Mobilizujeme.cz

Samsung vysvětluje, proč u Galaxy S III použil horší PenTile matici

  |  9 komentářů  |  autor:

Ihned po představení nové vlajkové lodi společnosti Samsung se okolo modelu Galaxy S III strhla diskuze o jeho Super AMOLED displeji. Ten, poněkud překvapivě, používá kritizovaný typ matice PenTile. Samsung však nyní přichází s vysvětlením, kde použití této matice obhajuje.

Současná technologická špička zabalená ve slušivém kabátku – tak by se dal stručně charakterizovat nový high-endový smartphone Samsung Galaxy S III. Přestože by se ke specifikacím jen těžko hledaly nějaké výtky, přece jen často vyvstávala otázka, proč výrobce osadil přístroj zobrazovacím panelem Super AMOLED s často kritizovanou PenTile (RGBG) maticí. Přitom u staršího modelu Galaxy S II jsme se mohli těšit z displeje typu Super AMOLED Plus s klasickou maticí RGB, která při stejném počtu pixelů nabízí jemnější zobrazení ve srovnání s PenTile.

TIP: Chcete se více dovědět o displejích? Doporučujeme vám naše vědecké okénko

Aby Samsung umlčel všechny spekulace a stížnosti, přišel s jednoduchým vysvětlením. Problém prý není ve výrobních kapacitách ani technologických limitech, nýbrž v životnosti RGB AMOLED displejů. Ty prý mají mnohem nižší životnost, než RGBG displeje. Důvod je prostý – modré pixely AMOLED displejů mají prý mnohem nižší životnost než ty červené a zelené. Obraz tak časem ztrácí na kvalitě, což degraduje celý displej.

A proč je tedy RGBG matice výhodnější? Díky své specifické stavbě pixelů, kdy je v matici obsaženo méně modrých pixelů než v klasické RGB, se životnost těchto displejů prodlužuje. Samsung chce díky tomuto rozhodnutí zajistit perfektní zobrazovací schopnosti svých obrazovek i po 2-3 letech jejich používání. Také dodává, že často kritizovaná „jemnost“ PenTile matice je v modelu Galaxy S III vykompenzována vysokým HD rozlišením.


Matice RGB (vlevo) a PenTile (vpravo)

Samsung tak vnesl do celé situace kolem matic světlo a pravděpodobně tak učinil přítrž spekulacím. Zároveň však svým prohlášením otevřel nové téma, týkající se displejů Super AMOLED Plus. Opravdu je degradace modrých pixelů tak znatelná, že je displej po 2-3 letech displej zralý na výměnu? Pozorujete na svém Super AMOLED Plus po delší době nějaké změny? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

zdroj: Mobile Burn

ČLÁNKY:, ,
Apple iPhone 8 se objevil v nové reklamě na McDonald's

Apple iPhone 8 se objevil v nové reklamě na McDonald’s

DNES  |    |  diskuze (0)

Pokud ještě i přes všechny nepotvrzené úniky visí nad novým iPhonem 8 nějaký otazník, týká se pravděpodobně displeje, jehož podoba – na…

Bude takto vypadat nový bezrámečkový telefon Xiaomi Mi Mix 2?

Bude takto vypadat nový bezrámečkový telefon Xiaomi Mi Mix 2?

DNES  |    |  2 komentáře

Čínský výrobce již usilovně pracuje na novém telefonu Xiaomi Mi Mix 2. Předchozí řada zaznamenala úspěch, a to hlavně díky pokrokovému bezrámečkovému…

Galaxy Note 8 se objevil na webových stránkách Samsungu

Galaxy Note 8 se objevil na webových stránkách Samsungu

DNES  |    |  diskuze (0)

Do představení nového phabletu Note 8 již zbývá jen pár dní. O tomto zařízení víme snad vše, a to díky předešlým únikům,…

Mobilní zobrazení