Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Rok 2009 – více hovorů, odeslaných SMS a MMS zpráv

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Češi v uplynulém roce 2009 provolali neuvěřitelných 14 miliard minut. Operátoři si za to v závislosti na snižování poplatků nechali méně zaplatit. Vzrostla i obliba MMS zpráv, klasické SMS zprávy zaznamenávají vzestup každoročně. Přinášíme přehled za rok 2009.

Trend uplynulého roku – více volat, méně za to platit

Češi vloni z mobilních telefonů provolali 14 miliard minut, což je o 10 procent víc než v roce 2008, mobilní operátoři přitom od klientů inkasují méně. Vyplývá to z aktuální zprávy o vývoji trhu elektronických komunikací, kterou na svém webu zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Od roku 2005 v Česku neustále roste počet aktivních SIM karet až na loňských 14,3 milionu. Tempo jejich růstu se však podle ČTÚ postupně zpomaluje. „Zatímco v roce 2008 činil meziroční růst celkového počtu SIM karet 4,2 procenta, v roce 2009 se tempo jejich růstu snížilo o 0,7 procentního bodu,“ stojí ve zprávě ČTÚ. V přepočtu na osobu počet aktivních SIM karet loni mírně narostl o 0,5 procenta. Na sto obyvatel připadalo 135,7 SIM karet.

Z hlediska struktury loni mírně převažovaly SIM karty s paušálními službami (50,5 procenta) nad kartami s předplacenými službami (49,5 procenta). Podle metodiky ČTÚ jsou přitom za aktivní předplacené karty považovány ty, u nichž od posledního dobití kreditu neuběhlo více než 13 měsíců.

Počet provolaných minut z mobilních sítí v loňském roce opět vzrostl, Češi provolali téměř 14 miliard minut (meziroční nárůst o 9,1 procenta). Převážnou část (60,9 procenta) tvořilo volání do vlastní sítě, které meziročně vzrostlo o 9,9 procenta na 8,5 miliardy reálných minut. Za ním následovalo volání do ostatních národních mobilních sítí, které meziročně vzrostlo o 9,5 procenta na 4,3 miliardy minut a podílelo se na celkovém objemu reálně provolaných minut 30,6 procenty. Volání do národních pevných sítí pak loni vzrostlo o 6,6 procenta na 752 milionů minut a jeho podíl na celkovém objemu reálně provolaných minut činil 5,4 procenta. Naopak mezinárodní volání, které se na celkovém objemu volání podílelo 3,1 procenty, meziročně pokleslo o 4,4 procenta na 426 milionů reálných minut.

Celkové tržby od účastníků za provoz v mobilních sítích v roce 2009 meziročně poklesly o 9,2 procenta na 44,3 miliardy korun bez DPH. U volání do vlastní sítě zaznamenal ČTÚ meziroční pokles tržeb o 6,5 procenta na 22,1 miliardy korun. Volání do ostatních národních mobilních sítí se snížilo o 7,8 procenta na 15,3 miliardy korun. Mezinárodní volání pak kleslo o 23,7 procenta na 4,6 miliardy korun. Výnos z volání do národních pevných sítí se meziročně snížil o 9,4 procenta na 2,3 miliardy.

Pro uživatele mobilních telefonů může být potěšující, že průměrná cena za minutu volání v posledních letech neustále mírně klesá. V loňském roce pak dokonce došlo k jejímu výraznému poklesu o 16,8 procenta na průměrných 2,71 koruny za minutu volání. Mobilní operátoři tak od každého klienta loni inkasovali o téměř 8,8 procenta méně než v roce 2008, průměrně 5 763,60 koruny za rok.

Češi loni převedli k jinému operátorovi meziročně o 20,3 procenta více čísel, celkem 229,5 tisíce. Od zavedení možnosti přenositelnosti mobilních telefonních čísel v roce 2006 bylo do konce roku 2009 přeneseno celkem 738 tisíc čísel.

