Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sněžný hrdina: recenze HTC Hero

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

HTC Hero je dotykový mobilní telefon s operačním systémem Android od Googlu a grafickou nadstavbou Sense. Ve výbavě má 5 Mpx fotoaparát, GPS, rychlá data, Wi-Fi či 3,5 mm Jack.

Testovaný telefon HTC Hero je po modelech G1, Dream a Magic pomyslným čtvrtým počinem tchajwanského výrobce s operačním systémem Android. Oproti svým předchůdcům má ale jednu obrovskou výhodu – nadstavbu prostředí v podobě Sense.


Oficiální fotografie – sedmero hrdinů HTC Hero

Model Hero se ovládá skrze dotykový displej. Výrobce použil technologii kapacitní, díky které je ovládání prsty o hodně jednoduší. Stylus u telefonu nenajdeme. Stejně tak schází mechanická QWERTY klávesnice, a popravdě řečeno, celkově na telefonu nenajdeme příliš mnoho kláves.

Výbava mobilního telefonu HTC Hero je vynikající. Hudební přehrávač, akcelerometr, rychlá data, Wi-Fi, 5 Mpx fotoaparát, 3,5 mm Jack a tak dále. Tento výčet funkcí zní opravdu báječně. Nesmíme zapomenout ani na obchod Android Market, který směle konkuruje AppStore.

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu HTC Hero navštivte katalog mobilů.

Základní parametry HTC Hero

Rozměry112 x 56 x 14,3 mm
Hmotnost135 g
Displejdotykový, Multi-touch, TFT, rozlišení 320 x 480 px, 65 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“
Paměť288 MB RAM, 512 MB ROM + paměťové karty microSD (až 16 GB)
Operační systémAndroid
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1712 px), autofocus
Obsah baleníbrožury, baterie, nabíječka, headset, datový USB kabel, paměťová karta microSD 2 GB
Cena a dostupnost11 500 Kč, od června 2009

Krátké postřehy z testování HTC Hero:

Co se nám líbilo: kulička TrackBall, přístup k sociálním sítím (Facebook, Twitter, Flick), rychlé spuštění posledních otevřených aplikací

Co se nám nelíbilo: občas pomalejší odezva, přehrávač bez ekvalizéru, někomu může vadit absence FM rádia, sada Quickoffice umožňuje pouze prohlížení dokumentů (nelze vytvářet nové ani editovat)Obsah balení s telefonem

Vzhled a konstrukce: jedinečný tělem i duší

Konstruktéři se u modelu HTC Hero pořádně vyřádili. Spodní část od displeje dolů je zahnuta a tvoří jakousi bradku telefonu. Design telefonu je tak naprosto jedinečný. Oproti ostatním výrobcům, kteří toho po stránce designu zatím nedokázali příliš mnoho vymyslet u telefonů s dotykovým displejem, je to dar z čista jasna.


Jedinečný design telefonu se nejvíce projeví při pohledu z profilu

Samozřejmě se ale ne každému tento netradiční prvek zalíbí. Někoho si získá, někoho hold nikoliv. Já jsem si jej oblíbil především proto, že se mi díky této „bradce“ telefon lépe držel v ruce. K tomu, že HTC Hero padne krásně do ruky, také nahrávají jeho rozměry 112 x 56 x 14,3 mm. Hmotnost činí průměrných 135 g.


Díky „bradce“ se telefon velmi dobře drží v ruce

Výrobce nabízí dvě barevná provedení – bílé a černé. U bílého provedení jsou plasty s povrchovou teflonovou úpravou. Bohužel, černá verze tuto úpravu nemá. Díky teflonu by se údajně podle HTC na lesklém povrchu telefonu neměly usazovat otisky prstů ani jiné nečistoty.


Detail spodní a horní strany

Za dobu testování jsem však nebyl příliš přesvědčen. Nečistoty od zpocených rukou na telefonu zůstaly stejně jako u jiných telefonů. Pravdou však je, že na povrchu nejsou mnohé nečistoty pod každým úhlem okem viditelné.

