Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Senioři rádi využívají mobilní telefony, nové technologie jim však mnohdy brání

  |  3 komentáře  |  autor: Luboš Srb

92 % mladších seniorů (do 65 let) vlastní mobilní telefon a drtivá většina z nich si dnes už bez něj ani neumí představit svůj život. Ze současné nabídky prodejců si však těžko vybírají. 

Většina mobilních telefonů na dnešním trhu je dotyková, vybavená internetem a dalšími složitými aplikacemi. Přitom starší lidé chtějí využívat mobil především k jeho primárnímu účelu, tedy volání.

„Není překvapením, že až 96 % seniorů upřednostňuje klasické ovládání tlačítky před dotykovým displejem,“ říká Michael Rabenstein, oblastní manažer společnosti emporia Telecom, která vyrábí telefony vhodné pro seniory. Z běžné nabídky mobilních telefonů si však starší osoby vybírají velmi obtížně, technologie se rychle vyvíjejí a mladí lidé mají zájem téměř už jen o smartphony.

Podobné je to podle průzkumu společnosti ASEKOL i s počítači, stolní PC vlastní 37 % mladších seniorů, notebook pak 30 %. Přitom k surfování po internetu jej používá maximálně každý desátý člověk starší 65 let, jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Je tedy zřejmé, že senioři chtějí jít s dobou a mají zájem využívat moderní technologie. Jejich priority jsou ale jiné, a na to často není brán zřetel.

„Senioři tvoří čím dál větší podíl české populace, a představují tak silnou část poptávky po spotřební elektronice,“ říká Hana Ansorgová z neziskové organizace ASEKOL, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilého elektra.

Zpětný odběr spotřebičů od seniorů však přináší určitá úskalí. „Z našeho průzkumu víme, že sběrná místa jsou pro mnoho lidí, zvlášť pak pro starší osoby, příliš daleko a staré spotřebiče se jim hromadí doma. I proto zahušťujeme naši sběrnou síť a v obcích a městech instalujeme další červené kontejnery na drobné elektro,“ vysvětluje Ansorgová.

zdroj: TZ ASEKOL

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Ladislav Strnad
Ladislav Strnad
Patřím do skupiny „junior“ seniorů (je mi 56). Myslím, že se v IT trochu vyznám (svého času jsem prodával výukový a jazykový SW – někdy v roce 1995). PC mám stolní, vedu si na něm firemní záležitosti a courám po internetu. Doma. Když jedu na cesty na delší dobu než týden, beru si noťas, ale data do něj strkám ze zálohovacího disku ze stolného PC (a po návratu zase z5). A mobil potřebuju na telefonování a smskování, maximálně ještě jako budík a kalkulačku. Jak má něco noc funkcí, tak je stejně nevyužiju a jsou to vyhozené peníze. Viz MS Office… Číst vice »
Milan C.
Milan C.

Speciální seniorské telefony jsou drahé a složité na ovládání. Mí známí kupují rodičům nejlevnější Nokie – umožňují zvětšit písmo v SMS. Pro ty, kteří nechtějí ani číst SMS a pletou si červené a zelené sluchátko (to je bez brýlí běžné!) se hodí například Samsung E1190 – místo zeleného a červeného sluchátka nastavíte otevírání a zavírání krytu a je hotovo. To zvládne opravdu každý senior.

Hanka
Hanka

Nemyslím si, že by se všichni senioři měli dotykových telefonů tak bát a stranit. Je ale pravda, že každému vyhovuje něco jiného a s přibývajícím věkem se výběru telefonu musí dát zvýšená pozornost, jinak to je jen další krám do baráku. Doporučuju se před výběrem mrknout sem: https://pomocvnebezpeci.cz/blog/98-jak-vybrat-mobilni-telefon-pro-seniory – nabízí celkem fajn srovnání.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Google ukončuje projekt Tango. Jeho náhradou je ARCore

Google ukončuje projekt Tango. Jeho náhradou je ARCore

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Před třemi lety představil Google světu projekt Tango. Jedná se AR, jenž je určená pro smartphony. V reálném…

Vernee X: Infinity displej, čtečka tváře, či gigantických 6 200 mAh

Vernee X: Infinity displej, čtečka tváře, či gigantických 6 200 mAh

DNES  |  Martin Skořepa  |  2 komentáře

Nový smartphone od Vernee se drží posledních trendů a nezapomíná při tom na nízkou cenovku. Vernee X se…

První čtečku otisků prstů pod displejem přinese čínské Vivo

První čtečku otisků prstů pod displejem přinese čínské Vivo

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Společnost Synaptics je lídrem v oblasti biometrických technologií. Před pár dny pak představila snímač otisků prstů, který je…

Mobilní zobrazení