Mobilizujeme.cz

Recenze Vodafone Smart Platinum 7: platina se slevou

  |  13 komentářů  |  autor:

Nový telefon s operátorským brandem klame tělem. Tváří se jako náhrada za vlajkové lodi za poloviční cenu – ve skutečnosti však chce vyšachovat z trhu především zástupce střední třídy. Ti by měli zbystřit. Jak ukáže dnešní recenze, Vodafone Smart Platinum 7 má v rukávu trumfy, díky kterým se mu to může podařit.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

vodafone-smart-platinum-7-obr2

QHD AMOLED displej, 3GB RAM a tenké tělo, to vše za bratru deset tisíc. Úvodní vizitka Vodafone Smart Platinum 7 vypadá víc než slibně. Jak ale přistupovat k telefonu, o kterém víte nebo tušíte, že ho vyrábí „neznámá čínská firma bez referencí“? (operátor se vlastně nikde nechlubí, že jej vyrábí čínský Alcatel, který není žádným nováčkem).

I když se ke mně ze všech stran donášel reference od uživatelů, kterí si telefony brandované Vodafonem nemohou vynachválit, šotek pochybnosti ve mně hlodal až do prvního kontaktu. Když uplynul týden, musel jsem smeknout klobouk. Nová „prémiová“ třída beze jména si rozhodně ostudu neutrhne a zásadních nedostatků má jen minimum.

Vodafone Smart Platinum 7: specifikace

Konstrukce kovový rám + sklo, 154 x 76 x 6,99 mm, 155 g
Displej 5,5″, AMOLED, 2560 x 1440 px, jemnost 534 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow
Procesor 8 jádrový, 1,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 652
Paměť 3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD karty (až 128 GB)
Fotoaparát 16 Mpx, LED blesk, 4K video + přední 8 Mpx, LED blesk
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 3000 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 3.0
Cena a dostupnost 9977 Kč, od 1.7. 2016

Design a zpracování: i klenoty se poškrábou

Hned na úvod jedno přiznání: telefon od Vodafone jsem ještě nikdy netestoval. Mé povědomí o těchto přístrojích se proto skládalo z mlhavé představy o jejich nízké ceně a mého přesvědčení, že každý telefon vyvíjený s sebou nese celou řadu kompromisů, které jeho používání spolehlivě otráví.

Tento pocit ještě posílil po převzetí objektivně nejošklivější krabičky, co jsem za poslední měsíce viděl. Lacině působící šedo-zlatý box bůhvíjaký skvost, který by si zasloužil přízvisko „platinum“, přeci skrývat už ze své podstaty nemůže. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem na světlo vytáhl slibovaný přístroj. Tohle jsem tedy nečekal.

Asi nejsilnější dojem na mě udělala hned dvě tvrzená skla Gorilla Glass, která kromě displeje kryjí také zadní část telefonu. Kontakt prstu se studeným sklem je zkrátka pocit, který u „budget“ telefonu rozhodně nečekáte. Ani zbytek poměrně velkého těla se nenechá zahanbit. Hliníková slitina pokrytá černou PVD vrstvou tvoří boky telefonu a na první pohled jsem si dokonce ani nevšiml plastových proužků antény vyvedených ve stejné barvě. Ihned si však nelze nepovšimnout dvou mřížek na čelní straně přístroje, skrývajících bohužel poměrně tiché stereoreproduktory. Tvoří je totiž trochu jiný materiál než zbytek rámu a šťouralům tak budou možná trochu kazit výhled.

Osobně mě však na jinak extrémně zdařilém provedení telefonu trápily jiné věci. Protože už před mým testem přístroj pár rukama prošel, měl jsem možnost zhodnotit, jak odolává povrchová vrstva zubu času a zejména zubu klíčů v kapse. Výsledek bohužel příliš nepotěšil – na několika místech už prosvítala původní stříbrná barva hliníku a nezbývá než doufat, že k těmto zásekům došlo zásluhou salto mortale o zem a nikoli jen běžným nošením v kapse. Škrábance jsem však našel i na obou tvrzených sklech, která jinak vydrží poměrně dost, a přikláním se proto s optimismem k první variantě.

Nosit poškrábaný telefon by totiž v tomto případě byla škoda. Pohled na záda nabízí duhové odrazy od šupinaté povrchové úpravy pod sklem. Ta je natolik pohledná, že v ní úplně zanikne nikterak nezdůrazněná čtečka otisků prstů. Už její poloha pod čočkou fotoaparátu prozradí čínský původ. Na rozdíl třeba od Honoru 7 (recenze) jsem však se čtečkou Vodafone Smart Platinum 7 úplně spokojen nebyl. Jednak se k ní bohužel nevážou žádná ovládací gesta běžná u přístrojů Huawei a jednak je poměrně složité ji nahmatat. Do budoucna bych výrobci doporučil zapustit její povrch pod úroveň zad, nebo aspoň dodat ostřejší ohraničení. Tuto nectnost naštěstí vynahradila její poměrně slušná přesnost (maximálně 3 neporozumění za den) a rychlost. Stejně jako u ostatních telefonů se čtečkou na zádech telefon sám odemkne přiložením prstu – stisk jakéhokoli fyzického tlačítka telefon nevyžaduje.

Příliš fyzických ovladačů ostatně Smart Platinum ani nemá. Trojici ovladačů hlasitosti a zamykací klávesy doplňuje ještě čtvrtá klávesa na protilehlém boku umístěna v jedné rovině s fotoaparátem. Ta může buď sloužit k otevření oblíbené aplikace, anebo ke spuštění fotoaparátu a následném pořízení fotky. Je trochu s podivem, proč se nachází právě na tomto místě – bez tréninku si totiž často při snaze něco vyfotit překryjete objektiv rukou.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , ,
Recenze Huawei P10: právem mezi současnou elitou

Recenze Huawei P10: právem mezi současnou elitou

DNES  |    |  diskuze (0)

Huawei chce být do dvou let největším výrobcem telefonů a jak v poslední letech dokazuje, je na správné cestě. Jedním z důvodů…

Vaio Phone A dostane Android, že by výzva pro mateřské Sony?

Vaio Phone A dostane Android, že by výzva pro mateřské Sony?

DNES  |    |  diskuze (0)

Občas se některé věci mohou otočit proti vám. Stejný příběh potkal japonské Sony, které se nyní musí vypořádat s oddělením laptopové…

Google plánuje zrychlit aktualizace u všech telefonů s Androidem

Google plánuje zrychlit aktualizace u všech telefonů s Androidem

DNES  |    |  2 komentáře

Systém Android je pověstný extrémně pomalými aktualizacemi softwaru. Nejnovější systém dostávají většinou dražší telefony a i to není pravidlem. Za vše…

Mobilní zobrazení