Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung Galaxy W – recenze smartphonu s trefou do černého

  |  32 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Samsung Galaxy W je výborně vybavený smartphone střední třídy, jehož cena nepřesáhne 8 tisíc korun. Recenze Samsungu Galaxy W tak důkladně proklepne funkce a možnosti využití telefonu, který se může na následující roky stát právě vaším novým chytrým mobilním telefonem.

Samsung Galaxy W se zaměřuje na střední třídu telefonů, ve které může konkurenci srazit dobrou výbavou za ještě lepší cenu. Telefon disponuje jednojádrovým procesorem s taktem 1,4 GHz, 512 MB RAM paměti, 3,7“ WVGA displejem, 5 Mpx fotoaparátem a operačním systémem Android ve verzi 2.3.6 (v době testování). Předpoklady hovoří o dobré prodejnosti, jako měl dosud model Galaxy Ace, jasný předchůdce dvojitého véčka v označení.

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy W děkujeme oficiálnímu eShopu Samsung.


Samsung Galaxy W – oficiální fotografie

Základní parametry – Samsung Galaxy W

Rozměry116 x 60 x 11,5 mm
Hmotnost115 g
DisplejLCD, dotykový kapacitní, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,7“
Multitouch, akcelerometr, proximity senzor
Procesor a paměť512 MB RAM, 1,7GB vnitřní uživatelská paměť + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid 2.3.6 + TouchWiz UI
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, LED blesk, časovač, efekty, geotagging
nahrávání HD 720p videa s 30 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky, záruční list
Cena a dostupnost , prosinec 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Samsung Galaxy W

Co se nám líbilo: kompaktní konstrukce s ideálními rozměry, 3,7“ WVGA displej, 1,4 GHz procesor a 512 MB RAM, Android 2.3.6 s grafickou nadstavbou prostředí TouchWiz, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem, rychlá data HSPA+, Wi-Fi s funkcí Hotspot, sdílení obsahu v domácí síti – AllShare, podpora DivX a Xvid, nabídka aplikací či her přes Android Market a Samsung Apps, plná verze Office balíku Polaris Office, trojice hubů od výrobce – social, music a game, správce souborů, podpora Adobe Flash Player 11

Co se nám nelíbilo: LCD displej nemá takové přednosti jako jiné typy displejů, výrobce neplánuje pro telefon Android 4.0, celoplastové zpracování, chybí hardwarové tlačítko fotoaparátu

TIP: Pro podrobné informace o telefonu Samsung Galaxy W navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: kompromis na úkor ceny

Obsahem prodejního balení Samsungu Galaxy W je: telefon, návod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky a záruční list. Dle svého uvážení si lze dokoupit také ochranné pouzdro, paměťovou microSD kartu či ochrannou folii displeje, případně používat vlastní lepší sluchátka.

Vzhled a konstrukce: přeje si být ve vaší ruce

Samsung Galaxy W má naprosto ideální rozměry, a to 116 x 60 x 11,5 mm, s celkovou hmotností 115 gramů. Povrch zadního krytu je zvrásněn, aby telefon v ruce neklouzal. I když se výrobce snažil v horní části zadního krytu imitovat kov, při poklepání odhalíte pravý materiál.

  

Telefon má na přední straně dotykový displej s trojicí tlačítek pod ním, z nichž středové je hardwarové, zbylá dvě senzorová. Nad displejem je reproduktor, určený pro hovory, logo, a také videokamerka. 3,5 mm Jack a microUSB, krytý přesuvnou krytkou, jsou umístěny na horní hraně telefonu, která není oblá směrem ven, ale dovnitř.

  

Pravá hrana telefonu má umístěno tlačítko zámku displeje, se kterým se telefon i oživuje. Protilehlá strana pak nese dvojice tlačítek k regulaci hlasitosti, spojených v jedno. Na spodní hraně telefonu proto ni nenajdeme, kromě otvoru s mikrofonem a výřezu v zadním krytu, za který zadní část sejmeme.

 

 

Galaxy W má na zadní straně 5 Mpx fotoaparát s LED bleskem, stejně tak prořez reproduktoru. Zpracování telefonu se zdá být i přes lehce odnímatelný zadní kryt pevné, nevrže. Vedle konzervativní černé varianty telefonu mohl výrobce uvést i nějakou barevnou verzi, třeba v červené či zelené barvě bych si telefon dokázal představit.

