Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung Wave Y – recenze Bada smartphonu s NFC

  |  16 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Samsung Wave Y je příkladem toho, že i levný telefon může mít technologie dražších modelů. Recenze telefonu Samsung Wave Y vás seznámí s klíčovými vlastnostmi, mezi které patří technologie NFC, systém Bada 2.0 či GPS.

Samsung Wave Y je nejlevnější z trojice prodávaných smartphonů s OS Bada 2.0. Tomu odpovídají některé parametry, přestože navíc má telefon třeba NFC. Typický unibody design výrobce, standardní konektory a bezdrátové Wi-Fi může být základem úspěchu. Podpoříme ho na základě naší recenze, nebo skončí telefon mezi desítkami dalších, nevýrazných modelů?

Za zapůjčení telefonu Samsung Wave Y děkujeme oficiálnímu eShopu Samsung.


Samsung Wave Y – oficiální fotografie

Základní parametry – Samsung Wave Y

Rozměry110 x 58 x 12,3 mm
Hmotnost102 g
DisplejTFT LCD, dotykový kapacitní, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“
Multitouch, akcelerometr, proximity senzor
Procesor a paměť832 MHz
150 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémBada 2.0 + TouchWiz UI
Fotoaparát2 Mpx (1600 x 1200 px), Fullfocus, úsměv, panorama, samospoušť, efekty, geotagging nahrávání HVGA videa se 30 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, 2GB microSD karta, záruční list
Cena a dostupnost., leden 2012

Krátké postřehy z testování telefonu Samsung Wave Y

Co se nám líbilo: pevné plastové zpracování s imitací kovu, OS Bada 2.0, podpora NFC, Bluetooth 3.0, Wi-Fi (802.11 b/g/n) a Wi-Fi Direct, vytvoření Wi-Fi hotspotu se sdílením připojení k internetu, GPS, funkce sdílení obsahu v domácí síti AllShare, předinstalovaná aplikace ChatON, přístup na obchod Samsung Apps, FM rádio s RDS, slušný webový prohlížeč s Flash Lite, užitečné widgety na domovských obrazovkách, dobrá výdrž

Co se nám nelíbilo: operační systém Bada stále postrádá řadu běžných aplikací, chybí podpora plného Flash obsahu ve webovém prohlížeči, chybí hardwarové tlačítko fotoaparátu, navigace není zdarma, správa obsahu telefonu přes Kies Air se často nedaří (restart telefonu)

Obsah balení:

Samsung Wave Y nabízí v balení nabíječku s microUSB konektorem, datový USB kabel, 2GB microSD kartu, návod a záruční list. Vlastní sluchátka dnes už nikoho nepřekvapí.

Konstrukce, displej, výdrž:

Samsung si standardizoval rozmístění prvků na konstrukci tak, že na horní hranu umisťuje v poslední době 3,5 mm konektor Jack, na spodní microUSB konektor. Levý bok opatřil tlačítky regulace hlasitosti a otvorem pro poutko. Právě mladší uživatelé si telefon rádi opatří nějakým stylovým poutkem. Na pravém boku je to tlačítko zámku displeje. K dokonalosti tak chybí už jen tlačítko fotoaparátu, i když v případě použitého snímače bez autofocusu není příliš oč stát.

  

  

Zadní kryt dokonale imituje tažený kov, ale ve skutečnosti se jedná o pevný plast. Celkově je konstrukce bytelná, kryty nevržou při pomačkání. V zadním krytu je štěrbina ukrytého reproduktoru a otvor pro snímač fotoaparátu. Kryt sejmeme celkem pohodlně, čímž se dostaneme ke slotu na microSD kartu, zatímco v případě SIM karty musíme nejdříve vyjmout baterii.

 

 

Li-Ion baterie s kapacitou 1 200 mAh postačí na zhruba tři dny středně náročného provozu. Tím se rozumí denní dávka zhruba 20 minut hovorů, okolo 20 přijatých a 10 odeslaných SMS, hodině surfování na internetu přes síť operátora a několik hodin využívání Wi-Fi. Záleží také na úrovni jasu a spuštěných procesech, které musí uživatel redukovat dle vlastního uvážení.

