Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung Galaxy Mini – recenze Androidí dotykovky nejen pro mladé

  |  321 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Samsung Galaxy Mini je levný smartphone s OS Android 2.2. Recenze Samsungu Galaxy Mini sdělí, zda telefon koupit nebo zvolit alternativu. Ve výbavě má telefon dotykový QVGA displej, 3,5 mm Jack, microUSB, microSD slot a 3,2 Mpx fotoaparát. Vzhledem připomíná Samsung Corby (S3650).

Samsung Galaxy Mini patří do portfolia výrobce Galaxy Family a demonstruje, že dnešní smartphony nemusí stát mnoho tisíc. Na pohled překrytovaný Samsung Corby se prodává v bílé, limetkové a černé verzi. Může uspět v konkurenci podobně stojících modelů Vodafonu 945, LG Optimus Me či u nás neprodávaného ZTE Blade (Orange San Francisco)?

Mobilní telefon Samsung Galaxy Mini do recenze zapůjčil oficiální eShop Samsung.


Samsung Galaxy Mini – oficiální fotografie

Základní parametry – Samsung Galaxy Mini

Rozměry110 x 61 x 12,1 mm
Hmotnost105 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,14“
Procesor a paměť279 MB RAM, 181 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid (verze 2.2.1) + nadstavba TouchWiz
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání QVGA videa s 15 snímky/s
Obsah balenínávod, záruční list, telefon, baterie, nabíječka, USB kabel, 2 GB microSD karta a adaptér SD
Cena a dostupnost, březen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Samsung Galaxy Mini

Co se nám líbilo: dotykové ovládání, kompaktní provedení, rychlá data HSDPA a bezdrátové Wi-Fi, výdrž telefonu, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, FM rádio s RDS, OS Android 2.2 s nadstavbou prostředí TouchWiz 3.0

Co se nám nelíbilo:
levně působící plasty, horší rozlišení displeje, špatná čitelnost na sluníčku, pomalejší reakce telefonu

Obsah balení: přehnané šetření

Nové Samsungy se prodávají bez sluchátek v balení, proto ani model Galaxy Mini není výjimkou. V krabici nalezneme návod, záruční list, telefon, baterii, nabíječku, USB kabel, 2 GB microSD kartu a adaptér SD.

Vzhled a konstrukce: Samsung Corby se nezapře

Samsung Galaxy Mini připomíná konstrukčně model Corby a v podstatě z něj vychází. Kdybychom vedle sebe tyto telefony položili, nalezneme rozdíly snad jen u konektorů 3,5 mm Jack a microUSB a použitém systému. Lidem se podobné telefony líbí, a tak se nasazení Galaxy Mini jeví jako dobrý tah.

Telefon má na přední straně dotykový displej, nad ním ukrytý proximity senzor a reproduktor určený pro hovory. Pod displejem jsou tři hardwarová tlačítka. Do bočních hran přecházíme zaoblením, a to včetně zaoblení rohů. Hlavní prvky jsou umístěné vhodně na vrchní hraně telefonu, a to 3,5 mm konektor Jack a microUSB pod plastovou krytkou.

Na pravém boku je to z našeho pohledu na telefon tlačítko zámku displeje a vypnutí přístroje, a také slot na microSD kartu, opět chráněn krytkou. Na levém boku jsou tlačítka ovládání hasitosti a typický otvor pro poutko (provléct lze po sejmutí zadního krytu). Na spodku telefonu je pouze mikrofon.

Zpracování se zdá být pevné, pouze se dá nepatrně přesouvat zadním krytem. Celkově na mě konstrukce zanechala pozitivní dojem. Komu by se nelíbila námi testovaná černá varianta telefonu, může se odhodlat pro bílou nebo limetkovou verzi. Zadní kryt je přitom v každém případě nepatrně zvrásněn a vystupuje z něj pouze čočka fotoaparátu a prořezy reproduktoru.