Konstrukční zpracování telefonu je na velmi vysoké úrovni. Jednotlivé plasty na sebe dokonale pasují. Lehce vrže pouze zadní kryt baterie po promáčknutí. Při běžné práci s telefonem si toho však pravděpodobně ani nevšimnete, takže není důvod k obavám.

Na telefonu nenajdeme příliš mnoho prvků. Levý bok nabízí jednolité tlačítko pro regulaci hlasitosti. Na horní straně najdeme 3,5 mm konektor Jack. Spodní strana zahrnuje konektor miniUSB a otvor s mikrofonem. Na zadní straně je objektiv fotoaparátu, reproduktor a v dolní části otvor na šňůrku pro přichycení telefonu například na krk.

Displej a ovládání: naprostá „lambáda“

Telefon disponuje dotykovým TFT displejem se „standardním androidím“ rozlišením 320 x 480 px, schopností zobrazení 65 tisíc barev a úhlopříčkou 3,2“. Dotykový displej je kapacitní, takže reaguje lépe na dotyk prstů, a podporuje funkci multi-touch, takže můžete například dvěma prsty zvětšit či zmenšit obrázek, webovou stránku apod.


Dotykový displej je v jedné rovině s okolím

Co se týče ovládání, HTC Hero se inspiroval u konkurence. Od BlackBerry je to kulička TrackBall, od Sony Ericssonu tradiční vracečka a můžeme říci, že od iPhonu je to klávesa Home. Výsledek velmi mile překvapil. Telefon se ovládá bezvadně nejen přes dotykový displej, ale i pomocí hardwarových kláves.


Spodní část s několika tlačítky

Všech šest tlačítek pod displejem je bíle podsvícených. Při zmeškané události se v časových intervalech bíle rozsvěcí kulička, a dává tak vědět například o nové zprávě či zmeškaném hovoru. Při delším podržení tlačítka Home vyvoláme nabídku s posledními spuštěnými aplikacemi (nikoliv však multitasking).

Klávesa Menu se často hodí v aplikacích a hrách. Po jejím stisku se objeví nabídka s nastavením i jinými operacemi. Pro vypnutí podsvícení, potažmo zamknutí kláves, je k dispozici klávesa s položeným sluchátkem. Pomocí vyhledávacího tlačítka můžeme na úvodní obrazovce vyhledávat obsah přes Google, v menu vyhledávat programy, v kalendáři záznamy a tak dále. Vracečkou se vždy vrátíme chytře o krok zpět.

Baterie a výdrž: průměrné výsledky

Baterie v HTC Hero je typu Li-Ion a nabízí kapacitu 1350 mAh. Reálná výdrž telefonu se v našem redakčním testu pohybovala zhruba okolo 2 až 3 dnů. Záleželo na tom, jak moc jsme telefon využívali. Při uskutečnění 15 minut hovorů, odeslání 10 zpráv, půlhodinového poslechu hudby, hodinovém brouzdání na Internetu přes Wi-Fi a pořízení pár snímků fotoaparátem telefon vydržel necelé 2 dny. Pokud telefon připojíte k PC přes USB kabel, tak se Hero automaticky dobíjí.


Zadní strana a detail slotu pro SIM kartu

Prostředí telefonu: dotažený Android

HTC Hero je první telefon výrobce, který má operační systém Android vylepšený o nadstavbu Sense. Ta s trochou nadsázky do Androidu přináší podobné oživení jako nadstavba TouchFLO do Windows Mobile. Změny jsou především po grafické stránce a inovace se dočkala také úvodní obrazovka.

Po spuštění vás přivítá úvodní obrazovka s widgety. Tažením prstu doleva či doprava, nebo pomocí kuličky TrackBall, se dostaneme na další obrazovky. Celkem je jich 7 a práce s nimi, tzn. procházení, je snadné, plynulé a poměrně účinné. Widgety si můžeme bez omezení umístit na kteroukoliv ze sedmi ploch. Personalizace je tedy rozsáhlá.

Veškeré používané programy si můžeme umístit na některé plochy. Přístup k nim je bleskový. Proto již zřejmě časem nezavítáte do klasického menu telefonu, které reprezentuje levá ikonka ve spodní liště displeje. Pravou ikonkou můžeme přidat na plochu nový obsah. Prostřední ikonka slouží pro otevření telefonního seznamu a rychlé vytáčení.

