Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Samsung S5620 Monte – recenze ambiciózního nástupce Samsungu Star

  |  175 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Samsung S5620 Monte je nástupce populárního modelu Star. Jak se dalo čekat, přináší mnohá vylepšení: kapacitní displej, prostředí TouchWiz 2.0 Plus, Wi-Fi či GPS.

Mobilní telefon Samsung S5620 Monte do recenze zapůjčil značkový e-Shop SAMSUNG.

Samsung S5620 Monte má výborné předpoklady k tomu, aby nahradil v současnosti nejprodávanější Samsung Star (čtěte: Hvězda s touhou po doteku: recenze Samsung S5230 Star). Konečně nechybí 3,5 mm Jack, bezdrátové Wi-Fi či GPS, a to vše za velmi příznivou částku pod 5 tisíc korun. Podaří se mu to a převezme tak pomyslné žezlo? To se dozvíte v naší recenzi Samsungu S5620 Monte.


Samsung S5620 Monte – oficiální fotografie

TIP: Vše o mobilním telefonu Samsung S5620 Monte najdete v katalogu mobilů.

Základní parametry – Samsung S5620 Monte

Rozměry109 x 54 x 12,4 mm
Hmotnost92 g
Displejdotykový, TFT, rozlišení WQVGA (240 x 400 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3“
Paměť190 MB + paměťové karty microSD/microSDHC až 16 GB
Operační systémprostředí TouchWiz 2.0 Plus
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), rozpoznání obličeje, detekce úsměvu
Obsah balenínávod, CD-ROM, baterie, nabíječka, stereo headset se špuntovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost4 800 Kč, od března 2010

Krátké postřehy z testování Samsungu S5620 Monte:

Co se nám líbilo: kinetické skrolování v nabídkách, velmi kvalitní dodávaná špuntová sluchátka, hudební přehrávač s ekvalizérem, aplikace pro práci se sociálními sítěmi a podpora různých IM protokolů, prohlížeč Office dokumentů

Co se nám nelíbilo: obsah displeje se nepřeklápí v menu (pouze ve fotogalerii, u videa a webového prohlížeče), multitasking je velmi omezený (vztahuje se pouze na aplikace a hry)


Obsah balení: kvalitní špuntový headset

Se Samsungem Monte uživatel najde v balení malý návod, miniaturní CD-ROM se softwarem PC Suite, dále standardní nabíječku či datový USB kabel. Součástí balení je také kvalitní stereo headset se špuntovými sluchátky, který se nám velmi zamlouval. Spolu s technologií DNSe pro věrohodné zpracování zvuku a 3,5 mm konektorem Jack pro připojení vlastních sluchátek je to silná kombinace.

Vzhled a konstrukce: lesklé inovace

Samsung chce s novým modelem Monte zaznamenat podobné úspěchy, jako u předchůdce, modelu Star. Zásadní změny tak u telefonu spatříme už na první pohled. Díky elegantnímu designu s kontrastním oranžovo-černým či stříbrno-černým lesklým krytem by Samsung S5620 Monte mohl bez debat spadat mezi dnešní telefony vyšší třídy.

Rozměry telefonu jsou 109 x 54 x 12,4 milimetrů a hmotnost 92 gramů. Konstrukční zpracování je na velmi vysoké úrovni. Nikde nic neskřípe, nehýbe se a nepromačkává se. A to platí i pro zadní kryt, který u mobilů trpí ze všech částí vůbec nejčastěji. Už při prvním seznámení s telefonem mě ovšem čekalo téměř plných 5 minut strávených nad tím, jak sundat pekelně precizně přidělaný zadní kryt. Praktické řešení jsem sice postrádal, ale na druhou stranu se alespoň nemusíte bát o to, že by se kryt začal samovolně pohybovat a nedržel perfektně na svém místě.

Přední strana Samsungu Monte je vyhrazena především velkému dotykovému displeji. Nad ním si ale můžete povšimnout loga výrobce, reproduktoru a kamerky pro videohovory v sítích 3G. Jak je již u Samsungu zvykem, pod displejem je pouze trojice kláves: přijmutí hovoru, ukončení hovoru a klávesa zpět či tzv. „vracečka“.

Na pravém boku se nalézá slot pro paměťové karty microSD, zámek telefonu (kláves) a jednofázová spoušť fotoaparátu. Na levém boku je pouze dvojice kláves pro regulaci hlasitosti. Mnohem zajímavější je horní strana, kde je na výsluní zdířka pro 3,5 mm konektor Jack a otvor pro připojení microUSB kabelu. Na zadní straně pak najdeme jen objektiv 3,2 Mpx fotoaparátu.

