Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sony Ericsson Live with Walkman – recenze nebojácného hudebního drobka

  |  41 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Sony Ericsson má v současném portfoliu prodávaných smartphonů i nejlepší telefon s hudebním přehrávačem a funkcemi Walkmanu, Sony Ericsson Live with Walkman. Recenze napoví, zda-li se do telefonu s nápadnou podobností Xperie X8 vyplatí investovat.

Sony Ericsson Live with Walkman disponuje velice kvalitní hardwarovou sestavou, čítající 3,2“ HVGA dotykový displej, 1 GHz jednojádro a 512 MB RAM paměti, 5 Mpx fotoaparátem s nahráváním HD 720p videa, Wi-Fi s DLNA, GPS, HSPA. Dobře má výrobce zvládnuté i prošpikování telefonu sociální sítí Facebook. Hudební funkce pak dokreslují skvělý ráz telefonu, o kterém si více povíme v následujících odstavcích. Sony Ericsson tak aktuálně disponuje kvalitními telefony, jak v sekci odolných, tak i hudebních. Neméně dobře si však vede i na poli vyšší střední třídy telefonů, kde má hned několik zástupců.


Sony Ericsson Live with Walkman – oficiální fotografie bílé verze

Za zapůjčení Sony Ericssonu Live děkujeme oficiálnímu eShopu Sony Ericsson.

  
Sony Ericsson Live with Walkman – oficiální fotografie černé verze 

Základní parametry – Sony Ericsson Live with Walkman

Rozměry106 x 56 x 14,2 mm
Hmotnost115 g
DisplejTFT LCD, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,2“
Akcelerometr, proximity senzor, senzor jasu, notifikační dioda
Procesor a paměťjednojádrový, 1 GHz (ARMv7)
512 MB RAM, 320 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB (2GB v balení)
Operační systémAndroid 2.3 Gingerbread + Timescape
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk, detekce úsměvu, panorama
nahrávání HD 720p videa se 30snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, 2GB paměťová microSD karta, záruční list
Cena a dostupnost , prosinec 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Sony Ericsson Live with Walkman

Co se nám líbilo: pevné plastové zpracování s designem Xperie X8, speciální hudební tlačítko Walkman a světelné efekty, hardwarové tlačítko fotoaparátu, 3,2“ HVGA dotykový displej, operační systém Android 2.3 Gingerbread s prostředím Timescape, jednojádrový 1 GHz procesor s 512 MB RAM, dobrá konektivita – HSPA, Wi-Fi s DLNA, microUSB 2.0, 3,5 mm Jack, GPS a trial verze Wisepilot navigace, podpora Adobe Flash 10.3, přední videokamerka, 5 Mpx fotoaparát s nahráváním HD 720p videa, FM rádio s RDS, funkce TrackID, parádní hudební výstup, přehrávač s ekvalizérem a zesílením xLOUD

Co se nám nelíbilo: pozorovací úhly a kontrast displeje nejsou ideální, ekvalizér nedovoluje nastavit vlastní úrovně, slot na microSD dostupný až po vyjmutí baterie, chybí podpora DivX a XviD

TIP: Pro podrobné informace o telefonu Sony Ericsson Live with Walkman navštivte katalog mobilů.

Obsah balení:

Sony Ericsson myslí na životní prostředí, a tak v prodejním balení nabízí úspornou nabíječku GreenHeart s příkonem v pohotovostním režimu pod 30 mW. Také náhlavní souprava nese označení GreenHeart, je vyrobena z recyklovaných plastů. Balení dále obsahuje samotný telefon, baterii, látkové pouzdro, datový USB kabel, návod a záruční list. V telefonu je umístěna 2GB microSD karta.

Vzhled a konstrukce:

Sony Ericsson Live with Walkman si u vás zajisté vydobije to nejlepší místo, vždyť je to perfektně zpracovaný model, byť plastové konstrukce, který do ruky padne jak ulitý. Vše lze ovládat plnohodnotně jednou rukou. V prodeji jsou dvě verze telefonu, a to sněhově bílá a černá. My jsme zvolili bílou variantu, která působí sympatičtěji a rozhodně méně konzervativně.