Baterie a výdrž: záleží na spuštěných procesech

Výdrž telefonu byla příjemným překvapením, jelikož se pohybovala běžně kolem tří dnů, přičemž denně se s telefonem volalo několik minut, přijímalo kolem třiceti SMS zpráv, odeslalo několik emailů a krátce se využila i Wi-Fi k připojení na web. Chce to si hlídat spuštěné aplikace a včas povypínat ty zbytečné, které nepoužíváme. Při nepřetržitém spuštění Wi-Fi a GPS půjde výdrž rapidně dolů. Nyní ještě k parametrům baterie. Jedná se o Li-Ion baterii o kapacitě 1200 mAh.

Displej a ovládání: horší to být nemohlo

Displej výrobce podcenil, resp. vsadil na poněkud starší QVGA displej (240 x 320 px), s úhlopříčkou 3,14“, na kterém je takové rozlišení do oka bijící. Displej rozbrazuje 262 tisíc barev, je kapacitní (ovládání prsty), chybí však senzor jasu. Úprava jasu je možná pouze manuálně v nastavení telefonu. Především na slunci vám ale ani nejvyšší úroveň jasu nezaručí kdejakou čitelnost displeje. Nad displejem je pouze proximity senzor, který uzamkne displej při přiblížení k hlavě. Obraz se přetáčí do obou bočních stran (akcelerometr).

Trojice tlačítek pod displejem má svou podobu i tradici u Samsungu už několik let, funkčnost je očekávaná dle operačního systému Android. Levé tlačítko slouží k vyvolání nabídky nastavení, středové pro návrat na domovskou obrazovku, pravé k posunu o pozici zpět. Tlačítka nejsou podsvícená.

Prostředí telefonu: Android ve verzi 2.2 „Froyo“

Samsung Galaxy Mini má operační systém Android 2.2 (resp. 2.2.1) a prostředí obohacené o TouchWiz 3.0. To poznáme odlišnými domovskými obrazovkami i menu telefonu. Pro uživatele by mělo být takové řešení uživatelsky snazší a příjemnější. Telefon má 600 MHz procesor, 279 MB RAM (operační) paměti. Běžné užívání telefonu zaručuje plnou funkčnost bez zasekávání a zbytečných prodlev, ale třeba při hraní Angry Birds už počítejte s občasným sekáním. Hodnota Quadrant Standard testu přitom vyšla nad očekáváním – 532, což srovnalo telefon výkonově na hranici Nexusu One s první verzí OS. Vnitřní paměť telefonu má hodnotu zhruba 181 MB a doplňuje je 2GB paměťová karta dodávaná v balení s telefonem. Slot přitom zvládá až 32 GB microSD karty.

Jak jsem již sdělil, telefon má tři domovské obrazovky (s rozšířením až na sedm) s možností umístění widgetů, zkratek či ikon aplikací. Z horního okraje lze vysunout lištu s rychlými volbami (Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Profil, Automatické otáčení), na které se zobrazují i další spuštěné procesy, přijaté zprávy, zmeškané hovory atd. Změny typu – výměna obrázku na pozadí, přidání widgetu, hledání, počet obrazovek či hlavní nastavení telefonu (ke kterému vede i ikonka v menu) – zajišťuje levé tlačítko.

Menu telefonu má nejprve tři po sobě jdoucí obrazovky se dvanácti ikonkami, jejichž počet se rozšiřuje v závislosti na počtu dalších instalovaných her a aplikací. Ikony se mohou libovolně přesouvat mezi sebou či odmazávat (opět levým tlačítkem – upravit). Čtyři hlavní ikony jsou stejné pro menu i domovské obrazovky, a to jsou – klávesnice, kontakty, zprávy a vstup do menu. I jejich pořadí lze měnit, vyjma vstupu do menu, které je vždy vpravo.

Telefonování a zprávy: konverzace bez legrace

Složka s kontakty i zprávami je oproti jiným telefonům s Androidem neměnná. Zprávy se řadí do konverzací s možností rychlé odpovědi, po definovaném počtu zpráv v konverzaci se mohou automaticky vymazat, nechybí potvrzení o doručení i přečtení (MMS) a volba vzhledu zpráv (okraj, lesklá, nalepovací poznámka, poznámka). SMS můžete odesílat více lidem najednou, případně i skupině. Klávesnice se zobrazuje v QWERTZ provedení v režimu na šířku i výšku displeje. Nechybí volba ručního psaní znaků a možnost používat prediktivní zadávání textu XT9.

