Když se řekne „mobilní Čína“, mělo by se vám vybavit několik velkých jmen, v první řadě jistě Xiaomi. Tato společnost hojně proniká na evropský trh a její smartphony jsou tak mnohem více k dostání. Zatímco svět nedočkavě vyhlíží chystaný vlajkový model Redmi 5, my jsme si zkrátili čekání s modelem Redmi 4X, který potěší výbavou a hlavně cenou.
Kapitoly článku:
» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení
Příběh společnosti Xiaomi je již od začátku poznamenán fascinací konkurenční firmou Apple. Inspirace či jakési kopírování, které ale vedení společnosti nazývá eklekticismem, na vás dýchne z každého produktu čínské firmy. Ať už jde o smartphone, tablet anebo ultrabook Mi Air, který jako by z oka vypadl Macbookům od Apple. Asi nemá moc smysl pokládat si otázku, co tím chce Xiaomi prokázat, ale nutno říci, že dávka eklekticismu přinesla této značce celosvětovou popularitu a místečko v pětici nejprodávanějších smartphonových brandů.
Ještě než se vrhneme na rozbor testovaného smartphonu, není na škodu podívat se, jak si Xiaomi svůj post drží, náznaky těchto postupů se totiž v textu promítnou. Na prvním místě je pro Xiaomi zákazník. Tato situace není pro výrobce nijak snadná, neboť v domovské Číně nikdy nebude značkou číslo jedna, větší oblibě se totiž těší například Huawei či Oppo. Možná právě kvůli tomu je stopa Xiaomi cítit i zde, ve střední Evropě. Ovšem tou zásadní zbraní, kterou se Xiaomi vypořádává s konkurencí, je cenová politika. Tu zvládají Číňané brilantně; i z toho důvodu se Xiaomi stalo společností ctící moto „za málo peněz hodně muziky“. A přesně toto rčení v jisté formě vystihuje i náš dnešní testovaný smartphone Xiaomi Redmi 4X.
Konstrukce | celokovové tělo, 139 x 70 x 8,7 mm, 150 g |
---|---|
Displej | 5″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi |
Operační systém | Android 7.1 Nougat + MIUI 9.1 |
Procesor | 8 jádrový, 1,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 435 |
Paměť | 2/3/4 GB RAM, 16/32/64 GB úložiště, microSD (až 128 GB) |
Fotoaparát | 13 Mpx, LED blesk, f/2.0 + přední 5 Mpx, f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | hybridní dual SIM, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků |
Baterie | 4100 mAh |
Cena a dostupnost | 3 500 Kč, léto 2017 |
Za zapůjčení děkujeme eshopu Xiaomimobile.cz, u kterého telefon zakoupíte.
Jedno mi bylo při testování Redmi 4X jasné: tento telefon je opravdu hvězdou střední třídy. Ovšem co se týče designu, klidně bych se nebál zařadit jej po bok vlajkových lodí několika vybraných výrobců. Hlavní prim u smartphonu totiž hraje hliník. Ten dělá telefon neskutečně zajímavým a vlastně i vcelku pěkným kusem hardwaru. Při delší prohlídce těla přístroje se však nebudete moci ubránit pocitu, že tento design vůbec není originální a je z velké části okoukaný od Applu. Lehce vystouplá čočka fotoaparátu, plastové anténní předěly, logo výrobce v dolní části zad, atp. Nejde o popis loňského či předloňského iPhonu, nýbrž o popis zad Xiaomi Redmi 4X. Nechme ale iPhony spát, neboť Xiaomi implementovalo do těla Redmi 4X i další zajímavé prvky.
A na zadní straně ještě zůstaneme, tam se totiž nachází snad nejzajímavější aspekt Xiaomi Redmi 4X, a sice čtečka otisků prstů. Ta funguje (možná překvapivě) dobře a je spolehlivá. Odemčení netrvá ani vteřinu a v některých případech je okamžité. I poloha čtečky je skvěle vyřešena. Je umístěna v horní části zhruba 4 cm od čočky fotoaparátu, ta je i s přisvětlovací diodkou vměstnána do levého horního rohu, což mimo jiné znamená, že si fotoaparát neupatláte v případě, že budete poslepu lovit čtečku pro odemčení displeje. Kroužek, ve kterém je čtečka umístěna, totiž leží přesně v místech, kam položíte ukazováček, když telefon berete do ruky, za což si Xiaomi zaslouží jedničku s hvězdou. Čtečka otisků prstů je opravdu věc, ke které nemám snad žádnou připomínku a hodnotím jí skutečně výborně; navíc má velice pěknou funkci spouště fotoaparátu, snadno použitelnou při zachycování selfie fotek. Úsměv způsobí snad jen zjištění, že na chlup stejnou čtečku (také kulatou s leštěnými okraji) používá i Huawei u svých smartphonů, případně u smartphonů s logem Honor. Ale na to se historie neptá.
