Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung Galaxy Xcover – recenze skutečně odolného smartphonu s certifikací IP67

  |  41 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Samsung Galaxy Xcover je odolný smartphone s OS Android 2.3 Gingerbread, disponující certifikací IP67. Recenze Samsungu Galaxy Xcover tak nemůže vynechat právě schopnosti, kterými se nechlubí každý telefon. Na trhu není zdaleka tolik odolných smartphonů, nicméně cena Galaxy Xcover není nejnižší. Ukážeme si, jestli se vyplatí koupit právě Xcover.

Samsung Galaxy Xcover je prvním chytrým telefonem korejského výrobce, který vedle operačního systému Android přináší parametry odolnosti, podpořené certifikací IP67. Může se tak pochlubit vzdoru vůči vodě a nečistotám. Vedle toho však působí některé parametry jako velké zklamání, třeba 3,65“ HVGA displej má velmi hrubý rastr, jen 3 Mpx fotoaparát je také za očekáváním.


Samsung Galaxy Xcover – oficiální fotografie

Při oznámení produktu jsme s nadšením vyčkávali na chvíli, kdy tento odolný krasavec dorazí do redakce, abychom ho podusili ve sklence s vodou a odhodili třeba do bahna. Tak se stalo, proto si přečtěte následující odstavce recenze Samsungu Galaxy Xcover a zjistěte, jestli dokáže srovnat krok třeba se Sony Ericssonem Xperia Active, chlubícím se stejnými prvky odolnosti.

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy Xcover děkujeme oficiálnímu eShopu Samsung.

Základní parametry – Samsung Galaxy Xcover

Rozměry122 x 66 x 12 mm
Hmotnost100 g
DisplejTFT, dotykový kapacitní, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,65“
ochranné sklíčko Gorilla Glass, podpora Multitouch, senzor proximity, akcelerometr
Procesor a paměťjednojádro, 800 MHz (Marvell MG2)
512 MB RAM, 150 MB vnitřní paměti + paměťové karty microSD až 32GB
Operační systémAndroid 2.3.6 + TouchWiz 3.0
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), autofocus, LED blesk, 1,6x digitální zoom, efekty, vyvážení bílé
nahrávání VGA videa s 15 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, 2GB microSD karta, záruční list
Cena a dostupnost., leden 2012

Krátké postřehy z testování telefonu Samsung Galaxy Xcover

Co se nám líbilo: perfektní pevné zpracování, odolnost – certifikace IP67, displej s ochranným sklíčkem Gorilla Glass, operační RAM paměť 512 MB, standardní konektory 3,5 mm Jack a microUSB, operační systém Android 2.3 Gingerbread, Polaris Office, rychlá data HSPA (7,2 / 5,76 Mb/s), bezdrátové Wi-Fi (b/g/n), Wi-Fi Direct a Bluetooth 3.0, GPS, FM rádio s RDS, fotoaparát s autofocusem a LED bleskem, Music a Social hub, správce úloh, obchody Android Market a Samsung Apps

Co se nám nelíbilo: tragické rozlišení displeje vzhledem k úhlopříčce, jen 800 MHz procesor, webový prohlížeč nepodporuje Flash, není hardwarové tlačítko fotoaparátu

TIP: Pro podrobné informace o telefonu Samsung Galaxy Xcover navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: bez sluchátek do terénu

Balení s odolným telefonem Samsung Galaxy Xcover překvapivě nepřináší headset se sluchátky, jinak je zde dle očekávání nabíječka s neoddělitelným kabelem, samostatný USB kabel, 2GB microSD karta a SD adaptér, návod a také záruční list. Doufal jsem ještě v nějaké pouzdro na telefon, ale to nezbývá, než dokoupit. Sluchátka už dříve výrobce avizoval, že nebude ke každému telefonu přibalovat, jelikož je předpokladem, že každý nějaká standardní vlastní.

Vzhled a konstrukce: podřízeno odolnosti

Samsung Galaxy Xcover navazuje na odolné modely výrobce bez operačního systému, Samsung B2100 či Xcover 271. Po nich nový model převzal pogumování konstrukce nebo třeba funkci svítilny. My jsme testovali variantu Black Orange, která má rámování displeje právě z bronzové až oranžové barvy. Telefon působí v ruce pevným dojmem, nic nevrže. Zadní kryt má v každém rohu výběžky, na něž je telefon pokládán, a tak nehrozí ani poškrábání.

