Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Samsung vysvětluje, proč u Galaxy S III použil horší PenTile matici

  |  9 komentářů  |  autor: David Kovařík

Ihned po představení nové vlajkové lodi společnosti Samsung se okolo modelu Galaxy S III strhla diskuze o jeho Super AMOLED displeji. Ten, poněkud překvapivě, používá kritizovaný typ matice PenTile. Samsung však nyní přichází s vysvětlením, kde použití této matice obhajuje.

Současná technologická špička zabalená ve slušivém kabátku – tak by se dal stručně charakterizovat nový high-endový smartphone Samsung Galaxy S III. Přestože by se ke specifikacím jen těžko hledaly nějaké výtky, přece jen často vyvstávala otázka, proč výrobce osadil přístroj zobrazovacím panelem Super AMOLED s často kritizovanou PenTile (RGBG) maticí. Přitom u staršího modelu Galaxy S II jsme se mohli těšit z displeje typu Super AMOLED Plus s klasickou maticí RGB, která při stejném počtu pixelů nabízí jemnější zobrazení ve srovnání s PenTile.

TIP: Chcete se více dovědět o displejích? Doporučujeme vám naše vědecké okénko

Aby Samsung umlčel všechny spekulace a stížnosti, přišel s jednoduchým vysvětlením. Problém prý není ve výrobních kapacitách ani technologických limitech, nýbrž v životnosti RGB AMOLED displejů. Ty prý mají mnohem nižší životnost, než RGBG displeje. Důvod je prostý – modré pixely AMOLED displejů mají prý mnohem nižší životnost než ty červené a zelené. Obraz tak časem ztrácí na kvalitě, což degraduje celý displej.

A proč je tedy RGBG matice výhodnější? Díky své specifické stavbě pixelů, kdy je v matici obsaženo méně modrých pixelů než v klasické RGB, se životnost těchto displejů prodlužuje. Samsung chce díky tomuto rozhodnutí zajistit perfektní zobrazovací schopnosti svých obrazovek i po 2-3 letech jejich používání. Také dodává, že často kritizovaná „jemnost“ PenTile matice je v modelu Galaxy S III vykompenzována vysokým HD rozlišením.


Matice RGB (vlevo) a PenTile (vpravo)

Samsung tak vnesl do celé situace kolem matic světlo a pravděpodobně tak učinil přítrž spekulacím. Zároveň však svým prohlášením otevřel nové téma, týkající se displejů Super AMOLED Plus. Opravdu je degradace modrých pixelů tak znatelná, že je displej po 2-3 letech displej zralý na výměnu? Pozorujete na svém Super AMOLED Plus po delší době nějaké změny? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

zdroj: Mobile Burn

ČLÁNKY:, ,
Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

DNES  |  Tomáš Richter  |  5 komentářů

Společnost Apple odvysílala novou reklamu. Jde o příběh holčičky, která užívá iPad Pro v různých situacích. Pointu minutového videa naleznete v…

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Honor je jeden z mála výrobců, který pouští do různých částí částí světa ten samý smartphone pod různými jmény. To platí…

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

DNES  |  Jakub Fišer  |  15 komentářů

Blíží se nový rok a trojice hlavních operátorů již představila plány na rok 2018. Ten se podle nich ponese v duchu…

Mobilní zobrazení