Displej a ovládání: kapacitní zlepšení

Samsung S5620 Monte má na první pohled stejný displej, jako jeho předchůdce Star, tedy dotykový TFT s rozlišením WQVGA (240 x 400 px) a poměrem stran 16:9, zobrazením 262 tisíc barev a úhlopříčkou 3“. Změna ovšem nastala v použité technologii. Zatímco model Star přišel s dotykovou technologií rezistivní, nový Samsung Monte se pyšní technologií kapacitní. Ovládání telefonu prsty je tak mnohem jednoduší, rychlejší, přesnější. Nedá se jen ovládat běžným stylusem či nehtem. Musíte použít opravdu prst či příznivci dotykového pera si musí dokoupit speciální stylus pro kapacitní dotykové displeje.

Baterie a výdrž: přijatelné hodnoty

Monte je napájen baterií Li-Ion s kapacitou 960 mAh. Výrobce uvádí, že podle oficiálních měření se výdrž telefonu v pohotovostním režimu pohybuje až neskutečný jeden měsíc. V reálu je ale situace zcela odlišná. V redakčním testu jsme telefon při běžné denní zátěži (poslání 5 zpráv, uskutečnění hovorů o celkové délce cca 10 minut, poslechu hudby zhruba 20 minut a zkrácení volného času hraním her a zkoušením funkcí a nastavení) museli dobít po 3 dnech. Pokud budete telefon šetřit, vydrží vám i 4 dny.

Prostředí telefonu: krok správným směrem

Samsung S5620 Monte je vybaven nejnovější verzí prostředí TouchWiz 2.0 Plus. Ve srovnání s prostředím TouchWiz u Samsungu Star je to nyní krok kupředu. Vylepšena, nebo spíše jen poupravena, byla hned trojice úvodních ploch, na které si můžete libovolně umisťovat widgety. Přechod mezi plochami je plynulejší a widgety si vybíráte z dolní lišty, takže při posouvání se z jedné plochy na druhou již omylem nespustíte, dříve postranní, lištu s widgety.

Po vstupu do menu se objeví další trojice ploch, tentokrát pouze s ikonkami. I zde musím pochválit plynulý posun mezi plochami a reakce telefonu na sebemenší dotyk prstu. Použití kapacitní dotykové technologie jednoduše přináší své ovoce. Ikonky si můžete podle svého gusta uspořádat, přesunout z jedné plochy na jinou. Nové ikonky však přidat nelze. Stejně tak může někoho zamrzet fakt, že není možné v drtivé většině pomocí akcelerometru překlopit obsah displeje do režimu na šířku. Obsah displeje se překlápí pouze ve fotogalerii, u videa a webového prohlížeče.

Samsung Monte nám však udělal radost pohodlným kinetickým skrolováním. Stačí se kdekoliv na displeji prstem posunout nahoru či dolů a nabídka se plynule posouvá. Podobné řešení v současné době postrádá hned několik špičkových smartphonů s operačním systémem Symbian S60 5th Edition, čímž je u nich bohužel sražen výsledný dojem z telefonu a mnohdy zákazníka také odradí od koupě. Dále potěší přítomnost multitaskingu, ačkoliv je velmi omezený. Vztahuje se totiž pouze na aplikace a hry. Pokud navíc minimalizujete například Google Maps a pak si spustíte internetový prohlížeč, tak vám telefon napíše, že má nedostatek paměti a stránku nezobrazí celou. Využitelnost multitaskingu v praxi je tedy prachbídná.

Používání Samsungu Monte usnadní inteligentní odemknutí, které jsme mohli spatřit již u předcházejícího modelu Star. Jednoduše si nejprve v nastavení navolíte k některým funkcím zkratky v podobě písmen a poté, když zamčený telefon probudíte postranním tlačítkem, tak na displej napíšete pouze potřebné písmeno (zkratku) a během vteřiny se automaticky dostanete například do hudebního přehrávače, internetového prohlížeče, zpráv atd. Je to velmi zajímavé a překvapivě také praktické.

Mezi další inteligentní funkce patří „turn-to-mute“, tedy ztišení otočením (v telefonu je funkce přeložena jako „Společenská pauza“). Pokud vám někdo volá a vy máte zrovna jednání či nechcete být rušeni z jakýchkoliv důvodů, pak stačí pouze telefon otočit displejem dolů a vyzvánění se automaticky ztiší.

