Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Samsung je u soudu, protože své telefony aktualizuje pozdě

  |  7 komentářů  |  autor: Pavel Kreuziger

Největší organizace na ochranu práv spotřebitelů v Nizozemí, Consumentenbond, zažalovala Samsung, který je viněn z toho, že se mu nedaří včas dodávat svým zákazníkům softwarové aktualizace pro androidové telefony.

soud

Agentura tvrdí, že se již dříve snažila se Samsungem dohodnout mimosoudní cestou, ale že žaloba je jedinou cestou zpět, neboť se jí s výrobcem nepodařilo dosáhnout dohody.

Consumentenbond viní Samsung z neférových obchodních praktik, neboť jihokorejská společnost se explicitně nezmiňuje o tom, jak dlouho mohou její zákazníci očekávat softwarové aktualizace. Dalším problémem Samsungu je fakt, že není transparentní ohledně kritických bezpečnostních aktualizací, například té, která měla řešit zneužití Stagefright.

Organizace poznamenává, že se zaměřuje v prvé řadě právě na Samsung vzhledem k jeho vysokému podílu na trhu chytrých telefonů v zemi. Stejnými praktikami se prý totiž proviňují i jiní výrobci.

Podle vlastního průzkumu agentury nedostalo 82 % zkoumaných telefonů od Samsungu nejnovější verzi Androidu po dvou letech od jejich představení.

Je pravdou že Samsung (ostatně stejně jako jiní výrobci) nedodává včasné aktualizace pro všechna svá zařízení. Update v kauze Stagefright se sice včas dočkala série Galaxy S6, výrobce však dlouho ignoroval významnou část svých telefonů střední a nižší třídy. Navíc na žádném modelu Samsungu dosud neběží Android 6.0 Marshmallow, a to tři měsíce po uvedení této verze systému.

android_6_0_marshmallow

Consumentenbond má ve své žalobě na Samsung poměrně vysoké nároky. Například požaduje, aby Samsung aktualizoval všechny své smartphony na nejnovější verzi Androidu dva roky po jejich zakoupení (a nikoliv představení jako doposud). A to do čtyř týdnů po dostupnosti kódu ze strany Googlu.

Určitým způsobem tak Consumentenbond požaduje, aby výrobci řešili softwarové aktualizace jako součást záruky, která je v zemích EU legislativně standardně stanovena na dva roky.

Nároky organizace jsou sice možná oprávněné (a jako spotřebitelé bychom jim mohli zatleskat), nicméně nereálné – výrobci smartphonů produkují taková kvanta různorodých modelů, že by se jim udržování čtyřletého cyklu aktualizací (při dvouleté „životnosti“ zařízení na trhu) pro každý model zvlášť nejspíše ani nevyplatilo. A museli by ztenčit portfolio, což by možná trochu zpřehlednilo trh – ale v konečném důsledku by to zase odnesl spotřebitel.

Zdroj: Phone Arena

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
ataman
ataman

ano, Consumentenbond požaduje nesmysly. evidentně nemají ani páru o vývoji elektroniky… to ne že bych se chtěl samsungu zastávat, ale ty požadavky jsou absurdní …

Michal
Michal

Co je na tom absurdního? Vyrobit telefon, jehož klíčovou součástí je SW a kašlat na jeho podporu není v pořádku. Dneska už není telefon telefon, ale počítač. Kdyby si to samé dovolil Microsoft, všichni by řvali, a když si to dovolují výrobci malých počítačů (telefonů), tak je to v pořádku? To určitě ne. Typicky Samsung nepatří k levným výrobcům a vyrábí desítky modelů, ktére se od sebe liší minimálně. Nevidím tedy důvod proto, aby vyrobil méně modelů, které bude lépe podporovat, místo desítky krámů, na který kašle.

ataman
ataman
absurdní je požadovat auktualizování všech modelů 4 roky. to by jejich vývojáři a testeři nedělali nic jiného než udržovali. a to by si samozřejmě samsung nechal zaplatit – tj. mnohem vyšší ceny telefonů. a taky povinnost do 4 týdnů co gůgl vydá aktualizaci, ji implementovat a poslat do koncových zařízení, je nesmysl. android je sice OS, ale běží na nestejnorodém HW a každý výrobce má nad ním ještě svou SW nádstavbu, kterou ta aktualizace může i kompletně zbourat. musejí tu aktualizaci nejdřív analyzovat, vytvořit roadmap implementace, pak softwaráři ji musí napasovat, pak se musí vytvořit plán testování a pak dlouze… Číst vice »
honcka
honcka

Mozna by to vedlo k tomu, ze by se telefony aspon u jednoho vyrobce zestandardizovali, tj ze by pouzival napr 1-2 chipsety u cele generace a ne u kazdeho modelu jiny

Mara
Mara

Ataman máte pravdu. 4 týdny by byla šibenice. Ale mohli by být tak hodní a tu aktualizaci někdy udělat i pro ty modely za méně korun. Jiné značky ve stejné cenové relaci to dokážou proč by nemohli oni? Prostě na ně kašlou. Proto se ani neoplatí kupovat Samsung do hodnot 4 – 5 tisíc korun. A s tou nenažraností máte úplnou pravdu. Samsung si začíná čím dál víc hrát na něco co není. Nedivil bych se, kdyby u nich jednou cena přesahovala 30 tisíc Kč.

Jaroslav
Jaroslav

Sohlasím se vším, co je v článku napsáno. Jako majitel jejich telefonu (ještě v záruce) nemám pocit řádné podpory výrobce. KitKat + Touchwiz dnes se 3 děrami a stále žádná aktualizace. Kdyby to byl čistý Android, tak se nezlobím, ale takhle budu nucen uchýlit se k alternativní ROM. Jedno vím jistě – příště už žádný Samsung! Holanďanům přeji úspěch v soudním sporu.

Martin
Martin

LG už aktualizovalo LG G4, G3, G Stylo, a nyní už se chystají na LG V10 http://www.gsmarena.com/tmobile_confirms_marshmallow_update_for_lg_v10-news-16201.php

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
I Huawei P20 přijede ve zbrusu novém Porsche designu

I Huawei P20 přijede ve zbrusu novém Porsche designu

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Při pohledu na společnost Huawei si nelze nevšimnout i partnerských firem, které se kolem tohoto čínského giganta točí. Ať už jde…

Motorola Moto G6 odhaluje veškeré důležité parametry

Motorola Moto G6 odhaluje veškeré důležité parametry

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Motorola již brzy představí trojici nových modelů. Konkrétně se můžeme těšit na Moto G6 Plus, Moto G6 a Moto G6 Play.…

Analytik: ohebný iPhone přijde, nejdříve však v roce 2020

Analytik: ohebný iPhone přijde, nejdříve však v roce 2020

VČERA  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Vloni Apple zaujal novátorským iPhonem X, který zboural všechny zajeté konvence fanoušků společnosti Apple; například co se týče ceny. Podle posledních…

Mobilní zobrazení