Recenze Sony Xperia Tablet Z: premiant své třídy

David Šantora

Sony tento rok začíná pořádně šlapat na plyn a po několika zajímavých telefonech, které se ale neustále topí ve stínu konkurentů, vydal výrobce svůj další tablet. A v této recenzi si povíme, jak moc se povedl.

Vzhled. Položený Xperia Tablet Z na stole prostě zaujme. V minimalistickém designu nám výrobce servíruje část své duše, něco, co mu tak zoufale chybělo, či chybí u jiných produktů. Sony Xperia Tablet Z povyšuje design a funkčnost nad hardwarovou výbavu a zcela na rovinu. Tohle je sakra dobře! Pomalu se totiž dostáváme do éry, kdy i čínské tablety neznámých výrobců dokážou svým výkonem spolehlivě uspokojit drtivou část konzumní společnosti. Facebook, Google+, email, internet, filmy, hudba, hry. Málokdo na tabletu vážně upravuje fotky, málokdo na tabletu skládá operní eseje. Tablet je především o zábavě, o možnostech, které nám při svém omezení dokáže přinést. Pro jednoho může být sice pracovním nástrojem, pro většinu ale bude něčím, co má zabavit, co má přinést uspokojení, radost a pohodu. Při komunikaci, při čtení, při prohlížení, a to víceméně kdekoliv. To poslední slovo je v případě Xperia Tablet Z, díky vodotěsné konstrukci, velice důležité, protože s ním nezáleží ani na počasí, ani na místě. Pojďme se společně tedy ponořit do recenze na jeden z nejlepších tabletů současnosti.

 

Základní parametry – Sony Xperia Tablet Z

Rozměry266 x 172 x 6,9 mm
Hmotnost495 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení Full HD (1920 x 1200 px), jemnost 224 ppi, 16 milionů barev, úhlopříčka 10,1“
Procesor a paměťčtyřjádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm Snapdragon APQ8064, grafika Adreno 320
2 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB + paměťové karty microSD
Operační systémAndroid 4.1.2 Jelly Bean + TimeScape UI
Fotoaparát8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, nahrávání Full HD 1080p videa
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel
Cena a dostupnost?, květen 2013

Obsah balení: šetří se všude

Sony nám po rozbalení krabičky žádné překvapení nechystá. Tablet zabalený úhledně ve fólii s další matnou fólií na displeji zakrývá výkroj v papírové vaničce, kde se nachází redukce do zásuvky a USB-microUSB kabel. A to je vše. Nic dalšího výrobce novým majitelům tabletu nepřichystal a tak jakékoli další příslušenství bude nutné dokoupit zvlášť. Přitom časy, kdy Sony do balení svých prémiových produktů, kam bezesporu Xperia Tablet Z spadá, balilo vždy nějaké to příslušenství navíc, nejsou tak daleko.

První pohled na Xperia Tablet Z na MWC 2013

Xperia Tablet Z na oficiálním videu

https://www.youtube.com/watch?v=FfAOHlGADTA

Design a konstrukce: Tohle se opravdu povedlo

Jestliže jsem v recenzi na Sony Xperia SP napsal, že Sony má cit pro design, zde musím tuto větu postavit o úroveň výše. Sony má prostě pro design talent. Sony Xperia Tablet Z je z mého pohledu nejhezčí tablet současnosti. Takto přísně minimalistický design u tabletů jen tak nenajdete a Xperii Tablet Z (zkráceně XTZ) opravdu sluší. Design je navíc téměř identický s mobilním telefonem Xperia Z, kterému sice stejné linky taktéž slušely, ale kde design zároveň zabíjela přílišná velikost samotného přístroje. XTZ je velikostí obrazovky zcela standardní zařízení a o to více vynikne jeho čistota designu. Ta je navíc podtržená neuvěřitelnou tenkostí a absencí téměř jakéhokoli výstupku. Prostě černá, velice tenká placka. Doslova.

Tahle placka má rozměry 266 x 172 x 6,9 mm a váží 495 gramů. 3G verze je rozměrově zcela identická, pouze hmotnost je navýšená o 5 gramů. Navíc, jak jsem předeslal v předchozím odstavci, celé tělo je prosto jakýchkoliv výstupků, otvorů či nerovností. Samozřejmě zde ale najdeme uspávací klávesu, která je identická s tou z Xperia Z a dalších současných modelů výrobce. Tedy stříbrná, záměrně vystouplá, kulatá klávesa, která se nechce schovávat, ale naopak se snaží zaujmout tím, jak na tabletu vzhledově vyčnívá.