  

Výrobce zvolil trojici hardwarových tlačítek pod displejem, ale zapomněl je jaksi podsvítit, takže ve tmě nejsou vůbec viditelná. Nad displej umístil hovorový reproduktor a proximity senzor. Pod tlačítky pak vidíme ještě mikrofon (otvor). Spodní hrana obsahuje zapuštěný microUSB konektor, krytý plastovou krytkou s gumovou zátkou. Stejně to je i v případě horní hrany, kde je 3,5 mm konektor Jack.

  

Pravý bok telefonu obsahuje tlačítko zámku displeje, rovněž jsou patrné výřezy v krytu, podobně jako na druhém boku. Levému boku tak zbyly tlačítka hlasitosti, z nichž horní má funkci svítilny. I přesto, že je třeba funkci povolit v nastavení, se nám svítilna nerozsvítila, a to jsme zkoušeli snad jakýkoliv postup zmáčknutí, podržení, atd. Zkrátka, Samsung možná na funkci zapomněl, nebo byl jen náš testovaný model na tuto funkci skoupý.

 

Zadní strana telefonu má zvrásněný plastový povrch, na němž nejvíce zaujme hlava šroubu. To zajišťuje správné dotažení krytu a odolnost vůči vniknutí vody. K otevření poslouží šroubovák nebo třeba kreditní karta. Své místo zde má také LED dioda, fotoaparát a výpusť reproduktoru.

 

Zpracování telefonu tak musí zaujmout. V ruce sice model působí masivně, ale to je v podstatě směr, kterým se díky odolnosti chtěl vydat. Trnem v oku jsou mi jiné záležitosti, o kterých si povíme více v dalších kapitolách. Co se týká konkurentů jako Sony Ericsson Xperia Active či Motorola Defy, pak tvoří o něco vyšší sekci telefonů, proto si nezaslouží srovnání přímo s Xcoverem, který s nimi nedrží krok v oblasti procesoru či rozlišení displeje.

Baterie a výdrž: dosahuje rozumných hodnot

Baterie telefonu má kapacitu 1 500 mAh, s níž se dá dosáhnout tří, čtyř, možná i více dní výdrže, pokud budeme s telefonem dělat jen základní úkony a nebudeme aktivně využívat data či GSP. V takovém případě uvažujeme o dvou až třech dnech výdrže. Baterii velmi rychle vybijeme také aktivním Wi-Fi hotspotem či poslechem hudby. Galaxy Xcover si však dokážu představit na víkend s sebou na chatu bez nabíječky.

Displej a ovládání: úsporné opatření

Samsung Galaxy Xcover se může hrdě přihlásit do soutěže o nejhrubější rozlišení displeje vzhledem k úhlopříčce. Jak jinak si vysvětlit fakt, že Samsung zvolil 3,65“ displej a přidal rozlišení HVGA (320 x 480 px). Parametry displeji přitom vyjma tohoto nejsou špatné, jelikož má ochranné sklíčko Gorilla Glass, zobrazuje 16 milionů barev, nechybí akcelerometr, proximity senzor. Senzor jasu bohužel chybí, stejně tak třeba není dovoleno nastavit podsvícení tlačítek pod displejem, což může být ve tmě pro majitele velký problém. Reakce displeje je dobrá, prodlevy jsem zaznamenal jen při aktivaci displeje tlačítkem, kdy dojde k prodlevě 1-2 sekundy.

  

Operační systém, výkon: Android Gingerbread s TouchWiz

Android 2.3.6 Gingerbread pod kapotou telefonu Samsung Galaxy Xcover dává tušit solidní základ pro uživatelské možnosti, byť s pohledem na jednojádrový procesor s taktem 800 MHz a architekturou ARMv6 zase jásot částečně opadne. Samsung přidal 512 MB RAM paměti a zhruba 150 MB vnitřní uživatelské paměti, kterou rozšíříme microSD kartou až o dalších 32 GB. V balení dostanete 2 GB microSD i redukci na klasickou SD kartu (kterou načtete ve většině notebooků).

Systém v ničem novém neoplývá, a tak berme za vděk grafickou nadstavbu prostředí TouchWiz 3.0, který poznáme dle čtveřice specifických tlačítek na spodním okraji displeje, stejně tak stylem, provedením a sadou ikonek v menu. Nejpoužívanější volby (Wi-Fi, BT, GPS, vibrace, automat. otáčení) jsou dostupné v horní výsuvné liště, kde se také ukazují různá oznámení (SMS, email, hovory, kalendář).

