Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze Xiaomi Mi TDS: pero pro změření kvality vody

  |  4 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Čínské Xiaomi dnes vyrábí opravdu mnohé. Od téhle firmy už si tak můžete koupit nejen chytrý telefon či tablet, ale také chytrý náramek, akční kameru, sluchátka, Bluetooth reproduktor nebo další chytré produkty typu chytrá lampa, chytrá váha a dokonce chytrou čističku vzduchu. Nyní se však zaměříme ještě na jinou oblast – vyzkoušeli jsme totiž nové detekční pero Xiaomi Mi TDS pro změření kvality vody.

K čemu to je?

Nejprve si řekněme, k čemu vlastně tohle příslušenství je. I když příslušenství, tester kvality vody od Xiaomi funguje zcela samostatně, bez jakéhokoliv telefonu. Stačí vám mít jen dostatečně nabité dvě vyměnitelné „hodinkové“ baterie. Můžete s ním pak měřit kvalitu vody a zjistit tak, jestli se dá pít, případně ještě rozdíl v její dané pitnosti. Možná jste už někdy přemýšleli, jestli se můžete napít třeba na dovolené u moře nebo zkrátka v cizině, kde si nejste kvalitou vody zcela jisti. Tohle je takové snadné a relativně levné řešení. Aniž byste to zjistili tou méně příjemnou cestou, když už je pozdě.

Jak to funguje?

Detekční pero je jen o něco málo větší než běžná pera, takže se dá velmi jednoduše přenášet třeba i v kapse. Díky voděodolné konstrukci dle certifikace IP68 se pak nemusíte bát, že by měřič nevydržel v podmínkách, pro které je doslova stvořený. Do vody jej můžete strčit klidně celý, důležité je ale mít pod hladinou trojici elektrod, které měří vodivost v dané kapalině (ale vyzkoušeno, že měří i při připojení k odporu). Konkrétně pak přístroj reaguje na organické látky, těžké kovy a obsah rozpustných solí. Z toho také vznikl název Xiaomi Mi TDS (Total Dissolved Solids, čili v překladu: celkem rozpuštěné pevné látky).

A teď to nejdůležitější. Praxe a výsledky.

Na malinkém displeji se vám po spuštění měření (pomocí jediného tlačítka na detekčním peru) objeví hodnota, která určí kvalitu dané vody. Rozsah stupnice je 0 – 9990 bodů (1 bod = nejlepší kvalita vody, 9990 bodů = nepitná závadná voda). Takže platí, že čím nižší číslo máte, tím čistší vodu měříte. Výrobce přitom uvádí, že by běžná pitná voda měla mít mezi 100 – 300 body, co je dále do 1000 bodů se ještě dá jakž takž pít a víc už se ani nedoporučuje, pochopitelně kvůli neblahým důsledkům.

Náměřené hodnoty

voda v kaluži z deštěvoda z kohoutku (Praha)voda z kohoutku (Č.Budějovice)voda filtrovaná z aquabaruvoda zkalená z jezírka
bodů (PPM)6150100502700

Hodnoty jsme měřili hned několikrát a poté zprůměrovali. Jde o hodnoty vody, která není „zčeřená“, poté totiž hodnoty o něco vzrostou.

Výsledky téměř odpovídají realitě. Zkalené vody z jezírka s hodnotou téměř 3 tisíce bodů, která už od pohledu nevypadá zrovna lákavě, by se asi napil leda tak slepý nebo k smrti žíznivý blázen. K tomu nepotřebujete žádný měřič. Spíše nás tedy zajímalo, jak si vede kvalita vody z různých částí naší republiky a také co dešťová voda z kaluže. Zjistili jsme, že vodu z kohoutku dokáže skutečně měřič kvalitativně odlišit a potvrzuje to i naší praxi a odbornější studie, podle kterých je voda z vodovodu v Č. Budějovicích skutečně lepší než voda v Praze. Zde tedy přišlo jen další potvrzení.

Co se ale ukázalo jako překvapivé, je kvalita vody z kaluže, přesněji řečeno voda z deště, která je v kaluži již několik dnů. Ačkoliv na pohled nevypadala příliš lákavě, opak byl dle měření pravdou. Hodnotou 6 PPM se voda přibližuje k téměř čisté destilované vodě. Ovšem i když testeru od Xiaomi věříme, v tomto případě jsme se přesvědčit nenechali a vodu z kaluže raději nepili. Koneckonců, spíše šlo jen o takovou zajímavost.

Závěr

Měřič kvality vody od Xiaomi neodhalí vše a rozhodně by neměl být pro vás směrodatný, jestli vodu vypijete nebo ne. K tomu by měl sloužit spíše zdravý rozum. Ale jako taková levná sranda, proč ne. Dá se totiž sehnat už za pár stovek a pokud třeba jezdíte na dovolenou do méně známých destinací, nebo si zkrátka chcete být vždy kvalitou vody jistí, je to snadné, levné a přenosné řešení. V rámci svých možností zvládá vše na jedničku.

Za zapůjčení produktu děkujeme eshopu xiaomimobile.cz, kde si jej můžete zakoupit.

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

4
Komentujte

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
OndraGurpMichalPastelka Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Pastelka
Pastelka

Nechci zbytečně čeřit vodu, ale bez přímého porovnání s rozborem daného vzorku vody jste vlastně změřili jen to, že zařízení ukazuje nějaké hodnoty něčeho někde. Konkrétně, toto zařízení měří ppm (Parts per million), což je obecný poměr koncentrace. V případě, že toto aplikuji na vodu, neměřím její kvalitu, ani to, zda je pitná, ale pouze obsah (nějakých, jakýchkoli) částic. I Xiaomi uvádí „Measuring Water Purity“ což je čirost, nikoli kvalita vody – čirost poznám od oka, na to přístroj nepotřebuji. Proto usazená voda v kaluži vykazuje tak dobré hodnoty. Aby tedy nedošlo k omylu – Xiaomi Mi TDS není přístroj… Číst vice »

Gurp
Gurp

Jojo, dokud to nebude schopné stanovit znečištění bakteriemi a víry, tak to o pitelnosti nic neříká.

Michal
Michal

Přesně tak Pastelko

Ondra
Ondra

Jak už píše Pastelka, tato „recenze“ funkčnost, tedy v tomto případě hlavně přesnost, přístroje nijak neprověřila. Navíc naměřené hodnoty jako 50, 100, 150 vypadají trochu podezřele. A že by se do vody v kaliži po několika dnech nic nerozpustilo?!? To je asi pokus o vtip. Vodu o čistotě 6 ppm získáme ztěží pomocí reverzní osmózy. Za mě článek k ničemu.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Recenze Google Pixel 2 XL: smartphone z laboratoře

Recenze Google Pixel 2 XL: smartphone z laboratoře

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Je už konečně vše tak, jak má být? Po všech těch porodních bolestech, které se u telefonu Google Pixel…

OnePlus 6 trhá rekordy, společnost je vděčná svým zákazníkům

OnePlus 6 trhá rekordy, společnost je vděčná svým zákazníkům

VČERA  |  Radek Chlup  |  diskuze (0)

Společnost OnePlus dnes oznámila, že její vlajkový telefon OnePlus 6 překročil ve svém prodeji číslo 1 milion, a přitom…

Gmail pro iOS už vás nebude upozorňovat na nedůležité emaily

Gmail pro iOS už vás nebude upozorňovat na nedůležité emaily

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Pokud to máte jako já, že ze všech emailů, co vám denně přijdou, je 90 % nedůležitých, tak pravděpodobně…

Mobilní zobrazení