Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Recenze Xiaomi 20 000 mAh powerbank: pro extra dlouhé cesty

  |  1 komentář  |  autor: Luboš Srb

Plánujete cestu kolem světa? Nebo jen často cestujete? Pak by se vám mohla hodit mamutí powerbanka od Xiaomi s obří kapacitou 20 000 mAh. Dobijete s ní nejen telefony a tablety, ale třeba i notebook. Navíc podporuje rychlonabíjení a umí nabíjet až dvě zařízení současně. To vše jen za necelých 900 korun.

Powerbanky jsou v poslední době velmi oblíbené, a bodejť by ne. Dnešní smartphony sotva vydrží jeden den v plném zápřahu a jelikož asi málokdo z nás hodlá u sebe nosit dva telefony a po vybití jednoho přehazovat SIM kartu do druhého, je rychlé dobití telefonu pomocí powerbanky tím asi nejrozumnějším řešením. Ne vždy totiž bývá po ruce zásuvka.

Xiaomi patří mezi přední výrobce powerbank a není se čemu divit. V jeho portfóliu najdeme různé typy „přenosných battery packů“, od menších a stylovějších po větší a praktičtější. Všechny přitom vždy spojuje nízká cena. Testovaná powerbanka Xiaomi 20 000 mAh není výjimkou. Za necelých 900 korun získáte sympatický produkt, který se snadno přenáší a se kterým můžete telefony nabít i víckrát.

Vzhled a provedení

Původní kovová powerbanka od Xiaomi s kapacitou 10 000 mAh váží 207 gramů, je tedy více než potěšující, že její kapacitnější verze s 20 000 mAh váží „jen“ 338 gramů. Důvod je více než zřejmý – plastové provedení. Xiaomi šlo tentokrát cestou praktickou, o čemž svědčí také speciální povrchová úprava, která zamezuje klouzání powerbanky při jejím přenášení, ale také má pomoci, aby se powerbanka nepoškrábala. Po několikatýdenním používání skutečně mohu potvrdit, že nejde jen o marketingové řeči.

O něco horší mi ale přijde přenášení. Zařízení je sice oproti jiným powerbankám lehčí, ovšem rozměrově už jde o celkem velkého mamuta, kterého jen tak nestrčíte do kapsy od džínsů – a pokud ano, nebude to moc příjemné. Pokud ale berete powerbanku na cesty v baťohu nebo zavazadlu, není s ní žádný problém. Koneckonců, větší kapacita vestavěných Li-Ion článků si pochopitelně vyžaduje patřičné kompromisy.

Reálná kapacita a nabíjení

Výrobce na své powerbance správně značí nejen „komerční“ kapacitu 20 000 mAh (včetně toho, že jde o baterii od společnosti LG), ale také reálnou kapacitu 12 700 mAh. S tou totiž musíme počítat, neboť při požadovaném napětí 5.1V a proudu 1A nemůžeme odebrat stejně jako při „článkovém“ napětí 3.6V. Navíc má powerbanka také nějakou účinnost, konkrétně maximálně 93 %. Dobíjet můžeme přes dva USB výstupy dvě zařízení současně (celkem se mezi ně rozdělí až 3,6A), nebo jednotlivě s vyšším proudem až 2A (rychlonabíjení), takže prakticky nepoznáte rozdíl, jestli je zařízení nabíjeno z powerbanky nebo ze zásuvky. Rychlost je srovnatelná.

Přes krátký dodávaný microUSB kabel můžete pomocí 20 000 mAh Xiaomi powerbanky dobíjet telefony či tablety (se stejným konektorem, tedy microUSB), při pořízení USB-C kabelu dokonce můžete powerbanku využít pro dobíjení nejnovějšího 12palcového MacBooku. Kolikrát ale které zařízení s powerbankou nabijete, se pochopitelně velmi liší – například iPhone 6 (1810 mAh) můžete dobít až 7x, zmíněný MacBook 12 (5263 mAh) až 1,2x nebo třeba iPad mini (4490 mAh) zhruba 3x.

V praktickém testu jsme zjistili, že v případě nové powerbanky můžete opravdu počítat s jednoduchým přepočtem mezi 12 700 mAh kapacitou powerbanky a konkrétní kapacity baterie nabíjeného zařízení. Samozřejmě ale za předpokladu, že například telefon necháte nabíjet a nebudete jej tedy jakkoliv vyčerpávat. Pak by se nejen doba nabíjení prodloužila, ale také by se snížil počet dobití powerbankou.

Powerbanka také šikovně pomocí čtveřice LED diod signalizuje úroveň nabití. Po jejím vybití pak není problém ji celkem rychle zase během několika hodin (cca 7 hodin) dobít po připojení do klasické zásuvky. Ovšem musíte použít rychlonabíjecí adaptér, s běžnou nabíječkou vám nabíjení jinak může trvat klidně i 20 hodin.

Zhodnocení

20 000 mAh powerbanka od Xiaomi je zajímavou volbou především pro ty, co hodně cestují. V praktickém provedení získáte přenosný zdroj energie, se kterým můžete dobíjet prakticky stejně jako ze zásuvky, a to včetně rychlonabíjení. Nemusíte se přitom bát, že byste powerbanku vybili za jediný den, tak jako většinu dnešních telefonů. Za cenu necelých 900 korun není co řešit, pokud hledáte powerbanku takto velké kapacity. Připravte se ale na to, že si ji s sebou díky větším rozměrům už nevezmete jen tak do kapsy. Od toho má Xiaomi menší varianty, například s 5 000 mAh a 10 000 mAh kapacitou.

Za zapůjčení Xiaomi powerbanky 20 000 mAh děkujeme Xiaomimobile.cz, kde si produkt můžete zakoupit.

ČLÁNKY:, , , ,
Očekávané HTC U11 Plus se poprvé objevilo v benchmarku

Očekávané HTC U11 Plus se poprvé objevilo v benchmarku

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Před nedávnem jsme se dozvěděli, že HTC zve na událost, která proběhne 2. listopadu. Pravděpodobně představí vlajkovou loď jménem HTC U11 Plus.…

Recenze Nokia 8: je to vůbec vlajková loď?

Recenze Nokia 8: je to vůbec vlajková loď?

VČERA  |  Tomáš Drahoňovský  |  4 komentáře

Finská společnost se snaží vrátit na výsluní. Cestou světem ztratila mnoho ze svého lesku, obrali ji o patenty, kreativní mozky a teď…

Pixely dostanou zanedlouho aktualizaci na Android 8.1 Oreo

Pixely dostanou zanedlouho aktualizaci na Android 8.1 Oreo

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Společnost Google v rámci uvedení Pixel Visual Core, což je malý čipset nacházející se ve smartphonech Pixel 2 a Pixel 2 XL, prozradila,…

Mobilní zobrazení