Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Revoluční nápad může proměnit i váš smartphone v mikroskop

  |  5 komentářů  |  autor: Lukáš Grygarčík

Lékařské a vědecké mikroskopy stojí často i několik tisíc korun, což převážně v méně vyspělých oblastech světa představuje velký problém. Australští vědci ale přišli s nápadem, který dokáže proměnit obyčejný smartphone ve špičkový mikroskop s vysokým rozlišením, a to doslova za pár korun.

Australský vědec Steve Lee objevil revoluční techniku, která spočívá v umístění kapky kapalného polymeru na krycí sklíčko, které se vzápětí otočí a vznikne dokonalé zakřivení. Jakmile roztok ztuhne, čočka je hotová. Následně byla technika zdokonalena tím, že pomocí 3D tiskárny byl vyroben rámeček, který čočku pevně drží u objektivu fotoaparátu a přidána byla také knoflíková baterie, která napájí speciální přisvětlovací LED diodu.

mikroskop ze smartphonu

Takto vzniklý jednoduchý mikroskop nabízí díky vysokému rozlišení fotoaparátů současných chytrých telefonů dostatečné rozlišení pro odhalení různých nemocí. Čočka dokáže poskytnout až 160 násobné rozlišení. Jedná se tak o skvělé řešení pro země třetího světa, ale i pro nadšence ve vyspělých zemích, kteří si nechtějí pořizovat mikroskop za tisíce korun. Toto řešení totiž vyjde na dva dolary, tedy 40 Kč a za tuto cenu dostanete sofistikovanou mobilní laboratoř.

Problémem už tak může být pouze vlastnictví samotného smartphonu. Ty nejlevnější se ale dají sehnat i za dva tisíce korun a jsou poměrně dostupné také v méně vyspělých zemích, narozdíl od mikroskopů. Vědci počítají s uplatněním v mnoha oblastech a nejen ve vědě či v medicíně. Jako příklad pak uvádějí zamědělství, kde lze tímto způsobem levně, rychle a efektivně identifikovat škůdce na potravinách. Speciálně upravené čočky pro chytré telefony by se měly objevit v prodeji v průběhu příštích měsíců.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Milan
Milan

Tak teorie je to pěkná, praxe ukáže…..

Helium
Helium

Nápady jak udělat z fotomobilu mikroskop přišly velmi brzo poté, co přišly první fotomobily – tj už nějakými skoro deseti lety.
Už v dobábách mého Sony Ericssonu stačilo dát obyčejnou čočku přímo na foťák a rázem jsm měl zvětšení tak 40x. U současného mobilu to používám taky.
Není to nic převratného, a i cena čočky ze skla je možná 5kč, nemluvě o odolnosti – bavíme-li se o rozvojových zemích. Přijde mi spíš že je v kurzu dělat každou hovadinu na 3D tiskárně, která je jenom na prototypy.

grid
grid

4x nebo 40x ???
Docela rozdíl.

Locke
Locke

Výborný nápad,uvidím co ukáže praxe.

Pepa
Pepa

Helium: Dej sem prosim odkaz, kde jsi to koupil.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei P20 Plus nabídne velkou baterii či Always on displej

Huawei P20 Plus nabídne velkou baterii či Always on displej

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Huawei si pro letošní rok chystá několik zajímavých kousků. Jedním z nich bude model P20 Plus, o kterém již například víme,…

Vlaštovka ovládaná telefonem PowerUp Dart jde do prodeje

Vlaštovka ovládaná telefonem PowerUp Dart jde do prodeje

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Roku 2014 představila firma PowerUp papírovou vlaštovku s vrtulkou, kterou lze ovládat mobilem. Dnes, když už projekt na Indiegogo překonal o…

Xiaomi Mi Mix 2S představuje na uniklém videu ovládací prvky

Xiaomi Mi Mix 2S představuje na uniklém videu ovládací prvky

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Není to tak dávno, co jsme informovali o tom, že se čínská společnost Xiaomi pokouší okoukat od kalifornského Applu jeho povedená…

Mobilní zobrazení