Další pozoruhodnou funkcí je rozpoznávání hudby. Pokud slyšíte nějakou hudbu a chcete zjistit název interpreta, skladby či alba, pak není nic jednoduššího, než otevřít aplikaci „Najít hudbu“ a nahrát alespoň krátký úsek hledané skladby. Telefon úryvek pošle přes internet a porovná s databází. Pokud se skladba shoduje s některou z databáze, tak se vám objeví název interpreta, skladby či alba a pokud budete mít zájem, můžete si skladbu rovnou dokonce i zakoupit přes internetový obchod.

Sociální sítě jsou v módě: Facebook, Twitter, MySpace

Samsung S5620 Monte chce být prodejním hitem, a tak nemohli konstruktéři zapomenout na sociální sítě, které se v současné době těší veliké přízni. Telefon proto nabízí nativní aplikace pro práci s nejoblíbenějšími sociálními sítěmi a také různými IM protokoly. Můžete využít, v našich končinách nejpopulárnější, Facebook, dále Twitter, MySpace či Bebo. Pokud jste opravdu velmi rádi připojeni na sociálních sítích, můžete si na některou z trojice úvodních plochu umístit interaktivní widget, na kterém neustále uvidíte aktuální stav, poslední příspěvky, nové události a další. Můžete si také zapnout automatickou aktualizaci aplikace.

Telefonování a zprávy: potěšila by jen QWERTY

Telefon je po stránce telefonování a zpráv vybaven nadmíru dobře. Nabízí úložný prostor až pro 2000 kontaktů a až 1300 zpráv. Ke každému kontaktu si můžete přidat spoustu základních, ale i detailních, údajů. Mezi ty nejzajímavější patří bezesporu typ vyzvánění, tón zprávy či obrázek. Kontakty si můžete třídit do skupin. Nechybí ani klasické vyzváněcí profily. Tradičně se zapomnělo pouze na vytáčení hlasovými příkazy, což se ovšem nedá považovat za mínus. U zpráv ale neodpustím absenci softwarové QWERTY klávesnice. Je pravda, že se zprávy dají psát pouze na klasické alfanumerické klávesnici se slovníkem T9, jenže softwarová QWERTY klávesnice je u dotykových telefonů dnes již základ. Nabízí ji dokonce i předchůdce, Samsung Star.

Zábava: hodně muziky za málo peněz

Samsung S5620 Monte je na tom z hlediska multimediální výbavy výborně. Maličkosti, které jsme mohli vytýkat Samsungu Star, již u modelu Monte nenajdeme. Telefon konečně disponuje konektorem 3,5 mm Jack, díky kterému k mobilu připojíte téměř libovolná sluchátka. Popravdě si však myslím, že se najde jen málo lidí, kteří by vyměnil dodávaný stereo headset se špuntovými sluchátky. Veškerá data můžete ukládat na vnitřní paměť 190 MB, a komu by to nestačilo, může si dokoupit paměťovou kartu microSD/microSDHC a rozšířit úložný prostor až o 16 GB. Do telefonu jistě nahrajete spoustu hudby, videí a pořídíte řadu fotografií.

Hudební přehrávač je jednoduchý, přehledný a nechybí mu žádné základní funkce. V úvodní nabídce si můžete vybrat song podle interpreta, alba, žánru či zvolit poslední přehrané, nejčastěji přehrávané, všechny skladby nebo zvolit seznam skladeb (playlisty). Samsung Monte umí během přehrávání zobrazit obal alba, pokud je k danému souboru připojený. Přehrávač můžete minimalizovat na pozadí a pohodlně jej ovládat pomocí widgetu na úvodní ploše. Nechybí ekvalizér s mnoha přednastavenými režimy (například jazz, rock, živě, klasika, čistý zvuk či dokonce Mega Bass, které je velmi oblíbené u konkurenčních nejen hudebních Sony Ericssonů řady Walkman). Zajímavá je funkce pro rozpoznávání hudby, kde stačí nahrát krátký úsek a poté se dozvíte název interpreta a skladby.