Naopak kolébka hlasitosti je již černá a snaží se s tělem tabletu splynout, což se jí vzhledově daří, byť i tato klávesa je samozřejmě vystouplá. Pro snazší rozeznání je na jedné straně opatřená výstupkem, takže i po hmatu lze velmi dobře poznat, kde bude klávesa hlasitost zvyšovat a kde naopak snižovat. A tím bych vyčerpal jediné dvě části, které z tabletu vystupují. Najdeme zde ještě dvě nezbytné části, které při podrobném zkoumání samotnou čistotu konstrukce narušují. Jedna z nich je dvojice zlatých kontaktů, které slouží k použití dokovací stanice, kde zajišťují dobíjení tabletu a taktéž výdechy reproduktorů.

 

Výdechy reproduktorů jsou na tabletu 4, byť reproduktory jsou uvnitř klasicky dva. Zde musím Sony velmi pochválit. Reproduktory jsou totiž uvnitř tabletu umístěné tak, aby jejich zvuk vystupoval jak výdechy, které jsou umístěné na spodní hraně tabletu, tak i výdechy, které jsou pro změnu umístěné na bocích. A jelikož jsou vždy oba z páru výdechů umístěné až v samotném rohu zařízení, zvuk více méně směřuje z tabletu šikmo ven. Pokud ale tablet budete držet v rukou, například při sledování filmu, tak si sice dlaní ucpete výdechy reproduktorů na boku tabletu, stále ale zůstanou volné ty spodní, ze kterých se zvuk může bez problému linout dál. A naopak, pokud si tablet položíte na klín, je sice možné že se spodní reproduktory utopí v látce vašeho oblečení, boční ale zůstanou volné. Takhle si osobně představuji chytré řešení.

 

Pokud se na samotný tablet podíváme podrobněji, tak samozřejmě na přední straně dominuje displej o úhlopříčce 10,1 palce, který je po většinu času, pokud je vypnutý, téměř k nerozeznání od okolního překrytu přední strany. Toho je dosaženo technologií OptiContrast, která pohlcuje veškeré rozptýlené světlo, jenž vzniká posvícením panelu. Navíc je zde další efekt, a to pohlcení okolního světla, čímž je samotnému displeji umožněno dosáhnout vyšší svítivosti, lepší produkce barev a vyššího kontrastu. O kvalitách samotného displeje si povíme více v samostatné kapitole.

Nad displejem je v levé části umístěné logo Sony, které jako jediné narušuje černo-černý přední panel. Uprostřed nad displejem je přední kamerka o rozlišení 2,2 Mpx, která disponuje technologií Exmor R. Vlevo od kamerky je skryté čidlo okolního osvětlení. Pod displejem, ani po jeho stranách nenajdeme nic. Horní hrana Xperie Tablet Z na sobě kromě mikrofonu nese infračervený port, který slouží k ovládání domácích spotřebičů a jako náhrada dálkového ovládání.

 

Levý bok tabletu na sobě nese již zmiňovanou uspávací klávesu a kolébku hlasitosti. Vedle kolébky je umístěná taktéž multibarevná notifikační dioda. Tato dioda svým blikáním upozorňuje na různé události, přičemž její svit není ani silný, ani slabý. Prostě výborně viditelná, ale ještě neobtěžující. Nad uspávací klávesou je krytka, která po odklopení odhalí zdířku pro 3,5 mm Jack od sluchátek. Osobně jsem ale s XTZ používal raději Bluetooth sluchátka, otevřená krytka okamžitě totiž naruší celistvost designu celého tabletu. Úplně ve spodní části levého boku najdeme taktéž již zmiňovaný výdech reproduktoru.

 

Spodní strana nese další dva výdechy reproduktorů. U levého výdechu se nachází krytka micro USB konektoru a u pravého výdechu najdeme větší krytku, která pod sebou skrývá microSD slot a šuplík na microSIM kartu. MicroSD slot by u testované 3G verze měl podporovat paměťové karty maximálně do kapacity 32 GB (SDHC) a při pokusu vložit 64 GB kartu se mi to potvrdilo. Nicméně, náš čtenář Honza nám v diskuzi poslal zprávu, že jemu v tabletu 64 GB karta funguje. Tablet tedy bude ve skutečnosti spíše vybíravý na druh paměťové karty, případně se tato podpora může lišit v rámci série. Pravý bok tabletu nese pouze jeden z výdechu pravého reproduktoru. Zadní strana Xperia Tabletu Z kromě loga Xperia a NFC nese čočku 8 Mpx fotoaparátu. Toť vše. LED diodu na přisvícení zde nehledejte.

Co s sebou konstrukce tabletu ještě nese, je certifikace IP57. Xperia Tablet Z je tedy zcela vodotěsný a můžete jej ponořit do vody po dobu 30 minut a to do maximální hloubky 1 metr. U tabletu věc zcela ojedinělá, pro život ale velmi praktická. Když vynechám obligátní čtení zpravodajství, či sledování filmu, ve vaně, můžeme sem zařadit taktéž třeba možnost si číst u bazénu, beze strachu, že by stříkající voda mohla tablet jakkoli poškodit. To samé platí o dešti apod. Situace, kdy lze využít vodotěsnost tabletu, rozhodně nenastává každý den 5x, ale určitě to případnému majiteli ulehčí starost při každodenním používáni svého miláčka (tabletu).

