB kabelu a nabíječky. Potlesk, prosím. Konečně jsme se dočkali modelu, který neurazí Fastportem a zároveň spadá do řady Walkman. MicroUSB konektor nalezneme na levé hraně telefonu, 3,5 mm Jack na vrchu přístroje. Pravá hrana má vměstnánu dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti, naopak tlačítko fotoaparátu bychom zde hledali marně. U hudebních modelů Walkman, zejména těch nižších, je zvyklostí, že fotoaparát speciální tlačítko nemá na telefonu vyhrazeno.

Spodní hrana telefonu má v sobě ukryt mikrofon a dva prořezy v krytu určené pro poutko. Dalších prvků na těle telefonu se nedočkáte, vyjma čočky 2 Mpx fotoaparátu, lehce zasunuté pod úroveň zadního krytu, a reproduktoru, taktéž uloženého pod zadním krytem a maskovaného síťovinou.

Displej a ovládání:

Dobrý pocit máme z použitého TFT displeje, byť se jedná o úhlopříčku 2,2“ a rozlišení QVGA (240 x 320 px). Zobrazuje 262 tisíc barev. Díky relativně malé úhlopříčce působí rozlišení přátelsky a body jsou vskutku malé. Displej má pouze manuální úpravu jasu (50-100%). Vyšší hodnota je doporučena na přímém slunečním záření, kde je pak čitelnost displeje velice solidní. Vzhledem k ceně telefonu je logické, že chybí akcelerometr pro automatické překlápění displeje.

Baterie a výdrž:

Sony Ericsson Spiro disponuje Li-Ion baterií s kapacitou 1000 mAh. Jedná se o typ BST-33. Udávaná maximální výdrž výrobcem je v pohotovostním režimu 476 hodin, při volání 4,5 hodiny. Běžný denní režim využívání telefonu (pár minut volání, okolo 20 přijatých zpráv a emailů, webový prohlížeč a hudební poslech kolem hodiny) znamenal vyčerpání baterie po 3 dnech. To zní dobře. Především je dobře, že telefon je nabíjen standardním microUSB konektorem, a nejste tedy vázáni na ojedinělou nabíječku s Fastport konektorem.

Prostředí telefonu:

Označením nejnižší zástupce hudební řady Walkman spoléhá na roky osvědčené prostředí A200 od Sony Ericssonu. Uživatel nemůže nikterak využít domovskou obrazovku a menu telefonu má pevně rozmístěné ikony, případně se zobrazuje jedna velká ikona s posunem kurzoru k dalším. Menu s mřížkou má celkem 12 ikon v matici 3×4. Procházení menu a práce s aplikacemi mi přijde naprosto rychlostně přiměřená.

Vnitřní paměť telefonu má miniaturních 5MB, což nedostačuje pomalu ani na jednu píseň. Proto je nutností dokoupit microSD kartu, a to do velikosti 16GB.

Telefonování a zprávy:

Telefonní seznam telefonu nedoznal oproti předchůdcům žádných změn. Dovoluje uložit až 1000 kontaktů s přiřazením až 5000 čísel a dalších dílčích údajů, jako je adresa, obrázek, vyzvánění, poznámka, narozeniny a web. Kontakty se řadí dle jména nebo příjmení, záleží na volbě uživatele. Zvolit lze, jestli chcete zobrazovat kontakty v telefonu nebo na SIM kartě, stejně tak možnost ukládání nových kontaktů. Nechybí skupiny kontaktů, vlastní vizitka, odesílání kontaktů přes SMS či Bluetooth a speciální čísla pro rychlé vytáčení.

Složka SMS zpráv zobrazuje přijaté zprávy formou konverzace nebo klasicky dle odesílatele. Celkem je místo pro 1000 zpráv. Editor zpráv odpočítává posledních 20 znaků psané zprávy z max. počtu 160 znaků. Ke zprávě lze přiložit multimediální obsah, jako jsou obrázky, videa, zvuky. V běžné zprávě nechybí smajlíci a slovník T9 s diakritikou. Naopak někdo může citelně postrádat emailového klienta.

