Recenze Vodafone Smart Platinum 7: platina se slevou

Tomáš Drahoňovský

Nový telefon s operátorským brandem klame tělem. Tváří se jako náhrada za vlajkové lodi za poloviční cenu – ve skutečnosti však chce vyšachovat z trhu především zástupce střední třídy. Ti by měli zbystřit. Jak ukáže dnešní recenze, Vodafone Smart Platinum 7 má v rukávu trumfy, díky kterým se mu to může podařit.

vodafone-smart-platinum-7-obr2
vodafone-smart-platinum-7-obr2

QHD AMOLED displej, 3GB RAM a tenké tělo, to vše za bratru deset tisíc. Úvodní vizitka Vodafone Smart Platinum 7 vypadá víc než slibně. Jak ale přistupovat k telefonu, o kterém víte nebo tušíte, že ho vyrábí „neznámá čínská firma bez referencí“? (operátor se vlastně nikde nechlubí, že jej vyrábí čínský Alcatel, který není žádným nováčkem).

I když se ke mně ze všech stran donášely reference od uživatelů, kteří si telefony brandované Vodafonem nemohou vynachválit, šotek pochybnosti ve mně hlodal až do prvního kontaktu. Když uplynul týden, musel jsem smeknout klobouk. Nová „prémiová“ třída beze jména si rozhodně ostudu neutrhne a zásadních nedostatků má jen minimum.

Vodafone Smart Platinum 7: specifikace

Konstrukcekovový rám + sklo, 154 x 76 x 6,99 mm, 155 g
Displej5,5″, AMOLED, 2560 x 1440 px, jemnost 534 ppi
Operační systémAndroid 6.0 Marshmallow
Procesor8 jádrový, 1,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 652
Paměť3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD karty (až 128 GB)
Fotoaparát16 Mpx, LED blesk, 4K video + přední 8 Mpx, LED blesk
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie3000 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 3.0
Cena a dostupnost9977 Kč, od 1.7. 2016

Design a zpracování: i klenoty se poškrábou

Hned na úvod jedno přiznání: telefon od Vodafone jsem ještě nikdy netestoval. Mé povědomí o těchto přístrojích se proto skládalo z mlhavé představy o jejich nízké ceně a mého přesvědčení, že každý telefon vyvíjený s sebou nese celou řadu kompromisů, které jeho používání spolehlivě otráví.

Tento pocit ještě posílil po převzetí objektivně nejošklivější krabičky, co jsem za poslední měsíce viděl. Lacině působící šedo-zlatý box bůhvíjaký skvost, který by si zasloužil přízvisko „platinum“, přeci skrývat už ze své podstaty nemůže. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem na světlo vytáhl slibovaný přístroj. Tohle jsem tedy nečekal.

Asi nejsilnější dojem na mě udělala hned dvě tvrzená skla Gorilla Glass, která kromě displeje kryjí také zadní část telefonu. Kontakt prstu se studeným sklem je zkrátka pocit, který u „budget“ telefonu rozhodně nečekáte. Ani zbytek poměrně velkého těla se nenechá zahanbit. Hliníková slitina pokrytá černou PVD vrstvou tvoří boky telefonu a na první pohled jsem si dokonce ani nevšiml plastových proužků antény vyvedených ve stejné barvě. Ihned si však nelze nepovšimnout dvou mřížek na čelní straně přístroje, skrývajících bohužel poměrně tiché stereoreproduktory. Tvoří je totiž trochu jiný materiál než zbytek rámu a šťouralům tak budou možná trochu kazit výhled.

Osobně mě však na jinak extrémně zdařilém provedení telefonu trápily jiné věci. Protože už před mým testem přístroj pár rukama prošel, měl jsem možnost zhodnotit, jak odolává povrchová vrstva zubu času a zejména zubu klíčů v kapse. Výsledek bohužel příliš nepotěšil – na několika místech už prosvítala původní stříbrná barva hliníku a nezbývá než doufat, že k těmto zásekům došlo zásluhou salto mortale o zem a nikoli jen běžným nošením v kapse. Škrábance jsem však našel i na obou tvrzených sklech, která jinak vydrží poměrně dost, a přikláním se proto s optimismem k první variantě.