Tím bychom mohli uzavřít prohlídku zad smartphonu, což ale neznamená konec prohlídky jako takové, tělní „záhyby“ Xiaomi Redmi 4X jsou ještě plné překvapení. Jedno z nich se skrývá na horní hraně, kterou mimo 3,5mm audiojacku a mikrofonku zdobí infraport, použitelný například k ovládání většiny televizí, ne nutně jen těch chytrých. U infraportu a otázky konektivity se na chvíli zastavím, protože ta je u smartphonů Xiaomi vždy podstatná. Narážím na problémy s frekvencemi evropského LTE. Přináším však radostné zprávy, neboť Xiaomi Redmi 4X je jeden ze smartphonů, který zvládá všechny u nás využívané frekvence mobilního internetu 4G a při jeho používání tak mobilní internet není žádnou nesnází.
Pokračovat s prohlídkou můžeme na levé straně, která je téměř holá, nebýt slotu na microSIM a nanoSIM, případně na microSIM a microSD kartu, slot je totiž hybridní. Revoluce se žel bohu (nebo možná díky bohu) neděje ani na druhé hraně telefonu, kde je k nalezení pouze kolébka pro regulaci hlasitosti a pod ní tlačítko na probuzení displeje. Na dolním okraji vás nemile udiví microUSB konektor, který z mně neznámého a nepochopitelného důvodu nebyl zaměněn za USB-C a to je velká škoda. Zde má Xiaomi štěstí, protože cílová skupina se po konektoru USB-C stejně asi pídit nebude. I tak je to ale nemilá zkušenost, obzvláště po tom, co nás androidoví výrobci přesvědčovali o tom, jak se budou snažit vecpat USB-C do všech smartphonů napříč cenovými třídami. Inu, evidentně není chuť po modernizaci větší než chuť po zisku.
ČLÁNKY:nepřehlédněte, Smartphony, Xiaomi, Xiaomi recenze, Xiaomi Redmi, Xiaomi Redmi 4XKapitoly článku:
» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení
VČERA | Luboš Srb | 3 komentáře
Na internetu se objevilo video, které údajně zachycuje připravovaný malý iPhone SE 2. Jde ale skutečně o tenhle telefon? Tip: Očekávaný…
VČERA | Radek Chlup | 7 komentářů
Od začátku letošního roku se na americkém trhu čínská značka Huawei potýká se závažnými problémy. Začalo to varováním, že telefony…
VČERA | Martin Skořepa | 8 komentářů
Už pan Moore v roce 1965 věděl, že nás čeká neustálý vývoj a zdokonalování čipů, které povede k nárůstu výpočetního…
Komentujte
Dobry den pane redaktore, musím se telefonu zastat vytýkat mu rozlišení displeje hd za cenu 3800 je podle me nesprávne. Znám spoustu lidi kteří jsou s ním skopojeni a nevidí vyšší rozlišení a i iphone 8 za 20tisic ma velmi podobnou jemnost. Fotak sice neni dobry ale krome huawei p8 lite kdo má viditelne lepsi pod 4tisice ?
Je to věc subjektivity. Píšu, že i já používám iPhone, natož 4palcový, takže vidím konexi mezi rozlišením a jemností displeje. Nicméně rozlišení displeje je velice důležitý aspekt telefonu a z hlediska všeobecných trendů by bylo vhodné implementovat FullHD panel. Ovšem souhlasím, že v nižší střední třídě se zákazník po pixelech pídit nebude a plně jej uchvátí cena.
Nízké rozlišení displeje za 3800? Tak Vy máte dost…
Rozlišení a jemnost displeje je téměř na posledním místě, z toho co je pro mne důležité. Já zase ocením kvalitní příjem GPS, velkou výdrž, bezzásekavost systému, a dobrý příjem signálu a wifi. Každý má prostě jiné preference…
Opět mobilizujeme za 5 recence o hovně proč si radši nekoupit telefon Samsung Galaxy J5 2016 který je fakt kvalitní proč tady doporučujete čínské hovna já vím protože by jste se neuživily akorád ženete lidi do pekla.
Vildo. Kluku ušatá. Všem jsi to nandal! Doufám, že ses pak zamknul v koupelně a užil si se Samsungem Galaxy J5 2016 romantickou chvilku. Zasloužíte si to oba.
Vytáhni si hlavu z (_._)
Samsung Galaxy J5 2016 lepší ???
1. dražší
2. větší
3. s menší výdrží
4. s menší RAM
5. s poloviční ROM
6. méně výkonný
7. s horším rozlišením
Vildo promiň, vím, že za to nemůžeš, ale musím to napsat. Jsi hloupý!!
J52016 je oproti 4x totální šunka.
Proboha co to je za kecy, co je ne estetického na tlouštce 8.7 mm ach jo
Pro nevěřící Tomáše : v rodině máme 2ks Redmi 3S a 2ks Redmi 4X. Za sebe mohu vřele doporučit. V poměru cena-výkon nemá tento telefon mnoho konkurentů (nechci psát záměrně „žádného“)
U některých aplikací to chtělo jít ještě do MIUI aplikace Optimalizace a zkontrolovat, jestli je povolené automatické spouštění, ale uzamykat v RAM potřeba není.
Takto a ještě agresivněji to má více značek, které používají nějaký vlastní optimalizační prográmek. Vím že jsem to musel řešit například u Honorů/Huawei…