Konktakty jsou provázány s vašimi účty, ať už emailovými (Microsoft Exchange ActiveSync, Google a další), či na sociálních sítích Facebook, Twitter, MySpace. V kontaktech se posunujeme rychle po paletě písmen na pravém okraji displeje, případně vyhledáváme zadáváním počátečních písmen jména. Hodí se tvorba skupin, kterým poté přiřadíte specifické vyzvánění či jim můžete naráz zasílat SMS. Zobrazuje se také historie (SMS zprávy, volání) a aktivity (synchronizace kontaktů, Gmailu a kalendáře). Nově vytvářené kontakty nepostrádají obrázek, zvonění a podrobné informace. Lze je rychle odesílat do jiných zařízení přes Bleutooth, SMS či email. Emailových účtů lze nadefinovat tolik, kolik potřebujete spravovat. Klient s emaily je přehledný, má automatickou kontrolu účtů, přiřazování podpisu, vizitky a další funkce. Splní vše potřebné.

Fotoaparát: bez autofocusu nechci, děkuji

Je to jen souhra náhod, nebo se v poslední době rozmáhá móda instalování fotoaparátů bez autofocusu? Samsung se prostě u svých levnějších modelů nedokáže zbavit trnu v podobě absence autofocusu. Výsledné fotografie tím trpí. V telefonu je 3,2 Mpx fotoaparát (2048 x 1536 px), který nahrává zas jen QVGA videa (320 x 240 px) s 15 snímky za vteřinu. I to je málo. V režimu fotoaparátu můžeme volit scény, jas, samospoušť, vyvážení bílé, rozlišení, efekty či přiřazení pozice (geotagging). Kvalitu fotografií srovnejte na přiložených zkušebních snímcích.

Zkušební fotografie – Samsung Galaxy Mini:

Organizační funkce, zábava, GPS: jen to základní

Tato sekce je charakterizována následujícím výčtem aplikací a funkcí: hudební přehrávač, FM rádio (s RDS), galerie, kalendář, hodiny, poznámka, Social hub, YouTube, Talk, Zprávy a počasí, Quickoffice, moje soubory, kalkulačka, diktafon, správce úloh, Google mapy, Latitude.

Jelikož jsou aplikace v OS Android 2.2 prakticky totožné, nebudeme se jimi konkrétně znovu zabývat a odkážeme na další telefony, u kterých jsme se rozepisovali více. FM rádio funguje opět až po připojení sluchátek. Google mapy jsou k dispozici v nejnovějších verzích (aktualizace se vždy nabídne na Android Marketu), které už zobrazují mapy ve 3D, umožňují sklopení a otáčení map více prsty. Telefon má vestavěnou GPS a používá k nalezení pozice i A-GPS. Nechybí digitální kompas, který zobrazuje správný směr natočení telefonu.

Otevírání souborů Office je možné skrze aplikaci Quickoffice (verze 3.3.35), která navíc otevře i PDF (bez možnosti úprav). Aplikace si žádá zaregistrování, aby mohly být v budoucnu případně provedeny aktualizace. Další aplikace či hry seženete přes Android Market (zdarma i placené).

Datová výbava: překvapivě silná stránka

Telefon podporuje datové přenosy GPRS, EDGE a HSDPA, které umožňuje stahování rychlostí až 7,2 Mb/s přes operátora, odesílání rychlostí max. 384 kB/s. Wi-Fi (se standardy 802.11 b/g/n) doplňuje výčet bezdrátových možností připojení k internetu. K Wi-Fi se váže mobilní přístupový bod (sdílení připojení k internetu). Funguje to tak, že si nastavíte jméno a heslo přístupového bodu a umožníte až dalším pěti zařízením využívat vaše připojení k internetu přes operátora. Konektivitu dále zastupuje Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech a microUSB 2.0 pro připojení k počítači. Připojení k internetu lze sdílet i přes USB.

K datové výbavě se váže i webový prohlížeč, který je naprosto typickým pro OS Android. Stránky zobrazuje korektně, avšak složité flash animace a videa tento telefon nepřehraje. Jako alternativu bych doporučil nejnovější verzi Opera Mini 6 či Opera Mobile 11, které umí uspořit přenesená data až o 70% a zobrazují už i flash.

