Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sledujte Otázky Václava Moravce. Hostem byl předseda ČTÚ (online)

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Česká televize dnes odvysílá pikantní díl Otázek Václava Moravce. Tvrdíme to už předem, protože se ve studiu objeví předseda Českého telekomunikačního úřadu, Pavel Dvořák, a s ním budou diskutovat zástupce O2 a redaktor Hospodářských novin. Celkový dojem si ČTÚ po nedávném výstupu pana Erberta ale asi jen těžko vylepší.

Pořad: Otázky Václava Moravce
Kdy: 23. 10. ve 12:00
Kde: ČT1 a ČT24

Pořad si můžete spustit ze záznamu na stránkách iVysílání České televize.

Česká televize zveřejnila na svém facebookovém profilu Otázek Václava Moravce plán dnešního dílu. V první části se dostane na ČTÚ, a tak tu během jednoho týdne uvidíme podruhé snahu úřadu o hájení „zájmu občanů“. (přečtěte si i článek – Hyde park s náměstkem předsedy rady ČTÚ ukázal hlavní paralyzér v Česku) ČT píše: „Účtují si v Česku mobilní operátoři příliš vysoké ceny ve srovnání s okolními zeměmi? Mohou si za to sami spotřebitelé nedůsledností při využívání konkurenčních nabídek? Měl by Český telekomunikační úřad jednat aktivněji a nastavit přísnější pravidla? K prvnímu tématu Otázek přijde šéf ČTÚ Pavel Dvořák, zástupce Telefónicy O2 Jakub Chytil a redaktor Hospodářských novin Ondřej Malý“.

Tak pikantní souboj názorů si rozhodně nenecháme ujít, a tak se těšte na nejzajímavější pasáže v přepisu na našem webu. Pokud chcete pořad sledovat živě, zapněte si v pravé poledne ČT1 nebo ČT24. V naší diskuzi pod článkem také můžete diskutovat o tom, čemu se budou v pořadu věnovat, hodnotit odpovědi zástupce ČTÚ atd.

TIP: Nejdůležitější informace z pořadu naleznete přímo v tomto článku.


Sledujeme s vámi online – následují nejdůležitější poznatky v přepisu.

12.13 Ondřej Malý pronesl hned v úvodu jedno přirovnání, se kterým lze jen souhlasit: „Český trh je jak Baghdádské tržiště“, nižší cenu získá až v případě, kdy chce od stávajícího operátora odejít.

12.20 Průměrná cena volání a dalších služeb v Česku je taková, jaká je, protože zahrnuje průměr firemních a nefiremních uživatelů. Zatímco firmy mohou mít mnohdy neskutečně nízké ceny, běžní občané platí o to více. Taková je realita v Česku.


Jakub Chytil z O2 ukázal graf poklesu cen – prý u nefiremních zákazníků. Věříte tomu?

12.25 Novela zákona na vypsání aukcí za volné frekvence po analogovém vysílání – je třeba zvolit takové podmínky u aukcí, aby v Česku mohly vzniknout virtuální operátor či zcela nový 4. operátor. Zatím tomu podmínky však příliš nenahrávají, pokud bude muset nový hráč pokrýt nejdříve méně osídlené jednotky, z nichž logicky nebude mít takový zisk.

12.32 Podívejte se na srovnání balíčků služeb a jejich cen dle výzkumu Teligen pro OECD

12.35 Lhůtu přenositelnosti čísla chce ČTÚ v budoucnu zkrátit na jeden den (+ několik dalších pracovních dní je pak na samotný přenos). Ve výsledku tak klesne počet dnů o 3 (nyní jsou to 4 dny + 10 dalších).

12.39 ČTÚ má jiné hodnotící nástroje, než např. v jiných zemích. Nelze proto tak srovnávat na základ těchto výsledků, ale je nutná úprava dat. Kdyby ČTÚ zvolilo stejný nástroj jako v zahraničí, stálo by jej to jen 100 tisíc korun, řekl Ondřej Malý. To je částka opravdu zanedbatelná, pokud vezmeme v potaz to, za kolik je ČTÚ v Česku provozován.

12.41 Zástupce O2 hovoří o virtuálních operátorech. Srovnává to s novým nájemníkem v bytu, kdy se musí upravit vztahy tak, aby byly výhodné pro obě strany. Zatím s O2 vyjednávali za poslední rok dva zájemci (české subjekty) o poskytnutí sítě pro virtuální využití. Ani s jedním nedošlo zatím k dohodě (po finanční stránce).

12.45 ČTÚ byl u obou jednání o vstupu virtuála do sítě. Ondřej Malý kontruje: „Ve všech zemích je virtuál běžnou věcí, ale v Česku operátoři spíše konkurenci nechtějí“.

12.47 Část věnovaná českým operátorům, cenám za služby a plánované aukci kmitočtů skončila. Na pikantnosti, jako v případě úterního pořadu Hyde park, se nakonec vůbec nedostalo. Snad alespoň většina občanů viděla, že tu opravdu není něco v pořádku.


Pavel Dvořák, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu

– Narodil se 11. července 1948 v Pelhřimově. Studoval matematicko-fyzikální fakultu UK, vystudoval filosofickou fakultu UK v oboru sociologie (PhDr.) a v ČSAV získal vědeckou hodnost CSc.

– Velkou část profesní kariéry strávil ve Federálním statistickém úřadu, kde se věnoval otázkám statistického zpracování dat a aplikacím informačních technologií. V devadesátých letech prošel zaměstnáními ve firmách v oblasti informačních technologií (např. APP, ICZ). V letech 1998–2002 působil jako poradce ministra vlády ČR. Byl spoluautorem Státní informační politiky, podílel se na tvorbě zákonů v oblasti informační společnosti. Od roku 2003 do 30. 4. 2005 pracoval jako poradce správních orgánů společnosti ČESKÝ TELECOM, a.s.

– Od 1. 5. 2005 byl ve funkci člena Rady, 1. 4. 2006 byl vládou České republiky poprvé jmenován do funkce předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu, opakovaně byl vládou jmenován předsedou Rady ČTÚ v roce 2009 a v dubnu 2010. Členem Rady ČTÚ byl vládou jmenován do roku 2015.

– Další vzdělání: různé odborné kurzy v oblasti informačních a komunikačních technologií. Mezi jeho záliby patří pěstování orchidejí a enologie.

zdroj: ctu.cz

ČLÁNKY:,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Unikají podrobné rendery údajně chystané Motoroly P30

Unikají podrobné rendery údajně chystané Motoroly P30

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Před několika dny jsme se dozvěděli, že Motorola připravuje novou řadu P, do které budou spadat modely P30, P30 Note…

Některé Pixely XL mají po updatu na Android 9 problém s nabíjením

Některé Pixely XL mají po updatu na Android 9 problém s nabíjením

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Některé původní telefony Google Pixel XL zažívají problémy s rychlonabíjením, a to po aktualizaci na Android 9 Pie. Na Google Issue…

První vlna pozvánek do Fortnite míří už i mimo portfolio Samsung

První vlna pozvánek do Fortnite míří už i mimo portfolio Samsung

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Populární onlinovka, která je veleúspěšná na PC platformě, se teď chystá dobýt i smartphony a tablety s operačním systémem Android.…

Mobilní zobrazení