Fotoaparát:

Fotoaparát je u Sony Ericssonu Spiro opravdu jen do počtu. Jedná se o 2 Mpx fotoaparát (1200 x 1600 px) s 2x digitálním zoomem, avšak bez autofocusu. Poslouží v krajních situacích, na nějaké pravidelnější užívání ho nelze doporučit. Menu fotoaparátu umožňuje nastavit – noční režim, samospoušť, efekty, vyvážení bílé barvy, kvalitu fotografie, zvuk závěrky a místo uložení. Podobné nastavení má i režim nahrávání videa (rozlišení 176 x 144 px), kde lze zvolit přítomnost zvuku. Video má příponu 3GP, telefon si však částečně poradí i s MP4, a to do max. rozlišení QVGA.

Zkušební fotografie – Sony Ericsson Spiro:

Zkušební video (3GP, 309 KB, 176 x 144 px)

Hudební přehrávač, média:

Hudební přehrávač Walkman verze 4.0 si poradí s hudebními formáty MP3, WAV a AAC. Hudební obsah řadí dle názvu písní, autorů či alb a dovoluje vytvářet playlisty. Volit lze režim přehrávání (náhodně, s opakováním), ekvalizér (normální, basy, hlas, výšky), který však neumožňuje manuální úpravu a rozšířené stereo. Přehrávač znalé uživatele Walkman telefonů ničím nepřekvapí, ale ani neurazí. Pětisměrné tlačítko se samostatným potvrzovacím středem má pevně definované směry pro ovládání hudebního přehrávače.

Hry, zábava:Ve složce zábava nalezneme v telefonu funkci PlayNow, což je možnost, jak získat zajímavé tapety, obrázky, zvuky či hry. Nutné však je připojení k internetu. Stejné je to v případě funkce TrackID, která umí rozpoznat písně na základě odeslání několikasekundové ukázky přes internet. Ve složce zábava jsou dále – hra QuadraPop, rádio a záznam zvuku. Rádio má funkce RDS, AF a nahrávání, včetně zvolení kvality nahrávky. Bez připojených sluchátek se vám rádio nespustí, fungují totiž jako anténa. Poté lze zvolit režim přehrávání přes reproduktor včetně stereo zvuku.

Organizační a datové funkce:

Sony Ericsson Spiro podporuje datové přenosy GPRS a EDGE. K prohlížení internetových stránek má vestavěn webový prohlížeč Obigo Q7 se záložkami oblíbených adres, ukládáním hesel a zobrazením obrázků či animací. Je zde možnost doinstalování webového prohlížeče Opera Mini, který je šetrnější ke stahovaným datům a stránky dokáže vykreslit mnohdy daleko lépe, jednodušeji. Pro bezdrátový přenos je připraven Bluetooth 2.1.

Připojení k počítači funguje přes microUSB konektor, avšak během relace velkokapacitního přenosu (Mass Storage) nelze využívat funkce telefonu. Na takový průběh si pamatuji u telefonů rok a více zpětně, ale u současného? Zdá se mi, že Sony Ericsson tak trochu zbytečně šetřil, kde nemusel.

Z běžných organizačních funkcí nalezneme v telefonu až pět budíků s opakováním a nastavením libovolného vyzvánění, kalendář s upomínkami, úkoly, poznámky, časovač, stopky a opět proslulou triviální kalkulačku (s tou už platforma A200 dozajista dožije). Správce souborů řadí data v adresářích a samostatně dle umístění (telefon/karta/dohromady). V aplikacích jsou předinstalovány klienti Facebook a Twitter.

Závěr recenze Sony Ericssonu Spiro

Po zkušenostech s užíváním nejlevnějšího Walkmanu na trhu, pokud bereme cenu po vstupu do prodeje, musíme konstatovat, že i přes několik dílčích nešvarů je dobré ho mít. Výrobce konečně změnil strategii a uvedl telefon s konektory microUSB a 3,5 mm Jack, čímž dal telefonu možnost konkurovat podobným modelům ostatních výrobců. A právě hudební přehrávač Walkman má u Sony Ericssonu patřičné navrch, které převáží misky vah ve svůj prospěch.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
Walkman 4.0 občasný restart
3,5 mm Jack emailový klient
microUSB konektor autofocus
příjemná klávesnice

Sony Ericsson Spiro si můžete zakoupit na oficiálním eShopu Sony Ericsson.

