Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung Omnia W – recenze ďáblice s Windows Phone Mango

  |  21 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Samsung Omnia W je smartphone s osvědčeným hardwarem a nízkou cenou. Recenze telefonu Samsung Omnia W vás seznámí s funkcemi telefonu, na kterém běží Windows Phone 7.5 Mango. Korejský výrobce upřednostnil kvalitu před kvantitou, výsledek je tak rozhodně znát.

Samsung Omnia W je aktuálně jediným smartphonem od korejského výrobce, který nese systém Windows Phone 7.5 Mango bez nutnosti aktualizace ze starší verze. Konkurencí mu jsou třeba HTC Radar, Nokia Lumia 800, 710, ZTE Tania či Fujitsu IS12T. Model si zachovává přednosti předchůdce, Omnie 7. Přidává ovšem směle nastavenou prodejní cenu, a tak je na nás, zda vyslovit kladný či záporný verdikt.


Samsung Omnia W – oficiální fotografie

Za zapůjčení telefonu Samsung Omnia W děkujeme oficiálnímu eShopu Samsung.

Základní parametry – Samsung Omnia W

Rozměry116 x 59 x 10,9 mm
Hmotnost115 g
DisplejSuper AMOLED, dotykový kapacitní, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,7“
podpora Multitouch, senzor jasu, proximity, akcelerometr
Procesor a paměťjednojádro, 1,4 GHz (Qualcomm MSM8255), grafika Adreno 205
512 MB RAM, 8GB vnitřní paměti
Operační systémWindows Phone 7.5 Mango
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, LED blesk, 4x digitální zoom, efekty, vyvážení bílé
nahrávání HD 720p videa se 30 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky, záruční list
Cena a dostupnost., prosinec 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Samsung Omnia W

Co se nám líbilo: perfektní zpracování, 3,7“ dotykový Super AMOLED displej s ochranným sklíčkem Gorilla Glass, procesor s taktem 1,4 GHz, operační RAM paměť 512 MB, vnitřní paměť 8GB, standardní konektory 3,5 mm Jack a microUSB, operační systém Windows Phone 7.5 Mango, balík nástrojů Office, integrace sociálních sítí a cloudové řešení, rychlá data HSPA (14,4 / 5,76 Mb/s), bezdrátové Wi-Fi (b/g/n) a Bluetooth, GPS, FM rádio s RDS, poctivý 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a LED bleskem, hardwarové tlačítko fotoaparátu, podpora videohovorů díky aplikaci od Samsungu, hry Xbox Live a další nabídka her a aplikací na Marketplace

Co se nám nelíbilo: chybějící slot na paměťové karty, zakázané přenosy souborů přes Bluetooth, webový prohlížeč nepodporuje Flash, připojení k počítači a přenos souborů jen přes software Zune (nelze jako Mass Storage), DivX a XviD, pouze imitace kovu na zadní části konstrukce

TIP: Pro podrobné informace o telefonu Samsung Omnia W navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: jen to potřebné

Samsung Omnia W se vejde do opravdu malé krabice, která není o moc větší, než je šířka a délka telefonu. Pod vaničkou s přístrojem se ukrývá další řada příslušenství, a to nabíječka, datový USB kabel, pecková sluchátka, návod a záruční list.

  

Vzhled a konstrukce: chytrý hranolek s elegancí

Přiznám se, že na zapůjčení smartphonu Samsung Omnia W do redakce jsem se hodně těšil. Telefon mě zaujal hned od prvních okamžiků, kdy jsem se s ním mohl seznámit osobně, což bylo na konci loňského roku. První telefon s Windows Phone, který bych se nebál využívat dlouhodobě jako svůj primární, tak hrdě vzdoroval přes dva týdny testovacímu cyklu. Pokud byste po něm zatoužili už nyní, pak vězte, že v prodeji jej seženete jen v jediné variantě, a to Metallic Black.

  

Přední straně vládne 3,7“ Super AMOLED displej spolu s prostředním hardwarovým a krajními senzorovými tlačítky pod displejem, reproduktorem, senzory a videokamerkou nad displejem. Výrobce udává ochranné sklíčko Gorilla Glass, tudíž nehrozí tak moc odření při nošení v kapse bez ochranného obalu. Rámeček telefonu je zároveň nepatrně zvednut nad úroveň displeje, a tak ani při nešetrném pokládání displejem na podložku by nemělo docházet k poškození odřením.