Baterie a výdrž: patnáctset miliampér hodin

Pod zadním krytem telefonu nalezneme Li-Ion baterii s kapacitou 1500 mAh, která zároveň brání vyjmutí SIM karty. Naopak k microSD kartě se lze dostat ihned, jelikož slot je na boku přístroje (krytý zadním krytem). Telefon garantuje zhruba dva dny provozu v případě, kdy budeme hodinu denně volat, SMSkovat, posílat emaily a využívat aktivně data či GPS, zároveň však včas ukončovat procesy. Když bychom jen sledovali videa nebo zapnuli Wi-Fi hotspot, pak není problém telefon vybít za půl dne.

Displej a ovládání: i obyčejný pojem dokáže velké věci

Displej mobilního telefonu Samsung Galaxy W je typu LCD, tedy bez živějších barev, dokonalé černé a parádních pozorovacích úhlů, nicméně ve své kategorii bohatě postačí. Dotyková kapacitní technologie pak dovolí ovládání pomocí plošek prstů, na ovládání nehty předem zapomeňte. Úhlopříčka displeje je 3,7“ a především díky použitému rozlišení WVGA (480 x 800 px) se dá říci, že splňuje požadavky na dobré ovládání jednou rukou, tak i jemné zobrazení. Samozřejmostí dnes je 16 milionů barev, stejně tak i akcelerometr a proximity senzor. O absenci senzoru jasu se vyjádřím k výrobci nelichotivě a stručně. Proč?!

  

Ochranu displeje nezajišťuje tvrzené sklíčko, postačit musí přesah krytů telefonu nad úroveň, byť je opravdu zanedbatelný. Při nošení v kapse bych jednoznačně doporučil nějaké pouzdro. Na přímém slunci se displej velmi snaží, a tak čitelnost není vůbec špatná, jak by se mohlo v případě použitého LCD displeje zdát. Po vzoru dalších modelů se i Galaxy W ovládá pomocí hardwarového středového tlačítka a dvojice senzorových tlačítek okolo. Levé je vyhrazeno pro volby, pravé pro posun zpět. Středem se vracíme zpět na domovskou obrazovku, delším podržením vyvoláme nabídku spuštěných aplikací.

Systém, výkon telefonu: Androidí našlápnutý sameček

Když se podíváme na systém telefonu, tak není prakticky co nového psát, jelikož se jedná o Android 2.3.6 s grafickou nadstavbou Samsung TouchWiz 4.0, podobně, jako má několik dalších modelů Samsung na trhu. Domovských obrazovek můžeme nastavit až 7, přičemž na každou pak umístíme libovolně obsah – ikony, widgety, atd. Uzamknutou obrazovku odemkneme posunem obrazovky prstem po displeji. Menu se skládá z obrazovek, po sobě jdoucích ve směru horizontálním, na každé celkem 4×4 ikon. Rozložení ikon můžeme změnit na seznam, pozice lze taktéž změnit přesunem.

V Samsungu Galaxy W tepe jednojádro s taktem 1,4 GHz (Qualcomm MSM8255T), následuje grafika Adreno 205. Operační paměť je 512 MB RAM. Vnitřní, uživatelsky dostupná, jednotka pro ukládání je 1,7 GB. Samsung tak nasadil hardwarovou laťku telefonu poměrně vysoko. Otázkou tak zůstává, proč se zatím staví negativně k budoucí aktualizaci telefonu na Android 4.0. Že by jednoduše nerad, aby lidé používali jeho telefony delší dobu a raději přešli na novější?

Kontakty, zprávy, email: jednoduchý standard telefonů Samsung

Sekce, která se u telefonů Samsung opravdu neliší, a tak ve zkratce – telefonní seznam, neomezená kapacita a funkce import/export z/do SIM karty, ale žádné zobrazení vedle položek uložených v telefonu. V nastavení kontaktů jsou volby jako zobrazení pouze kontaktů s telefonními čísly (tím oddělíte třeba ty ze sociálních sítí), seřazení (jméno, příjmení), zobrazení podle (jména, příjmení), a vybrání kontaktů pro zobrazení – telefon, emailové účty, sociální sítě. Každý kontakt zobrazuje fotografii (pokud jste mu ji přidali nebo ji má na sociální síti). Pokud na ni klepnete, můžete rychle volit napsání zprávy, volání či zobrazení na mapě (vždy podle toho, co daný uživatel má vyplněno). Jednotlivým kontaktům můžete přiřadit užitečné informace nad rámec běžných, jakými jsou další telefonní čísla, email, foto, vyzvánění, narozeniny, výročí.