Telefonování a zprávy: stále stejná píseň

Opět sekce beze změn v podání Samsungu – telefonní seznam, neomezená kapacita a funkce import/export z/do SIM karty, ale žádné zobrazení vedle položek uložených v telefonu. V nastavení kontaktů jsou volby jako zobrazení pouze kontaktů s telefonními čísly (tím oddělíte třeba ty ze sociálních sítí), seřazení (jméno, příjmení), zobrazení podle (jména, příjmení), a vybrání kontaktů pro zobrazení – telefon, emailové účty, sociální sítě. Každý kontakt zobrazuje fotografii (pokud jste mu ji přidali nebo ji má na sociální síti). Pokud na ni klepnete, můžete rychle volit napsání zprávy, volání či zobrazení na mapě (vždy podle toho, co daný uživatel má vyplněno). Jednotlivým kontaktům můžete přiřadit užitečné informace nad rámec běžných, jakými jsou další telefonní čísla, email, foto, vyzvánění, narozeniny, výročí. Položka hovorů je rozdělena na klávesnici, kdy se zadáváním čísel zobrazují nabízené kontakty, kterým můžete ihned volat, psát zprávu. Pak je zde protokol, zobrazující volaná čísla, přijatá, zmeškaná i historii zpráv. Třetí položkou jsou už probrané kontakty, čtvrtou oblíbené kontakty (včetně častých).

Konverzace jsou formou barevných bublin pod sebou a každá z nich zobrazuje celý obsah zprávy. Pokud chcete v nové zprávě přidat příjemce, stačí začít psát jméno a vybrat z nabízeného seznamu. V případě psaní zprávy a přidání multimediálního obsahu, se zpráva sama změní z SMS na MMS. Do každé se vejde až 300 kB obsah (fotografie se sami zmenšují). Mimo ně přidejte třeba zvuk, místo, kontakty, kalendář, poznámky či úkoly. Psaní na klávesnici je rychlé a bezchybné díky velkým tlačítkům, s možným posunem kurzoru. Nechybí prediktivní zadávání textu XT9, automatické psaní velkých písmen, automatická tečka, volba klávesnice na výšku – QWERTY, 3×4 klávesnice a rámečky pro zadávání znaků pohybem prstu. Kdo je zvyklí na způsob zadávání pohybem prstu po znacích (Swype), taky zde je k dispozici. Obsah zprávy lze zadávat i hlasem či přidávat nejrůznější smajlíky.

Emailové účty – Google podporuje přidání více Gmail účtů, ostatní účty jsou v aplikaci Email (POP/IMAP). Standardní rozdělení na složky – přijaté, odeslané, koncepty. Přepínání mezi Přepínání mezi Google účty je možné přímo přes jméno emailu, kde vyberete požadovaný. Box pro emaily od Samsungu umí sdružovat všechny emaily do jednoho okna, což je jednodušší v případě, že chcete mít přehled o všech přijatých zprávách ihned. Na každou přitom odpovídáte, jako byste byli na konkrétním emailu. V režimu na šířku displeje se vlevo zobrazuje seznam zpráv, vpravo pak obsah zpráv.

Fotoaparát, video: skromný snímač pro otužilce

Standardní prostředí fotoaparátu v režii Samsungu má po pravé straně volby přepnutí fotoaparát/videokamera, tlačítko fotoaparátu a vstup do galerie. Po levé straně to je volba režimu fotografování (mj. úsměv a panorama), scény, režim blesku a další nastavení. Z toho vás bude zajímat např. geotagging, samospoušť či efekty.

Fotografie v maximálním rozlišení 3,2 Mpx (2048 x 1536 px) mají průměrnou kvalitu, pomáhá zejména autofocus a LED blesk ve zhoršených světelných podmínkách. U videa se jedná o rozlišení VGA (640 x 480 px) s 25 snímky/s. Kvalitu můžete posoudit z následujících fotografií.

  

Zkušební fotografie – Samsung Galaxy Xcover:

Odolnost, funkce, zábava: v prvé řadě odolat a líbit se

Certifikace IP67, o které detailněji hovoří následující vysvětlivky níže, je dobrým lákadlem, který Samsung Galaxy Xcover potřebuje. Na trhu už se dlouho neobjevil telefon, který by na zadní straně měl kryt s prvkem šroubu, zajišťující neproniknutí vody a nečistot pod kryt. Telefon snáší dobře i pády z výšky či odhození do nečistot, nicméně vždy je potřeba počítat s tím, že konstrukce telefon ochrání, ale nebude netknutá. Vyzkoušeli jsme si psaní SMS a volání pod vodou, stejně tak i zahození do bahna. Pokaždé telefon přežil bez újmy.

