Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Recenze THL 2015: Vlajková loď v neobvyklém retro stylu

  |  3 komentáře  |  autor: Michal Maňák

THL má reputaci výrobce telefonů s obrovskými bateriemi. Pro modely této značky se skoro vžilo, že číslo za názvem znamená velikost akumulátoru. Nenechte se ale zmýlit, v případě testovaného THL 2015 to neplatí, tento mobil si klade vyšší cíle – byl totiž nominován na vlajkovou loď pro letošní rok. Zaslouží si srovnání s top modely od LG, Samsungu nebo třeba HTC?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Aktuální cena THL 2015: (zdroj: Heureka.cz)

Při současném tempu života je těžké se občas zastavit a ohlédnout, nové pro nás automaticky znamená lepší než staré. Minimálně v redakci máme technologie rádi a hltáme novinky, které se hojně objevují. Vyšší rozlišení, takt nebo kapacita paměti, nové senzory, aktualizace aplikací – však to znáte. Z tohoto pohledu je THL 2015 trošičku retro-telefon, z části ale pořád hraje na notu inovace. Měl by proto mít šanci oslovit konzervativní majitele, ale v přímém porovnání nestáhnout ocas mezi nohy před nejnovějšími telefony.

Největší otazník proto budí cena, která přesahuje šest a půl tisíce. Nerad bych předbíhal, ale na začátku se hodí uvést věci na pravou míru: ne, THL 2015 není high-end, spíše střední třída. Právě zde je boj o zákazníka nejostřejší a hodilo by se proto kvality tohoto smartphonu posoudit podrobněji.

THL 2015: specifikace

Konstrukceplast a kovový rám, 145 x 72 x 7,5 mm, 143 g
Displej5“, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systémAndroid 4.4 KitKat + nadstavba MiFavor 3.0
Procesor8 jádrový, 64 bitový, 1,7 GHz, MediaTek 6752L
Paměť2 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD karty
Fotoaparát13 Mpx, blesk, autofocus, 8 Mpx přední kamerka
Baterie2 700 mAh
Cena a dostupnost , léto 2015

Design a konstrukce: Povedená klasika

Současný trend v designu je vcelku jasný: tenký telefon s úzkými rámečky vyrobený z kvalitních materiálů. Přestože THL všechny tři podmínky zároveň nesplňuje, všimnete si už při prvním podržení něčeho, co u čínských telefonů často nepotkáváme – pocit, že tohle není tuctový černý kvádr. Čím je to způsobeno?

Z čelní strany vypadá THL ještě klasicky. Jemné zaoblení nad a pod displejem, trojice senzorových kláves (zastaralá kombinace Menu, Home a zpět), kovová mřížka sluchátka a oko 8 megapixelové kamery. Při podrobném prozkoumání byste objevili i proximity čidlo, červenou notifikační diodu a senzor potřebný pro automatickou regulaci podsvícení. Podstatnější je, že tlačítka jsou konečně podsvícená – žel stále ne ideálním způsobem, neboť je rozsvítí až kontakt se senzorem, nikoli displejem.

Zásadní pocitový rozdíl už musíte hledat na bocích. Rámečky by mohly být užší, přesto zůstává telefon vyváženým celkem, zvláště kvůli příjemnému stisku. Na něm se podílí vhodně zvolený materiál na zádech, kterých plastový kryt obohacuje o jemný vzorek, blízce připomínající soustředné kružnice na produktech značky Asus. Díky němu telefon v ruce neklouže.

Na jistém stisku se podílí i kovový rámeček. Jemně vystupuje z těla telefonu a lehce řeže do dlaně, nikoli však nepříjemně. Podobná preciznost je znát i z tlačítek pro ovládání hlasitosti a zapínání, která se tentokrát sešla na jedné straně, vpravo. Palec dokáže obsloužit všechny tyto ovládací prvky, příjemná je i jejich hmatová odezva – nestane se vám, že byste tlačítka zmáčkli omylem v kapse, protože příliš vystupují, nemáte však ani opačný problém s jejich nahmatáním.

Boky jsou jinak s výjimkou horní strany prosté jakýchkoli přerušení. Znamená to, že konektory pro sluchátka a microUSB se musely vměstnat k sobě. Nemám toto uspořádání rád, považuji ho však za spíše otázku osobních preferencí.

Tím se dostáváme na zadní stranu, kde čeká možná největší lákadlo tohoto telefonu. Není to široký výdech pro zvuk, který však překrývá jen miniaturní reproduktor, nejsou to ani dva sloty na SIM karty doplněné místem pro paměťovku, ale čtečka otisků prstů zahrnutá do zaobleného obdélníku spolu s objektivem a LED svítilnou. Daktyloskopie je u telefonů zkrátka trendy a THL ji proto nemohlo vynechat. Opět jsem si musel vzpomenout na Motorolu Atrix, která měla čtečku na podobném místě. Zároveň můžu srovnávat i s Note Edge, který prozkoumá papilární linie v tlačítku Home.

Moc mě potěšilo, že spolehlivost určení identity byla příkladná. Nevzpomínám si, že by mě někdy telefon odmítl hned při prvním pohlazení senzoru, dokonce i umístění je ergonomické, minimálně při použití ukazováčku. Snad jen fotografové můžou namítat, že si budou pravidelně patlat čočku.

Uplatnění už je bohužel slabší. Čtečku ovládá jediná aplikace, ve které můžete naučit telefon až pět otisků, z nichž každému můžete navolit aplikaci, kterou spustí. Škoda jen, že tento senzor telefon používá jen na uzamčené obrazovce, případně při uzamykání přístupu k aplikacím.

 

Za pochvalu stojí i kvalita provedení. Rámeček nedovolí celé konstrukci prohnutí ani při zkrutu a přestože má telefon „jen“ platový zadní kryt, neozve se zapraskání či vrzání ani při silném tlaku. Snad jen vložení karet dovnitř může být problematické, sejmutí zad je o zlomení nehtu. Nicméně i to můžete chápat jako kompliment, raději pevný kryt a chvilku námahy nebo pravidelné nasazování.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

O řadě Galaxy A pro rok 2018 od Samsungu již proběhlo mnoho spekulací. Modely se chystá Samsung představit již na začátku…

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

VČERA  |  Jan Hobler  |  diskuze (0)

Společnost Lenovo, respektive Motorola nedávno oslovila své brazilské uživatele za účelem přípravy aktualizací na Android Oreo. Konkrétně se má jednat o…

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Nový iPhone X (recenze) opět míří na pulty českých prodejců, nebo minimálně na sklad oficiálního českého Apple Storu, na kterém před…

Mobilní zobrazení