  

Zatímco na horní hraně našel své místo 3,5 mm konektor Jack, na spodní hraně to je microUSB konektor. Stejně vyváženě působí i boční hrany, kde jsou pro změnu jen tlačítka, a to tak, že na levém boku tlačítka hlasitosti, na pravé hraně zámek displeje a také spoušť fotoaparátu. Nechybí tak nic, co by uživatel potřeboval.

 

 

Na zadní straně je patrná imitace kovového krytu, čímž se nenechte zmást. Kryt se sejímá úplně celý, nikoliv jen ta kovová část. V horní části pak jsou vedle sebe poskládány následující prvky – reproduktor, 5 Mpx fotoaparát a LED dioda. Celkově hodnotím konstrukční zpracování na jedničku podtrženou, jelikož je naprosto pevné, vše na sebe lícuje tak, jak má.

Baterie a výdrž: poctivé tři dny odměnou

Výdrž telefonu je pro mě jedno z největších překvapení, jelikož za poslední rok, možná i více, jsem jen stěží narazil na dobře vybavený telefon s výdrží při práci přes dva dny. Samsung Omnia W obstál s bravurou, jelikož při mé takřka nepřetržité aktivní Wi-Fi, dvou desítkách minut hovorů denně, načítání emailů, příjmu a zasílání do dvou desítek SMS denně a pár vyfocených fotkách, přičemž nejvíce zabralo prohlížení internetu, si telefon přál dobít po třech dnech.

Slušné hodnoty výdrže přitom zajišťuje Li-Ion baterie s kapacitou 1 500 mAh. Výrobcem udávané hodnoty výdrže pak zní takto: pohotovostní doba až 370 hodin, hovory až 7 hodin. Výdrž tři dny při našich podmínkách však je důkazem, že telefon energii dokáže dobře šetřit. To zcela jistě slyší rádo mnoho z vás.

Displej a ovládání: krásné barvy, svěží dotek

Samsung Omnia W disponuje dotykovým kapacitním displejem typu Super AMOLED, jehož úhlopříčka je 3,7“. Rozlišení WVGA (480 x 800 px) tedy naprosto vyhovující, stejně jako zobrazení až 16 milionů barev. Výrobce myslel také na odolnost, a tak sklíčko opatřil ochrannou Gorilla Glass.

  

Jas displeje můžeme upravit manuálně, stejně tak nechat regulaci na senzoru jasu, umístěném nad displejem. Tam mimo to je také proximity senzor, který uzamyká displej při hovoru (aby nedošlo k nechtěnému vypnutí o ucho). Výčet senzorů uzavřeme akcelerometrem, který přetáčí obraz (např. ve webovém prohlížeči) do obou boků. Displej na dotyk reaguje opravdu dobře, je přesný. Pozorovací úhly jsou výtečné, stejně jako čitelnost na slunci. Zde hraje svou roli typ Super AMOLED.

Operační systém, výkon: extra výkonný smartphone

Srdcem telefonu Samsung Omnia W je jednojádrový 1,4 GHz procesor od Qualcommu, k tomu grafika Adreno 205 a 512 MB operační RAM paměti. Pro uživatele je důležitým prvkem také systém telefonu, což je Windows Phone 7.5 Mango. Na druhou stranu, omezující vnitřní paměť 8GB bez možnosti rozšíření microSD kartou je nepříjemným faktem.

Systém je kompletně v češtině a nabízí přednosti, které si můžete připomenout ve článku – . Základní obrazovka a menu je k sobě spjato přechodovou šipkou v horní části obrazovky. Dlaždice, tvořící základní obrazovku, jsou samozřejmě s důrazem na aktuálnost, takže se na nich promítá, kam jste přihlášeni (Facebook, atd.). Jejich úprava je možná, a to podržením a přesunem. Stejně tak z menu lze podržením vybrat jakéhokoliv zástupce a připnout na obrazovku. Jelikož je menu pouze jmenný a abecední výčet obsahu telefonu, může se uživatel při vyšším počtu aplikaci mírně ztrácet, vždy dlouze rolovat a hledat konkrétní požadavek.

