Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Samsung bude investovat do vývoje bezpečných a efektivních baterií do elektromobilů

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Společnost Samsung označila baterie do elektromobilů jako jeden ze svých pěti nových nejperspektivnějších oborů. Zavázala se investovat do roku 2020 nemalou částku určenou na vývoj co nejlepších baterií. Získané zkušenosti mohou být využiti také v jiných oblastech, například mobilních telefonech.

Samsung hodlá investovat do roku 2020 celkem 5 miliard amerických dolarů do vývoje bezpečných a efektivních baterií, které by poháněly dopravu budoucnosti. Není přitom vyloučeno, že získané zkušenosti uplatní výrobce i v jiných oborech, například mobilním průmyslu. Tento obchod by měl vytvořit roční příjmy ve výši 10, 2 bilionů wonů a vytvořit 7 600 pracovních pozic.

Podle japonského institutu informačních technologií, se očekává růst globálního trhu s elektrickými vozidly na hodnotu 9, 7 milionů kusů do roku 2020 z nynějších pouhých 1, 4 milionů kusů. V následujících letech se baterie stanou srdcem automobilového průmyslu, což bude krok v cestě za dopravou bez emisí. Elektrické automobily jsou hnací silou změn a během příštích let se stanou běžnou součástí našeho života, i když v minulosti jsme je nacházeli jen na stránkách sci-fi knih.

Baterie pro elektromobily nejsou jen větší verzí baterií užívaných ve spotřební elektronice. Tyto baterie vyžadují 50x větší napětí než průměrná baterie notebooku a nutností je i zvýšená stabilita a bezpečnost tak, aby odolaly případné autonehodě. Svou roli hraje i kompaktní velikost a životaschopnost baterie, která se musí pohybovat kolem 500 nabíjecích cyklů. Současné modely baterií jsou převážně lithium-iontové, protože dosahují většího výkonu a delší životnosti než jejich předchůdci – nikl-vodíkové typy.

Globální lídr ve výrobě lithium – iontových baterií Samsung SDI, zahájil spolupráci s největším německým výrobcem automobilových součástek, společností Robert Bosch. Tyto dvě společnosti vytvořily v roce 2008 společnou joint-venture firmu s názvem SB LiMotive, zaměřenou přímo na automobilové baterie. V dalším roce společnost SB LiMotive nastartovala v Jižní Koreji novou produkční linku na výrobu autobaterií a realizovala akvizici amerického výrobce baterií Cobasys, aby posílila své znalosti ve službách a vývoji baterií.

Od té doby byla SB LiMotive vybrána jako dodavatel baterií pro prémiového výrobce automobilů BMW – model MegaCity, a stejně tak byly baterie vybrány pro elektrickou verzi pěti set hatchbacků od Chryslera, které mají být představeny v roce 2012. Odhadovaná výše investice společnosti Samsung a Bosch do joint-venture SB LiMotive se do roku 2013 vyšplhá na přibližně 500 milionů amerických dolarů.

SB LiMotive spolupracuje na výrobě výkonnějších autobaterií také s U. S. Advanced Battery Consortium (USABC). Prostřednictvím společnosti Cobasys USA usiluje SB LiMotive o nárůst hustoty současných bateriových modulů o 50% v rámci programu za 8,4 miliony dolarů, o jehož náklady se dělí USABC a Ministerstvo energetiky USA. Stovky výzkumníků v Samsung SDI a Samsung Advanced Institute of Technology pracují s novými technologiemi s cílem posílit svou momentální vedoucí pozici na trhu baterií pro elektroniku a zlepšit výkon autobaterií.

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Chystá Samsung nové modely Galaxy A6 a A6+?

Chystá Samsung nové modely Galaxy A6 a A6+?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Řada A pro rok 2018 přinesla mnoho změn. Předně se dostalo na moderní Infinity displej, který má však poměrně…

Android je prý srovnatelně bezpečný jako konkurenční iOS

Android je prý srovnatelně bezpečný jako konkurenční iOS

DNES  |  Jakub Foltýn  |  2 komentáře

David Kleidermacher, šéf oddělení bezpečnosti Androidu, Chrome OS, a Google Play, v nejnovější výroční bezpečnostní zprávě uvádí, že Android…

Sony Xperia XA1, XA1 Plus i XA1 Ultra dostávají Android 8 Oreo

Sony Xperia XA1, XA1 Plus i XA1 Ultra dostávají Android 8 Oreo

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Japonské Sony je opravdu ukázkovým výrobcem, alespoň co se týče rychlosti aktualizace na aktuální verzi operačního systému. Což dokazuje…

Mobilní zobrazení