Nosit poškrábaný telefon by totiž v tomto případě byla škoda. Pohled na záda nabízí duhové odrazy od šupinaté povrchové úpravy pod sklem. Ta je natolik pohledná, že v ní úplně zanikne nikterak nezdůrazněná čtečka otisků prstů. Už její poloha pod čočkou fotoaparátu prozradí čínský původ. Na rozdíl třeba od Honoru 7 (recenze) jsem však se čtečkou Vodafone Smart Platinum 7 úplně spokojen nebyl. Jednak se k ní bohužel nevážou žádná ovládací gesta běžná u přístrojů Huawei a jednak je poměrně složité ji nahmatat. Do budoucna bych výrobci doporučil zapustit její povrch pod úroveň zad, nebo aspoň dodat ostřejší ohraničení. Tuto nectnost naštěstí vynahradila její poměrně slušná přesnost (maximálně 3 neporozumění za den) a rychlost. Stejně jako u ostatních telefonů se čtečkou na zádech telefon sám odemkne přiložením prstu – stisk jakéhokoli fyzického tlačítka telefon nevyžaduje.

Příliš fyzických ovladačů ostatně Smart Platinum ani nemá. Trojici ovladačů hlasitosti a zamykací klávesy doplňuje ještě čtvrtá klávesa na protilehlém boku umístěna v jedné rovině s fotoaparátem. Ta může buď sloužit k otevření oblíbené aplikace, anebo ke spuštění fotoaparátu a následném pořízení fotky. Je trochu s podivem, proč se nachází právě na tomto místě – bez tréninku si totiž často při snaze něco vyfotit překryjete objektiv rukou.

Displej, prostředí, baterie: poloviční vlajková loď

V hardwarové výbavě tkví největší deviza Vodafone Smart Platinum 7. Stačí si jen spočítat, kolik dalších telefonů nabízí displej s rozlišením 1440 x 2560 pixelů. Velmi rychle se dostanete k číslovce nepřesahující desítku. Kromě Vodafone ji však tvoří samé výběhové modely, které aktuální maskovaný Číňan překoná výkonem. K tomu ale později. Displeji samotnému není mnoho co vytýkat. Snad jen snímač intenzity okolního světla by mohl méně často zaspávat. Na přizpůsobení se dennímu světlu jsem musel často čekat i desítky vteřin a mnohdy pomohlo až to, když jsem telefonu zamknutím a odemknutím připomněl, že od něho nějakou aktivitu v tomto směru očekávám.

Jinak ale před touto obrazovkou smekám. Pokud si trochu pohrajete s nastavením, dostanete z ní dokonce i velmi přirozené barvy, které doplňuje pro AMOLED charakteristická absolutní černá zcela zhasnutých pixelů. Toho navíc využívá povedený notifikační režim. Po obdržení zprávy několikrát v černobílé škále problikne seznam, notifikací, který nespotřebuje tolik energie jako například plné rozsvícení displeje u iPhonu 6S (recenze). Do konce testu jsem však neodhalil, na základě čeho se telefon rozhodne, kdy obrazovku rozsvítí. Displej se občas rozblikal i poté, co jsem telefon odemkl a s obsahem notifikací se seznámil, a tak mě často nepříjemně vytrhoval například od řízení auta. Ocenil jsem proto možnost nechat notifikační funkce jen na nenápadné bílé diodě.

 

Na jiné vychytávky se ovšem zapomnělo. Postrádal jsem možnost odemknout displej poklepáním. Bolestně pak schází například možnost přizpůsobit ovládání systému na 5,5palcovém displeji jedné ruce, jako to umí každý slušný velký telefon. Marně jsem hledal také senzor pro počítání kroků nebo spíše doplňkovou možnost spuštění dvou aplikací na jedné obrazovce. Argument nedostatkem výkonu zde neobstojí – Snapdragon 652 spolu s grafickou jednotkou Adreno 520 a 3GB RAM dávají v benchmarku AnTuTu dohomady přes 80 tisíc bodů, čímž hravě překonají i leckteré loňské vlajkové lodi.

 

Prostředí založené na čistém Androidu 6.0.1 příliš mnoho zajímavostí nenabízí. Zaujme snad jen možnost uspořádat si dle vlastního uvážení na displeji se zobrazující systémová tlačítka operačního systému, nebo možnost pohybem na plochu zcela vpravo spustit oblíbenou aplikací. Toho jsem využíval pro rychlou dostupnost Facebook Chatu, nicméně jsem se vždy podivoval nad tím, že se na úvodní obrazovku nelze vrátit posunem prstu zpět. Celá tato fiktivní plocha s jednou aplikací tak vlastně narušuje logiku celého ovládání. Pokud se rozhodnete neodemykat telefon otiskem, nejspíš vás potěší také zástupci užitečných aplikací (kalkulačka, svítilna, fotoaparát, etc.) na zamykací obrazovce.

