Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Samsung Galaxy Mini – recenze Androidí dotykovky nejen pro mladé

  |  321 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Samsung Galaxy Mini je levný smartphone s OS Android 2.2. Recenze Samsungu Galaxy Mini sdělí, zda telefon koupit nebo zvolit alternativu. Ve výbavě má telefon dotykový QVGA displej, 3,5 mm Jack, microUSB, microSD slot a 3,2 Mpx fotoaparát. Vzhledem připomíná Samsung Corby (S3650).

Samsung Galaxy Mini patří do portfolia výrobce Galaxy Family a demonstruje, že dnešní smartphony nemusí stát mnoho tisíc. Na pohled překrytovaný Samsung Corby se prodává v bílé, limetkové a černé verzi. Může uspět v konkurenci podobně stojících modelů Vodafonu 945, LG Optimus Me či u nás neprodávaného ZTE Blade (Orange San Francisco)?

Mobilní telefon Samsung Galaxy Mini do recenze zapůjčil oficiální eShop Samsung.


Samsung Galaxy Mini – oficiální fotografie

Základní parametry – Samsung Galaxy Mini

Rozměry110 x 61 x 12,1 mm
Hmotnost105 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,14“
Procesor a paměť279 MB RAM, 181 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid (verze 2.2.1) + nadstavba TouchWiz
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání QVGA videa s 15 snímky/s
Obsah balenínávod, záruční list, telefon, baterie, nabíječka, USB kabel, 2 GB microSD karta a adaptér SD
Cena a dostupnost, březen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Samsung Galaxy Mini

Co se nám líbilo: dotykové ovládání, kompaktní provedení, rychlá data HSDPA a bezdrátové Wi-Fi, výdrž telefonu, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, FM rádio s RDS, OS Android 2.2 s nadstavbou prostředí TouchWiz 3.0

Co se nám nelíbilo:
levně působící plasty, horší rozlišení displeje, špatná čitelnost na sluníčku, pomalejší reakce telefonu

Obsah balení: přehnané šetření

Nové Samsungy se prodávají bez sluchátek v balení, proto ani model Galaxy Mini není výjimkou. V krabici nalezneme návod, záruční list, telefon, baterii, nabíječku, USB kabel, 2 GB microSD kartu a adaptér SD.

Vzhled a konstrukce: Samsung Corby se nezapře

Samsung Galaxy Mini připomíná konstrukčně model Corby a v podstatě z něj vychází. Kdybychom vedle sebe tyto telefony položili, nalezneme rozdíly snad jen u konektorů 3,5 mm Jack a microUSB a použitém systému. Lidem se podobné telefony líbí, a tak se nasazení Galaxy Mini jeví jako dobrý tah.

Telefon má na přední straně dotykový displej, nad ním ukrytý proximity senzor a reproduktor určený pro hovory. Pod displejem jsou tři hardwarová tlačítka. Do bočních hran přecházíme zaoblením, a to včetně zaoblení rohů. Hlavní prvky jsou umístěné vhodně na vrchní hraně telefonu, a to 3,5 mm konektor Jack a microUSB pod plastovou krytkou.

Na pravém boku je to z našeho pohledu na telefon tlačítko zámku displeje a vypnutí přístroje, a také slot na microSD kartu, opět chráněn krytkou. Na levém boku jsou tlačítka ovládání hasitosti a typický otvor pro poutko (provléct lze po sejmutí zadního krytu). Na spodku telefonu je pouze mikrofon.

Zpracování se zdá být pevné, pouze se dá nepatrně přesouvat zadním krytem. Celkově na mě konstrukce zanechala pozitivní dojem. Komu by se nelíbila námi testovaná černá varianta telefonu, může se odhodlat pro bílou nebo limetkovou verzi. Zadní kryt je přitom v každém případě nepatrně zvrásněn a vystupuje z něj pouze čočka fotoaparátu a prořezy reproduktoru.

Baterie a výdrž: záleží na spuštěných procesech

Výdrž telefonu byla příjemným překvapením, jelikož se pohybovala běžně kolem tří dnů, přičemž denně se s telefonem volalo několik minut, přijímalo kolem třiceti SMS zpráv, odeslalo několik emailů a krátce se využila i Wi-Fi k připojení na web. Chce to si hlídat spuštěné aplikace a včas povypínat ty zbytečné, které nepoužíváme. Při nepřetržitém spuštění Wi-Fi a GPS půjde výdrž rapidně dolů. Nyní ještě k parametrům baterie. Jedná se o Li-Ion baterii o kapacitě 1200 mAh.

Displej a ovládání: horší to být nemohlo

Displej výrobce podcenil, resp. vsadil na poněkud starší QVGA displej (240 x 320 px), s úhlopříčkou 3,14“, na kterém je takové rozlišení do oka bijící. Displej rozbrazuje 262 tisíc barev, je kapacitní (ovládání prsty), chybí však senzor jasu. Úprava jasu je možná pouze manuálně v nastavení telefonu. Především na slunci vám ale ani nejvyšší úroveň jasu nezaručí kdejakou čitelnost displeje. Nad displejem je pouze proximity senzor, který uzamkne displej při přiblížení k hlavě. Obraz se přetáčí do obou bočních stran (akcelerometr).

