Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Samsung Galaxy S7 Edge: první zkušenosti s vládcem

  |  34 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Nekorunovaného krále letošních smartphonů používáme už skoro týden. Po prvních zkušenostech můžeme zodpovědně říct: lepší telefon v tuto chvíli nekoupíte. Přesto má své mouchy. A někdy dost podstatné.

První vybalení

Už když telefon vybalíte z krabice, je na první dotyk jasné, že v Samsungu nedělali kompromisy. Nový Galaxy S7 Edge je totiž nejen dokonale zpracovaný, ale jednoduše krásný. Za normálních okolností používám iPhone 6s, který se najednou ve společnosti nového Korejce jevil jako nevzhledná laciná obluda s nepochopitelně naddimenzovanými rámečky kolem displeje. Galaxy S7 Edge z pochopitelných důvodů totiž na bocích aspoň na pohled nemá rámečky žádné. To sice působí nadobyčejně efektně, na druhou stranu jsem kvůli tomu občas během psaní zpráv bezděky mačkal dlaní písmenka na okrajích klávesnice. Na telefon se zahnutým displejem se zkrátka musí zvyknout.

Praktický Edge displej

Právě díky zahnutému displeji si však zřejmě nebudete stěžovat na velikost telefonu. Ačkoli úhlopříčka obrazovky činí v případě nového Samsungu 5,5 palce, není to znát. Protože se displej roztáhl i na boky, podařilo se zachovat příjemnou šířku těla a na telefonu tak není problém psát jednou rukou. Jen s výškou samozřejmě nikdo nic neudělá a v prvních momentech používání vám Galaxy S7 Edge bude připomínat protáhlého jezevčíka.

To je ale zároveň bude nejspíš jediná výhrada, kterou by kdo k tělu přístroje mohl mít. Telefon se i díky zaobleným zádům skvěle drží a nemohu si stěžovat ani na permanentní upatlanost, kterou komentují některé zahraniční recenze. Zlatavá verze, kterou mám k dispozici, totiž daktyloskopickou nedokonalost poměrně zdatně maskuje.

Méně citlivá čtečka otisků

Když už ale mluvíme o otiscích prstů, nemohu se nezastavit u jejich čtečky v domovském tlačítku. Ta mě totiž výrazně zklamala. A to zejména kvůli své citlivosti na polohu prstu. Zatímco třeba u iPhonů je zcela lhostejné, v jakém úhlu prst na čtečku přiložíte, Galaxy S7 je vybíravý. Je na to třeba myslet už při zadávání otisků do systému. Vzorové přikládání prstu kolmo ke čtečce je spíše kontraproduktivní – telefon se musí zkrátka chytnout tak, jak jej budete odemykat nejčastěji. Ani potom však není úspěch zaručen. Přesnost rozpoznávání se blíží spíše iPhonu 6 než novějšímu 6s. Na Honor 7 pak nemá ani zdaleka.

Nejlepší displej na trhu

Na kvalitu displeje si ovšem asi bude stěžovat málokdo. Bez nadsázky: tohle je nejlepší zobrazovač na trhu. Opět se nemůžu vyhnout srovnání s iPhonem: i když mám Apple rád, nemohu se se Samsungem v druhé ruce ubránit otázce, za co chce vlastně výrobce z Cupertina takové peníze. Samsung se svým AMOLED displejem o rozlišení 2k poráží iPhone rozdílem třídy. K obrazové dokonalosti nabízí navíc i několik funkčních inovací. Zmínit si zaslouží zejména režim Always On Display – tedy obdoba Glance Screen na telefonech Lumia. I při zamknutém displeji vidíte rozsvícené hodiny i některé notifikace. Je to praktické, nemusíte odemykat displej a rozbíhat celý hardware telefonu jen kvůli tomu, že se chcete podívat na hodiny. Na druhou stranu si ale dobře povšimněte spojení „některé notifikace“. Na Always On Displeji totiž uvidíte pouze upozornění na zmeškané hovory a zprávy. Třeba vestavěný mailový klient nebo notifikace aplikací třetích stran musí obhospodařit stavová dioda. Takto na papíře to možná vypadá jako drobnost. Mě však tato dichotomie donutila rádoby praktický režim vypnout. Naštěstí však obrazovku a zejména její zahnutou část můžete využít k dalším originálním skopičinám, k nimž se dostaneme v podrobné recenzi.

Výdrž za očekáváním

Uvnitř telefonu tepe nejnovější Exynos 8890 doplněný o 4 GB RAM. Opět se ale ukazuje, že Samsung by mohl věnovat trochu více pozornosti optimalizaci svého uživatelského prostředí TouchWiz. Ne snad, že by to bylo poznat přímo na plynulosti ovládání. Při hlubším pohledu do systému však zjistíte, že i tato olbřímí hodnota operační paměti se i při běžném používání bez náročných aplikací zaplní ze tří čtvrtin. Možná i to je příčinou faktu, že Galaxy S7 Edge nevydrží na jedno nabití tolik, kolik by uživatel očekával. Vestavěný 3600 mAh akumulátor sice bez problémů vydrží i náročnější pracovní den bez nabíječky, ale třeba srovnatelný iPhone 6s Plus je na tom ještě o fous lépe i se slabší baterií.

Vylepšený fotoaparát

Superlativy musím komentovat také fotoaparát. Kamerka Galaxy S7 Edge je jedna z nejrychlejších, které jsem kdy používal. A to se se startu i samotné expozice týká. Oproti původním modelům Galaxy S6 navíc objektiv nabízí větší světelnost a o něco menší rozlišení. Výsledem této rovnice jsou o fous kvalitnější fotky za nízkého osvětlení. Na své si ale přijdou nejen fotografové, ale i hračičkové. Osobně se mi nejvíc líbil povedený režim ex post zaostřování obrázku, kdy lze po zachycení fotografie měnit hloubku ostrosti. I záznam videa se dostal na novou kvalitativní úroveň. Zde jsem si nejvíce vyhrál se slow motion záznamem. Na rozdíl od předchozí generace zvládá Galaxy S7 Edge záznam ve 240fps.

Rozsáhlou recenzi nového špičkového Samsungu Galaxy S7 Edge nabídneme za několik dní. Už teď je ale jasné, že sázka na evoluci přechozích modelů a rezignace na revoluční a ne vždy vřele vítané změny Samsungu prospěla. Konkurence se bude muset hodně snažit.

ČLÁNKY:, , , , , , ,
LG V30 ve speciální edici vyjde dráž než iPhone X

LG V30 ve speciální edici vyjde dráž než iPhone X

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Jihokorejské LG představilo letos v létě vlajkový model LG V30. U nás se ale zatím neprodává, ačkoliv to by se mělo…

Které smartwatch dostanou aktualizaci na Android Wear Oreo?

Které smartwatch dostanou aktualizaci na Android Wear Oreo?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Před pár dny vydal Google aktualizaci pro Android Wear. Aktualizace přináší nový Android Oreo. Co již ale technologický gigant nedodal, je…

Dostanete nejnovější Android 8.0 Oreo? (aktualizováno)

Dostanete nejnovější Android 8.0 Oreo? (aktualizováno)

DNES  |  Luboš Srb  |  29 komentářů

Písnička kolem aktualizací Androidu je stále stejná. Google každoročně připraví novou verzi, která přináší zajímavé novinky a vylepšení, ovšem reálně se…

Mobilní zobrazení