Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Huawei P20 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze Xiaomi Smart Home: domácnost s diplomem z menzy?

  |  10 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Chytrá domácnost je pro jednoho komfortní nutnost, pro druhého strašák, který bere lidem vládu nad jejich vlastním domovem. Jak jsem se sám přesvědčil po několikatýdenním soužití se setem Xiaomi Smart Home, pravda se nachází někde mezi. A rozhodně se nedá říct, že by „chytrá domácnost“ byla pro každého.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, sestavování a aktivace
» 2. Funkce a činnost přístrojů, závěr

Možná jste v takové situaci byli taky: stěhujete se do nového bytu, zbylo vám pár korun navíc, a tak přemýšlíte, zda nevkročit pravou nohou do 21. století za pomocí tzv. Smart Home, nebo-li česky „chytré domácnosti“.  A protože v mém novém bytě schází i samočinné termoregulační hlavice na radiátorech, usoudil jsem, že trocha inteligence navíc mému příbytku rozhodně neuškodí. Vhod mi proto přišla nabídka zastoupení společnost Xiaomi na zapůjčení setu chytrých spotřebičů.

Xiaomi operuje na poli chytré domácí techniky už druhým rokem a jeho nabídka patří mezi ty levnější na trhu. Pro někoho nikoli nepodstatným argumentem pro pořízení právě čínského setu může být i početná kolem značky sdružená česká komunita, která plní roli obsáhlé vědomostní a softwarové databáze. Výrobků, které čínská společnost na českém trhu nabízí, je neuvěřitelná škála – od čističe vody, přes autonomní vysavače, až po elektrickou koloběžku. A nejde jen o český trh – právě Xiaomi není problém pořídit si bez komplikací přes jakékoli dálnovýchodní online tržiště.

Tip: Recenze Xiaomi Mi Scooter 2: elektrokoloběžka nejen pro zábavu

Ani filtr, ani vysavač, ani koloběžka se mi bohužel do ruky nedostaly. V několika rozměrných krabicích jsem obdržel zvlhčovač a čistič vzduchu, chytrý světelný proužek a barevnou žárovku, varnou konvici a v neposlední řadě také množství senzorů a vypínačů, bez kterých by ovládání přístrojů zkrátka možné nebylo.

Sestavování a aktivace

Nalijme si čistého vína: pokud nejste technologický nadšenec, nechte si „chytrou domácnost“ sestavit na klíč a poskytnout k ní výklad (mimochodem, u Xiaomi právě toto za pomoci technika umožňují). Když se spolehnete na své síly, začnete u čínské značky brzy narážet na překážky, které mohou leckoho od instalace odradit. Hned ta první je jak lapidární, tak i zásadní najednou: nečeské sestavení zástrček do zásuvky. Každý výrobek potřebuje svou redukci, která jednak něco stojí a jednak ubírá jinak designově velmi povedeným přístrojům na vizuálním efektu.

Druhou překážkou pak může být jazyk. Výrobky Xiaomi přicházejí s popisky v čínštině a ani samotná aplikace, která je srdcem celého systému, na tom není o mnoho lépe. U každého z výrobků čínština představuje problém jiného charakteru, ke kterému se podrobněji dostanu později. Každopádně už v samotné aplikaci je nutné zadat jako region fungování suchozemskou Čínu, jinak tato odmítá s přístroji komunikovat. Potom nezbývá než hledat v nastavení angličtinu, a ani to ke kompletní lokalizaci nepomůže. Právě jazykovou bariéru vnímám jako největší handicap celého setu, který pro řadu uživatelů nevyváží ani samotná příznivá cena.

Pomineme-li tento zádrhel, je instalace jednotlivých systémových komponent otázkou několika málo minut. Aplikace MiHome sama přístroje vyhledá a kliknutím připojí. Někdy je však nutné součást systému resetovat, a to může být větší zádrhel. České návody o tom v některých případech nehovoří a každý výrobek se z logiky věci resetuje jinak. Velké přístroje jako čistič a zvlhčovač není problém uvést do továrního nastavení přidržením fyzických ovládacích prvků. Zkuste si ale resetovat žárovku. Pětinásobné rozsvícení a po dvou vteřinách následující zhasnutí mě nejprve rozesmálo, fungovalo ovšem bezchybně.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, sestavování a aktivace
» 2. Funkce a činnost přístrojů, závěr

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Pavel
Pavel
Upřímně tomu také nedávám moc šanci, pro mě je jednodušší si zajít k vypínači než hledat mobil a v ní aplikaci. Pokud jde o vytápění tak využíváme systém EQ 3 max! Krabička (cube) je napojena LAN kabelem do routeru, jednotlivé hlavice radiatorů se servomotorkem pak korigují teplotu – dá se nastavit různé režimy jak už z pc(vnitřní síť), z webu nebo z aplikace na mobilu (časový rozsah, harmonogram vytápění, snížení teploty při otevření okna, eco tlačítko pří opuštění prostoru atd..). Novější systém už umí i „větrat“, spouštět rolety atd… ale cena jde o řád výše… Co se týče „Smart home“,… Číst vice »
swenak
swenak
Vnímám v článku zásadní problém a to otázku „Pro koho chytrá domácnost je?“. Chce to upravit na „Pro koho chytrá domácnost od Xiaomi je?“. To je zásadní rozdíl, protože každý systém funguje jinak a má jiné možnosti. Já osobně jsem přešel před már měsíci na Hue co se týče osvětlení domácnosti a sice to není dokonalé, má to velký smysl. Doma už používám vypínač světla pouze pro osvětlení varné desky a i to se změní. Vše mám na pohybové senzory, k tomu vypínač od Hue, ale tan moc nepoužívám. Mám i Xiaomi zařízení, vysavač dělá, co má, čistička nevím, ta… Číst vice »
thegrid
thegrid

Pohybový senzor? To jako ty co jsou na chodbách v bytových domech. To bych tak chtěl aby mě ozařovali přímo další mikrovlny twl.

Humpl
Humpl

Zkuste vše propojit s Alexou nebo Googlem a dostanete se na novou úroveň :)

ErgoProxy
ErgoProxy

V té studentské vývařovně rozdávají nějaké diplomy?

Honza
Honza

Mnohem víc bych doporučil podívat se po Honoru, Xiaomi je na tom s porovnáním ceny a výkonu vždy hůř, já mám Honor 9 a jsem s ním maximálně spokojený

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Na Huawei a Honor telefonech nefungují Google Play služby

Na Huawei a Honor telefonech nefungují Google Play služby

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (1)

Divíte se, proč se na vašem telefonu či tabletu přestaly zobrazovat mapové podklady v některých aplikací? Problém je u…

Ultrasonická čtečka u Honor 10: nevadí ji ani opalovací krém

Ultrasonická čtečka u Honor 10: nevadí ji ani opalovací krém

VČERA  |  Luboš Srb  |  2 komentáře

Nový smartphone Honor 10 se chlubí nejen jedinečným designem a skvělým poměrem cena/výkon, ale také některými pokročilými technologiemi. Tip: Xiaomi…

Miliony rodičů sledovaly děti přes aplikaci. Jenže té unikla data

Miliony rodičů sledovaly děti přes aplikaci. Jenže té unikla data

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Dohled rodičů nad svými dětmi je samozřejmě do určitého věku správný, nicméně miliony rodičů si chtěli zjednodušit život a…

Mobilní zobrazení