Celkově tržby ze služeb elektronických komunikací v Česku loni meziročně klesly o šest procent na 133 miliard korun. Příjmy z mobilních služeb přitom v roce 2009 převažovaly nad tržbami v pevné síti, a to o 33,5 miliardy korun. ČTÚ zaznamenal v uplynulém roce pokračující úbytek pevných přípojek, na kterých je poskytována veřejně dostupná telefonní služba. Meziročně se jejich počet snížil o 5,5 procenta na 1,9 milionu. Nejvíce se na tom podílelo hlavně velké množství nepodnikajících osob, které si pevné linky odhlašovaly nejvíce. S tím klesal i počet účastnických stanic, na sto obyvatel jich bylo 23,1 (meziročně o 0,9 procenta méně).

S poklesem počtu pevných linek klesl loni i provolaný čas v pevné síti. Češi z pevné sítě provolali 2,6 miliardy reálných minut, tedy meziročně o 15,5 procenta méně. Volání do národních pevných sítí včetně volání do vlastní sítě zaznamenalo loni meziroční pokles o 15,9 procenta na dvě miliardy reálných minut, volání do národních mobilních sítí se pak snížilo o 11,3 procenta na 389 provolaných minut. Nejrychlejším tempem klesal v roce 2009 objem mezinárodního volání, a to o 19,8 procenta.

Tržby za volání od účastníků v pevných sítích v roce 2009 meziročně poklesly o 19 procent na téměř čtyři miliardy korun bez DPH. Z toho klesaly nejrychleji (o 23,7 procenta na 1,8 miliardy korun) tržby za volání do národních pevných sítí, které z hlediska objemu mírně převažovaly nad tržbami za volání do národních mobilních sítí, kde byl zaznamenán pokles o 14,5 procenta na 1,6 miliardy korun. Pokles tržeb za mezinárodní volání pak činil 17,5 procenta na 0,6 miliardy korun.

SMS a MMS zprávy zaznamenaly také značný nárůst

Češi v loňském roce poslali z mobilních telefonů celkem 7,8 miliardy textových zpráv, což je o 12,2 procenta (843 milionů SMS) více než v roce předchozím. Vyplývá to z aktuální zprávy o vývoji trhu elektronických komunikací, kterou na svém webu zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Nejvíce posílali Češi textové zprávy v rámci vlastní sítě (56,3 procenta), do ostatních mobilních sítí, včetně zahraničí, pak poslali 41 procent SMS. Ze zahraničí klienti českých operátorů poslali 1,9 procenta ze všech zpráv, 0,8 procenta všech poslaných textových zpráv pak loni činily takzvané prémium SMS.


SMS zprávy posíláme za jakékoliv situace

Tržby za odeslané textové zprávy v roce 2009 meziročně vzrostly o 7,9 procenta na 8,5 miliard korun.

Od roku 2005 v Česku každoročně roste také počet odeslaných multimediálních zpráv MMS, loni se jejich celkový počet meziročně zvýšil o 11,02 procenta (5,333 milionu MMS) na 53,719 milionu zpráv. Tržby za ně však loni ve srovnání s rokem 2008 klesly o 4,9 procenta na 224 milionů korun.

zdroj: Mediafax.cz

ČLÁNKY:,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Vivo V9: mistr selfie s výřezem

Vivo V9: mistr selfie s výřezem

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínská společnost Vivo sice není u nás příliš známá, nicméně ve světě se těší velké oblibě. A to hlavně díky tomu,…

Sharp Aquos S3 mini aneb Essential Phone za lidovou cenu

Sharp Aquos S3 mini aneb Essential Phone za lidovou cenu

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Je to tak, výkroje prostě vládnou světu mobilních telefonů. A v případě nejnovějšího zástupce střední třídy od společnosti Sharp to platí dvojnásob.…

HTC U12+ se producíruje na podrobných renderech

HTC U12+ se producíruje na podrobných renderech

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Před nedávnem se na internetu objevil první render, který nám ukazoval, jak bude vypadat chystaná vlajková loď HTC U12+. Nyní se…

Mobilní zobrazení