První číslovka udává stupeň krytí před nebezpečným dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhá číslovka před vniknutím vody. V případě IP67 tedy „6“ znamená odolnost vůči nebezpečnému dotyku jakýmkoliv předmětem a úplná odolnost vůči prachu, „7“ ochranu proti ponoření do vody – ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr.

Výrobce a Google společně utvořili obsah menu ve složení běžných aplikací, kam spadají hodiny s budíkem, kalendář, poznámky, galerie, vyhledávání, moje soubory, kalkulačka, diktafon, stažené položky. Dále nechybí Social a Music hub, Android Market a Samsung Apps, Samsung Wooky, YouTube klient, zprávy a počasí či balík Polaris Office s podporou čtení a vytváření souborů Office (i verze 2007).

Nezapomnělo se ani na hudební přehrávač se standardnímu funkcemi, známými z dalších telefonů s Androidem, včetně ekvalizéru a nastavení 5.1 kanálu. Nutností pro tyto funkce je připojení sluchátek. Také FM rádio s RDS si dává stejnou podmínku, bez které nehraje.

Konektivita, web, navigace: podařený jedinec

S telefonem si užijeme rychlá data přes operátora, tak i bezdrátovou Wi-Fi. Konkrétně tedy podporuje přenosy HSPA, a to s rozdělením HSDPA (stahování) až 7,2 Mb/s, HSUPA (odesílání) až 5,76 Mb/s. Bezdrátové přenosy zajistí Wi-Fi se standardy b/g/n, Wi-Fi Direct, Bluetooth verze 3.0 (s A2DP a EDR). Na telefonu je standardní 3,5 mm konektor Jack a microUSB 2.0. Krytky jsou přitom pogumované, takže se pod ně nedostane voda. Vytvářet lze každopádně Wi-Fi hotspot, na který se mohou připojit přátelé (až pět zařízení), přičemž vy musíte mít na telefonu aktivní datové přenosy.

Webový prohlížeč v prvé řadě nepodporuje Flash obsah, což může být u řady stránek deprimující. Nicméně nabízí funkce jako otevírání nových oken, přidání do záložek a oblíbených, vyhledávání na stránce, sdílení (Facebook, BT, Wi-Fi a další). Samozřejmostí je pamatování hesel, pokud nechcete neustále vypisovat dokola při přihlašování na stránkách.

Samsung sice obdařil Xcover GPS a A-GPS, nicméně neposkytl žádný navigační software nad rámec běžných Google map s navigací, které se ve většině případů prostě o datové spojení řeknou. Nabízí se tak alternativy z Android Marketu, které bývají často nejdříve ve trial verzi a po zakoupení licence pak přejdou do plné. Schopní jedinci jistě přijdou i na jiné způsoby, jak do telefonu software dostat bez placení.

Závěr recenze smartphonu Samsung Galaxy Xcover

Samsung Galaxy Xcover rozšiřuje počet odolných modelů na trhu, které jsou vybaveny operačním systémem. Důraz byl kladen zejména na konstrukční provedení, které se zalíbí, stejně tak vesměs i výbava telefonu. Na druhou stranu, Samsung zvolil starší architekturu procesoru (ARMv6), displej obdařil nižším rozlišením s tragickými úhly pozorování a funkci svítilny našemu testovanému kusu nedopřál.

Aktuální cena Samsungu S5690 Galaxy Xcover v českých e-shopech: . (Zdroj: Heureka.cz, ) .

Pro ty z vás, kteří potřebují chytrý telefon, který zároveň něco vydrží, je však Galaxy Xcover s cenovou nálepkou kolem 6 tisíc korun dobrým řešením. Jde tu především o styl, který jiné telefony nemají tak propracovaný.

certifikace IP67 800 MHz procesor ARMv6
pevné zpracování rozlišení a pozorovací úhly displeje
Android Gingerbread
Wi-Fi, HSPA, BT 3.0
 odolné sklíčko Gorilla Glass

..