Telefonování a zprávy: alá iPhone

Na začátku telefonního seznamu jsou zahrnuty poslední záznamy veškerých hovorů. V telefonním seznamu můžeme skrolovat jednoduše tažením prstu kdekoliv na obrazovce, přičemž na začátku a na konci vždy nabídka zapruží alá iPhone. Do telefonu lze dostat téměř neomezený počet kontaktů. Záleží na volné vnitřní paměti telefonu. Ke každému kontaktu můžeme přidat obrázek, vyzváněcí tón, email a další údaje. Vyzváněcí profily jsou u HTC Hero jen tři: hlasitý, tichý a vibrace. Přepínat lze mezi nimi pomocí tlačítek pro regulaci hlasitosti.

Telefon pojme téměř neomezený počet zpráv, jelikož má pro ně vyhrazenou volnou vnitřní paměť. Při psaní zpráv jsou k dispozici softwarové verze klávesnice: klasická alfanumerická klávesnice, poloviční QWERTY či plnohodnotná QWERTY. Jako nejpohodlnější se mi jevila třetí zmíněná verze v režimu na šířku displeje. Pro rychlejší zadávání znaků můžeme využít slovník T9, který píše s českou diakritikou.

Multimédia: hudba s 3,5 mm Jackem

HTC už dávno není pouhým pracovním nástrojem. O zaměření na média prozrazuje již zevnějšek telefonu – nápis 5 Mpx vedle objektivu fotoaparátu či 3,5 mm konektor Jack pro připojení vlastních sluchátek. Nechybí ani slot pro paměťové karty, který podporuje karty microSD/SDHC o velikosti až 16 GB.

Hudební přehrávač má obsah tříděný podle interpretů, alb, žánrů, skladatelů a složku se všemi skladbami. V nabídkách se listuje jednoduše tažením prstu po displeji alá iPhone. Pokud chytíme pravou lištu, můžeme vyhledávat abecedně podle počátečních písmen. Nechybí vytváření vlastních playlistů a v nastavení najdeme opakované přehrávání a náhodné přehrávání. Ekvalizér bohužel schází.

Při přehrávání se zobrazí obrázek obalu desky alba, pokud je připojený k MP3 souboru. Během přehrávání není problém přehrávač minimalizovat a například hrát hry. Odezva telefonu je pak ovšem znatelně pomalejší.

Výrobce telefon HTC Hero nevybavil FM rádiem. Někomu by mohlo scházet. Osobně si však myslím, že trend je takovýto – pakliže máme rychlé připojení k Internetu, můžeme poslouchat Internetová rádia s rozsáhlejší nabídkou rádií.

Zábava a obchod Android Market

Telefon v základu nabízí aplikace: Mapy Google (pro použití vestavěné GPS), Akcie, Footprints či YouTube a pouze jedinou hru Teeter. Jde o velmi oblíbenou hru, jinak také přezdívanou „kulička“, ve které musíte pomocí naklápění telefonu dostat kuličku do cíle. Zábava jedinou hrou však nekončí. HTC Hero má přístup k obchodu Android Market, ve kterém je tisíce her a aplikací.

Pro přístup do obchodu stačí mít svůj účet u Googlu. Pokud jej nemáte, tak si jej můžete založit pohodlně přímo z mobilu. V Android Marketu pak najdete nespočet aplikací a her, které jsou prozatím všechny nabízené zdarma. V Česku totiž stále nefunguje platební systém.

Uživatel si tedy musí vystačit pouze s bezplatným obsahem. V tom ale jistě nebude problém. K dispozici jsou kromě tradičních her také oblíbené hry a aplikace z iPhonu jako je hraní na piano či kytaru, vodováha, kreslení, PapiJump či dokonce detektor kovů, Google Sky Map nebo historická hra Doom.

Fotoaparát: bez přisvětlení, ale s autofocusem

Výrobce u modelu Hero nešetřil a vybavil jej 5 Mpx fotoaparátem s autofocusem. Schází pouze přisvětlovací LED dioda, bez které na focení ve večerních hodinách můžete rovnou zapomenout. Telefon také nemá klasickou spoušť na boku telefonu. Pořízení fotky proběhne po stisknutí kuličky TrackBall, kdy nejprve proběhne zaostření scény a poté automatické uložení. Kuličkou lze rychle přiblížit scénu.


