Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

S bankou v mobilu jsou vaše peníze v bezpečí, říká šéf IT ZUNO banky

  |  komentovat  |  autor: redakce

„Bezpečnost online a mobilního bankovnictví je u nás na nejvyšší úrovni, jste chráněni i při krádeži telefonu,“ říká ředitel IT oddělení online banky ZUNO Slavomír Mizák. ZUNO v červnu zahájilo novou kampaň zdůrazňující, že je bankou první volby nabízející plnohodnotné služby pro všechny.

Jak se liší práce na mobilní aplikaci od práce na online bankingu?

Liší se zejména v designu. Internetové bankovnictví má jiný vzhled a jiné rozložení oken a ovládacích prvků, navíc se samozřejmě ovládá myší. Mobilní aplikace musí být naopak navržena pro menší obrazovku a musí se snadno ovládat prsty. Musí být jednodušší a uživatelsky nenáročná. Práce se liší také v technologii, kterou jsou online banking a mobilní aplikace vyvíjeny. Při vývoji mobilních aplikací se využívají nativní vlastnosti a možnosti daného operačního systému jako iOS nebo Android.

Jak vypadá běžný pracovní den v zákulisí ZUNO banky?

Naše systémy jsou designované, aby běžely automaticky a byly dostupné pro naše klienty 24 hodin a 7 dní v týdnu. Pro případ potřeby máme samozřejmě připravené lidi v pohotovosti. V rámci provozu  IT probíhá nepřetržitý monitoring všech procesů a systému. V případě, že se něco stane, řeší to určená služba. Služby se rozdělují dopředu. Lidé jsou tedy k dispozici ve dne v noci. Stejné to je i u našich dodavatelů.

Jaké jsou největší hrozby pro chod internetového bankovnictví?

Obecně je samozřejmě největší hrozbou to, že klient omylem nebo nepozorností prozradí svoje přihlašovací údaje a umožní tak nahlédnout na své účty nepovolaným osobám. Zabezpečení v ZUNO je proto víceúrovňové a aktivní transakce, jako například převod peněz z účtu, je nutné potvrdit jedinečným kódem, který je vygenerován a zaslán klientovi při každé transakci. Při vývoji se maximálně věnujeme dodržování vysokých bezpečnostních standardů, které by měly chránit osobní data a finanční prostředky například i při krádeži telefonu. Zloděj se do mobilní aplikace samozřejmě nedostane. A to díky přihlašovacím údajům, které jsou potřeba pro mobilní aplikaci. Pro vstup do mobilní aplikace je třeba zadat PIN, který si definoval a zná jen uživatel sám.

Jak vznikal projekt pro vývoj mobilní aplikace ZUNO?

Ještě než jsme začali, měli jsme jasnou představu, že chceme udělat něco jiného a atraktivnějšího, než bylo zrovna na trhu. Mobilní aplikace ZUNO je spojení naší znalosti online bankovnictví, integrace systémů a zkušeností s vývojem mobilních aplikací ze strany partnera. Na začátku jsme se rozhodli pro aplikace na iOS a Android, a již nyní jsme zaznamenali přes 45 000 stažení.

Jak vypadala práce na mobilní aplikaci?

Nejzajímavější na celé práci byla ta počáteční kreativita, tedy jak vůbec bude celá aplikace v mobilu vypadat, jaké funkce bude a může poskytovat. Chtěli jsme mobilní bankovnictví maximálně intuitivní, přitažlivé a příjemné pro klienta. Myslím, že se nám podařilo udělat aplikaci, kterou ostatní nemají. Práce na mobilním bankovnictví jsme zahájili na počátku 2012 a podařilo se nám tam začlenit unikátní funkce jako je skener faktur nebo vyhledávač bankomatů s rozšířenou realitou. Pro celý tým to byl určitě nejzajímavější projekt, na kterém jsme pracovali nejen kvůli aktuální mobilní době, ale taky kvůli použitým technologiím a agilnímu způsobu vývoje. S výsledkem jsme velmi spokojeni a veřím, že to platí i pro naše klienty.

Kolik lidí pracuje v IT odděleních ZUNO?

IT oddělení patří v ZUNO k těm největším. Dělí na dvě části. První je vývojová sekce, kde pracují funkční analytici, vývojáři, projektoví manažeři a testovací specialisté. Druhou částí je IT provoz, který se specializuje na zabezpečování provozu systémů pro klienty. Hlídají dostupnost aplikací, serverů nebo síťového zabezpečení. Na vývoji online bankingu a mobilních aplikací spolupracujeme s kolegy z oddělení Multichannels, kteří navrhují jejich design a funkce. Samozřejme, asi jako v každé bance, nám s vývojem některých specializovaných aplikací pomáhají i naši externí dodavatelé.

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Recenze Asus Zenfone 5: mate nejen svým tělem

Recenze Asus Zenfone 5: mate nejen svým tělem

DNES  |  Tomáš Drahoňovský  |  3 komentáře

Prémiová kvalita zpracování ve spojení s příjemnou cenovkou a výkonem střední třídy. V podání tchajwanského Asusu překvapivě funguje. Ve střední třídě najdete jen…

Nový Snapdragon 855 přijde na přelomu tohoto roku

Nový Snapdragon 855 přijde na přelomu tohoto roku

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (0)

Příchod další generace procesorů od amerického Qualcommu už je delší dobu potvrzen. Stávajícího vládce na poli mobilních procesorů Snapdragon 845, který…

Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Vlnu dobra, ve které se velké korporace snaží dávat najevo, jak jim záleží na tom, aby jejich přístroje, případně aplikace, uživatelé…

Mobilní zobrazení