Závěr recenze Samsungu Galaxy Mini

Samsung Galaxy Mini je tu pro ty z vás, kteří se poohlížejí po relativně levném telefonu s operačním systémem (smartphonu). Cena však zatím nehraje příliš do karet dobré prodejnosti, jelikož za podobnou částku lze sehnat o chlup lepší telefon LG Optimus Me, případně zvolit třeba Vodafone 945. Nejlepší volbou se stále jeví ZTE Blade (Orange San Francisco), který se prodává za hranicemi (kolem 2900 Kč).

Aktuální cena Samsung S5570 Galaxy Mini v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) . Po kliknutí na název telefonu můžete rovnou vybrat eShop, kde telefon požadujete zakoupit a zkontrolovat jeho dostupnost.

Jestli už jste pevně rozhodnuti právě pro Samsung Galaxy Mini, pak se připravte na OS Android 2.2 se samsungovskými úpravami prostředí TouchWiz 3.0, relativně svižný chod systému, avšak mnohdy nedostatečnou hodnotu RAM pamět, horší QVGA displej a fotoaparát bez autofocusu. V redakčním testu telefon obstál důstojně, ovšem cena by opravdu mohla jít dolů.

OS Android chybí autofocus
dotykový displej čitelnost na slunci
Wi-Fi, HSDPA, GPS cena
3,5 mm Jack
výdrž telefonu
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

321
Komentujte

avatar
173 Comment threads
148 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
207 Comment authors
DomkaVendaividagmarfanda Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
zvědavka
zvědavka

Dobrý den, chtěla jsem se optat, jestli na tomto telefonu je možné přijímat MMS? Sestra má Samsung GALAXY 550 a MMS je možné prohlédnout pouze přes internet. Moc děkuji za odpověď

Jan Baloun
Jan Baloun

Pokud se nepletu, tak dnes jiz temer vsechny pristroje umoznuji prijem MMS, ale zalezi na tarifu a sluzbach ktere mate u sveho operatora. Sam mam take MMS nepovolene v tarifu, takze kdyz mi ji nekdo posle, prohlednu ji na internetu, i kdyz mam telefon ktery s nimi umi pracovat.

zvědavka
zvědavka

Moc děkuju!

Petko
Petko

Ja tento mobil mám a MMS mi nepríde len na webu si to možem pozriet

renča
renča

stačí zavolat operátora a oni vám nastaví mms v telefonu taky jsem si to tak přes operátora nastavila

Petr
Petr

Je potřeba si nechat poslat profil pro mms a v něm nastavit typ přístupového bodu na mms+internet … taky jsem se s tím natrápil! Ale výsledek je ok :-)

levt
levt

Chťel bich jsi koupit Samsung GALAXY S MINI.
Má ten to model nahíbací
senzor hry:létání(nahýbáním telefonu)
Mám si ho koupit.

Děkuju.

Peto
Peto

Ano má hrajem tak Autička :-D

MACEK
MACEK

koupila jsem si samsung mini galaxi kvuli navigaci nevim jestli jsem neudelala nejakou chybu a nemela jsem si radeji koupit nokii nokie ma navigaci uz nainstlizovanou prosim o radu jak na to aby mi to jelo anichz bych musela mit zapnuty v mobilu internet dekuju macek

Jarda
Jarda

UZ JSEM TO ZKOUSEL TAKY MAM TAKOVY PROBLEM ZAHOD TO A KUP SI NOKII TAKOVA BYLA ODPOVED :-)

Barča
Barča

Já bych si teda koupila navigaci bez telefonu :D

Julko
Julko

ja sem z ním straštne spokojny odporučím

Steve
Steve

Navigace funguje bez problémů(navigace i s hlase)

Andrej
Andrej

Dobry den,ja jsem pozbavilse tohoto mobilu kvuli nevunkčnemu budiku pri vypnutem telefonu ,nikdo mne ne upozornil v recenze taky jsem nenašel,pri vraceni mi prodavačka žykla že nektyri telefony to neumi

Petr
Petr

pokud ma mobil operacni system, pak je jasne, ze po vypnuti se budik nezapne…je to stejne jako na stolnim pocitaci..