Objektiv fotoaparátu je mírně zapuštěný

V nastavení najdeme vyvážení bílé či jasu, samospoušť, funkci geotagging, různé efekty a mnohé další nastavení. S telefonem také můžeme pořizovat video, a to v rozlišení až 352 x 288 px s 15 snímky za sekundu. Výsledný soubor je ve formátu MP4.

Organizační a datové funkce: vypomůže Android Market

V telefonu je přichystán organizační základ: budík, kalendář, diktafon, stopky, časovač a kalkulačka. Velmi nás pak potěšila přítomnost aplikací PDF Viewer a Quickoffice. Tolik už nám ale radost neudělal fakt, že obě aplikace umí pouze prohlížet dokumenty, nikoliv vytvářet nové či editovat stávající. Obchod Android Market pak nabízí zdarma ke stažení například šikovnou aplikaci poznámky, čtečku čárových kódů a další zajímavý obsah.

HTC Hero je rychlík. Disponuje téměř všemi možnými datovými technologiemi. Data GPRS a EDGE doplňuje rychlejší 3G včetně nadstavby HSDPA (až 7,2 Mb/s) a HSUPA (až 2 Mb/s). V oblastech spokrytím 3G je brouzdání na Internetu pomocí internetového prohlížeče Safari dokonalé. Jedinou starostí je Bluetooth, které neumožňuje (bez patřičného zásahu) posílání souborů na jiný telefon.

Zhodnocení: všestranný Android

HTC Hero je velmi kvalitní mobilní telefon s bohatou výbavou a vylepšeným operačním systémem Android o nadstavbou Sense. Za dobu testování nás telefon přesvědčil o tom, že s jednoduchým ovládáním dokáže směle konkurovat Apple iPhonu, přičemž díky rozsáhlé personalizaci jej ocení i pokročilí uživatelé.

U telefonu se nám příliš nelíbilo omezené posílání souborů přes Bluetooth, které je však možné s patřičným zásahem do telefonu vyřešit. Absence přisvětlení u fotoaparátu či ekvalizéru v přehrávači také zamrzí. Za občas pomalejší reakce telefonu, které nastávaly například při spuštěném přehrávači, si výrobce taktéž nezaslouží velkou pochvalu. Podle informací však brzy bude k dispozici nový firmware, který reakce telefonu značně zrychlí.

Pokud se na telefon podíváme znovu s nadhledem, tak musíme konstatovat, že nemá žádné větší slabiny. Jestli hledáte špičkový telefon s dotykovým displejem, bohatou výbavou a svěžím designem, pak telefon HTC Hero stojí v každém případě minimálně za zvážení. Oproti konkurenci je rozhodně velké plus v tom, že s koupí telefonu získáte přístup k nespočtnému množství bezplatných aplikací a her z obchodu Android Market.

Koupit HTC Hero u autorizovaného distributora HTC.

neotřelý design omezení Bluetooth
dotykový displej (kapacitní, Multi-touch) nemá přisvětlení u fotoaparátu
Android + nadstavba Sense
5 Mpx fotoaparát
GPS navigace
ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei Nova 3i: bestie střední třídy s Kirinem 710

Huawei Nova 3i: bestie střední třídy s Kirinem 710

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Dnešní den představilo Huawei v Číně novinku s názvem Nova 3. Není to však jediný kousek, který nám zde ukázala. Čínská…

V celé své kráse. Modrý Note 9 opravdu dostane žlutý S Pen

V celé své kráse. Modrý Note 9 opravdu dostane žlutý S Pen

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Představení Samsungu Galaxy Note 9 se nezadržitelně blíží a tím se nám zvyšuje i počet úniků. Nedávno uniklá fotografie plakátu tohoto…

Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu

Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  2 komentáře

Evropská unie se opět předvedla ve skvělém světle. Dala Googlu pokutu za zneužívání dominantního postavení. Kdo by to byl řekl, že…

Mobilní zobrazení