 

Co ale na Vodafone Smart Platinum 7 rozhodně nepotěší, to je výdrž baterie. Jeden den zvládne sice s přehledem i během poměrně silného pracovního vytížení, kolem šesté hodiny večerní už jsem ale polykal andělíčky a přemýšlel, kdy ukazatel nabití spadne pod kritických 20 procent. Za vším samozřejmě stojí displej, který by si zasloužil silnějšího parťáka než jen 3000 mAh akumulátor. Pro představu: 1,5 hodiny navigování ubere celých 50 % z kapacity baterie. Naštěstí Vodafone disponuje technologií pro rychlonabíjení, která slibuje nabít polovinu kapacity za půl hodiny, což je čas, který mohu potvrdit i z praxe.

Fotoaparát a multimédia: nad průměrem třídy

Také v oblasti fotografování se 16 Mpx kamera Vodafonu Smart Platinum 7 drží vlajkovým lodím za zády. Minimálně během letního slunného dne, kdy telefon zvládá zachycovat krásně probarvené fotografie s velmi pěkně prokreslenými detaily, byť by někteří škarohlídi mohli argumentovat zejména příliš teplými barvami. Dovedu si ale zároveň představit, že většina uživatelů se podobné barevné podání ocení jako „živé“. A to i přesto, že to má za následek přepalování bílé barvy.

O něco horší je to, když se začne šeřit. Rychlost expozice sice zůstává stále stejná a opravdu blesková (dokonce možná dost podobně jako Samsung Galaxy S7 – fototest), kvalita obrázků ale rychle klesá. I během západu slunce telefon rychle přestává umět ostřit (což se mu bohužel někdy povede i v pouhém stínu) a zazrněná fotografie nebývá výjimkou.

Jak fotí Vodafone Smart Platinum 7

Také na funkčním vybavení fotoaparátu je poznat, že do absolutní špičky Vodafonu pár tisícovek chybí. Osobně bych ocenil například automatické HDR. To musí uživatel zapínat sám a brzy přijde na to, že je lépe ho nechat vypnuté. Do fotografií totiž zasahuje poměrně agresivně a nemístně prodlužuje dobu expozice.

Kdo ovšem HDR nevyužívá toho potěší například přítomnost plně manuálníhjo režimu anebo schopnost zachycovat slow motion videa o frekvenci 60 fps. Mimochodem – filmy pořízené Vodafonem Smart Platinum 7 mohou mít až 4K rozlišení, tedy 3840 x 2160 pixelů. V těchto případech je však nutné obejít se bez digitální stabilizace obrazu. Ta funguje jen do hranice Full HD, tedy 1920 x 1080 px.

Zhodnocení a srovnání

Není telefon, který by se v cenové kategorii do 10 000 vyplatil víc než Vodafone Smart Platinum 7. Pokud bych tuto částku chtěl za telefon utratit (a nechtělo by se mi využít dotované nabídky operátora na pořízení tohoto telefonu za 7500 k neomezenému tarifu), zamýšlel bych se snad jen nad Samsungem Galaxy S6 (recenze), u kterého se musí přišetřit jen asi 2000 korun. Opravdu je ale lepší než Vodafone? Získal bych sice lepší displej a fotoaparát, ale přišel například o paměťovou kartu. Ke koupi Samsungu by mě proto přesvědčily snad jen menší rozměry Korejce.

Takže sečteno a podtrženo, Vodafone Smart Platinum 7 je opravdová trefa do černého. Veškeré nedostatky (snad kromě výdrže baterie) jsou spíše ergonomického charakteru a dá se na ně zvyknout. Pokud se proto oprostíte od jistého snobismu, který nutí uživatele mobilních telefonů ukazovat jejich „elitní“ značku, není potřeba nad koupí Smart Platinum 7 dlouho přemýšlet.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus cenaPlus výdrž baterie
Plus displejPlus někdy nepochopitelné funkční limity
Plus zpracování
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články