Nejvíce zaujme horní hrana telefonu, na které je uprostřed standardní 3,5 mm konektor Jack, obepnutý oranžovou rýhou, která dle nastavení dokáže produkovat světelné efekty na základě právě přehrávané písně. Po levé straně portu je tlačítko Walkmanu, se kterým se dostaneme do přehrávače, ať už jsme kdekoliv. Na pravé straně od portu pak je tlačítko zámku displeje. S ním telefon také zap./vypínáme. Výrobce zvolil dokonalou konstrukci, kdy přední část telefonu má oblé hrany – horní a dolní, zatímco zadní kryt je oblý v bocích. Na levý bok umístil standardní microUSB 2.0 konektor, na opačný dvojici tlačítek k regulaci hlasitosti a dalším analogickým funkcím s přidáváním a ubíráním, stejně tak i hardwarovou spoušť fotoaparátu.

  

Spodní hrana je obdařena jen dvěmi dírkami, z nichž ta menší obsahuje zabudovaný mikrofon, větší vede k úchytu poutka. Podle očekávání je vyřešena i zadní část telefonu, na které je v dolní části umístěno typické logo výrobce a síťovinou zakrytý reproduktor. Horní oblast pak patří 5 Mpx fotoaparátu s přilehlou LED diodou, druhé výpusti reproduktoru a taky neodmyslitelnému logu hudební řady Walkman.

 

 

Velkým plusem telefonu je povrch krytu, který je matný, takže na něm nejsou viditelné otisky prstů. Vraťme se zpátky k přední straně telefonu, kde je zvolen 3,2“ HVGA displej s krytím odolným sklíčkem, o kterém výrobce hovoří jako nepoškrabatelné (nejedná se ale o Gorilla Glass). Nad displejem jsou senzory a videokamerka, stejně tak i hovorový reproduktor. Ovládání obstarává vedle displeje i trojice tlačítek, z nichž prostřední jest hardwarové, zatímco obě krajní senzorová. Podsvícení je určeno na dobu několika sekund a nelze jej bohužel moderovat dle vlastní potřeby.

Baterie a výdrž:

Výdrž telefonu je u telefonu velmi specifickou záležitostí a záleží opravdu na tom, co uživatel konkrétně a jak dlouho dělá. Moje zkušenost byla, že při aktivním využívání Wi-Fi, datových přenosů a poslechu hudby několik hodin denně si telefon patřičně řekl o dobití na konci druhého dne. Hodně to ovlivňuje také úroveň jasu displeje, zapnutá GPS a hlavně sdílení připojení k internetu, kdy může dojít k vyždímání baterie za čtvrtinu dne, ani se nebudete divit jak. V telefonu je přitom Li-Pol baterie s kapacitou 1 160 mAh, tedy žádná sláva. Zrovna hudebnímu telefonu by slušela více alespoň 1 500 mAh jednotka.

Displej a ovládání:

Displej je typu TFT LCD, avšak nejedná se o totožný např. s Xperií Mini, tj. Sony Bravia. Úhlopříčka displeje je 3,2“, rozlišení HVGA (320 x 480 px, jemnost okolo 160 dpi), zobrazení 16 milionů barev. Dotyková kapacitní technologie je hodně citlivá, stačí sebemenší dotyk na displej, žádné přehnané tlačení. Ovládání je tak velmi snadné, i když kvůli kapacitní technologii nemožné nehty. Přesah předního krytu nad úroveň displeje je nepatrný, ale zabrání to nechtěnému poškrábání při pokládání displejem na podložku.

  

Displeji nechybí podpora Multitouch ovládání (více prsty), hodící se v galerii fotografií či webovém prohlížeči. Telefon také využívá akcelerometr pro přetáčení obrazu na oba boky, proximity senzor k uzamčení displeje při přiblížení k uchu. Senzor jasu sice automaticky reguluje úroveň jasu, nelze jej však plně přepnout jen do režimu manuálního nastavení úrovně (i když si manuálně úroveň nastavíte. Čitelnost displeje na slunci je docela dobrá, ale v porovnání s LCD se Sony Bravia evidentně ztrácí.