Trojice tlačítek pod displejem má svou podobu i tradici u Samsungu už několik let, funkčnost je očekávaná dle operačního systému Android. Levé tlačítko slouží k vyvolání nabídky nastavení, středové pro návrat na domovskou obrazovku, pravé k posunu o pozici zpět. Tlačítka nejsou podsvícená.

Prostředí telefonu: Android ve verzi 2.2 „Froyo“

Samsung Galaxy Mini má operační systém Android 2.2 (resp. 2.2.1) a prostředí obohacené o TouchWiz 3.0. To poznáme odlišnými domovskými obrazovkami i menu telefonu. Pro uživatele by mělo být takové řešení uživatelsky snazší a příjemnější. Telefon má 600 MHz procesor, 279 MB RAM (operační) paměti. Běžné užívání telefonu zaručuje plnou funkčnost bez zasekávání a zbytečných prodlev, ale třeba při hraní Angry Birds už počítejte s občasným sekáním. Hodnota Quadrant Standard testu přitom vyšla nad očekáváním – 532, což srovnalo telefon výkonově na hranici Nexusu One s první verzí OS. Vnitřní paměť telefonu má hodnotu zhruba 181 MB a doplňuje je 2GB paměťová karta dodávaná v balení s telefonem. Slot přitom zvládá až 32 GB microSD karty.

Jak jsem již sdělil, telefon má tři domovské obrazovky (s rozšířením až na sedm) s možností umístění widgetů, zkratek či ikon aplikací. Z horního okraje lze vysunout lištu s rychlými volbami (Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Profil, Automatické otáčení), na které se zobrazují i další spuštěné procesy, přijaté zprávy, zmeškané hovory atd. Změny typu – výměna obrázku na pozadí, přidání widgetu, hledání, počet obrazovek či hlavní nastavení telefonu (ke kterému vede i ikonka v menu) – zajišťuje levé tlačítko.

Menu telefonu má nejprve tři po sobě jdoucí obrazovky se dvanácti ikonkami, jejichž počet se rozšiřuje v závislosti na počtu dalších instalovaných her a aplikací. Ikony se mohou libovolně přesouvat mezi sebou či odmazávat (opět levým tlačítkem – upravit). Čtyři hlavní ikony jsou stejné pro menu i domovské obrazovky, a to jsou – klávesnice, kontakty, zprávy a vstup do menu. I jejich pořadí lze měnit, vyjma vstupu do menu, které je vždy vpravo.

Telefonování a zprávy: konverzace bez legrace

Složka s kontakty i zprávami je oproti jiným telefonům s Androidem neměnná. Zprávy se řadí do konverzací s možností rychlé odpovědi, po definovaném počtu zpráv v konverzaci se mohou automaticky vymazat, nechybí potvrzení o doručení i přečtení (MMS) a volba vzhledu zpráv (okraj, lesklá, nalepovací poznámka, poznámka). SMS můžete odesílat více lidem najednou, případně i skupině. Klávesnice se zobrazuje v QWERTZ provedení v režimu na šířku i výšku displeje. Nechybí volba ručního psaní znaků a možnost používat prediktivní zadávání textu XT9.

Konktakty jsou provázány s vašimi účty, ať už emailovými (Microsoft Exchange ActiveSync, Google a další), či na sociálních sítích Facebook, Twitter, MySpace. V kontaktech se posunujeme rychle po paletě písmen na pravém okraji displeje, případně vyhledáváme zadáváním počátečních písmen jména. Hodí se tvorba skupin, kterým poté přiřadíte specifické vyzvánění či jim můžete naráz zasílat SMS. Zobrazuje se také historie (SMS zprávy, volání) a aktivity (synchronizace kontaktů, Gmailu a kalendáře). Nově vytvářené kontakty nepostrádají obrázek, zvonění a podrobné informace. Lze je rychle odesílat do jiných zařízení přes Bleutooth, SMS či email. Emailových účtů lze nadefinovat tolik, kolik potřebujete spravovat. Klient s emaily je přehledný, má automatickou kontrolu účtů, přiřazování podpisu, vizitky a další funkce. Splní vše potřebné.

Fotoaparát: bez autofocusu nechci, děkuji

Je to jen souhra náhod, nebo se v poslední době rozmáhá móda instalování fotoaparátů bez autofocusu? Samsung se prostě u svých levnějších modelů nedokáže zbavit trnu v podobě absence autofocusu. Výsledné fotografie tím trpí. V telefonu je 3,2 Mpx fotoaparát (2048 x 1536 px), který nahrává zas jen QVGA videa (320 x 240 px) s 15 snímky za vteřinu. I to je málo. V režimu fotoaparátu můžeme volit scény, jas, samospoušť, vyvážení bílé, rozlišení, efekty či přiřazení pozice (geotagging). Kvalitu fotografií srovnejte na přiložených zkušebních snímcích.

