Mobilizujeme.cz

Samsung se chystá na mobilní trůn. Nokii z něj chce sesadit už v tomto roce

  |  4 komentáře  |  autor:

Již v posledním čtvrtletí minulého roku se jihokorejský Samsung chlubil počtem prodaných telefonů, který převyšoval dosavadního krále na trhu mobilních telefonů – společnost Nokia. Výkonný ředitel Samsungu Choi Gee-sung se nechal slyšet, že tento stav plánuje udržet po celý rok 2012 a sesadit tak Nokii z pomyslného trůnu největšího výrobce mobilních zařízení. Stalo by se tak po 14-ti letech.

Mobilní odvětví společnosti Samsung zažívá zlaté časy. Firma vyrábí jedny z nejvyspělejších a nejlépe vybavených telefonů na trhu, které se těší čím dál větší oblibě. To se projevilo samozřejmě i na prodejnosti, která na konci minulého roku předčila i největšího rivala – finskou Nokii. Tohoto úspěchu si je vědom také CEO společnosti, pan Choi Gee-sung. Ten má pro nadcházející rok veliké ambice – udržet laťku produkce telefonů co nejvýše a připravit tak Nokii o titul největšího výrobce telefonů na světě. Ta jej drží už dlouhých 14 let.

Není tajemstvím, že z dlouhodobého hlediska se Nokii příliš nedaří. Postupný propad začal v roce 2007 – v roce, kdy spatřil světlo světa revoluční iPhone. Dalo by se říct, že Nokia zaspala dobu a nedokázala ukojit dotykové šílenství, které vypuklo. Málo inovativní a uživatelsky nepřívětivý Symbian prostě nedokázal držet krok s moderními operačními systémy. Situaci nezachránila ani slibně vypadající platforma MeeGo, kterou Nokia předem odsoudila k záhubě. Jeden z kroků pro zlepšení stále se zhoršující situace bylo uzavření spolupráce se softwarovým gigantem Microsoft a jeho platformou Windows Phone. K dohodě došlo na začátku roku 2011. Dostat se z prodejní krize však není lehká záležitost, a tak už v minulém roce přišla Nokia o 10-ti letou nadvládu v oblasti chytrých telefonů, který jí sebral Apple s již zmiňovaným iPhonem.

Současné odhady hovoří o zhruba 418 milionech prodaných telefonů na straně Nokie a 320 milionech na straně Samsungu v celém minulém roce. Rozdíl tedy rozhodně není zanedbatelný a bude se jednat o obtížný úkol. Zvlášť, pokud vezmeme v úvahu, že Nokia drží většinový podíl na rozvíjejících se trzích, kde nabízí své super levné modely. Mobilní analytici odhadují, že se veliké ambice Samsungu stanou skutečností pouze ve dvou případech. V prvním případě by musela platforma Windows Phone pod taktovkou Nokie fatálně selhat a ztratit tak zvyšující se podíl na trhu. V tom druhém by musel Samsung masivně expandovat na trhy rozvíjejících se zemí.

Rozhodně bude velice zajímavé sledovat počínání obou firem v nadcházejícím roce. Dočkáme se malé revoluce a vezme po 14 letech panování Nokie letos za své? Jaký názor máte vy? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

ČLÁNKY:,
Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

DNES  |    |  diskuze (0)

Špičkové parametry zabalené do levné škatulky – kdo by odolal? Že ani čínský původ už není na závadu? Elephone P8 vypadá tak zázračně,…

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

VČERA  |    |  2 komentáře

Dávat telefon už malému dítěti odborníci nedoporučují. Co je ovšem jednoznačně vhodné, jsou různé hračky. A pokud nechcete zůstat jen u těch…

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

VČERA  |    |  7 komentářů

Při pohledu na zadní kryt nového iPhonu 8 a 8 Plus musí každého bezpodmínečně zaujmout jeho lesk. Už jen při pomyšlení, že…

Mobilní zobrazení