Prostředí telefonu:

Jednojádrový procesor s taktem 1 GHz a 512 MB RAM pamětí dodává telefonu správný chod opravdu i při větším počtu souběžně běžících aplikací. Po zapnutí je volných zhruba 200 MB RAM. Je nicméně škoda, že výrobce nepřidal do telefonu nějakého správce spuštěných aplikací, ve kterém by se dalo rychle vše vypínat. To je ale nešvar většiny Xperií roku 2011.

Vnitřní paměť telefonu, určená pro instalaci aplikací, případně ukládání jiného obsahu, činí 320 MB. Rozšiřuje ji 2GB microSD paměťová karta, výrobcem dodávaná v balení. Telefon má operační systém Android ve verzi 2.3.4, se kterou výrobce dodal některá vylepšení, týkající se třeba 3D panorama u fotoaparátu či lepší integraci služeb Facebook přímo do telefonu. Výrobce garantuje do budoucna dílčí aktualizace a přechod na verzi Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich. Aktualizace zjistíte v Update centru v menu, v případě automatických aktualizací se o to nemusíte vůbec starat. Podržením vypínacího tlačítka můžete vytvořit snímek obrazovky. Jednoduše tak vyfotíte právě to, co na telefonu děláte.

Domovských obrazovek je celkem pět. Každý z rohů displeje je přitom vyčleněn pro nějakou zkratku, i když i rohy lze vytlačit jinými widgety v případě, že by vám toto řešení nevyhovovalo. Vedle vlastní volby widgetů můžete upravit také tapetu a barevné schéma. Uspořádání aplikací v menu je dle – vlastního řazení, abecedně, nejpoužívanější, nedávno nainstalované. Záleží, co preferujete. Na obrazovku se vejde celkem 4×3 ikon, k dalším se dostanete posunem po obrazovkách doprava. Prostředí je v režii Timescape, grafické podobě od Sony Ericssonu. Já preferuji raději systém bez grafické nadstavby, který tolik nesvazuje. Timescape umožňuje sjednocovat a přehledně zobrazovat vámi vybraný obsah zpráv, emailů, zpráv ze sociálních sítí nebo třeba RSS kanálů. Ostatně, stačí na Android Marketu zadat Timescape a postahovat dle libosti zásuvné kategorie, které mohou v Timescape být. Při prvním spuštění telefonu se spustí průvodce nastavením, který vás provede nastavením Wi-Fi, Gmail účtu atd.

Telefonování a zprávy:

Kontakty jsou v telefonu sdružovány dle přihlášených účtů, tzn. třeba emailové nebo Facebook, Twitter, atd. Kontakty na SIM kartě se k nim přidávají a záleží jen na uživateli, které chce mít dostupné a viditelné. Tímto způsobem je dobře zajištěna i následná synchronizace, o kontakty v podstatě už nelze přijít jen pouhou ztrátou SIMky. V adresáři se snadno vyhledává zadáváním počátečních znaků kontaktů nebo filtrují kontakty jen s telefonním číslem nebo ty, co jsou online. Záloha kontaktů může proběhnout na SIM kartu nebo paměťovou kartu. Menu kontaktů má podsekce – telefon (numerická klávesnice pro zadávání čísla), výpis hovorů a oblíbené položky. U kontaktů lze opět přidávat množství informací včetně specifického vyzvánění či fotografie. Nevyžádaná čísla můžete trvale přesměrovávat do hlasové schránky, stačí tuto volbu zaškrtnout v možnostech u kontaktů. Vybraná čísla mohou být odeslána přes Bluetooth, zprávou či emailem.