Displej je typu TFT LCD, s úhlopříčkou 3,2“, pro niž berme ještě adekvátní rozlišení HVGA (320 x 480 px). Displej se sám uzamyká při volání, kdy brání nechtěnému vypnutí o hlavu, na druhou stranu chybí automatická regulace jasu. Akcelerometr pro přetáčení obrazu je využitelný třeba v galerii či webovém prohlížeči.

  

Systém, kontakty, sms:

Telefon disponuje jednojádrovým procesorem s taktem 832 MHz. Operační RAM paměť zůstala utajena, odhadujeme ji na 256 MB. Zkušenosti se zaseknutím se bohužel shodují s Wave III – spuštění Kies Air a spárování s notebookem se telefon sám od sebe restartoval, opakovaně. Systém tak sice za běžných okolností pracuje spolehlivě, má dobrou odezvu bez prodlev, ale připojení k PC nemusí. Systém Bada 2.0 přináší řadu inovací, včetně třeba podpory NFC, kterým se model může pochlubit.

Systém podporuje grafická nadstavba prostředí TouchWiz UI. Uzamčenou obrazovku se zvoleným pozadím, pozicí hodin, počasím či spořičem odemykáme posunem obrazovky po displeji. Tím se dostaneme na domovské obrazovky, kterých je vedle sebe 6. Na každou přitom můžeme umístit vybrané widgety, nicméně od výrobce jsou všechny na obrazovkách rozmístěny, takže nejdříve musíme některý odebrat podržením prstu na displeji a zvolením požadavku u widgetu a pak se onen odebraný objeví ve spodu displeje jako nabízený na vložení. První obrazovka zleva pak je trochu rozdílná od ostatních, jelikož na ni nelze widgety přesouvat, ale pouze na ní zapínat vybrané, určené právě pro tuto obrazovku – např. AP Mobile, kalendář, Yahoo Finance či oblíbené kontakty. Horní okraj displeje je určen výsuvné liště, na které se zobrazují informace o stavu signálu sítě, Wi-Fi, čas, zvukový profil a stav baterie, který si lze v nastavení telefonu obohatit o zobrazení zbývajících procent baterie. Po vysunutí lišty máme na výběr rychlé zapnutí/vypnutí Wi-Fi, Bluetooth, automatické otáčení displeje a zvuků. Zobrazeny tu jsou také nejrůznější oznámení (zprávy, hovory, emaily).

Spodní část obrazovky je vyhrazena v domovských obrazovkách i menu telefonu pro čtveřici zkratek, zleva klávesnice, kontakty, zprávy a menu/domů. Menu sestává z celkem 4 x 4 ikon aplikací, přičemž menu je složeno z, po sobě jdoucími, obrazovkami. Rozmístění aplikací lze lehce měnit, stačí přidržet prst kdekoliv v menu telefonu.

Zprávy jsou nastaveny tak, aby se řadily do konverzací dle odesílatele. Mezi nimi lze vyhledávat. Psaní zpráv má následující možnosti: prediktivní zadávání textu, souvislé zadávání (Swype), automatická velká písmena, tečka, režim rozpoznávání hlasu. Na výběr jsou čtyři režimy zadávání znaků, a to klávesnice QWERTY, klávesnice 3 x 4, psaní rukou v rámečku nebo psaní rukou na celý displej. Psaní na softwarové klávesnici je bezchybné, a to jak na výšku, tak i šířku displeje.

Emailový klient pro správu více schránek funguje spolehlivě. Na výběr je účet Exchange ActiveSync, Hotmail, Google, Yahoo! či jiný. U příjmu zpráv nechybí možnosti jako omezení velikosti emailu, odeslání zprávy o přečtení či načtení obrázků. U odesílání pak třeba důležitost, ponechání kopie, obdržení zprávy o doručení a přečtení, poslání vizitky, podpisu.

