Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sony Ericsson Hazel – recenze vysouváku se zeleným srdcem

  |  17 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Sony Ericsson Hazel je zástupce ekologické řady GreenHeart. Jeho funkce jsou shodné s modelem Elm – plná datová výbava včetně Wi-Fi, GPS, 5 Mpx fotoaparát a microSD slot. Podrobněji si telefon Sony Ericsson Hazel projdeme v této recenzi.

Mobilní telefon Sony Ericsson Hazel do recenze zapůjčil e-Shop Sony Ericsson.


Sony Ericsson Hazel – oficiální fotografie

Ekologická řada produktů Sony Ericsson obsahuje několik modelů, z nichž jsme před časem recenzovali Sony Ericsson Elm. Tato řada se vyznačuje maximálními procenty použití recyklovatelných materiálů či úspornějším obalem krabice telefonu a příslušenství.


Sony Ericsson Hazel – oficiální fotografie

Sony Ericsson Hazel je dvojník modelu Elm i po stránce barevného provedení konstrukce. Přední strana je zbarvena do černa, naopak zadní se snaží napodobit hliníkový odstín. Bohužel je zadní kryt pouze plastový.

TIP: Pro kompletní parametry telefonu Sony Ericsson Hazel navštivte katalog mobilů.

Základní parametry mobilního telefonu Sony Ericsson Hazel

Rozměry105 x 50 x 16 mm
Hmotnost120 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,6“
Paměťuživatelská paměť 280 MB + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémprostředí Sony Ericsson
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px), nahrávání VGA videa (640 x 480 px)
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost5400 Kč, od května 2010

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu Hazel:

Co se nám líbilo: podsvícení klávesnice, podpora rychlých dat a Wi-Fi, krokoměr s Eco funkcí měření CO2, navigace Wisepilot, baterka, výdrž baterie, displej zapuštěný pod úroveň krytu, důraz na ekologii

Co se nám nelíbilo: konektor Fastport, plastový zadní kryt, viklající se konstrukce

Obsah balení: velká skromnost

Sony Ericsson Hazel má shodné balení s modelem Elm. Nalézá se v něm telefon zabalený do látkového pouzdra GreenHeart, baterie BST-43, nabíječka, pecková sluchátka HPM-60, záruční list a uživatelská příručka. Ta je zde taktéž ve třech jazycích, a tak se dá polemizovat, proč se Sony Ericsson snaží na jedné straně ušetřit za obal a zároveň do balení vkládá zbytečně návody více zemí a další nepotřebné informace taktéž ve třech jazycích.

Vzhled a konstrukce: velká pochvala

Konstrukce je v porovnání s modelem Elm, který nemá výsuvný mechanismus, značně nepevná. Při vysouvání se část s displejem mírně viklá do jedné strany – tento úkaz pozoruji už řadu let na všech vysouvácích výrobce. Zadní kryt mě přesvědčil o tom, že výrobce nepoužívá na dva téměř shodné modely stejné materiály. Zatímco model Elm má zadní kryt hliníkový, Hazel trpí krytem plastovým, jehož stříbrný potěr není dvakrát tlustý.

Na pravé hraně z pohledu uživatele se nalézá dvojice hlasitostních tlačítek a dvoupolohové tlačítko fotoaparátu. Na levé hraně je zastaralý konektor Fastport. Horní i spodní hrana telefonu neobnáší žádný funkční prvek. V dolním rohu je pouze miniaturní otvor pro zabudovaný mikrofon. Stejné umístění má i fotoaparát a světelné čidlo nad displejem. Srovnáme-li rozměry a hmotnost modelů Elm (110 x 45 x 14 mm, 90 g) a Hazel (103 x 50 x 16 mm, 120 g), zjišťujeme, že rozměry se liší jen minimálně, hmotnost je u modelu Hazel o třetinu větší.

Displej a ovládání: bez poznámek

Displej se chlubí úhlopříčkou 2,6“ s rozlišením QVGA (240 x 320 px) a zobrazením 262 tisíc barev. Hodnota jasu může být regulována pomocí světelného čidla, nebo nastavená manuálně v hodnotách 50-100%. Na přímém slunečním svitu je čitelnost dobrá. Chválím zapuštění displeje pod kryt, sice se zachycují snadněji nečistoty po okraji displeje, avšak nedojde tak snadno k poškrábání.