Hudbu si můžete také poslechnout pomocí FM rádia. To disponuje funkcí RDS, takže u mnoha stanic se vám zobrazí kromě názvu stanice také informace o právě přehrávané skladbě – název interpreta a skladby. K poslechu rádia je však nejprve nutné připojit headset, který totiž slouží jako anténa. Další zábavu může obstarat čtveřice přeinstalovaných zkušebních verzí Java her. Další hry není problém nainstalovat díky podpoře Java 2.0. Žádné omezení, jak bylo v minulosti u Samsungu zvykem, již u instalace her a aplikací nehrozí.

Samsung Monte je dále vybaven GPS přijímačem, který není u telefonů podobné cenové kategorie zas tak běžný. K navigaci slouží bezplatná aplikace Google Maps 3.0.2, u které nechybí zajímavá funkce Google Latitude. Pomocí této funkce vždy víte, kde se přesně nacházíte, a můžete o své aktuální poloze také průběžně informovat své přátele, které používají Google Latitude. Tato funkce dále spolupracuje s funkcí geotagging, která uživatelům umožňuje k fotografiím přidávat geografické údaje o místě jejich pořízení.

Fotoaparát: ke spokojenosti chybí autofocus

Samsung S5620 Monte se nedočkal výrazného zlepšení oproti modelu Star snad jen v oblasti fotoaparátu. Telefon se opět může pochlubit 3,2 Mpx fotoaparátem s doplňkovými funkcemi jako je rozpoznání tváře včetně detekce úsměvu, 4x digitální zoom či panoramatický snímek. Automatické zaostřování však opět schází a na výsledných fotografiích je to přeci jenom znát, i když musím uznat, že je celkově kvalita snímků na vyšší úrovni. Telefon opět dokáže nahrávat video v rozlišení QVGA s 15 snímky za sekundu.

Organizační a datové funkce: konečně s Wi-Fi!

Samsung Monte nabízí plnou polní organizační výbavu: kalendář, budík, stopky, časovač, kalkulačku, úkoly, diktafon, poznámky, převodník jednotek, slovník, RSS čtečku a dokonce také prohlížeč Office a PDF dokumentů (Word, Excel). Telefon se může stát dobrým přítelem také pro manažery, kteří používají Exchange ActiveSync pro přístup na e-mailové účty v Outlooku a Google Sync. Tato technologie umožňuje zároveň aktualizovat své kalendáře umístěné na sociálních sítích s kalendářem v Outlooku.

Nástupce Staru je na tom výborně také po stránce datové. Podpora GPRS, EDGE, 3G a HSDPA mluví za vše. Vítanou novinkou je přítomnost bezdrátového Wi-Fi, které předchozímu modelu tolik scházelo. Na druhou stranu ale nyní o důvod víc, proč si pořídit právě Samsung Monte. Telefon dále nabízí kvalitní webový prohlížeč Dolfin 1.5, ve kterém se nám zalíbilo jednoduché zoomování pomocí jednoho prstu. Pro přiblížení a oddálení obsahu stačí stisknout, přidržet a následně táhnout prstem nahoru či dolů. Ve výbavě samozřejmě nechybí ani Bluetooth 2.1 včetně profilu A2DP pro bezdrátový poslech hudby či USB 2.0.

Zhodnocení: vylepšení na každém kroku

Samsung S5620 Monte se nese celý v duchu vylepšení vzhledem k populárnímu Samsungu Star. Velmi potěší obzvláště přítomnost dvojice standardních konektorů – microUSB a 3,5 mm Jack, dále kapacitní displej a prostředí TouchWiz 2.0 Plus, GPS s aplikací Google Maps 3 či oblíbené bezdrátové Wi-Fi pro připojení na Internet. Samsung S5620 Monte tak má zaděláno na pořádný úspěch.

Koupit Samsung S5620 Monte na značkovém e-Shopu SAMSUNG.

stylový design nemá autofocus
kapacitní dotykový displej chybí softwarová QWERTY klávesnice
inteligentní funkce
3G a Wi-Fi
GPS (Google Maps 3)
konektor 3,5 mm Jack
ČLÁNKY:
Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

O řadě Galaxy A pro rok 2018 od Samsungu již proběhlo mnoho spekulací. Modely se chystá Samsung představit již na začátku…

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

VČERA  |  Jan Hobler  |  diskuze (0)

Společnost Lenovo, respektive Motorola nedávno oslovila své brazilské uživatele za účelem přípravy aktualizací na Android Oreo. Konkrétně se má jednat o…

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Nový iPhone X (recenze) opět míří na pulty českých prodejců, nebo minimálně na sklad oficiálního českého Apple Storu, na kterém před…

Mobilní zobrazení