Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Senioři rádi využívají mobilní telefony, nové technologie jim však mnohdy brání

  |  3 komentáře  |  autor: Luboš Srb

92 % mladších seniorů (do 65 let) vlastní mobilní telefon a drtivá většina z nich si dnes už bez něj ani neumí představit svůj život. Ze současné nabídky prodejců si však těžko vybírají. 

Většina mobilních telefonů na dnešním trhu je dotyková, vybavená internetem a dalšími složitými aplikacemi. Přitom starší lidé chtějí využívat mobil především k jeho primárnímu účelu, tedy volání.

„Není překvapením, že až 96 % seniorů upřednostňuje klasické ovládání tlačítky před dotykovým displejem,“ říká Michael Rabenstein, oblastní manažer společnosti emporia Telecom, která vyrábí telefony vhodné pro seniory. Z běžné nabídky mobilních telefonů si však starší osoby vybírají velmi obtížně, technologie se rychle vyvíjejí a mladí lidé mají zájem téměř už jen o smartphony.

Podobné je to podle průzkumu společnosti ASEKOL i s počítači, stolní PC vlastní 37 % mladších seniorů, notebook pak 30 %. Přitom k surfování po internetu jej používá maximálně každý desátý člověk starší 65 let, jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Je tedy zřejmé, že senioři chtějí jít s dobou a mají zájem využívat moderní technologie. Jejich priority jsou ale jiné, a na to často není brán zřetel.

„Senioři tvoří čím dál větší podíl české populace, a představují tak silnou část poptávky po spotřební elektronice,“ říká Hana Ansorgová z neziskové organizace ASEKOL, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilého elektra.

Zpětný odběr spotřebičů od seniorů však přináší určitá úskalí. „Z našeho průzkumu víme, že sběrná místa jsou pro mnoho lidí, zvlášť pak pro starší osoby, příliš daleko a staré spotřebiče se jim hromadí doma. I proto zahušťujeme naši sběrnou síť a v obcích a městech instalujeme další červené kontejnery na drobné elektro,“ vysvětluje Ansorgová.

zdroj: TZ ASEKOL

ČLÁNKY:

Diskuze

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
HankaMilan C.Ladislav Strnad Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Ladislav Strnad
Ladislav Strnad

Patřím do skupiny „junior“ seniorů (je mi 56). Myslím, že se v IT trochu vyznám (svého času jsem prodával výukový a jazykový SW – někdy v roce 1995). PC mám stolní, vedu si na něm firemní záležitosti a courám po internetu. Doma. Když jedu na cesty na delší dobu než týden, beru si noťas, ale data do něj strkám ze zálohovacího disku ze stolného PC (a po návratu zase z5). A mobil potřebuju na telefonování a smskování, maximálně ještě jako budík a kalkulačku. Jak má něco noc funkcí, tak je stejně nevyužiju a jsou to vyhozené peníze. Viz MS Office… Číst vice »

Milan C.
Milan C.

Speciální seniorské telefony jsou drahé a složité na ovládání. Mí známí kupují rodičům nejlevnější Nokie – umožňují zvětšit písmo v SMS. Pro ty, kteří nechtějí ani číst SMS a pletou si červené a zelené sluchátko (to je bez brýlí běžné!) se hodí například Samsung E1190 – místo zeleného a červeného sluchátka nastavíte otevírání a zavírání krytu a je hotovo. To zvládne opravdu každý senior.

Hanka
Hanka

Nemyslím si, že by se všichni senioři měli dotykových telefonů tak bát a stranit. Je ale pravda, že každému vyhovuje něco jiného a s přibývajícím věkem se výběru telefonu musí dát zvýšená pozornost, jinak to je jen další krám do baráku. Doporučuju se před výběrem mrknout sem: https://pomocvnebezpeci.cz/blog/98-jak-vybrat-mobilni-telefon-pro-seniory – nabízí celkem fajn srovnání.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Vlnu dobra, ve které se velké korporace snaží dávat najevo, jak jim záleží na tom, aby jejich přístroje, případně aplikace, uživatelé…

Google vydal aplikaci na měření v rozšířené realitě

Google vydal aplikaci na měření v rozšířené realitě

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Rozšířená realita umí být nejen zábavná, ale občas i užitečná. Pokud máte telefon, který podporuje ARCore, můžete ho využít k orientačnímu…

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Aktuální vlajkový model XZ2 od Sony je tu s námi zatím poměrně krátkou dobu. Již nyní se ale začíná spekulovat o…

Mobilní zobrazení