Hlavními ovládacími prvky telefonu jsou – pětisměrné tlačítko se samostatným středem, dvojice kontextových tlačítek, hovorová tlačítka a tlačítka pro vstup do činností a tzv. vracečka. Vystouplá jsou jen hovorová tlačítka.

Baterie a výdrž: bez 3G super výdrž

Od baterie počínaje do funkcí telefonu konče jsou modely Elm a Hazel k nerozeznání. V obou je vložena baterie typu Li-Pol s označením BST-43. Její udávaná hodnota 1000 mAh by měla zajistit telefonu až 430 hodin v pohotovostním režimu či 10 hodin hovorů. Výdrž baterie se během testování pohybovala kolem pěti dní při běžném denním využití telefonu, při zapínání Wi-Fi a pocházení internetových stránek, případně zapnuté navigaci se rapidně snižovala. Pokud jsem se s telefonem připojil k sítím 3G, tak výdrž klesala o poznání rychleji i bez práce s telefonem, pak nebyl problém telefon dobíjet každý druhý den.

Pod zadním krytem je ukryt slot na microSD karty (podpora 16GB karet garantována výrobcem), pod baterií je slot na SIM kartu.

Prostředí telefonu: Elm a Hazel bez rozdílů

Pohotovostní obrazovku je vybavena widgetem s nabídkou kalendáře, Facebooku, Twitteru nebo Walk Mate Eco (ekologický krokoměr), z nichž jeden může být na pozadí otevřen. Výběr se provádí využitím předdefinované zkratky směrem nahoru. Ostatní tři směry mohou být využity pro libovolné zkratky z menu.

Menu sestává z matice 3×4 ikon, jejichž rozmístění je pevně dané. Hlavní nabídka však může být zobrazena i v režimu otáčení či jediné ikony, záleží na uživateli, co zvolí. Každý, kdo se s nějakým telefonem Sony Ericsson už setkal, bude naprosto přesně vědět, kde co v menu nalezne. Procházení menu a spouštění aplikací je tradičně velmi rychlé, svižné. Sony Ericsson Hazel získal výhodu zejména větším displejem, na kterém se lépe např. brouzdalo na internetu.

Telefonování a zprávy: vždy připraven

Následující části jsou převzaté z recenze Sony Ericssonu Elm, jelikož jsou naprosto shodné.

Do telefonu se vejde až 1000 kontaktů, ke kterým lze přidat až 7000 čísel a další podrobné údaje – bydliště, zaměstnání, www, obrázek, vyzvánění, poznámky, narozeniny, atd. Uživatel si volí, zda chce ukládat kontakty jen do telefonu, na SIM kartu či zároveň. Telefonní seznam řadí kontakty dle jména nebo příjmení. Nechybí možnost vytváření skupin volajících s různými melodiemi volání a velmi vhod může přijít vytvoření vlastní vizitky s několika čísly a informacemi o sobě, kterou lze odesílat přes SMS, email nebo Bluetooth.

Menu zpráv je stále stejné, přehledně rozdělené na jednotlivé kategorie, mezi nimiž figuruje i Facebook a email. Zprávy mohou být zobrazovány klasicky nebo v podobě jakýchsi diskusních bublin, které se slučují dle odesílatele. Telefon pojme až 1000 zpráv, což absolutně dostačuje. Emailový klient při prvním otevření požádá o vyplnění základních údajů o vašem emailu a poté službu nastaví tak, aby pracovala správně.

Fotoaparát: 5 Mpx s konverzí

Sony Ericsson zapracoval u modelu Elm také na fotoaparátu a výsledkem je povedený 5 Mpx fotoaparát s autofocusem, který doplňuje LED dioda. Tu uživatel využije také jako baterku. Čočka fotoaparátu je zapuštěna pod otvor zadního krytu, krytka chybí. K focení slouží dvoupolohové tlačítko na boku telefonu, popř. lze fotit i středovým potvrzovacím tlačítkem. Fotografie mají velikost zhruba 1MB.