Související

    0

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."
Allegro

Sony Ericsson Spiro – recenze Walkmanu za pakatel

Sony Ericsson Spiro představí naše recenze, ve které jsme telefonu s 2,2″ displejem, jednoduchým prostředím a především hudebním funkcím v čele s přehrávačem Walkman nic nedarovali. Sony Ericsson Spiro (W100) je v současnosti nejlevnější nový Walkman na trhu.

Mobilní telefon Sony Ericsson Spiro do recenze zapůjčil eShop Sony Ericsson.

Sony Ericsson Spiro (W100) je zástupce hudební řady Walkman, který přináší očekávanou výbavu v čele s 3,5 mm konektorem Jack, microUSB portem, hudebními tlačítky a přehrávačem Walkman 4.0. Displej má úhlopříčku pouze 2.2″, proto rozlišení QVGA působí relativně jemně. Paměť rozšiřuje microSD karta. Těžko bychom hledali na telefonu na hranici dvou tisíc větší přehmaty, výrobce se jim téměř vyhnul.

Základní parametry – Sony Ericsson Spiro

Rozměry 92 x 48 x 16,8 mm
Hmotnost 90 g
Displej TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,2“
Paměť 5MB + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systém ne / prostředí Sony Ericsson
Firmware R1BF004
Fotoaparát 2 Mpx (1200 x 1600 px),
nahrávání videa v rozlišení 176 x 144 px
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, USB kabel
Cena a dostupnost 2 200 Kč, od září 2010

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu Spiro:

Co se nám líbilo: sympatické kompaktní zpracování, standardní konektory – 3,5 mm Jack, microUSB port, Walkman 4.0, hudební tlačítka, příjemná klávesnice

Co se nám nelíbilo: ošizený 2 Mpx fotoaparát bez autofocusu, občasné restartování telefonu při otevírání zpráv, výsuvná konstrukce s menší vůlí


Obsah balení:

Sony Ericsson dodává většinu současných telefonů vyjma modelů Xperia v téměř shodných krabičkách, do kterých vměstnal s modelem Spiro hned trojici návodů v různých jazycích (přírodu tím moc nešetří), pecková sluchátka s 3,5 mm Jackem, baterii, nabíječku s microUSB zakončením a USB kabel. Součástí balení není microSD karta, která by navýšila miniaturní vnitřní paměť 5MB.

Vzhled a konstrukce:

Sony Ericsson Spiro (W100) je jednoduchý Walkman, velmi vydařený vzhledově. Jeho rozměry jsou 92 x 48 x 16,8 mm, hmotnost pouhých 90 gramů. Existuje hned několik barevných variant, avšak v prodeji v Česku nalezneme oficiálně jedinou – Contrast Black. Nenechte se zmást, černá je v této variantě pouze klávesnice a zadní kryt, zbytek konstrukce je sněhově bílý.

Konstrukce působí obyčejným dojmem zejména v zadní části, kde je to poznat na krytu. Zbytek konstrukce naopak vypadá, jako by se jednalo o kov s bílou metalízou, i když ve skutečnosti je to také plast. Pád z výšky telefonu nedopřávejte, zůstanou na něm patrné protlačeniny od nárazů. Výsuvný mechanismus se mi líbí, i když si nejsem zcela jist tou nepatrnou vůlí, kterou vykazuje jen pár dní od prvního použití telefonu. V kapse se poměrně lehce může telefon vysunout a způsobit nějaký malér.

Oproti předchůdcům řady Walkman nese model Spiro oba klasické porty – 3,5 mm konektor Jack pro sluchátka a microUSB konektor pro připojení USB kabelu a nabíječky. Potlesk, prosím. Konečně jsme se dočkali modelu, který neurazí Fastportem a zároveň spadá do řady Walkman. MicroUSB konektor nalezneme na levé hraně telefonu, 3,5 mm Jack na vrchu přístroje. Pravá hrana má vměstnánu dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti, naopak tlačítko fotoaparátu bychom zde hledali marně. U hudebních modelů Walkman, zejména těch nižších, je zvyklostí, že fotoaparát speciální tlačítko nemá na telefonu vyhrazeno.