Zprávy se řadí do konverzací, s možným vyhledáváním a odstraněním více položek současně. Softwarová klávesnice je i přes své miniaturní rozměry vcelku pohodlná, sám jsem mnoho překlepů nenatropil za celou dobu testování telefonu. Ideálnější je samozřejmě režim na šířku displeje, kdy jsou jednotlivá tlačítka větší. Nechybí ani automatická oprava slov s nabízením vhodných ze slovníku, který se nová slova učí. Překvapivě se objevuje i metoda psaní Swype (známá ze Samsungů), kterou Sony Ericsson nazývá jako psaní pomocí tahů. Dlouhým podržením tlačítka přepínání znaků a písmen na klávesnici lze docílit vyvolání nabídky smajlíků. Na nově příchozí zprávy jste upozornění v horní stavové liště, vyzváněcí melodií či vibracemi.

Emailové možnosti jsou prakticky totožné s každým dalším smartphonem. Pod příslušnou ikonkou v menu máte možnost nastavit několik svých emailových účtů, přičemž u každého lze navolit dobu aktualizace, velikost stahovaných příloh atd. Nastavení je jednoduché, poněvadž pomůže samotný emailový klient. Alternativy v podobě mnohdy kvalitnějších klientů jsou dostupné na Android Marketu. Vesměs se však dá říci, že běžnému uživateli ten původní klient musí vyhovovat.

Fotoaparát:

Xperie roku 2011 jsou ve srovnání se staršími modely ve značné výhodě, jelikož se výrobce odhodlal na nich nešetřit v sekci fotoaparátu. Nalezneme proto i na Xperii Live velice kvalitní 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a LED bleskem, navíc s hardwarovým tlačítkem na boku telefonu, což dříve nebývalo zdaleka samozřejmostí. Z funkcí fotoaparátu můžeme uvést režim blesku (vč. potlačení červených očí), samospoušť, detekce úsměvu, plynulé 3D panorama či geotagging.

Fotografie mají rozlišení 5 Mpx, což odpovídá rozlišení 2592 x 1944 px, video je nahráváno v maximálním rozlišení HD 720p (1280 x 720 px, 30 snímků/s). Prostředí fotoaparátu umožňuje sledovat náhledy posledních snímků a měnit nastavení. Stejně snadno lze přepínat mezi hlavním či předním fotoaparátem. Na kvalitu fotografií se podívejte níže. Pořízené snímky jsou dostatečně ostré, nicméně detaily by bylo třeba ještě lépe zachytit.

Zkušební fotografie – Sony Ericsson Live with Walkman:

 

  

Organizační funkce, zábava:

Sony Ericsson Live with Walkman má v menu řadu běžných funkcí, mezi které řadím budíky, kalendář, kalkulačku, funkci hledat (Google), hodiny a hlasové vyhledávání. Důležité je, že lze otevírat i soubory Office, a to skrze aplikaci OfficeSuite (1.5.341) (verze jen ke čtení). Pro vytváření a úpravu nutno koupit OfficeSuite Pro. Nabídka nejen sociálních sítí v podobě klientů v telefonu čítá: Facebook, Google Talk, YouTube. K Facebooku se dále váží funkce – Hudba a videa přátel, Hry a aplikace – ve kterých vidíte, co vaši přátelé rádi poslouchají nebo hrají, čím se pochlubili na Facebooku. Další aplikace jako Twitter, ICQ nebo jiné komunikační kanály naleznete v Android Marketu.

Přehrávač videí je v telefonu jen ten základní, který je součástí galerie. Přehrává soubory 3GP a MP4, pro přehrávání videí v AVI včetně titulků je dobré si stáhnout z Marketu třeba MoboPlayer. Fotografie i videa se zobrazují v klasické androidovské galerii. Tlačítkem se 3D na displeji přepneme do 3D alba panoramat, které jsme pořídili. V menu je ikonka vedoucí rovnou na focení 3D panorama. Nechybí samozřejmě ani FM rádio s RDS, které spustíte po připojení sluchátek. Telefon tak výbavou kopíruje své vrstevníky z roku 2011 a jedinou viditelnou změnou je lepší hudební přehrávač.