Nejdůležitější je rychlost a odezva telefonu, která je výtečná. Vše je otázkou zlomku vteřiny. Déle se načítají pouze složité hry, ale to je celkem logické. Na telefon (systém) se podívejme v přiloženém videu.

Kontakty, zprávy, email: s logickým uspořádáním

Přednosti telefonu jsou i v sekci kontaktů a zpráv, kde svou roli hrají sociální sítě (Facebook). Základní dlaždice na domovské obrazovce zobrazuje po přihlášení k Facebook účtu vaše přátele. Po vstupu do sekce „lidé“ je zde výčet novinek z Facebooku, nedávné aktivity (kontakty), a kontakty. Můžeme lehce vyhledávat zadáváním znaků, případně rolovat dle abecedy. Informace ke kontaktům jsou synchronizovány z účtů, případně lze dodat další (např. adresa, narozeniny, partner, vyzvánění, obrázek, atd.).

Samostatnou položkou pak jsou hovory, resp. historie, ve které přehledně vidíme o co přesně, kdy šlo (příchozí, zmeškané, odchozí). Numerická klávesnice nabízí rovnou uložení čísla mezi kontakty.

Zprávy informují o nově příchozích v horní liště displeje a také na dlaždici, kde vidíme číslovku nově přijatých zpráv. Řazení zpráv do konverzací už dnes nikoho nepřekvapí, jelikož je to přehlednější a snazší při odpovídání (vidíme, co jsme psali my a druhá strana předtím). Psaní nové zprávy obsahuje možnosti přidání více příjemců, připojení obrázků, vkládání jednoduchých smajlíků. Na klávesnici se píše velmi dobře, bez překlepů, a to v režimu na výšku i šířku displeje. Mezery mezi tlačítky jsou vytvořeny tak, aby člověk opravdu většinou nemohl strefit jiné, než požaduje.

Pochválit musím také za přehledný emailový klient, ve kterém není problém mít více účtů, pravidelně synchronizovat, zobrazit opět formou konverzací, přikládat podpis a vyhledávat. V jednoduchosti je síla, přesně dle toho se výrobce řídí. Barevně a tloušťkou odlišené informace bohatě stačí.

Fotoaparát, video: kvalita na prvním místě

K zachycení fotografií a videí slouží 5 Mpx fotoaparát na zadní straně telefonu, který dostal autofocus i přisvětlovací LED diodu. Video je nahráváno v rozlišení HD 720p (1280 x 720 px) se 30 snímky/s, fotografie mají rozlišení 2560 x 1920 px. Jak se můžeme přesvědčit ze zkušebních snímků, kvalita je poměrně slušná. Kladně lze ohodnotit i hardwarovou spoušť fotoaparátu, která je na boku telefonu (a je dvoupolohá – zaostření+vyfocení). Mezi funkcemi fotoaparátu nalezneme třeba barevné efekty, režim blesku, ISO, kontrast, sytost, ostrost. Přepnout můžeme mezi hlavní či sekundární kamerkou.

  

Navíc je v menu aplikace Fun Shot z dílny Samsungu, která dovede snímky různě upravit (vyboulení, zmáčknutí, zatočení, termovize, atd.) hned při focení. Další aplikace – Photo Studio – dokáže se snímky dělat divy (panorama, krása, idyla) a snadno je sdílet na Facebook, Photobucket či Picasa.

Zkušební fotografie – Samsung Omnia W:

Práce, organizace, zábava: bravurní Office a multimédia pod taktovkou Zune

Samsung Omnia W nabízí základní funkce ve složení – budíky, kalendář, kalkulačka, MiniDiary (poznámkový blok s přílohami). Pro správu Office souborů zde nechybí balík Office s možností ukládání dat na servery SkyDrive. Vedle poznámek OneNote zde jsou i Word, Excel a PowerPoint, v nichž můžeme přidávat funkce a další věci, na které jsme zvyklí ze stolních počítačů.

