Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Samsung Galaxy S5 naživo: Bude udávat letošní trendy? (video)

  |  11 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Vyzkoušeli jsme jeden z nejočekávanějších smartphonů letošního roku – Samsung Galaxy S5. Jaké jsou naše rychlé první dojmy z nové vlajkové lodi od jihokorejského giganta?

Na první pohled vás na Samsungu Galaxy S5 zaujme zejména jeho displej. Opět patří mezi ty nejlepší na trhu, i když papírově se od svého předchůdce, Galaxy S4, příliš neliší. Jako doslova fantastické hodnotíme zejména pozorovací úhly – v jakékoli poloze není patrné sebemenší zkreslení.

Úctu si zaslouží i fyzické parametry telefonu. Galaxy S5 je nad očekávání, až skoro neuvěřitelně lehký a dobře se drží v ruce. A to zejména díky novým perforovaným měkčeným zádům přístroje. Ta na dotek působí jako pravá kůže, tedy lépe, než její plastová imitace, kterou nalezneme například na Samsungu Galaxy Note 3. Samotný design ale v dnešní době působí tak trochu archaicky. Zaskočí například rámeček kolem displeje, který je silnější, než bychom čekali. Například LG už ho umí vyrobit tenčí a na designu je to v pozitivním slova smyslu znát. Převratnou novinku alespoň pro Samsung znamená i nové rozložení tlačítek pod displejem: nově už nalevo od home button nenacházíme kontextové tlačítko, ale vyvolání nabídky multitaskingu. Vše je tedy tak, jak to chce Google. Trendy se nezastavili ani u něčeho tak neměnného, jako je SIM karta. Galaxy S4 nově podporuje kartu o velikosti nanoSIM, tedy tu nejmenší, která na světě existuje.

I když samotný design se od minulé generace Galaxy S příliš nezměnil, řadu novinek najdeme zejména uvnitř. Nové je totiž prostředí telefonu. Nejmarkantněji se to projevuje v nabídce nastavení, kde bychom už klasický vzhled Androidu hledali jen těžko. Textové nabídky nahradily barevné ikonky, které trochu připomínají design posledních verzí systému Symbian. Celkově nové prostředí operačního systému působí plošeji, než u Galaxy S4. A hlavní změna: vše v telefonu je bleskurychlé a reakce okamžité. To je evidentní zejména při pohybu v galerii, kdy se předchozí generace Galaxy S nepříjemně zadýchávaly.

Přesto v sobě Galaxy S5 poslední Android 4.4.2 KitKat nezapře. K dispozici máme opět pracovní plochy, mezi kterými se horizontálně posouváme. První z nich, ta nejvíce nalevo, je napevno vyhrazena ploše Magazine, která spojuje kanály z vybraných informačních zdrojů podobně, jako například HTC BlinkFeed. Vpravo od ní se nachází domovská obrazovka a ihned na ní spatřujeme složku se všemi vestavěnými aplikacemi Google. Velmi zajímavou funkcí je pak panel nástrojů. Plovoucí ikonku je možné umístit kamkoli na obrazovku a dotykem pak rozbalit plnou nabídku pěti ikon libovolných aplikací.

Hlavní devízou nového přístroje budou bezesporu nové snímače. V první řadě pak snímač otisků prstů. Jeho používání je doslova návykové a na rozdíl třeba od telefonů HTC naprosto bezproblémové. Ani jednou se nám nestalo, že by telefon otisk nerozeznal. A to ani když jsme zkoušeli přejíždět prstem po snímači seberychleji.

Stejně dokonale funguje i snímač srdečního tepu, zachytil i náš mírně zvýšený puls, který vyhnal nahoru boj o nejlepší místa u testovacích kusů. Na horní hraně přístroje nacházíme také Infraport pro ovládání domácí elektroniky, bez kterého se snad už žádný nový Samsung ani neobejde.

Fotoaparát bude patřit mezi největší devízy telefonu. Hned na po prvním spuštění je jasné, že Samsung přepracoval a zjednodušil celé prostředí aplikace. Nově například můžete přímo na hlavní displej umístit tři zkratky k vámi nejvíce používaným funkcím. Vypadá to ale, že to není jediná změna. Lidé ze Samsungu zřejmě nelhali, když se chlubili rychlostí pořizování fotografií. Za čtyři sekundy zvládl námi zkoušený kus vyfotit 30 fotografií. Ostří sice opravdu rychle, subjektivně ale nemáme pocit, že by to například oproti nově představené Xperii Z2 byl až takový rozdíl.

Data do telefonu dostanete pomocí USB portu ve verzi 3.0. Ať hledáme, jak hledáme, stále v telefonu nemůžeme najít FM rádio. Samsung ho nejspíš už považuje za přežitek. Na oplátku ale Samsung přidává tzv Dětský režim, pokud chcete telefon půjčit vašim nejmenším. Po jeho aktivaci se zcela změní prostředí telefonu na maximálně jednoduché a animované ikonky. Vše je doprovázeno i odlišnými, roztomilými zvuky. V dětském režimu najdete navíc i dětské aplikace, například prográmek pro legrační změnu hlasu.

Samsung opět posouvá mobilní svět o něco dál. Za „novou velkou věc“ lze bezesporu považovat hlubokou integraci zdravotních funkcí, se kterou se nejspíše budeme brzy setkávat i u konkurenčních výrobců. Asi ne každý ale bude chtít sdílet svůj zdravotní stav se svým smartphonem. Jinak se ale Samsung vydal spíše cestou drobných inovací. Až konkurence ukáže, zda to bude stačit.

Dění přímo v Barceloně můžete navíc sledovat také v našem speciálním článku s online zpravodajstvím nebo rovnou na našem speciálním Twitter kanálu @mobilizujemeMWC, kde se vše dozvíte z první ruky.

ČLÁNKY:, , , , ,
Představí Apple nástupce plastového iPhonu 5C?

Představí Apple nástupce plastového iPhonu 5C?

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

V roce 2013 se stalo něco, co osobně považuji z jednu z největších chyb Applu. Nedlouho poté, co přešli na sklo…

Samsung Galaxy A8+ (2018) se nám ukazuje už i na videu

Samsung Galaxy A8+ (2018) se nám ukazuje už i na videu

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

S blížícím se koncem roku se stále více spekuluje o nové řadě Galaxy A (2018). Ta se nám ukáže již v…

iPhone se starší baterií může být o něco pomalejší

iPhone se starší baterií může být o něco pomalejší

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Mnoho uživatelů iPhonů si už delší dobu stěžuje, že po každé aktualizaci se jejich zařízení zpomaluje. Většinou se to hodilo na…

Mobilní zobrazení