Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung Omnia 7 – recenze kovového Galaxy s Windows Phone 7

  |  9 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Samsung Omnia 7 je vlajkovou lodí korejského výrobce s novým operačním systémem Windows Phone 7. Recenze se zaměřuje nejen na samotný telefon, ale také na novou mobilní platformu Microsoftu. V čem se Samsung liší od konkurence?

Samsung Omnia 7 vychází funkční stránkou z oblíbeného top modelu Galaxy S, který patří k nejlepším mobilním telefonům letošního roku. Ne náhodou se tak od Samsungu Omnia 7 očekávají podobné výsledky. K nim má telefonu pomoci kovové tělo, nekompromisní hardwarová výbava či Super AMOLED displej, který konkurence nenabízí.

Samsung Omnia 7 do recenze zapůjčil e-Shop Samsung.


Samsung Omnia 7 – oficiální fotografie

S příchodem nového operačního systému Windows Phone 7 se však objevuje řada nedostatků, menších i větších. Největším problémem může být v současné době absence české lokalizace, na výběr máte jen z několika světových jazyků. Něco podobného je i u her Xbox Live, které jsou dostupné jen pro vybrané země, ČR mezi ně nepatří. Jak se s překážkami vypořádal korejský výrobce a jak lze případně některé věci obejít? To vše se dozvíte v naší recenzi.

Základní parametry – Samsung Omnia 7

Rozměry122 x 64 x 11 mm
Hmotnost138 g
Displejdotykový (kapacitní), Super AMOLED, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“
Procesor a paměť1 GHz procesor Qualcomm
256 MB RAM a 512 MB ROM, 8 GB vnitřní
Operační systémWindows Phone 7
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, 1x LED blesk, nahrávání HD videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset, datový USB kabel
Cena a dostupnost14 050 Kč, od prosince 2010

Krátké postřehy z testování Samsungu Omnia 7:

Co se nám líbilo: minimální hardwarové požadavky Microsoftu zaručují vynikající funkčnost, propojení telefonu se sociálními sítěmi, aplikace a hry na Windows Marketplace, kvalitní dodávaná špuntová sluchátka

Co se nám nelíbilo: aplikace běžící na pozadí nelze ručně ukončovat, chybí správce souborů, hudební přehrávač postrádá ekvalizér, video přehrávač nepřehraje titulky, soubory nelze posílat přes Bluetooth, velmi omezené nastavení (chybí hodně možností pro nastavení)

TIP: Pro podrobné parametry telefonu Samsung Omnia 7 navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: luxusně a kvalitně

Veškeré telefony s novými Windows Phone 7 zatím patří do vyšší cenové třídy, což se samozřejmě projevilo hned u balení. V malé kartonové krabičce najdeme návod, baterii, adaptér pro nabíječku a datový USB kabel, který po připojení k adaptéru šikovně vytvoří klasickou nabíječku. Výrobce tradičně nezapomněl ani na stereo headset s velmi kvalitními špuntovými sluchátky a trojicí náhradních špuntů tří různých velikostí. Když připočtu, že systém Windows Phone 7 nesmí mít dostupný slot pro paměťové karty, tak modelu Samsung Omnia 7 v balení naprosto nic nechybí.

Vzhled a konstrukce: slisovaný 11 mm kov

Výrobce u Samsungu Omnia 7 nevymýšlel nic netradičního, vsadil na konzervativní design a kvalitní provedení. To je jedině dobře. U telefonu této cenové kategorie a zaměření by měl sebemenší pokus opačný efekt. Výrobce dokonce upustil od tradiční brady na zadní straně, díky které se telefon lépe drží. U Samsungu Omnia 7 je to ale pochopitelné, k velmi tenkému provedení, pouhých 11 mm tloušťky, a lehce hranatému provedení by se to zkrátka nehodilo.

Telefon s rozměry 122 x 64 x 11 milimetrů a hmotností 138 gramů padne krásně do ruky. Oproti konkurenčním modelům musím především ocenit nižší hmotnost, obzvláště pak když je Samsung Omnia 7 vyroben převážně z kovu. Kvalitní materiál a přesné lícování jednotlivých ochranných krytů v poslední době charakterizuje korejského výrobce, nejinak je tomu u Omnie 7. Zadní kryt baterie se nikde neprohýbá, nevydává zvuky po promáčknutí a už vůbec jsem nikde nezaznamenal ani sebemenší mezeru mezi jednotlivými kryty.