Volnou chvíli můžeme vyplnit třeba hraním her Xbox Live, kdy je možno každý titul před zakoupením vyzkoušet ve trial verzi. Zde platí, že musíme mít ID, přidělené Microsoftem, pod kterým jsme vedeni, a tak zároveň můžeme hru hrát na klasickém Xboxu i v mobilu. Poslech hudby a sledování videí je zas předností sekce „Hudba + videa“. V té najdeme hudební přehrávač, FM rádio s RDS, podesty a videa. Obsah přidáváme přes Zune. Hudební přehrávač má mj. funkci přidání mezi oblíbené (srdíčko) nebo naopak neoblíbené (zlomené srdce), náhodné přehrávání a opakování. Chybějící ekvalizér nicméně považuji za chybu.

Nabídka aplikací či her je dostupná v obchodě Marketplace, do kterého se dostaneme z menu i základní dlaždice. Samsung zde má svůj oddíl – Samsung Zone – s nabídkou taktéž her a aplikací. Pokud využijeme vyhledávání, nabízí se nám tituly přímo podle psaní znaků. Pak vyjede seznam výsledků, kde vidíme cenu, oblíbenost a výrobce. Při najetí ke konkrétní aplikaci zvolíme koupit nebo instalovat.

Konektivita, web, GPS: HSPA+, Bing mapy a IE9

Datové přenosy přes operátora HSPA telefon podporuje, a to v poměru – stahování až 14,4 Mb/s, odesílání až 5,76 Mb/s. Bezdrátové technologie zastupuje Bluetooth ve verzi 2.1, s podporou A2DP profilu. Nechybí samozřejmě Wi-Fi (b/g/n). Připojení nabíječky a k počítači je přes microUSB 2.0. Pozor ovšem na to, že s počítačem lze telefon spojit a přenášet data pouze přes software Zune. Je také dobré myslet na to, že přes Bluetooth nemůžete posílat obrázky a další soubory. Jak už jsem psal v sekci výdrže, i přesto, že necháte Wi-Fi zapnuté prakticky pořád, výdrž baterie rapidně neklesá. V případě aktivního Wi-Fi hotspotu samozřejmě ano, pak se jedná o nějakých 5 hodin, než dojde k vybití.

Internetový prohlížeč (Internet Explorer 9) je vzhledově povedený, k plné funkčnosti mu chybí podpora Flash a automatické vyplňování hesel. Jinak funkce jako historie, oblíbené položky, záložky či rychlé vyhledávání pomocí Bing zde fungují korektně. Telefon má GPS i A-GPS, nicméně v kombinaci s Bing mapami to pro nás v Evropě není příliš dobrá zpráva. Lepší mapové podklady a navigaci budeme hledat stěží, a když už, tak ne zcela zdarma. V tom mají Nokie Lumia s „Nokia Autem“ výrazně navrch. Zaměření pozice je však rychlé, otázkou sekund při pomoci sítě, jinak kolem minuty.

Závěr recenze smartphonu Samsung Omnia W

Samsung Omnia W je jediný smartphone s Windows Phone 7.5 Mango od korejského výrobce, pokud nepočítáme „poloviční“ aktualizaci předchozí Omnie 7, kde chybí plná lokalizace do češtiny atd. Jediný telefon, který se však povedl, to je výsledek, který mnozí z vás rádi slyší. Pokud jste příznivci systému, nebo toužíte po novém telefonu, pak je Omnia W žhavým adeptem. Řadu pozitiv i tak sráží nedodělky typu chybějící podpory Flash, nedostatku aplikací (i těch běžných), nerozšiřitelná paměť microSD kartou či přenos obsahu jen přes Zune software.

  

Kladné hodnocení si zaslouží rozhodně zpracování, použití Super AMOLED displeje s tvrzeným sklíčkem Gorilla Glass, rychlý procesor, kvalitní fotoaparát či provázanost s Facebookem atd. Palec nahoru a vzhůru pro telefon do obchodu, má rada na závěr.

Aktuální cena Samsung i8350 Omnia W v českých e-shopech: . (Zdroj: Heureka.cz, ) .

 perfektní zpracování chybí podpora Flash
Windows Phone Mango nabídka GPS navigací
5 Mpx fotoaparát microSD slot
Wi-Fi, HSPA
 1,4 GHz procesor
podpora videohovorů
Gorilla Glass

..