Alfanumerická klávesnice, určená pro vytáčení telefonních čísel, má velká tlačítka a možné funkce volání – z kontaktů, z výpisu hovorů, z oblíbených kontaktů a dále i rychlé uložení čísla, poslání SMS či použití čísla ze zpráv. Ve výpise hovorů se zobrazují položky s příslušným začleněním – kontakty ze SIM karty jsou označeny SIM. Protokol zobrazuje všechny hovory dohromady nebo zmeškané zvlášť. Kontakty dovolují ukládat řadu informací, včetně specifického vyzvánění (na výběr 15 zvonění nebo vlastní hudba). Vytvářet lze skupiny kontaktů a přidávat do oblíbených. Nechybí rychlé vyhledávání či posun po abecedě na pravém okraji displeje.

Aplikace, zábava, fotoaparát:

V menu telefonu Wave Y nalezneme Music a Social hub, jejichž prostřednictvím se dostaneme k hudebním novinkám i na oblíbené sociální sítě. Samsung dodal také aplikaci ChatON. Hry jsou umístěny pod složkou Java, kde je předinstalována pouze jedna, BrickBreaker, další se zde zobrazí po stažení. Další položkou je IM – WL Messenger, Yahoo! Z běžných funkcí má telefon k dispozici poznámky, úkol, moje soubory, Google vyhledávání, kalkulačka, diktafon, hlasové příkazy, kalendář, hodiny (budík, světový čas, stopky, časovač). Chybí tak např. aplikace pro spuštění Office souborů.

Výbava telefonu zahrnuje standardní Samsung přehrávač, ve kterém mě osobně vždy zaujme funkce 5.1 kanál. Po připojení sluchátek je k dispozici také FM rádio s RDS. Oblíbené stanice můžeme dle potřeby ukládat.

Telefon nese 2 Mpx fotoaparát (rozlišení 1600 x 1200 px), zvládající taktéž nahrávání videí v rozlišení HVGA (480 x 320 px) se 30 snímky/s. Nastavení dovoluje měnit režim fotografování (úsměv, panorama, noc, atd.), rozlišení fotografie, nastavit samospoušť, efekty, rozpoznání či přiřazení pozice (geotagging). K dispozici je náhled poslední fotografie s možným přechodem do galerie. Na displeji se zobrazuje ještě přepínací tlačítko mezi režimem fotoaparátu a videokamery.

  

Zkušební fotografie – Samsung Wave Y:

Konektivita, GPS, web:

Nejprve se pojďme podívat na GPS, kterou je telefon překvapivě také obdařen. Ta si dokáže poradit s nalezením pozice bez asistované A-GPS během minuty-dvou, v opačném případě je načtení otázkou vteřin. GPS je citlivá, docela přesná. Přítomen je digitální kompas ke správnému natočení pozice. Mapové podklady bohužel nejsou v telefonu žádné.

Wave Y disponuje webovým prohlížečem s názvem Samsung Dolphin Browser, založeném na Webkitu, připomínající prohlížeč v Androidu. Zobrazení stránek je korektní, nechybí ani správce stahování, přidávání záložek, nastavení specifické úrovně jasu či zalamování textu.

Konektivitu telefonu tvoří Wi-Fi (standardy 802.11 b/g/n), včetně Wi-Fi Direct pro jednodušší párování se zařízeními. V domácí síti můžeme sdílet obsah pomocí funkce AllShare. Plusem je jednoznačně NFC – po zapnutí lze číst značky nebo zařízení NFC. Můžete také vytvořit záložku, kontakt, poznámku, profil, značky Bluetooth nebo Wi-Fi. NFC můžeme využít také k platbám a ke koupi jízdenek nebo vstupenek prostřednictvím stažené aplikace ze Samsung Apps.

Datové přenosy přes operátora jsou možné v režimu GPRS/EDGE, rychlá data bohužel nejsou podporována. Bezdrátové přenosy na krátkou vzdálenost, sloužící zejména pro připojení náhlavní soupravy, zastupuje Bluetooth 3.0. Připojení k počítači a nabíjení je realizováno přes microUSB 2.0 + HS.