Potěší volba tisku vizitky přes tiskárnu Samsung (Bluetooth či Wi-Fi). Položka hovorů je rozdělena na klávesnici, kdy se zadáváním čísel zobrazují nabízené kontakty, kterým můžete ihned volat, psát zprávu či zobrazit historii hovorů a SMS. Pak je zde protokol, zobrazující volaná čísla, přijatá, zmeškaná i historii zpráv. Třetí položkou jsou už probrané kontakty, čtvrtou oblíbené kontakty (včetně častých).

Konverzace jsou formou barevných bublin pod sebou a každá z nich zobrazuje celý obsah zprávy. Pokud chcete v nové zprávě přidat příjemce, stačí začít psát jméno a vybrat z nabízeného seznamu. V případě psaní zprávy a přidání multimediálního obsahu, se zpráva sama změní z SMS na MMS. Do každé se vejde až 300 kB obsah (fotografie se sami zmenšují). Mimo ně přidejte třeba zvuk, místo, kontakty, kalendář, poznámky či úkoly. Psaní na klávesnici je rychlé a bezchybné díky velkým tlačítkům, s možným posunem kurzoru. Nechybí prediktivní zadávání textu XT9, automatické psaní velkých písmen, automatická tečka, volba klávesnice na výšku – QWERTY, 3×4 klávesnice a rámečky pro zadávání znaků pohybem prstu. Kdo je zvyklí na způsob zadávání pohybem prstu po znacích (Swype), taky zde je k dispozici. Obsah zprávy lze zadávat i hlasem či přidávat nejrůznější smajlíky.

Emailové účty – Google podporuje přidání více Gmail účtů, ostatní účty jsou v aplikaci Email (POP/IMAP). Standardní rozdělení na složky – přijaté, odeslané, koncepty. Přepínání mezi Přepínání mezi Google účty je možné přímo přes jméno emailu, kde vyberete požadovaný. Box pro emaily od Samsungu umí sdružovat všechny emaily do jednoho okna, což je jednodušší v případě, že chcete mít přehled o všech přijatých zprávách ihned. Na každou přitom odpovídáte, jako byste byli na konkrétním emailu. V režimu na šířku displeje se vlevo zobrazuje seznam zpráv, vpravo pak obsah zpráv.

Fotoaparát, nahrávání videa: přibližování v nízkém rozlišení nevýhodou

Fotoaparát postrádá hardwarovou spoušť, a tak si musíme vystačit s tlačítkem na displeji, které při podržení ostří a fotí. Produkovat dokáže 5 Mpx fotografie (s rozlišením 2560 x 1920 px) či video v rozlišení HD 720p (1280 x 720 px, 30 snímků/s). Kvalita je velmi uspokojivá, na výsledky se podívejte níže. Nejprve se podívejme na funkce telefonu, mezi kterými nechybí režim blesku, režim fotografování (úsměv, panorama, ad.), časovač, efekty, geotagging a řada dalších. Nepříjemností je to, že v nejvyšším rozlišení nelze přibližovat (musíme nejdříve snížit rozlišení, přičemž na požadovaný max. 4x digitální zoom až na nejnižší VGA). Na levé liště se zástupci můžeme jejich umístění navolit dle vlastního uvážení, a to celkem 4 zástupce z výběru nastavení.

  

Zkušební fotografie – Samsung Galaxy W:

Organizační funkce, zábava: poradí si se vším

Jednou z největších předností modelů Samsung, alespoň těch z konce roku 2011, je předinstalovaný Office balík aplikace Polaris Office, se kterou si v plné verzi užijeme otevírání, úpravu i vytváření souborý .doc, .xls, .ppt, včetně adekvátních souborů pro Office 2007. PDF soubory můžeme otevírat. Pro rychlé poznámky slouží stejnojmenná aplikace, případně pak mini diář s možností přidávání multimediálního obsahu. Do třetice, k připomenutí, aplikace úkoly. Výčet standardních aplikací telefonu doplňuje ještě kalendář se synchronizací, kalkulačka, diktafon, moje soubory, hodiny s ukrytými funkcemi – budík, světový čas, stopky, časovač či stolní hodiny.

Galerie a video přehrávač se zcela neodlišují od vrstevníků. Galerie v režimu Googlu je známa dobrým řazením obsahu a možným sdílením v domácí síti (DLNA), které telefon podporuje. Možná je i úprava fotografií, kdy můžeme oříznout, otočit či použít nejrůznější efekty. Přehrávač videí je znám širokým spektrem podporovaných formátů, v rozlišení HD 720p není problém DivX či Xvid, stejně jako titulky, přiřazené stejným názvem, jako název filmu. Řada dalších přehrávačů s více funkcemi pak je na Android Marketu lehce k sehnání.