Na další aplikace či hry v telefonu opět výrobce zanevřel. Setkáme se zde ještě s položkou UEFA.com, vedoucí ke stažení na Android Market, jedinou hrou Games by PopCap, funkcí TrackID k rozpoznání hrané skladby, zprávami a počasím, aplikací Xperia Hot Shots (sledujete novinky šesti předních tenisových hráčů) a antivirovou ochranou McAfee Security. Sony Ericsson také dává odkaz na svůj obchod PlayNow Store, na kterém jsou vyzvánění, tapety, aplikace či hry. Odlišení od dalších Xperií tak hledám jen velmi těžko.

Hudební přehrávač Walkman, funkce:

Hudebnímu přehrávači Walkman jsme věnovali speciální článek, na který vás proto rovnou odkážeme. V něm se detailněji seznámíte s funkcemi. Doplnil bych pouze zkušenost s přibalenými sluchátky. Už to není jako za časů, kdy Sony Ericsson dával k telefonům populární špuntíky. Pecková sluchátka sice mají dobrou kvalitu, v uších ale zdaleka tolik netěsní, a tak výsledný hudební prožitek není takový. Reproduktor telefonu je naproti tomu hodně hlasitý a překvapivě dokáže i při vysoké hlasitosti hrát bez „trhání uší“. To oceňuji.

Datová výbava:

Sony Ericsson Live podporuje přenosy GPRS/EDGE a sítě 3G (HSPA), u nichž platí hodnoty: stahování až 7,2 Mb/s, odesílání až 5,76 Mb/s. Na internet se dostanete přes Wi-Fi (802.11 b/g/n), s funkcí DLNA pro sdílení obsahu v domácí síti a vytvořením Hotspotu pro sdílení internetu (zabezpečení WPA2 PSK nebo otevřená) až mezi dalších 5 zařízením. Přenosy na kratší vzdálenosti (poslání vizitky či souborů, nebo poslech hudby s bezdrátovými sluchátky) zajistí Bluetooth 2.1. V menu telefonu nalezneme příslušné položky – Připojená zařízení – tj. sdílení obsahu telefonu skrze domácí Wi-Fi síť povoleným zařízením a Správce LiveWare – náhlavní souprava, sluchátka, nabíječka. Výčet konektivity uzavírají standardní konektory 3,5 mm Jack a microUSB 2.0. Naprosto identická výbava, opět!

Webový prohlížeč podporuje Adobe Flash 11.0 a HTML5, což zaručuje bezproblémové spouštění videí a dalšího obsahu přímo v prohlížeči. GPS v kombinaci s Google mapami funguje spolehlivě, pozici dokáže najít bez využití A-GPS zhruba do minuty až dvou. S A-GPS je pozice určena do pár vteřin. Nechybí digitální kompas pro správné natočení vaší pozice. Mapy i navigace Google, Latitude a Místa využijete vždy dle verze, kterou budete mít aktuálně k dispozici.

V telefonu je také Wisepilot navigace, resp. odkaz ke stažení z Android Marketu. V tom případě má každý nový telefon právo využívat už jen pětidenní verzi zdarma, po které je nutné zakoupit placenou verzi. Po uplynutí doby vám bude software i nadále fungovat, půjde vyhledávat cíle, zobrazovat mapu atd., jen navigace nikoliv. Výhodou Wisepilota je určitě fakt, že jej můžete používat offline. Mapové podklady ale zabírají dost MB na kartě. Preferuji raději Sygic či Route 66, s nimiž lze cestovat pokaždé zcela správně, bez komplikací, navíc offline.

Závěr recenze Sony Ericssonu Live with Walkman

Sony Ericsson Live with Walkman se na pohled jeví jako výjimečný smartphone, který disponuje jedinečnou výbavou. Když se však podíváme podrobněji, zjistíme, že výbava prakticky kopíruje další modely výrobce, a to i třeba v hudebním přehrávači Walkman, hodně blízkém standardnímu u Sony Ericssonů. Navíc je snad jen speciální tlačítko Walkman a světelné efekty. Funkci xLOUD dnes také mají i ostatní modely, nejen Walkmany.