Na přední straně telefonu se rozprostírá obří 4“ dotykový Super AMOLED displej, pod kterým najdeme jen trojici kláves: senzorová tlačítka „zpět“ a „vyhledat“ a mechanické středové tlačítko s logem Windows. Senzorová tlačítka vždy po stisku jemně zavibrují, v nastavení však tuto volbu nelze vypnout. Středovým tlačítkem se odkudkoliv dostaneme vždy na úvodní plochu, po jeho delším přidržení můžeme využít hlasové ovládání, například zadat „call jack smith“ a telefon začne vytáčet daný kontakt. V současné době však bohužel nelze využít pro zadávání češtinu.

Nad displejem se nachází tradičně logo výrobce a reproduktor, dále zde najdeme i světelný senzor pro automatickou regulaci podsvícení displeje a senzor vzdálenosti pro automatické vypnutí displeje během hovoru po přiblížení telefonu k uchu. Pravý bok telefonu přináší vypínací tlačítko, které slouží i jako zámek přístroje a je velmi dobře umístěno (pohodlnější než na horním boku), a spoušť fotoaparátu, kterou také vidíme velmi rádi. Microsoft si je toho rovněž vědom, důkazem toho je, že přítomnost mechanické spouště je dokonce jeden z požadavků pro všechny telefony s novými Windows Phone 7.

Na levém boku si můžeme všimnout jednolité klávesy pro regulaci hlasitosti a rovněž pro snadné přepnutí vyzváněcího profilu. Horní bok nabízí 3,5 mm Jack pro připojení takřka libovolných sluchátek a vedle něj otvor pro microUSB s praktickou posuvnou krytkou, se kterou v tomto roce přišel Samsung poprvé. Zadní strana pak přináší 5 Mpx fotoaparát s bleskem, reproduktor a v horní části také otvor pro připojení poutka.

Displej a ovládání: skvělý Super AMOLED

Samsung Omnia 7 má oproti svým konkurentům na poli Windows Phone 7 jednu velkou zbraň – Super AMOLED displej. Ten je dokonale čitelný ze všech úhlů, a to i na přímém slunečním světle. Když pak postavíme vedle sebe klasický TFT, nový S-LCD a Super AMOLED displej, poslední jmenovaný na plné čáře vyhrává. Na první pohled je jasně viditelný kontrast a sytost barev, přičemž u Super AMOLED displeje je černá opravdu černá, nikoliv šedivá jako v podání ostatních zmíněných displejů.

Displej Omnie 7 patří k tomu nejlepšímu, co lze dnes na trhu sehnat, také díky vysokému rozlišení WVGA (480 x 800 px), zobrazení 16 milionů barev či úhlopříčce 4 palce. Dotyková technologie je použita kapacitní, takže pomocí prstů je ovládání rychlé, přesné a zejména velmi pohodlné. Šikovná je funkce multi-touch pro ovládání telefonu více prsty, například pro zoomování obrázků či webových stránek přiblížíte či oddálíte prsty od sebe či k sobě. Výrobce nezapomněl ani na speciální ochranné sklíčko displeje, díky kterému by nemělo dojít k poškrábání. Za dobu redakčního testování jsem na displeji nezpozoroval jediné škrábnutí, čili zřejmě to skutečně funguje.

Baterie a výdrž: pěkné výsledky

Výrobce telefon obdařil baterií Li-Ion 1 500 mAh, což je v dnešní době největší používaná kapacita u smartphonů. Když se k tomu přidá šetrný Super AMOLED displej a jednoduchý operační systém postavený a optimalizovaný přímo pro mobilní telefony s dnešními požadavky, dá se očekávat velmi dobrý výsledek. A skutečně tomu tak je. Samsung Omnia 7 mi při běžném používání vydržel na jedno nabití kolem 2 až 3 dnů, když jsem jej tolik nezatěžoval, tak i dokonce dny 4. Dnešní konkurenční telefony chvíli používáte a hned po jednom či dvou dnech se hlásí o dobití. Pokud budete telefon často připojovat k PC, můžete počítat ještě s delší výdrží, neboť Samsung Omnia 7 podporuje dobíjení přes USB.

Nová Windows Phone 7

O samotném operačním systému Windows Phone 7 jsme toho již napsali nespočet. Celkově se systém u Samsungu Omnia 7 o mnoho neliší od konkurenčních modelů HTC HD7, HTC HTC Mozart, HTC 7 Trophy a LG Optimus 7, které jsme již také měli v naší redakci. Na úvodní ploše jsou umístěny tzv. „dlaždice“, které můžete různě přesouvat, mazat a přidávat další z menu, ve kterém se nachází veškeré aplikace a možnosti, seřazené abecedně. Jednotlivý výrobce akorát dostali možnost přidat si svoje vlastní dlaždice, systém však zůstává u všech stejný. Více uvidíte na videu níže, na kterém je ukázka veškeré práce s novými Windows Phone 7.