Hudební přehrávač a FM rádio s RDS jsou v režii Samsungu a nedoznávají změn. Stále se tak jedná o velice kvalitní audio výstup, čemuž dopomáhají přibalená sluchátka, i možnosti úravy zvuku, ať už nejrůznější přednastavené úrovně v ekvalizéru, či volba režimu 5.1 Channel. Přehrávač pak může být ukryt jak v horní výsuvné liště telefonu, tak jako widget na pozadí.
Samsung do telefonu nahrál také své huby – social, music, game. V prvním lze jednoduše spravovat účty sociálních sítí, ve druhém nakupovat hudbu (včetně půlminutového poslechu ukázek předtím). Třetí hub obsahuje herní tituly pro váš telefon, které rozhodně musíte vyzkoušet.

Konektivita, web, navigace: na správné cestě

Samsung si dobře uvědomil, že dnešní smartphone střední třídy musí zaujmout zejména konektivitou, a tak modelu Galaxy W dopřál datové přenosy přes operátora HSPA, s rychlostí stahování až 14,4 Mb/s (HSDPA) a odesílání až 5,76 Mb/s (HSUPA). Nechybí taktéž podpora pomalejších přenosů GSPR/EDGE, které v Česku stále hrají většinový prim v přepočtu na územní plochu. Díky videokamerce nad displejem můžeme s telefonem provozovat i videohovory, a to jak přes 3G, tak třeba Skype.

Další možnosti připojení jsou přes Bluetooth verze 3.0 s A2DP profilem, Wi-Fi se standardy 802.11 b/g/n a možností vytváření Hotspotu pro sdílení internetu. V domácí Wi-Fi síti pak využijeme sdílení multimedií (AllShare). Kabelové připojení nabíječky, potažmo i USB kabelu, obstará klasický microUSB port. Poslech hudby je přes 3,5 mm konektor Jack. Správa obsahu telefonu s počítačem může probíhat přes software Kies Air, kdy se telefon spojí s počítačem pomocí domácí Wi-Fi sítě.

Webový prohlížeč má pozměněný vzhled oproti klasickému prohlížeči v pure Androidu, nicméně funkčně nezaostává. Díky podpoře Adobe Flash Player 11 se korektně zobrazuje obsah včetně videí, z funkcí lze využít přiblížení pomocí dvojdotyku nebo dvojicí prstů (k sobě či od sebe), otevírání více oken, upravit jas displeje, přidat RSS zdroj, záložky, vyhledávání na stránkách či sdílení stránek. Stránky lze také tisknout, a to pomocí tiskárny Samsung, kterou budete mít připojenu přes bezdrátovou síť.

I když v telefonu není žádný navigační software, který by obsahoval stažené mapové podklady konkrétních zemí, dobře poslouží Google mapy s navigací, ovšem s nutností online připojení. Alternativ je hned několik, z nichž je do 31.12.2011 stále zcela zdarma plná verze Route66, případně zle vyzkoušet Sygic či Wisepilot. Google mapy jsme vyzkoušeli ve verzi 6.0.3, v novější grafické verzi s rychlými volbami na horní liště. Rychlost nalezení pozice se v případě použití GPS pohybovala v řádu 1-2 minut, při A-GPS pak za pár sekund. správné natočení pozice určuje digitální kompas.

Závěr recenze smartphonu Samsung Galaxy W

Samsung Galaxy W je smartphone s opravdu dobrou výbavou za rozumnou cenu, který má vysoké ambice. Částečně je může utlumit fakt, že se Samsung zatím nevyjádřil kladně k budoucí aktualizaci systému Android na verzi 4.0, byť po hardwarové stránce si telefon ani nic jiného přát nemůže. Nebo vám přijde 1,4 GHz procesor a 512 MB RAM málo?

Aktuální cena telefonu Samsung i8150 Galaxy W v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Na telefonu se mi líbí kompaktnost, displej WVGA rozlišení na 3,7“, stejně tak nabídka Samsung hubů, možnosti sdílení obsahu v domácí síti, vytváření Hotspotu či dobře využitelná GPS. Na druhou stranu, LCD displej na mě působil podsvětlením a takovou tmavostí rozporuplným dojmem, taky chybějící tlačítko fotoaparátu (na boku přístroje) je delikatesa Samsungu, přestože si uživatelé tlačítko vesměs přejí. Do třetice pak může mrzet použitý materiál – plast.