Spodní hrana telefonu má v sobě ukryt mikrofon a dva prořezy v krytu určené pro poutko. Dalších prvků na těle telefonu se nedočkáte, vyjma čočky 2 Mpx fotoaparátu, lehce zasunuté pod úroveň zadního krytu, a reproduktoru, taktéž uloženého pod zadním krytem a maskovaného síťovinou.

Displej a ovládání:

Dobrý pocit máme z použitého TFT displeje, byť se jedná o úhlopříčku 2,2“ a rozlišení QVGA (240 x 320 px). Zobrazuje 262 tisíc barev. Díky relativně malé úhlopříčce působí rozlišení přátelsky a body jsou vskutku malé. Displej má pouze manuální úpravu jasu (50-100%). Vyšší hodnota je doporučena na přímém slunečním záření, kde je pak čitelnost displeje velice solidní. Vzhledem k ceně telefonu je logické, že chybí akcelerometr pro automatické překlápění displeje.

Baterie a výdrž:

Sony Ericsson Spiro disponuje Li-Ion baterií s kapacitou 1000 mAh. Jedná se o typ BST-33. Udávaná maximální výdrž výrobcem je v pohotovostním režimu 476 hodin, při volání 4,5 hodiny. Běžný denní režim využívání telefonu (pár minut volání, okolo 20 přijatých zpráv a emailů, webový prohlížeč a hudební poslech kolem hodiny) znamenal vyčerpání baterie po 3 dnech. To zní dobře. Především je dobře, že telefon je nabíjen standardním microUSB konektorem, a nejste tedy vázáni na ojedinělou nabíječku s Fastport konektorem.

Prostředí telefonu:

Označením nejnižší zástupce hudební řady Walkman spoléhá na roky osvědčené prostředí A200 od Sony Ericssonu. Uživatel nemůže nikterak využít domovskou obrazovku a menu telefonu má pevně rozmístěné ikony, případně se zobrazuje jedna velká ikona s posunem kurzoru k dalším. Menu s mřížkou má celkem 12 ikon v matici 3×4. Procházení menu a práce s aplikacemi mi přijde naprosto rychlostně přiměřená.

Vnitřní paměť telefonu má miniaturních 5MB, což nedostačuje pomalu ani na jednu píseň. Proto je nutností dokoupit microSD kartu, a to do velikosti 16GB.

Telefonování a zprávy:

Telefonní seznam telefonu nedoznal oproti předchůdcům žádných změn. Dovoluje uložit až 1000 kontaktů s přiřazením až 5000 čísel a dalších dílčích údajů, jako je adresa, obrázek, vyzvánění, poznámka, narozeniny a web. Kontakty se řadí dle jména nebo příjmení, záleží na volbě uživatele. Zvolit lze, jestli chcete zobrazovat kontakty v telefonu nebo na SIM kartě, stejně tak možnost ukládání nových kontaktů. Nechybí skupiny kontaktů, vlastní vizitka, odesílání kontaktů přes SMS či Bluetooth a speciální čísla pro rychlé vytáčení.

Složka SMS zpráv zobrazuje přijaté zprávy formou konverzace nebo klasicky dle odesílatele. Celkem je místo pro 1000 zpráv. Editor zpráv odpočítává posledních 20 znaků psané zprávy z max. počtu 160 znaků. Ke zprávě lze přiložit multimediální obsah, jako jsou obrázky, videa, zvuky. V běžné zprávě nechybí smajlíci a slovník T9 s diakritikou. Naopak někdo může citelně postrádat emailového klienta.