Platforma od Microsoftu staví na kvalitním hardwaru, minimální požadavky systémů jsou dokonce následující: procesor s alespoň 1 GHz, operační paměť RAM nejméně 256 MB a vnitřní paměť minimálně 8 GB či nutnost nabídnout hardwarovou akceleraci grafiky. Díky tomu se žádný z telefonů s Windows Phone 7 nepotýká například se sekáním či pomalými reakcemi systému. Samsung Omnia 7 je konkrétně vybaven 1 GHz procesor Qualcomm, 256 MB RAM, 512 MB ROM a 8 GB vnitřní pamětí. Stejně jako ostatní telefony s Windows Phone 7 postrádá Omnia 7 českou lokalizaci, takže si zatím musíte při spuštění vybrat z některého ze světových jazyků. Další nepříjemností pro někoho může být multitasking, který sice telefon nabízí ve formě tzv. smart multitaskingu, kdy lze přepínat mezi jednotlivými aplikacemi přes úvodní obrazovku, avšak nelze aplikace ručně ukončovat.

Telefonování a zprávy: provázanost se sociálními sítěmi

Nová Windows Phone 7 u všech telefonů včetně Samsungu Omnia 7 přicházejí s pokročilou provázaností běžných služeb se sociálními sítěmi. V telefonním seznamu se objevují nejen kontakty ze SIM karty, ale také z Facebooku či emailu. Po kliknutí na daný kontakt máte na výběr podle dostupnosti údajů, např. zavolat, poslat zprávu, poslat email či dokonce poslat zprávu na zeď Facebook kontaktu, zobrazit na mapě bydliště a mnoho dalšího. Další detaily jako je zvuk vyzvánění, webová stránka, narozeniny a další lze jednoduše přidat. Telefon pojme neomezený počet kontaktů a vyhledávat mezi nimi můžete po stisknutí pravé senzorové klávesy pod displejem. Co se týče vyzváněcích profilů, nenajdeme v telefonu klasické nastavitelné profily, jen můžeme přes tlačítka pro regulaci hlasitosti nastavovat hlasitost a poté ikonkou na horní liště přepnout zvuk jen na vibrace či zvuk zcela vypnout.

Samsung Omnia 7 pojme takřka neomezený počet zpráv. Ty jsou tříděny přehledně do konverzací a mazat můžete jak jednotlivé zprávy, tak rovnou celé konverzace s jednotlivými kontakty. Během psaní můžete psát jak na QWERTY klávesnici na výšku displeje, tak i na šířku displeje (po otočení doleva i doprava). Na klávesnici se píše velmi dobře, někomu by však mohla scházet tradiční alfanumerická klávesnice. Telefon odpočítává posledních 30 znaků do první psané zprávy a poté již pořád. Vytvářet lze SMS, MMS zprávy a emaily. V nastavení zpráv najdeme možnost zasílání doručenky.

Multimédia: hudba, video, hry, GPS

Samsung Omnia 7 jde stejně jako všechny ostatní telefony s Windows Phone 7 jinou cestou, než telefony s konkurenčními platformami. Microsoft nepovolil Mass Storage pro přesouvání souborů z PC do telefonu, takže pro synchronizaci musíte použít speciální software Zune (ve verzi 4.7 a vyšší). Je to tedy stejné, jako u iPhonu a jeho iTunes. Microsoft nechce, aby si lidé do telefonu nahrávali aplikace třetích stran a různě hackovali systém. Jak jsme se před pár dny mohli přesvědčit, pár nadšenců toto omezení stejně prolomilo a vydalo program pro odemknutí systému, tzv. jailbreak.

Veškeré soubory tedy do telefonu dostanete oficiální cestou jen přes software Zune či posláním například přes email. Samsung Omnia 7 nabízí 8 GB vnitřní paměť, ale opět s omezením, bez možnosti rozšíření pomocí paměťových karet. Navíc v telefonu chybí správce souborů, k dispozici je přímo galerie obrázků, hudební a video přehrávač. Pokud chcete do telefonu dostat například video s titulky, tak zatím neexistuje žádná možnost pro přesun titulků. Nezbývá nic složitějšího, než titulky vložit přímo do videa přes některý počítačový software a poté video nahrát do telefonu.

Hudební přehrávač se graficky podařil. Audio soubory jsou přehledně rozděleny podle interpretů, alb, skladeb, playlistů a žánrů. U skladeb jsou zobrazeny obrázky alb, stejně jako na pozadí v seznamu všech skladeb daného alba. Přehrávač můžete minimalizovat na pozadí a ovládat přes horní stavovou lištu po stisknutí kláves pro regulaci hlasitosti. Bohužel to je ale z funkční stránky vše. Velmi zamrzí absence ekvalizéru, možnosti nastavení náhodného přehrávání, opakování skladeb a krajně také absence stereo reproduktorů. Zachraňuje to jen opravdu kvalitní audio výstup, dodávaná špuntová sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack patří ke špičce na trhu a je to znát. Pokud budete chtít spustit FM rádio, musíte nejprve k telefonu připojit sluchátka. Rádiu nechybí funkce RDS.

Microsoft do nové platformy Windows Phone 7 integroval podporu her Xbox Live. Abyste si mohli nějaké hry stáhnout, musíte mít účet u Microsoftu, který lze během pár okamžiků zdarma vytvořit. A ještě je tu jedna důležitá věc. Portál Xbox Live zatím není dostupný pro ČR, ovšem pokud si zvolíte v nastavení telefonu některý z regionů, kde již portál funguje, budete jej moci také využívat. Většina her je k dispozici zdarma k vyzkoušení.

Celkově hry patří k tomu nejlepšímu, co si lze v dnes v mobilním telefonu zahrát. Vyzkoušel jsem například hry Assassin´s Creed, Need For Speed, Women´s Murder a další. Díky vynikajícímu hardwaru funguje vše bezvadně. Dosažené body z jednotlivých her obdržíte ke svému profilu, u kterého si můžete vedle jména změnit i například postavičku (avatara). Zajímavá je také možnost vyzívat své kamarády.

Multimediální telefon, jakým je Samsung Omnia 7, má ale jednu zásadní nevýhodu. Vestavěný GPS modul využijete zatím jen v aplikaci Bing Maps, které jsou přímo od Microsoftu. Na portálu Marketplace toho zatím moc nenajdete. Plnohodnotná navigace je tak zatím pro telefony s Windows Phone 7 zapovězena. Mapy Bing dokážou pouze zobrazit vaše aktuální umístění, chybí ale plnohodnotná navigace včetně hlasových pokynů.

Fotoaparát: 5 mega, HD video a WDR

Samsung Omnia 7 je vybaven 5 Mpx (2560 x 1920 px) fotoaparátem s autofocusem a jedním LED bleskem, což jsou mimochodem minimální požadavky Microsoftu. Americký gigant si diktuje i takovou věc, jako je přítomnost mechanické spouště fotoaparátu. Je to ale dobře, že padly právě tyto požadavky. Pro pořízení kvalitních snímků je potřeba dostatečné rozlišení a autofocus, pro někoho pak i mechanická spoušť, se kterou se fotoaparát lépe ovládá.

Prostředí fotoaparátu je jednoduché a přehledné. Vpravo se nachází přepínání mezi režimy fotoaparát/kamera, klávesy pro zoomování a tlačítko nastavení. Na levé straně je část poslední pořízené fotografie, kterou můžete posunout zleva doprava a dále tak listovat v galerii obrázků. V nastavení je toho spoustu. Oceňuji především stabilizátor obrazu, makro režim, volbu blesku a efekty. Pro pořízení lepších snímků v některých podmínkách je dobré zapnout funkci Wide Dynamic Range (WDR) pro softwarovou úpravu kontrastní scény. Vedle kvalitního fotoaparátu Samsung Omnia 7 disponuje také kamerou s nahráváním HD videa (1280 x 720 px) se záznamem 30 snímky za sekundu.

Zkušební fotografie – Samsung Omnia 7:

Organizační a datové funkce: práce nade vše

Organizační funkce nabízí tradičně propracovaný kalendář, budík s možností opakování a kalkulačku, která po překlopení do režimu na šířku odhalí další funkce. Bohužel však chybí stopky, časovač a především pak diktafon. Počítám, že vše bude možné stáhnout z Windows Marketplace, ale tak jako tak, minimálně diktafon by neměl chybět v základní výbavě telefonu. Renomé si Omnia 7 vylepšila alespoň s nejnovější sadou prohlížečů Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) a Outlookem. Pro zobrazení PDF dokumentů si pak musíte do telefonu stáhnout z Marketplace aplikaci Adobe Reader.

Datová výbava nemá po hardwarové stránce větší slabiny. K dispozici je tradičně kompletní pětice GPRS, EDGE, 3G, HSDPA (až 7,2 Mb/s) a HSUPA (až 5,76 Mb/s). Pro rychlé surfování na internetu se také hodí Wi-Fi (b/g/n). Telefony s Windows Phone 7 jsou vybaveny internetovým prohlížečem Internet Explorer 6, který umí pracovat s více záložkami najednou, podporuje multi-touch ovládání pro zoomování stránek atd. Nelíbilo se mi však to, že pro zadání webové stránky musel být telefon v režimu na výšku, v režimu na šířku se nikdy neobjeví lišta pro zadání url adresy. Mezi datovými funkcemi samozřejmě nechybí ani Bluetooth 2.1, ovšem zatím bez možnosti posílání souborů na jiné zařízení, a datový USB kabel, též s omezením ve smyslu absence Mass Storage pro jednoduchý přesun dat do PC.

Závěr recenze Samsungu Omnia 7

Samsung Omnia 7 je telefon, který se jednomu táboru nebude líbit díky mnohým omezením v novém operačním systému Windows Phone 7. Je to bohužel tak. Ať už jde o absenci Mass Storage a správce souborů, funkci kopírovat a vložit, nemožnost ručně ukončovat aplikace či o samotnou absenci české lokalizace. Pro využívání herního portálu Xbox Live pak musíte zvolit jinou zemi, například UK, abyste vůbec měli k samotným hrám přístup.

Druhému táboru se ale Samsung Omnia 7 může líbit právě díky jednoduchosti, rychlosti a kvalitní hardwarové výbavě, která bude v nejbližší době podpořena také lepším softwarem. Už nyní lidé z Microsoftu hovoří o aktualizaci, která odstraní většinu nedostatků, stejně jako to před několika lety udělal Apple u iPhonu. Pokud chcete být u toho a ještě váháte mezi jednotlivými telefony s Windows Phone 7, Samsung Omnia 7 rozhodně patří mezi největší adepty. Oproti konkurenci nabízí kvalitní kovové tělo a na poli Windows Phone 7 bezkonkurenční Super AMOLED displej.

Koupit Samsung Omnia 7 na značkovém e-Shopu Samsung.

design a kovové provedení zatím kompletně schází čeština
4“ Super AMOLED displej chybí GPS navigace
futuristický a rychlý OS schází mass storage
5 Mpx fotoaparát a HD videa
Wi-Fi, HSPA, GPS
hry Xbox Live
práce s Office dokumenty
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
tomasKristynaMarekMarekDomík Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
adis002
adis002

osobně nevím, co je na OS futuristického :)… do budoucna mu dávám naději, i když na nás MS opět testuje zkušební verze a až pak se z toho stane něco použitelného (viz. W Vista)…
Jediné, co mě v současné době vyloženě irituje je to, jak Micro$oft do všeho cpe XBox Live…. ať už hrajete hru na PC, nebo teď už i hru na mobilu… jediné, co nemám ozkoušené je, jestli to na mobilu není taky taky uživatelsky nepřívětivé.
Myslím, že příští verze jejich OS se bude jmenovat XDos a jejich další mobilní OS XPhone OS :(

Lubos
Lubos

Tak teraz čo ako?Nové platformy sú omezené ako kedysi iOS?Po toľkých rokoch?Nevedia vymyslieť niečo funkčné po všetkých smeroch?Stále počúvam že v mobiloch ktorých cena prekračuje 400€ nefunguje toto ani tamto.To si fakt musím kúpiť iPhone aby som bol naozaj spokojný?Do teraz som statočne odolával ale zrejme to vzdám..Po dvoch rokoch rozhodovania sa a všeobecnému prehľadu..
Béé ;-)

Lemra Líná
Lemra Líná

Omnia 7 vypadá hezky, systém je výborný, ale pouze 256 MB RAM? Uvažoval jsem o ní, ale právě málo RAM mne odradilo a koupil jsem HTC 7 Trophy, se kterým jsem dokonale spokojený. Navigace už také není problém (Navigon), byť je zatím pouze v angličtině a neoficiální (je nutné telefon odemknout, doufám, že i po aktualizaci to bude možné), nicméně mám s ní najeto přes 3.000 km a super :-) Každopádně myslím, že pouhých 256 MB RAM (když konkurence má 576 MB) bude do budoucna velkým omezením. Jestli Samsung neumí nic lepšího, je to smutné. Takhle odfláknutá byla i Omnia… Číst vice »

Kedarito
Kedarito

Nema jen 256 ram :)

Domík
Domík

Nemůže mít 256mb,když microsoft určil parametry telefonu, v kterych je WP7. všechny si sou parametry rovny pokud se nemýlim :)

Marek
Marek

můžu se zeptat jaká je kvalita audio výstupu i jinýma sluchátka? :)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Mobilní zobrazení