  

Jelikož model navazuje na Samsung Galaxy Ace a přináší o dost lepší výbavu, pak bych jednoznačně doporučil při rozmýšlení sáhnout právě po modelu Galaxy W, se kterým budete spokojeni.

 Android 2.3.6 + TouchWiz plastové zpracování
 3,7″ dotykový WVGA displej nejistá aktualizace
5 Mpx fotoaparát, autofocus
Wi-Fi, HSPA, BT 3.0
Adobe Flash Player 11
1,4 GHz procesor, 512 MB RAM
Polaris Office

..

Testovaný produkt: Samsung Galaxy W, autor recenze: Jindřich Srb, hodnocení: 5/5
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

32
Komentujte

avatar
16 Comment threads
16 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
satMirekVojtěch PlívajosemariaMalarkey Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
franck
franck

Opet kratka povrchni recenze a jeste opozdene vydana s krizkem po funuse.. zbytecne jako celej tenhle blog

ic.sniper
ic.sniper

Pěkná recenze dobrého telefonu, jen mě opravdu zaráží, zklamává a udivuje jak výrobci přistupují k budoucím updatům svých telefonů. Připadá mi že je pro ně pohodlnější každý půl rok udělat nový telefon, nástupce s aktuální verzí Androidu než udělat radost majitelům a poděkovat jim za jejich přízeň a poskytnout update stávajícího modelu telefonu… U tohoto telefonu aspoň rovnou uvedou „žádnej update a šmitec“, ale někteří slibují a pak nesplní nebo po velmi dlouhé době… Jako by se z telefonu stalo opravdu spotřební zboží, které je dobré co nejčastěji obměňovat a střídat, pochopím to u „šuntů“, ale u lepších a high-end,… Číst vice »

Hanz
Hanz

Dobrý den, je tento model od Samsungu lepší volba než SE Xperia Neo? Děkuji.

xanthor
xanthor

Zdravím, když už máte telefon v ruce, bylo by možné uvádět přesné údaje o paměti? Že je tam 1.7 GB uživatelská paměť neříká naprosto nic. (Nebo asi tolik, jako že HTC Desire má 512 MB uživatelskou paměť.) Ideální by bylo tam mít velikost „oddílu“ pro aplikace (tuším asi 1 GB) a oddílu pro další soubory (připojitelný jako mass storage k pc) – ta je těch 1.7 GB (to je mimochodem spíš nevýhoda, protože aplikace jako hry či navigace často ukládají objemná data právě a pouze sem a tato paměť je na rozdíl od paměťové karty dost omezena). Děkuji.

Darkness
Darkness

Dobrý den. S tím musím bohužel souhlasit. Než jsem si telefon pořídil, neměl se člověk odkud dozvědět, že data aplikací se ukládají právě jen na mass storage. Přitom by člověk čekal, že u takového telefonu bude možné přenastavení třeba právě na SDkartu a ono nic. Bohužel uživateli, který chce aktivně využívat více aplikací toto začne vadit po hodně krátké době.

Michal
Michal

Dobry den, chcel by som opytat ktory telefon by ste viac odporucili: Samsung Galaxy W alebo Sony Ericsson Xperia Ray? Dakujem

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Obal naznačuje, že Pixel 3 XL dostane jen jeden zadní fotoaparát

Obal naznačuje, že Pixel 3 XL dostane jen jeden zadní fotoaparát

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Obal naznačuje, že Pixel 3 XL dostane jen jeden zadní fotoaparát

Design modelu Pixel 3 XL od Googlu začíná být stále jasnější. Nedávno uniklé fotky „z terénu“ odhalily vzhled, který výrazně připomíná…

iOS 12 při tísňovém volání automaticky odešle vaši polohu

iOS 12 při tísňovém volání automaticky odešle vaši polohu

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

S tím, jak se GPS čip v dnešních telefonech stává už v podstatě samozřejmostí, se začíná objevovat i využívání této technologie…

Unikly snímky ochranných obalů na všechny 3 chystané iPhony

Unikly snímky ochranných obalů na všechny 3 chystané iPhony

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Výrobci příslušenství pro mobilní zařízení Olixar unikly snímky zobrazující řadu iPhonů pro rok 2018 včetně 6,1″ levnějšího modelu, o němž se…

Mobilní zobrazení