Testovaný produkt: Samsung Galaxy Xcover, autor recenze: Jindřich Srb, hodnocení: 3/5
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
23 Comment threads
18 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
31 Comment authors
MARCELvitalicejanPinchel Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Romualdo
Romualdo

Zdravím Vás,
velmi pěkná recenze na solidní telefon.
S telefonem jsem měl možnost se chvilku pohrát a displej mě opravdu zklamal.
Jeho rozlišení, kontrast a pozorovací úhly jsou tragické.
Zbytek telefonu je pěkný a velmi zdařilý.
Raději bych si asi koupil klasický odolný Samsung Xcover 271 než tenhle.

Hezký den.

Fík
Fík

Dobrý den,
uvažuju o tomhle telefonu a chci se zeptat,jestli jsou procesor a kvalita displeje použitelné pro offline navigaci Sygic.Od Defy mě odrazuje absence češtiny.
Děkuji

Chaoticum
Chaoticum

Mobil jsem si pořídil a zatím jsem ním v podstatě spokojený. Foťák nepotřebuji. Rozlišení mi připade dostatečné.
Horší je, že už mám druhý kus po výměně a zdá se, že se budu opět potýkat se stejným problémem jako u prvního. Mobil se sám od sebe restartuje a vypíná, což je poměrně nemilé, když máte nastavený budík… Netuší někdo čím by to mohlo být?
Ad článek: základní parametry – balení neobsahuje sluchátka
svítilna – svítilnu je nejdříve nutné nastavit aby ji bylo možné pomocí tlačítka na zesílení zvuku zapnout (je to implicitně vypnuté, ačkoliv netuším proč).

Petr
Petr

Ahoj. Mám Samsung B2710 Xcover 271 Noir Black. Mé nároky k tel jsou pouze a jen na pevnost a odolnost. Nic víc nepotřebuji. Milióny barev a Bůh ví jaké rozlišení je mi prd platné, když se venku zpotím a zjistím, že telefon je na smetišti dějin (již se mi stalo). Se svým momentálním jsme spokojen. Ovšem..? Již několikrát se mi stalo, že v ledvince, kde jej nosím s ostatními věcmi, najednou tel. sám od sebe svítí, aniž bych svítilnu zapnul. A ne jednou jsem tímto způsobem došel k black out-u:-) Takže buďte rád za to, že nemusíte někde na horách… Číst vice »

misho
misho

zdravim mal som podobny problem so samsungom xcover 271 vyriesil to reset telefonu cez nejaky ciselny kod ktory si velmi nepametam treba trochu pogooglit nejaky hard alebo master reset telefonu alebo nieco take

ale pozor!!! vymaze to vsetko takze treba zalolhavat data

Vrt
Vrt

restarty jsou dle mych zkusenosti problem kazdeho druheho samsungu,takze problem je proste jen v totalni neschopnosti vyrobce

pavelko
pavelko

Dobrý den,
mobil mi občas ztrácí signál (u t-mobile),je nedostupný v místech kde je pokrytí normální, někdy se mi tam objeví hláška datové a hlasové služby jsou blokovány. Po restartování funguje normálně. Volal jsem do t-mobile a tam mi tvrdili že to musí být problem softwaru v telefonu a že ho mám reklamovat. Nevíte v čem je problem ? má se tam nějak nastavit síť nebo co?
Děkuji

Torch
Torch

Buď zdráv,
mám poznatek, že když jsem manuálně přepl z 2G na 3G síť u T-mobilu, tak se mi okamžitě zlepšil sig i v místech, kde dříve mihotal na jedné čárce. Ale možná říkám blbost.. Mám Xperii X8.

K tématu: VELKÁ škoda za displej, je to od Samsungu zarážející krok.. Mám objednanou Xperii Activ. SE mi vyhovuje a řekl bych, že je v mnohém lepší. Ale jedná se pouze o můj osobní názor..

Ahoj Torch

Mike
Mike

Zdravím, měl jsem stejný problém, nakonec se zjistilo že to eéní telefonem ale zastaralou kartou, na prodejně mě ji bezplatně vyměnily a od té doby se to už nestalo ani jednou.

Torch
Torch

Hm, zajímavé. Já ji mám taky mraky let. Brnknu na Operouše..

Fík
Fík

Dobrý den,
díky za odpověď, tzn.,že je možné telefon se Sygic 11 použít jako plnohodnotnou autonavigaci, rozlišení disleje a procesor to umožňuje.Myslíte, že SE Activ by toto splňoval lépe?Trochu mně odrazuje malý dislej a absence gorilího skla.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  4 komentáře

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení