Mobilizujeme.cz

Recenze ZTE Blade S6: Dovézt, nebo nedovézt?

  |  13 komentářů  |  autor:

To už se dá v Číně pořídit iPhone jen za 6 tisíc? Zdání v tomto případě klame. Nové ZTE Blade S6 je android střední třídy s několika zajímavými přednostmi, ale také překvapivými nedostatky. Vyplatí se tento v našich končinách přeci jen trochu exotický přístroj dovážet z Číny?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Když jsme krátce po startu testu ZTE Blade S6 dali na Facebook jeho fotografii s výzvou k tipovačce, čtenáři Mobilizujeme.cz se ukázali jako majitelé skvělých dedukčních schopností. Bílý oblázek, na jehož zádech se skví vtipný nápis „Designed in California“, řada z vás považovala za telefon značky Meizu. Není divu: návrhy modelů této společnosti nejspíš také vznikají v Kalifornii, a to pravděpodobně přímo pod tužkami designérů Apple.

Hledat značku ZTE na telefonu, který jako by iPhonu 6 z oka vypadl, napadlo jen několik čtenářů. Na podobná překvapení bychom si však měli začít zvykat. Čínské společnosti jsou v kopírování vzhledu přístrojů z Cupertina čím dál drzejší. Jestliže jsem nedávno v testu Lenova S90 obvinil jeho tvůrce z kopírování, pod dojmem testu ZTE Blade S6 bych se jim chtěl omluvit a ex post poslat cenu za nápaditý design. V ZTE totiž vytěžili design iPhonu skoro dokonale. Jen místo iOS na majitele samozřejmě čeká Android s grafickou nadstavbou. Že něco podobného má šanci uspět jen na čínském trhu? Nenechte se splést. Prostředí MiFavour vypadá pekelně dobře, běhá jako z praku a za tím vším se skrývá poslední verze systému 5.0 Lollipop. A to je pro zavedené značky pořádná výzva.

ZTE Blade S6: specifikace

Konstrukceplastové tělo, 144 x 71 x 7,7 mm, 134 g
Displej5“, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi
Operační systémAndroid 5.0 Lollipop + nadstavba MiFavor 3.0
Procesor8 jádrový, 1,0 až 1,7 GHz, Snapdragon 615
Paměť2 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD karty
Fotoaparát13 Mpx, blesk, autofocus, 5 Mpx přední kamerka
Baterie2 400 mAh
Cena a dostupnost6 000 Kč, únor 2015

Smartphone ZTE Blade S6 si můžete zakoupit na eshopu ComeBuy.com.

Design a zpracování: Vpředu huj, vzadu fuj

Řadu předností ZTE Blade S6 bohužel hned na začátku přebije lhostejnost, s jakou inženýři ZTE zkonstruovali tělo přístroje. Čínský „iPhone“ totiž naživo vypadá, jako byste jej vytvořili ze dvou rozdílných telefonů.

Vpředu nalezneme exkluzivně vyhlížející sklíčko se zakulacenými okraji a vzornou oleofobní vrstvou, jaká je jindy k vidění jen u telefonů s cenovkou od deseti tisíc výš. Doplňuje jej senzorové kruhové tlačítko Home. To svým výrazným pulzováním oznamujícím zmeškané události nebo nabíjení dovede vzbudit ze spánku i mrtvého. Nemůžeme mu však upřít, že v kombinaci s bílou barvou zbytku přístroje působí luxusním dojmem.

To platí i o dvou modrých bodech, které se vedle tlačítka domovské obrazovky objeví, jakmile se příslušného místa dotknete – představují zbylé dvě kontextové volby systému Android. A protože naoko skutečně vypadají jen jako modré tečky, jejich funkce můžete v systému zvolit sami. Jen škoda, že na jedno z nich nelze nastavit zobrazení seznamu naposledy spuštěných aplikací. Stejně jako v ostatních čínských firmách, i v ZTE se rozhodli na jeho místo umístit vyvolání kontextového menu. A to i přes to, že tato volba v Lollipopu funguje už jen naříklad v prohlížeči Chrome a jiné aplikace ji ignorují.

Těmito devizami ovšem výlet do vyšší kategorie končí. Záda telefonu totiž tvoří vysloveně ošklivý a laciný plast. Nejde o žádný probarvený polykarbonát, jaký by si zbytek telefonu určitě zasloužil. Je to jen stříbrně nalakovaná umělá hmota, která nejvíc připomíná maketu mobilního telefonu z pouti. To s sebou také nese patřičný zvukový doprovod: Blade S6 po uchopení do ruky vrže přesně jako už zmiňovaná hračka za pár stovek. Z nejnižší cenové třídy pak jako by přišlo také dílenské zpracování. Šuplíčky na dvě nanoSIM karty a jednu microSD cítíte už pouhým přejetím po boku přístroje: o přesném lícování nemůže být ani řeč. Ostré hrany vstupů na jack a microUSB nabíječku pak prozradí, že se jedná o ten nejlevnější plastový výlisek.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , ,
Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

DNES  |    |  diskuze (0)

Špičkové parametry zabalené do levné škatulky – kdo by odolal? Že ani čínský původ už není na závadu? Elephone P8 vypadá tak zázračně,…

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

VČERA  |    |  2 komentáře

Dávat telefon už malému dítěti odborníci nedoporučují. Co je ovšem jednoznačně vhodné, jsou různé hračky. A pokud nechcete zůstat jen u těch…

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

VČERA  |    |  7 komentářů

Při pohledu na zadní kryt nového iPhonu 8 a 8 Plus musí každého bezpodmínečně zaujmout jeho lesk. Už jen při pomyšlení, že…

Mobilní zobrazení