 

Velmi dobře se však tváří výbava v čele s vhodným 1 GHz procesorem, 5 Mpx fotoaparátem s autofocusem, dotykovým displejem či třeba konektivitou. Sice se i zde modely výrobce značně sjednotily, ale to nevadí. Je jasně patrné, že zatímco model Live with Walkman je pro hudební nadšence, Xperia Active pro sportovně zaměřené jedince, atd. Zamrzí, že nebyl zvolen kvalitnější Sony Bravia LCD displej. Za konkurenty by se daly považovat telefony jako HTC Wildfire S či Nokia 500. Když k tomu přidáme podporu aktualizace na Android 4.0, pak vychází Sony Ericsson Live with Walkman jistě jako vítěz.
Aktuální cena Sony Ericssonu Live with Walkman v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

kvalitní zpracování umístění microSD slotu
 3,2″ dotykový displej chybí podpora DivX a XviD
5 Mpx fotoaparát
Wi-Fi, HSPA
 hudební přehrávač Walkman
Android 2.3.4 a slíbený Android 4.0
1 GHz procesor, 512 MB RAM

..

Testovaný produkt: Sony Ericsson Live with Walkman, autor recenze: Jindřich Srb, hodnocení: 5/5
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
24 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
34 Comment authors
petrJakubL72JanMigasz Ladislav Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
....
....

Senzor jasu nechybí, je hned vedle přední kamery. Je to i v manuálu pod číslem 13:
http://www.sonyericsson.com/cws/support/mobilephones/learn-more/subject/onlineuserguide/live-with-walkman?cc=cz&lc=cs Seznámení s telefonem -> Přehled telefonu

stalker
stalker

Dobrý den, mohli by jste natočit video telefonu se zapnutým displejem a pootáčet sním tak, aby bylo vidět jaké jsou pozorovací úhly děkuji.

mkourilka
mkourilka

Pořídila jsem si ke svému telefonu sluchátka MH710-špunty.Kartu 2 GB jsem vyměnila za 16 GB a jsem spokojená.Hudba se v tomto walkmanu fakt dá poslouchat.

Marek
Marek

Dobry den, je mozne v telefonu pouzivat offline navigaci bez pripojeni k internetu?

L72
L72

Ale da sa. Mne to funguje.

Lenka
Lenka

Ne, pouze s wifi.

Matej
Matej

Dobry den, neviem ako vy ale mne na tomto telefone chyba tlacitko pre dalsiu skladbu, bez toho aby som musel odomykat displej a manualne skladbu posunut… mam k nemu aj sluchatka od SE hifi LiveSound na ktorych je v popise uvedene ze tlacitko next track ma ale ani s nimi mi to jakosi nefunguje… Ak niekto viete ako skladbu posunut dajte mi pls vediet (na starom SE sa to dalo podrzanim tlacitla + volume)
DIKY

¨Martina
¨Martina

Ahojík, tracky se posouvají opakovaným stiskem tlačítka. Když zmáčkeš dakrát rychle za sebou máš tam další, třikrát předchozí … vyzkoušej to.

Matej
Matej

super funguje to, diky moc

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung Galaxy J4+ a J6+: korejští bratři v triku

Samsung Galaxy J4+ a J6+: korejští bratři v triku

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Korejský spotřební gigant jménem Samsung je stále činný. Dnes představil světu nové modely pro střední třídu jménem Galaxy J4+…

Lidé se prý stále více vracejí k hloupým telefonům

Lidé se prý stále více vracejí k hloupým telefonům

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  2 komentáře

Stále více lidí se začíná vracet k hloupým, základním telefonům, které toho kromě telefonování a psaní SMS moc nezvládnou. A…

Na internet unikají i obaly na nový Huawei Mate 20 Pro

Na internet unikají i obaly na nový Huawei Mate 20 Pro

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Další vlajková loď mezi phablety od Huawei je za rohem. Oficiálně má být uvedena 16. října, a kromě jiného…

Mobilní zobrazení