Fotoaparát:

Fotoaparát je u Sony Ericssonu Spiro opravdu jen do počtu. Jedná se o 2 Mpx fotoaparát (1200 x 1600 px) s 2x digitálním zoomem, avšak bez autofocusu. Poslouží v krajních situacích, na nějaké pravidelnější užívání ho nelze doporučit. Menu fotoaparátu umožňuje nastavit – noční režim, samospoušť, efekty, vyvážení bílé barvy, kvalitu fotografie, zvuk závěrky a místo uložení. Podobné nastavení má i režim nahrávání videa (rozlišení 176 x 144 px), kde lze zvolit přítomnost zvuku. Video má příponu 3GP, telefon si však částečně poradí i s MP4, a to do max. rozlišení QVGA.

Zkušební fotografie – Sony Ericsson Spiro:

Zkušební video (3GP, 309 KB, 176 x 144 px)

Hudební přehrávač, média:

Hudební přehrávač Walkman verze 4.0 si poradí s hudebními formáty MP3, WAV a AAC. Hudební obsah řadí dle názvu písní, autorů či alb a dovoluje vytvářet playlisty. Volit lze režim přehrávání (náhodně, s opakováním), ekvalizér (normální, basy, hlas, výšky), který však neumožňuje manuální úpravu a rozšířené stereo. Přehrávač znalé uživatele Walkman telefonů ničím nepřekvapí, ale ani neurazí. Pětisměrné tlačítko se samostatným potvrzovacím středem má pevně definované směry pro ovládání hudebního přehrávače.

Hry, zábava:Ve složce zábava nalezneme v telefonu funkci PlayNow, což je možnost, jak získat zajímavé tapety, obrázky, zvuky či hry. Nutné však je připojení k internetu. Stejné je to v případě funkce TrackID, která umí rozpoznat písně na základě odeslání několikasekundové ukázky přes internet. Ve složce zábava jsou dále – hra QuadraPop, rádio a záznam zvuku. Rádio má funkce RDS, AF a nahrávání, včetně zvolení kvality nahrávky. Bez připojených sluchátek se vám rádio nespustí, fungují totiž jako anténa. Poté lze zvolit režim přehrávání přes reproduktor včetně stereo zvuku.

Organizační a datové funkce:

Sony Ericsson Spiro podporuje datové přenosy GPRS a EDGE. K prohlížení internetových stránek má vestavěn webový prohlížeč Obigo Q7 se záložkami oblíbených adres, ukládáním hesel a zobrazením obrázků či animací. Je zde možnost doinstalování webového prohlížeče Opera Mini, který je šetrnější ke stahovaným datům a stránky dokáže vykreslit mnohdy daleko lépe, jednodušeji. Pro bezdrátový přenos je připraven Bluetooth 2.1.

Připojení k počítači funguje přes microUSB konektor, avšak během relace velkokapacitního přenosu (Mass Storage) nelze využívat funkce telefonu. Na takový průběh si pamatuji u telefonů rok a více zpětně, ale u současného? Zdá se mi, že Sony Ericsson tak trochu zbytečně šetřil, kde nemusel.

Z běžných organizačních funkcí nalezneme v telefonu až pět budíků s opakováním a nastavením libovolného vyzvánění, kalendář s upomínkami, úkoly, poznámky, časovač, stopky a opět proslulou triviální kalkulačku (s tou už platforma A200 dozajista dožije). Správce souborů řadí data v adresářích a samostatně dle umístění (telefon/karta/dohromady). V aplikacích jsou předinstalovány klienti Facebook a Twitter.

Závěr recenze Sony Ericssonu Spiro

Po zkušenostech s užíváním nejlevnějšího Walkmanu na trhu, pokud bereme cenu po vstupu do prodeje, musíme konstatovat, že i přes několik dílčích nešvarů je dobré ho mít. Výrobce konečně změnil strategii a uvedl telefon s konektory microUSB a 3,5 mm Jack, čímž dal telefonu možnost konkurovat podobným modelům ostatních výrobců. A právě hudební přehrávač Walkman má u Sony Ericssonu patřičné navrch, které převáží misky vah ve svůj prospěch.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
Walkman 4.0 občasný restart
3,5 mm Jack emailový klient
microUSB konektor autofocus
příjemná klávesnice

Sony Ericsson Spiro si můžete zakoupit na oficiálním eShopu Sony Ericsson.

Související

    0

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."