Menu režimu fotoaparát obsahuje – režimy, mezi kterými je detekce úsměvu; scény; efekty; nastavení rozlišení (5 Mpx, 3 Mpx, 1 Mpx, VGA); zaostření (včetně makra); režim blesku; samospoušť; měření expozice; vyvážení bílé barvy; světlo – automat. ostření; přidání polohy (geotagging – pozor, ihned se připojíte na internet); náhled a zvuk závěrky.

Menu videa umožňuje nastavit – přisvětlení; noční režim; samospoušť; mikrofon (zapnutí/vypnutí); měření expozice; vyvážení bílé a efekty. Rozlišení videa je VGA (640 x 480 px), případně lze natáčet v horším rozlišení do MMS zprávy.

Zkušební fotky a video – Sony Ericsson Hazel:

 

Zkušební video (3 100 kB, MP4, rozlišení VGA (640 x 480 px), 13 s)

Organizační a datové funkce, zábava: s plnou parou

Sony Ericsson Hazel podporuje rychlé datové přenosy HSPA i 3G. Videovolání lze provozovat klasickou kamerkou na videohovory nad displejem. Chválím přítomnost Wi-Fi, která umožňuje uživateli se kdykoliv připojit k bezdrátovým sítím. Oblíbené sítě si telefon pamatuje a sám se k nim může připojovat, záleží na vaší volbě. V nastavení je zajímavou položkou přístup k internetu, pod kterým se skrývá sdílení internetu přes telefon pomocí počítače.

Mezi klasické organizační funkce telefonu patří budíky (celkem 5) s opakovaným buzením, kalendář, úkoly, poznámky, časovač, stopky a kalkulačka, která umí opět jen nejzákladnější matematické operace. Dále je v telefonu správce souborů řadící soubory do složek, možná je synchronizace telefonu se serverem na internetu. Výrobce do menu Organizátor vkládá také videohovor a přenos souborů (co jste kdy stáhli nebo odeslali). Pokud uživatel touží po synchronizaci médií s počítačem, pak je nejjednodušší volbou Media Home. Telefon skrze Wi-Fi, Bluetooth nebo USB kabel obnovuje obsah dle toho, co si do telefonu přejete přesunout.

Telefon má vestavěnou GPS a využívá mapové podklady Google, které si stahuje přes internet. Alternativní volbou je navigace Wisepilot, ta však vyžaduje placení licence a data stahuje taktéž z internetu. Více o navigaci Wisepilot v článku – Navigace Wisepilot na Sony Ericssonech řady Entertainment Unlimited. Mezi využitelné programy patří i Tracker a Walk Mate Eco (krokoměr). Tento krokoměr umí kromě téměř přesného počítání kroků i přepočet na CO2, které byste vypustili do ovzduší, pokud byste cestovali stejnou vzdálenost autem. Jednotlivé parametry spotřeby vozidla a kroků je potřeba nejdříve nastavit.

Položka Média má rozdělení na fotografie, hudbu, video, hry a webové kanály (RSS). Hudební přehrávač má hudbu přehledně rozdělenou (včetně funkce SensMe) dle autora, názvů atd., přehrává náhodně, s opakováním, zobrazuje foto alba, pokud jej píseň obsahuje. V ekvalizéru nechybí profil MegaBass. Vestavěný reproduktor má průměrnou hudební produkci, doporučuje se pouštět spíše s nižší hlasitostí. Přibalená pecková sluchátka také nejsou kdejakým zázrakem, může vás hřát fakt, že jsou recyklovatelná, podobně jako telefon.

V sekci zábava se nalézá FM rádio s RDS, jehož zapnutí je podmíněno připojením sluchátek. Pokud neznáte některou píseň, pak vám pomůže funkce TrackID – odešle krátkou ukázku přes web a během chvíle přijde odpověď. PlayNow položka odkazuje na web s obsahem hudby, aplikací či schémat. Ve složce zábava se nalézá ještě záznam zvuku, ukázkové video a hra Quadrapop.

