Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Samsung B3410 – recenze experta přes komunitní sítě

  |  21 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Samsung B3410 Corby Plus je dotykový mobilní telefon se zaměřením na oblíbence komunitních sítí Facebook, MySpace a dalších. Příspěvky lze rychle psát na QWERTY klávesnici a být tak neustále online.

Samsung B3410 Corby Plus cílí především na mladší generace, pro které je jistě jedním z největších taháků snadný přístup ke komunitním sítím a výsuvná QWERTY klávesnice. Odpovídá tomu ale také ostatní výbava, ve které najdeme vše podstatné jako například hudební přehrávač, video přehrávač, FM rádio, 3,5 mm konektor Jack pro připojení libovolných sluchátek, Bluetooth či slot pro paměťové karty. Samsung B3410 má však i své slabiny. Více prozradí samotné kapitoly recenze.


Samsung B3410 Corby Plus – oficiální fotografie

Veškeré informace o mobilním telefonu Samsung B3410 najdete v katalogu mobilů.

Základní parametry – Samsung B3410

Rozměry102 x 52 x 15,9 mm
Hmotnost114 g
Displejdotykový, TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,6“
Paměť30 MB + paměťové karty microSD až 8GB
Operační systémne / prostředí TouchWiz
Fotoaparát2 Mpx (1600 x 1200 px), nahrávání videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky
Cena a dostupnost3 500 Kč, od prosince 2009

Krátké postřehy z testování Samsungu B3410

Co se nám líbilo: použití kovového rámečku, widgety na úvodní ploše

Co se nám nelíbilo: nelogické opačné skrolování v nabídkách, omezení paměti na 300 SMS, proprietární konektor Samsung


Obsah balení: žádný zázrak

Se Samsungem B3410 v balení najdeme opravdu jen potřebný základ, tedy návod, baterii, nabíječku a obyčejný stereo headset s peckovými sluchátky. Na paměťovou kartu se zapomnělo, stejně tak na datový kabel.

Vzhled a konstrukce: korejský styl

Samsung B3410 Corby Plus přesně vystihuje charakteristický styl korejského výrobce. Černý materiál (plast) použitý na převážné části telefonu je vhodně doplněn kovem, čímž mobil působí luxusním dojmem. Zalíbil se mi především kovový rámeček kolem dotykového displeje.

Konstrukční zpracování je příkladné. Zadní kryt baterie, ač je z plastu, nejeví žádnou vůli pohybu do stran či promáčknutí. Výsuvný mechanismus je též dobrý. Jen mi trochu vadí, že při vysouvání QWERTY klávesnice cítím trochu více plastovou konstrukci, než je u Samsungu obvyklé. Korejský výrobce totiž zpravidla vybavuje své mobily kovovým výsuvným mechanismem.

Rozměry Samsungu B3410 činí 102 x 52 x 15,9 mm a hmotnost 114 g. Výsuvná klávesnice se značně projevila v tloušťce telefonu. Při běžném používání to však není vůbec na škodu. Telefon se krásně vejde do kterékoliv kapsy a do ruky, ať už muže či ženy, padne krásně. Zadní strana je totiž v horní a spodní části nepatrně zahnutá, a tak telefon v ruce působí lepším dojmem než mnoho jiných telefonů.

Samsung B3410 je poměrně dost náchylný na zachycování otisků prstů. Zadní strana je na tom úplně nejhůře. Stačí telefon uchopit do ruky a už abyste jej leštili. Kdy už se výrobci konečně poučí a budou podobné výstřelky používat pouze u stylových telefonů?

Displej a ovládání: dotykem, ale neintuitivně

Samsung Corby Plus disponuje dotykovým (rezistivním) TFT displejem s rozlišením QVGA (240 x 320 px), zobrazením 262 tisíc barev a úhlopříčkou 2,6“. Jas můžeme nastavit z pěti úrovní. Tolik technické parametry, pojďme se podívat na praktickou část.

Jelikož je dotykový displej rezistivní, tak jej můžeme ovládat nejen prsty, ale i kterýmkoliv dotykovým perem. V nabídkách však překvapí listování, které funguje zcela opačně, než u (troufnu si říct) 99% všech telefonů na trhu. Sunutím prstu směrem dolů po displeji se posouváte tím směrem, nikoliv opačným ala iPhone a drtivá většina všech mobilních telefonů. Kde mohli udělat konstruktéři Samsungu chybu?

K ovládání je připravena kromě dotykového displeje také trojice mechanických kláves pod displejem. Tlačítko uprostřed funguje pro vrácení o krok zpět v menu. Po vysunutí spodní části telefonu se objeví nespočet dalších kláves. Na QWERTY klávesnici jsou tlačítka ve čtyřech řadách, což musím pochválit, stejně tak i klasické šipky napravo zakomponované v klávesnici. Psaní delších textů je na této klávesnici velmi pohodlné.

Baterie a výdrž: solidní výsledek

Samsung B3410 má v sobě ukrytou Li-Ion baterii s kapacitou 960 mAh. V redakčním testu nám telefon při běžném denním zatížení, tj. uskutečnění několika hovorů o celkové délce 10 minut, poslání pár SMS zpráv, pořízení několika málo snímků fotoaparátem a poslech hudby z MP3 přehrávače po dobu zhruba 30 minut, vydržel okolo 3 dnů.