Závěr recenze smartphonu Samsung Wave Y

Skromný hráč na trhu, dalo by se říci o Samsungu Wave Y s operačním systémem Bada 2.0. Sympatický na pohled, nicméně i funkčně dobře obdařený telefon si může troufnout na dražší konkurenty, byť systém Bada nedovoluje takový komfort v nabídce aplikací, jako třeba Android. Navíc má tento mobil NFC. Cena kolem tří tisíc je adekvátní, a tak v případě zájmu telefon zakupte, neprohloupíte.

Aktuální cena Samsungu S5380 Wave Y v českých e-shopech: . (Zdroj: Heureka.cz, ) .

  

pevné zpracování chybí autofocus
 3,2″ dotykový displej rychlá data
OS Bada 2.0
Wi-Fi (včetně Direct), GPS
NFC

..

Testovaný produkt: Samsung Wave Y, autor recenze: Jindřich Srb, hodnocení: 3/5
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
10 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
rorokDavid ŠantoramátaJirkakamka Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Krysák
Krysák

Dobrý den, nemáte náhodou nahoře fotky místo Galaxy W Galaxy Y? :-)

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Máte pravdu, omlouvám se. Čerpal jsem přímo z obchodu Samsung, kde to mají zaměněné. Odstraněno. Děkuji za jakékoliv podněty, vše rádi dodatečně vyřešíme tak, jak má být.

Kryštof
Kryštof

krysák: myslel ste místo Wave Y Galaxy Y ale tak sem si toho vsimnul :D

Kryštof
Kryštof

a ještě malinká drobnost v ,, Co se nám líbilo ,, máte lastové místo plastové :)

Asasak
Asasak

DOBRÝ DEN. MÁ TENTO TELEFON V SOBE MARKET ? DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.

Jan
Jan

má samsung apps

Tomáš
Tomáš

Dobrý den, zajimalo by mě jak je na tom tento telefon s aplikací Google maps. Jestli vůbec existuje a co například (ne)funguje oproti androidí aplikaci. Na Google stránkách nemohu podobné informace dohledat. Děkuji.

Valec
Valec

Jako spokojený majitel tohoto telefonu bych upozornil na nějaké chybky v článku… Telefon nepodporuje jenom GPRS/EDGE , jak je uvedeno, ale i UMTS a HSDPA. A v článku je uvedeno, že není nainstalován prohlížeč office dokumentů. Je pravda že v menu nikde žádný prohlížeč nenajdete, ale telefon je vybaven programem Picsel File Viewer, který dokáže otevřít office soubory a je velice rychlý (hlavně při otvírání a posouvání PDF dokumentů), oproti jiným, placeným aplikacím. Při delším používání mě také začaly docela štvát senzorová „tlačítka“ – několikrát se mi už stalo, že jsem špatným držením mobilu vypnul používanou aplikaci… A s čím… Číst vice »

Jan
Jan

s tim připojenim k počítači já nemam problem

rolf
rolf

Jak mám nainstalovat na displej počasí?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Amazon ve vlastní reklamě ukazuje iPhone X bez výřezu. Proč?

Amazon ve vlastní reklamě ukazuje iPhone X bez výřezu. Proč?

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Amazon zaplavil trh novými službami a produkty. Nás však bude zajímat jeden konkrétní – jmenuje se Fire TV Recast…

iOS 12.1 vstupuje do veřejného betatestu, stahovat může každý

iOS 12.1 vstupuje do veřejného betatestu, stahovat může každý

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Před pár dny jsme informovali o tom, že update iOS 12.1 vstoupil do vývojářského testování a nebyl tudíž dostupný…

EU: Facebook musí respektovat GDPR, jinak přijde trest

EU: Facebook musí respektovat GDPR, jinak přijde trest

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, neboli GDPR, je nám všem dobře známé. Hlavním cílem tohoto nařízení je ochránit…

Mobilní zobrazení