dopo
dopo

Dobry den, vubec mi nejde spustit internet v mobilu a to jsem si nechal poslat konfiguracni sms. Stale mi to hlasi, ze internet neni pristupny. Muzete poradit…dekuji.

click
click

A máš v nastavení zapnuty příjem datových paket?

kytka
kytka

Prosím,co mám udělat aby se mi nestáhl internet do mobilu.Datové pakety jsem vypla.Stačí to?Mám předplacený balíček s internetem.Jedu do zahraničí a proto mám obavy. Děkuji

Robert
Robert

To není ideální zablokovat datové služby,pak nechodí MMS.Nejlepší je v nastavení-bezdrátové sítě-mobilní sítě-názvy přístupových bodů-internet-v APN stačí umazat T ze slova internet.Pak se internet nespustí i když máte povolené datové pakety(chodí MMS).Při tom internet přez wifi funguje.

milan
milan

díky za radu ale nejsem si jist jestli to bude fungovat,musím jěště u operátora něco hlásit?dík /MMS/

Robert
Robert

Toto nastavení funguje.Poradil mě to přímo oprátor.Řídím kamion a jsem pořád v zahraničí.Internet nejde MMS chodí a když potřebuji jít na net, dá to jen chvilku.

martina
martina

dobrý den,
koupila jsme si tento telefon. mám služební simku, když jsem jí do telefonu vložila, ihned mi naběhl internet. Já bohužel nevěděla o co jde,tak jsem to nechala běžet. do firmy přišla nehorázná faktura. operátor nám internet zrušil. Mohu teď počítat s tím, že se přihlásím jen přes WIFI???
koukala jsem na návod od Roberta, já tam mám jen APN. Takže OK? mám dotaz ještě k obchodu Play-když stahuji hry apod. jde vše přes Wifi? nebude to někde vidět (popř,naúčtováno) Moc děkuji za info.

Robert
Robert

Když stahuješ hry,je tam napsané jestly jsou za darmo,nebo se neco platí.

Dotaz
Dotaz

Jak mam nastavit nejakou svoji hudbu na vyzvanení? ( pokud to teda jde ) Dekuji.

dotaz2
dotaz2

taky si s tim nevim rady….takze to neni mozno nastavit?:(

Odpověď
Odpověď

Nastavení/Zvuk/Vyzváněcí tón telefonu

dotaz2
dotaz2

jeste mam dotaz,jestli jde nejak nastavit vypis doručenych zprav???

Odpověď
Odpověď

V položce ZPRÁVY v možnostech (levá klávesa) je NASTAVENÍ a tam je položka POTVRZENÍ O DORUČENÍ

Hanička
Hanička

Tak jdou nastavit pouze originální vyzvánění telefonu, ne moje hudba.

Nik
Nik

Jde použít i svá vlastní hudba na vyzvánění.. Stačí když u písničky daty levé tlačítko a použít jako vyzváněcí tón :)

Denny
Denny

nemámtam tuto možnost

jezinka
jezinka

Přesně tak. Otevřít písničku, levý tlačítko a je tam možnost nastavit jako zvonění.

citri
citri

Mam stejny problem. Nejakym zpusobem to jde, mam vlastni hudbu na vyzvaneni i budiku, ale bohuzel si nepamatuju, jak se mi to povedlo. Jestli na to znova prijdu, dam vedet, docela bych si to vyzvaneni chtela zmenit

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Za nejdražší Huawei v setu s hodinkami dáte "už jen" 47 tisíc

Za nejdražší Huawei v setu s hodinkami dáte „už jen“ 47 tisíc

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Nejdražší telefon od čínského Huawei, tedy speciální Mate RS Porsche Design zlevnil na českém trhu ve zvýhodněném setu s…

Apple chystá vlastní televizní službu, chce konkurovat Netflixu

Apple chystá vlastní televizní službu, chce konkurovat Netflixu

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Šušká se, že Apple začne nabízet svoji vlastní službu, kde bude poskytovat videoobsah. Nejvážnější konkurencí by mu pak byl…

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhříváním

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhříváním

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhřívacím prvkem v pantu. Ten ohřeje místo na displeji, které bylo ohnuto, a tímto…

Mobilní zobrazení