Zkušební fotografie – Samsung Galaxy Mini:

Organizační funkce, zábava, GPS: jen to základní

Tato sekce je charakterizována následujícím výčtem aplikací a funkcí: hudební přehrávač, FM rádio (s RDS), galerie, kalendář, hodiny, poznámka, Social hub, YouTube, Talk, Zprávy a počasí, Quickoffice, moje soubory, kalkulačka, diktafon, správce úloh, Google mapy, Latitude.

Jelikož jsou aplikace v OS Android 2.2 prakticky totožné, nebudeme se jimi konkrétně znovu zabývat a odkážeme na další telefony, u kterých jsme se rozepisovali více. FM rádio funguje opět až po připojení sluchátek. Google mapy jsou k dispozici v nejnovějších verzích (aktualizace se vždy nabídne na Android Marketu), které už zobrazují mapy ve 3D, umožňují sklopení a otáčení map více prsty. Telefon má vestavěnou GPS a používá k nalezení pozice i A-GPS. Nechybí digitální kompas, který zobrazuje správný směr natočení telefonu.

Otevírání souborů Office je možné skrze aplikaci Quickoffice (verze 3.3.35), která navíc otevře i PDF (bez možnosti úprav). Aplikace si žádá zaregistrování, aby mohly být v budoucnu případně provedeny aktualizace. Další aplikace či hry seženete přes Android Market (zdarma i placené).

Datová výbava: překvapivě silná stránka

Telefon podporuje datové přenosy GPRS, EDGE a HSDPA, které umožňuje stahování rychlostí až 7,2 Mb/s přes operátora, odesílání rychlostí max. 384 kB/s. Wi-Fi (se standardy 802.11 b/g/n) doplňuje výčet bezdrátových možností připojení k internetu. K Wi-Fi se váže mobilní přístupový bod (sdílení připojení k internetu). Funguje to tak, že si nastavíte jméno a heslo přístupového bodu a umožníte až dalším pěti zařízením využívat vaše připojení k internetu přes operátora. Konektivitu dále zastupuje Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech a microUSB 2.0 pro připojení k počítači. Připojení k internetu lze sdílet i přes USB.

K datové výbavě se váže i webový prohlížeč, který je naprosto typickým pro OS Android. Stránky zobrazuje korektně, avšak složité flash animace a videa tento telefon nepřehraje. Jako alternativu bych doporučil nejnovější verzi Opera Mini 6 či Opera Mobile 11, které umí uspořit přenesená data až o 70% a zobrazují už i flash.

Závěr recenze Samsungu Galaxy Mini

Samsung Galaxy Mini je tu pro ty z vás, kteří se poohlížejí po relativně levném telefonu s operačním systémem (smartphonu). Cena však zatím nehraje příliš do karet dobré prodejnosti, jelikož za podobnou částku lze sehnat o chlup lepší telefon LG Optimus Me, případně zvolit třeba Vodafone 945. Nejlepší volbou se stále jeví ZTE Blade (Orange San Francisco), který se prodává za hranicemi (kolem 2900 Kč).

Aktuální cena Samsung S5570 Galaxy Mini v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) . Po kliknutí na název telefonu můžete rovnou vybrat eShop, kde telefon požadujete zakoupit a zkontrolovat jeho dostupnost.

Jestli už jste pevně rozhodnuti právě pro Samsung Galaxy Mini, pak se připravte na OS Android 2.2 se samsungovskými úpravami prostředí TouchWiz 3.0, relativně svižný chod systému, avšak mnohdy nedostatečnou hodnotu RAM pamět, horší QVGA displej a fotoaparát bez autofocusu. V redakčním testu telefon obstál důstojně, ovšem cena by opravdu mohla jít dolů.

OS Android chybí autofocus
dotykový displej čitelnost na slunci
Wi-Fi, HSDPA, GPS cena
3,5 mm Jack
výdrž telefonu
ČLÁNKY:, ,
Nokia 6 (2018) bude výkonnější než předchůdce

Nokia 6 (2018) bude výkonnější než předchůdce

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

HMD Global vrátilo letos na mobilní trh smartphony značky Nokia. Představilo několik modelů, mezi kterými je i Nokia 6. Ta se…

Apple údajně kupuje Shazam. A zřejmě nejde jen o hudební byznys

Apple údajně kupuje Shazam. A zřejmě nejde jen o hudební byznys

9. 12. 2017  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Apple podle všeho uzavírá dohodu o koupi Shazamu, což je populární hudební aplikace, která je schopna identifikovat skladbu do pár sekund…

Huawei P11 prý nabídne displej vyříznutý po vzoru iPhonu X

Huawei P11 prý nabídne displej vyříznutý po vzoru iPhonu X

9. 12. 2017  |  Tomáš Rajnoch  |  18 komentářů

V letošním roce vstoupil na trh výroční iPhone X. A hned si získal mnoho fanoušků, možná i díky kontroverznímu výřezu displeje…

Mobilní zobrazení