Mezi aplikacemi, se nalézá AccuWeather, Facebook, Youtube, Twitter, Calendar Wallpaper, dále se nezapomnělo ani na ekologicky mířené aplikace – Eco Mate, Green Calculator a Grocery List (seznam nákupních potravin). Dále se hodí doinstalovat např. Operu Mini 5.1 (více ve článku Opera Mini 5.1 ke stažení, nově i pro telefony Nokia s prostředím S40).

Zhodnocení: ekologický dvojník-vysouvák

Sony Ericsson Hazel je od modelu Elm téměř k nerozeznání. Oba telefony mají rozdílnou konstrukci, funkčně se však shodují. Od výrobce je to dobrý tah, protože dává zájemcům možnost výběru mezi telefonem klasické konstrukce a vysouvákem. Výbava osloví především kompletním datovým výčtem, solidním fotoaparátem a kvalitní výdrží v pohotovostním režimu. Telefon je ovinut nádechem ekologie, dává uživateli informace o nachozených kilometrech a způsobu šetření. Pokud se vám nelíbil model Elm (Sony Ericsson Elm – recenze ekologického zástupce řady GreenHeart), pak zvolte bez váhání model Hazel.

Koupit Sony Ericsson Hazel na značkovém e-Shopu Sony Ericsson.

2,6″ displej konektor Fastport
rychlá data, Wi-Fi plastový kryt
GPS, navigace Wisepilot 
krokoměr 
výdrž telefonu 
ekologie 
ČLÁNKY:,

Diskuze

avatar
12 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
lenka brhelováGábimalennaFeroMarta Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Vikin
Vikin

Uživatel si volí, zda chce ukládat kontakty jen do telefonu, na SIM kartu či zároveň. Avšak pro zobrazení kontaktů si musí vybrat buď ze SIMky anebo z paměti telefonu, NELZE KOMBINACI !!! Smůla !!

Paf
Paf

Z textu recenze jsem se domníval, že „Hodnota jasu může být regulována pomocí světelného čidla, nebo nastavená manuálně v hodnotách 50-100%“ jenže tomu tak není. hodnota jasu se dá takto nastavit, ale vypnout světelné čidlo nejde. To jen pro doplnění. Mě třeba tato vlastnost lehce vadí.

Paf
Paf

Tip pro ty, kteří nemají radost z přisvětlovací diody u focení. Ta totiž uprostřed má výrazně vyžší jas než ve zbytku osvětleného prostoru. Narychlo jsem toto vyřešil vložením malého kousku mikrotenového sáčku ve dvou vrstvách přes tu diodu. Je to výrazně lepší – světlo se rozptýlí víc. Můžete experimentovat dál a napsat sem výsledky.

puf
puf

chtěl bych se zeptat lze používat gps navigaci uplne bezplatne???např při geocachingu???

mirek
mirek

Umí tenhe telefon regulovat hlasitost při zamknutém režimu?

Kubík
Kubík

Zdravím, chci se jen zeptat, jestli ve složce aplikace jsou věci, které jsou jen přes internet, nebo jsou normálně přistupné bez placení, nebo ještě hry, co jsou nainstalované od výrobce, jestli jsou taky bezplatné. Děkuji za odpovědi

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung Galaxy J4+ a J6+: korejští bratři v triku

Samsung Galaxy J4+ a J6+: korejští bratři v triku

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Korejský spotřební gigant jménem Samsung je stále činný. Dnes představil světu nové modely pro střední třídu jménem Galaxy J4+…

Lidé se prý stále více vracejí k hloupým telefonům

Lidé se prý stále více vracejí k hloupým telefonům

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  2 komentáře

Stále více lidí se začíná vracet k hloupým, základním telefonům, které toho kromě telefonování a psaní SMS moc nezvládnou. A…

Na internet unikají i obaly na nový Huawei Mate 20 Pro

Na internet unikají i obaly na nový Huawei Mate 20 Pro

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Další vlajková loď mezi phablety od Huawei je za rohem. Oficiálně má být uvedena 16. října, a kromě jiného…

Mobilní zobrazení