Testovaný produkt: Samsung Omnia W, autor recenze: Jindřich Srb, hodnocení: 4/5
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
14 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
pavelOulankaromanDavid ŠantoraTereza Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
vasek2
vasek2

dokud neboou na „wokna “ pro me zakladni aplikace typu skype, tak je to pro me nezajimavy system. Radeji dobijet casteji, nez nemit aplikacni zazemi, tot muj nazor.

trouba
trouba

ten tvůj názor je naprosto k ničemu. Je to to dobrej mobil, a pokuď na něj nemáš, tak tady nevopruzuj. Komu se líbí, tak si ho pořídí. Já si taky nekoupím BMW X5, protože stojí za hovno, tzn. nemám na něj.

vasek2
vasek2

kolego troubo, nerozumim tvemu nazoru. Ja vubec nemuvim o cene, jen hodnotim system a jeho aplikacni vybavu u tohoto telefonu.

Permon
Permon

Skype je bezne k dispozici ke stazeni…. nevim o jake absenci apliakci je tu rec? Bez na Market a stahnes urcite to stejne co na iPhone, Android….

blue.sun
blue.sun

Nabídka navigací ale přeci jen nějaká je… Minimálně Navigon, pak Turn-by-turn, co jsem tak měl možnost vidět… Škoda, že Nokia Drive nebude k prodeji na marketu. Ačkoli ta je zatím docela ořezaná.

vasek2
vasek2

nejtrapnejsi u windows phone je, ze majitel firmy skype neni schopen dodat aplikaci skype do sveho systemu. A ze bude vyhledove implementovan v Tango, tak to mi je ted k nicemu…
Udelal jsem si seznam par aplikace, ktere potrebuji, a proste mango nee..

Harold
Harold

pas. jak vsichni vime, skype jiz je pro WP. vyvoj aplikace netrva 5 dni, je snad jasne, ze to bude trvat. WP je na zacatku, proto je treba k nemu tak pristupovat. je to ale budoucnost operacnich systemu pro smartphony.

Kali
Kali

Ahoj takže na tomto mobilu nefunguje Skype?
Ani flashe? to je škoda uvažuji o koupi a rozmýšlím se ještě mezi Sony Ericsson Xperia neo V…..

Jakub
Jakub

Zdravím, jsem čerstvým vlastníkem Omnia W a narazil jsem na problém s SMS zprávami. Často (během posledních třech dní jednou denně) mi asi 20 vteřin po odeslání sms přijde hláška, že se sms nepodařilo doručit, přestože vím, že mobil adresáta je funkční a zaplý (ověřeno u několika adresátů). Zatím se mi nepodařilo zjistit co to způsobuje, ani restart telefonu nepomáhá. Pomůže až delší časová prodleva (zatím se mi to přesně nepodařilo vyzkoumat). Můj operátor je TMobile a pokud vím, tak ten žádné problémy s SMSkami v posledních dnech nemá. Nemáte někdo z vás podobnou zkušenost?

Honza
Honza

mám podobnou zkušenost; používám první den

Permon
Permon

U mne to stejne! Vetsinou sms posilam na 5x…. velmi divne! Vcera odesly vsechny, dnes je to trapeni….

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Analytici firmy ESET varovali veřejnost před nebezpečnou mobilní aplikací pro nahrávání hovorů QRecorder, kterou si můžete stáhnout i na…

První Samsungy se čtečkou v displeji budou Galaxy P30 a P30+

První Samsungy se čtečkou v displeji budou Galaxy P30 a P30+

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Samsung Galaxy S10 připomíná desáté výročí vlajkové řady smartphonů jihokorejského výrobce. Takže byste asi čekali, že půjde o první…

Shazam již patří pod Apple. Jaké proběhnou změny?

Shazam již patří pod Apple. Jaké proběhnou změny?

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

Na Vánoce to bude rok, co Apple oznámil koupi hudební aplikace Shazam. Nyní je akvizice u konce a Shazam…

Mobilní zobrazení