Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Samsung Project KQ: Jedná se o prémiový Galaxy S5 s QHD displejem?

  |  8 komentářů  |  autor: Lukáš Grygarčík

Po několika měsících mlčení se opět dozvídáme nové informace ohledně prémiové verze vlajkové lodě Samsungu, která by měla zapadat do nové produktové řady F, určené pro luxusnější a nejlépe vybavené smartphony. Kódový název zní „Project KQ“.

Již před nějakou dobou se spekulovalo o tom, že Samsung kromě své tradiční plastové nové vlajkové lodě Galaxy S5 chystá také prémiovou variantu tohoto modelu. Ta měla spadat do nové produktové řady s označením F, která by měla být vyhrazena právě pro prémiové smartphony s kovovým tělem. Jedna z nejčastějších výtek, která v současnosti na adresu vlajkové lodi Samsungu směřuje, se týká právě laciného plastového zpracování modelu, když veškerá konkurence nabízí honosnější materiály. Proto je škoda, že jsme se tohoto modelu zatím nedočkali a postupně utichly také veškeré spekulace.

galaxy-f

Nově uniklé informace ze zdrojového kódu ale naznačují, že se podobný model u Korejců opravdu chystá a nachází se již v pokročilé fázi vývoje. Důkazy, které získal server SamMobile, hovoří o modelu s názvem „Project KQ“, zatímco vývoj Galaxy S5 byl interně označován pouze jako „Project K“. Vývojový proces byl ale zpomalen nedostatkem komponent. Project KQ, který bude pravděpodobně spadat do prémiové řady produktů Galaxy F, nabídne údajně opravdu displej se špičkovým QHD rozlišením. Ten bude velký 5,2″ a v současnosti není jisté, jestli se bude jednat o Super AMOLED panel.

Jak už je u Samsungu zvykem, Project KQ bude vyráběn v několika verzích, které se budou lišit použitým procesorem. Varianta pro Jižní Koreu a další asijské země pravděpodobně přijde s nejnovějším 8-jádrovým procesorem od Samsungu s označením Exynos 5430. Čtyři jádra Cortex-A15 budou taktována na 2,1 GHz a zbylá čtyři jádra Cortex-A7 poběží na 1,5 GHz. Jako grafický akcelerátor zde bude využit ARM Mali s taktem 600 MHz. Čipová sada také zahrnuje nový regulátor displeje, který zvládne ohromné QHD rozlišení. Mezinárodní verze se s největší pravděpodobností spolehne na nejnovější 4-jádrový procesor Snapdragon 805 od Qualcommu.


Plastový Samsung Galaxy S5

Nový HEVC video dekodér umožní přehrávání 8K UHD videa (8192 x 4320 pixelů) a chystaný model se pochlubí také speciálním koprocesorem od Samsungu, který ponese název „Seiren“ a který bude sloužit ke kódování, dekódování a zpracovávání zvuku. Mezinárodní verze modelu bude spoléhat na superrychlý LTE přijímač od Intelu a je to tak poprvé, co nebude v high-endovém populárním smartphonu použitá podobná technologie od Qualcommu, ale byla dána přednost Intelu. Asijská verze pak dostane proprietární LTE přijímač od Samsungu.

Zajímavá informace se týká také toho, proč vlastně všichni počítali s tím, že již Galaxy S5 přijde s QHD displejem, čemuž nasvědčovaly také úniky. Údajně totiž první dva prototypy Galaxy S5 disponovaly displejem s QHD rozlišením, objevily se ale problémy s výrobou panelu s takto ohromujícím rozlišením, a tak jeho nasazení korejský výrobce zatím odložil a S5 vybavil „tradičním“ Full HD displejem. Proto prvotní úniky počítaly s QHD displejem.

Únik hovoří také o high-endovém tabletu od Samsungu, který bude založen na stejné platformě, jako prémiový Galaxy S5 a bude tak v podobné designové linii. Očekávají se prémiové materiály a nabízen bude ve Wi-Fi, 3G a LTE variantě.

Zatím jsou všechny tyto informace téměř výhradně v oblasti spekulací a nelze určitě zatím stoprocentně říci, co Samsung doopravdy chystá. Těmto zprávám ale napovídá mnoho indícií a uznejme, že by bylo pro korejského výrobce rozumným krokem uvést variantu své vlajkové lodi s honosnými materiály a ultimátní výbavou. Navíc se blíží představení nové vlajkové lodi LG, modelu G3, který se pravděpodobně pochlubí jako první QHD displejem a Samsung si tak nemůže dovolit z tohoto marketingového hlediska ztrácet na svého jihokorejského konkurenta.

Zdroje: SamMobile via: PhoneArena, GSMArena

ČLÁNKY:, , , ,
Představí Apple nástupce plastového iPhonu 5C?

Představí Apple nástupce plastového iPhonu 5C?

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

V roce 2013 se stalo něco, co osobně považuji z jednu z největších chyb Applu. Nedlouho poté, co přešli na sklo…

Samsung Galaxy A8+ (2018) se nám ukazuje už i na videu

Samsung Galaxy A8+ (2018) se nám ukazuje už i na videu

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

S blížícím se koncem roku se stále více spekuluje o nové řadě Galaxy A (2018). Ta se nám ukáže již v…

iPhone se starší baterií může být o něco pomalejší

iPhone se starší baterií může být o něco pomalejší

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Mnoho uživatelů iPhonů si už delší dobu stěžuje, že po každé aktualizaci se jejich zařízení zpomaluje. Většinou se to hodilo na…

Mobilní zobrazení