Mobilizujeme.cz

Samsung vysvětluje, proč u Galaxy S III použil horší PenTile matici

  |  9 komentářů  |  autor:

Ihned po představení nové vlajkové lodi společnosti Samsung se okolo modelu Galaxy S III strhla diskuze o jeho Super AMOLED displeji. Ten, poněkud překvapivě, používá kritizovaný typ matice PenTile. Samsung však nyní přichází s vysvětlením, kde použití této matice obhajuje.

Současná technologická špička zabalená ve slušivém kabátku – tak by se dal stručně charakterizovat nový high-endový smartphone Samsung Galaxy S III. Přestože by se ke specifikacím jen těžko hledaly nějaké výtky, přece jen často vyvstávala otázka, proč výrobce osadil přístroj zobrazovacím panelem Super AMOLED s často kritizovanou PenTile (RGBG) maticí. Přitom u staršího modelu Galaxy S II jsme se mohli těšit z displeje typu Super AMOLED Plus s klasickou maticí RGB, která při stejném počtu pixelů nabízí jemnější zobrazení ve srovnání s PenTile.

TIP: Chcete se více dovědět o displejích? Doporučujeme vám naše vědecké okénko

Aby Samsung umlčel všechny spekulace a stížnosti, přišel s jednoduchým vysvětlením. Problém prý není ve výrobních kapacitách ani technologických limitech, nýbrž v životnosti RGB AMOLED displejů. Ty prý mají mnohem nižší životnost, než RGBG displeje. Důvod je prostý – modré pixely AMOLED displejů mají prý mnohem nižší životnost než ty červené a zelené. Obraz tak časem ztrácí na kvalitě, což degraduje celý displej.

A proč je tedy RGBG matice výhodnější? Díky své specifické stavbě pixelů, kdy je v matici obsaženo méně modrých pixelů než v klasické RGB, se životnost těchto displejů prodlužuje. Samsung chce díky tomuto rozhodnutí zajistit perfektní zobrazovací schopnosti svých obrazovek i po 2-3 letech jejich používání. Také dodává, že často kritizovaná „jemnost“ PenTile matice je v modelu Galaxy S III vykompenzována vysokým HD rozlišením.


Matice RGB (vlevo) a PenTile (vpravo)

Samsung tak vnesl do celé situace kolem matic světlo a pravděpodobně tak učinil přítrž spekulacím. Zároveň však svým prohlášením otevřel nové téma, týkající se displejů Super AMOLED Plus. Opravdu je degradace modrých pixelů tak znatelná, že je displej po 2-3 letech displej zralý na výměnu? Pozorujete na svém Super AMOLED Plus po delší době nějaké změny? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

zdroj: Mobile Burn

ČLÁNKY:, ,
Nová platební aplikace od Googlu posílá peníze skrze zvuk

Nová platební aplikace od Googlu posílá peníze skrze zvuk

DNES  |    |  diskuze (0)

Google v Indii zavedl novou platební aplikaci a nazval ji Tez, což v hindštině znamená rychlý. A ona je nejen velmi rychlá,ale…

První informace o Vernee Mix 2: malé rámečky a nízká cena

První informace o Vernee Mix 2: malé rámečky a nízká cena

DNES  |    |  diskuze (0)

Někteří z vás se možná v duchu ptali, jestli svůj „bezrámečkový“ smartphone chystá i společnost Vernee, která už přinesla řadu zajímavých telefonů…

HTC U11 Plus možná nabídne bezrámečkový design

HTC U11 Plus možná nabídne bezrámečkový design

DNES  |    |  diskuze (0)

Včera se u HTC děly velké věci. Za 1,1 miliardy dolarů odkoupila společnost Google část této tchaiwanské firmy. HTC tak může dál…

Mobilní zobrazení