Prostředí telefonu: známé TouchWiz

V telefonu je dobře známý systém TouchWiz, který je uzpůsoben speciálně pro používání u mobilů s dotykovým displejem. Na úvodní plochu je možné umístit libovolné widgety, přičemž k dispozici jsou například widgety komunitních sítí Facebook, MySpace a dalších, takže dostat se ke svému účtu nebylo nikdy jednoduší. V menu nechybí barevné ikonky v rozmístění 3 x 4. Po vysunutí QWERTY klávesnice se vždy prostředí samo překlopí do režimu na šířku. Listovat pak lze třeba pomocí šipek na klávesnici.

Telefonování a zprávy: písálci zajásají

Samsung B3410 má vyhrazenou paměť na 300 zpráv SMS a na 1000 kontaktů. Bude to stačit? Výrobce přitom mohl vyhradit celý volný prostor sdílené vnitřní paměti. Především prostor na 300 zpráv SMS nemusí každému stačit. Samsung Corby Plus je přitom s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí zaměřen zrovna na písálky. Co se týče telefonního seznamu, tak ke každému kontaktu můžeme přidat obrázek, libovolné vyzvánění, e-mail a další detaily. Vyhledávání mezi kontakty je jednoduché.

Zábava: hudba, video a fotoaparát

Corby Plus si kupují především mladší lidé, a tak výrobce nezůstal po zadu ani při vybavovaní telefonu multimediálními funkcemi. Telefon dostal do vínku vnitřní paměť 30 MB, kterou je možné rozšířit paměťovými kartami microSD až o 8 GB, dále hudební přehrávač, FM rádio s RDS, 3,5 mm konektor Jack či 2 Mpx fotoaparát.

Hudbu si můžeme poslechnout z MP3 přehrávače, kterému nic zásadního nechybí. Skladby jsou tříděny, přehrávač lze během poslechu minimalizovat na pozadí, pro úpravu je připraven ekvalizér s přednastavenými režimy a nechybí takové vymoženosti jako například automatické vypnutí hudby po uplynutí stanoveného intervalu (30 min, 1 hod, 2 hod). Samozřejmostí je možnost automatického výběru skladeb či režim opakování.

Momentky můžeme zachytit pomocí 2 Mpx (1600 x 1200 px) fotoaparátu s 4x digitálním zoomem. Fotoaparát ale bohužel postrádá automatické zaostření i jakékoliv přisvětlení scény. V nastavení ale najdeme samospoušť, obrazové efekty, noční režim či sekvenci snímání. Pro nahrávání videa stačí fotoaparát přepnout do patřičného režimu a lze poté pořídit video v maximálním rozlišení QVGA (320 x 240 px) s 13 snímky/s.

Organizační a datové funkce: vše podstatné

Samsung B3410 nabízí základní organizační funkce jako je kalendář, budík, stopky, časovač, kalkulačka, úkolovník a poznámky či převodník veličin. Nic tedy nechybí. Z vyšších organizačních funkcí chybí prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel) a PDF. U testovacích dokumentů jsme sice viděli odpovídající ikonky těchto formátů, ovšem telefon soubory nedokázal přečíst. U telefonu za 3 500 to však nevadí.

Samsung je vybavený datovými službami GPRS a EDGE. Pro brouzdání na internetu pomocí webového prohlížeče NetFront 3.5 to ovšem příliš nestačí. Hodilo by se rychlejší 3G či bezdrátové Wi-Fi. Vzhledem k tomu, že pro přístup ke komunitním sítím je též potřeba internetového připojení, to zamrzí dvojnásob. Technologie Bluetooth a USB nechybí.

Zhodnocení: levný písálek

Samsung B3410 Corby Plus je zaměřen na komunitní sítě Facebook, MySpace a další. Má dotykový displej, výsuvnou pohodlnou QWERTY klávesnici a 3,5 mm Jack. To vše za cenu kolem 3 500 Kč. Samsung konkurenci v těchto vodách zatím nemá, a tak můžeme očekávat, že by se mohl stát docela úspěšným modelem výrobce.

dotykový 2,6″ displej absence Wi-Fi
QWERTY klávesnice chybí 3G
komunitní sítě pouze 2 Mpx fotoaparát
3,5 mm konektor Jack
nízká cena
ČLÁNKY:
Poslední aktualizace aplikace Uber potěší hlavně řidiče

Poslední aktualizace aplikace Uber potěší hlavně řidiče

DNES  |  Martin Skořepa  |  diskuze (0)

Uber neustále zdokonaluje svou aplikaci, se kterou se dá jednoduše nechat odvést nebo naopak s ní snadno vydělávat, to v případě…

OnePlus 3 a 3T nyní dostávají aktualizaci Android 8.0 Oreo

OnePlus 3 a 3T nyní dostávají aktualizaci Android 8.0 Oreo

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Společnost OnePlus slibovala, že aktualizace na Android 8.0 bude pro obě zařízení dostupná do konce tohoto roku. A slib dodržela. Od…

Alcatel Idol 5: i brácha modelu 5s má co nabídnout

Alcatel Idol 5: i brácha modelu 5s má co nabídnout

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Alcatel představil kromě modelu 5s také telefon Idol 5. Již z názvu je jasné, že se bude jednat o něco méně…

Mobilní zobrazení