Baterie a výdrž: Ležící, spící

Baterie u Xperia Tabletu Z dosahuje kapacity 6.000 mAh, což jistě není na tablet mnoho. Tato kapacita je tedy stejná, jako u předchozího modelu Xperia Tablet S. Sony se v tomto směru vydalo cestou slabší (a menší) baterie, díky čemuž mohli pro změnu dosáhnout velmi tenkého designu. Osobně mi tablet při občasném používání internetu, sem tam zkontrolování emailu, vydržel téměř 3 dny. Bez 3G. S 3G se výdrž snížila zhruba na jeden a půl dne střídmého používání. Při aktivním používání s 3G (neustálá konektivita, synchronizace, hraní her, sledování filmů, YouTube apod.) jsem se nedostal přes jeden den, respektive druhý den ráno jsem musel nabíjet. Pokud jsem si zapnul Full HD film s puštěnou Wi-Fi na pozadí, dokázal jej stále dokolečka Xperia Tablet Z přehrávat po dobu necelé 6,5 hodiny. Konkurence v tomto směru dokáže rozhodně více.

 

Co mě ale doslova zarazilo je velmi zdlouhavé nabíjení. Xperia Tablet Z jsem nabíjel necelých 8 hodin, a to je prostě mnoho. Měření nabití jsem musel dělat na několik pokusů, protože jsem jednoduše neměl čas kolikrát čekat, až se XTZ nabije. Používal jsem originální nabíječku Sony, kterou jsem s tabletem dostal a zkoušel jsem takto tablet, kromě domova, nabíjet i v práci. Výsledek byl stejný. Při nabíjení tedy počítejte s tím, že tablet si na stole poleží delší dobu, než jeho indikátor ukáže 100%.

Displej a ovládání: Bez výhrad

Kvality samotného displeje jsem již nakousl v předchozích řádcích, zde tedy budu pokračovat. Předně, Xperia Tablet Z dosahuje na svém displeji rozlišení 1920 x 1200 pixelů, bavíme se zde tedy o Full HD rozlišení a při dané úhlopříčce o jemnosti 224 ppi. iPad s Retina displejem sice dosahuje jemnosti 264 ppi a Nexus 10 dokonce 299 ppi, přesto si troufám tvrdit, že zde již máme dobu, kdy si s těmito čísly výrobci posilují hlavně své ego, než aby se neustále se zvyšující rozlišení nějak výrazně odrazilo na uživatelském komfortu. Tablety sice utáhnou ve Full HD filmy, ale třeba hraní her ve Full HD je vůbec na hraně použití i u těch nejvýkonnějších čipů. Z tohoto pohledu si tedy dovolím tvrdit, že displej Xperia Tabletu Z je pro běžné použití dostatečně jemný.

Technologie OptiContrast, kterou jsem popsal v kapitole o designu, navíc dovoluje displeji aby opravdu vynikl. Pozorovací úhly jsou díky IPS technologii velmi dobré a ani při ostrém úhlu nedochází ke slévání barev, či jejich blednutí. Černá barva sice není tak sytá jako u AMOLED displejů, přesto je podstatně lepší, než býváme u Sony zvyklý, navíc barvy jsou syté, ale ne přepálené. Samotné ovládání tabletu se děje výhradně přes obrazovku a kromě kolébky hlasitosti a klávesy na probuzení, zde nenajdete k ovládání absolutně nic. Vše je pouze v režii systému.

 

Prostředí: Sony bez větších změn

Prostředí celého Xperia Tablet Z vychází z velké míry z prostředí, které Sony používá na svých mobilních telefonech. Najdeme zde tedy klasické TimeScape UI, což je nadstavba Sony nad čistým Androidem, navíc ale v případě tabletu najdeme samozřejmě pár odlišností a doplňků. Pokud začneme zamykací obrazovkou, ta je z mého pohledu trestuhodně nevyužitá. Obrovská plocha displeje o vysokém rozlišení dává více prostoru, než aby výrobce vzal odemykací obrazovku z telefonu a prostě jí narouboval na tablet. Veškeré notifikace tak zůstávají ve spodní liště a rychlý vstup do Walkmanu či do Fotoaparátu je stále řešen tažením dané ikony na obrazovce. To, že je nyní tato obrazovka více jak 3x širší, v Sony nikoho evidentně netrápilo a tudíž jsou ikony od sebe velmi daleko, na rozdíl od mobilů. Styl odemykaní je taktéž totožný s mobilními telefony, je tedy třeba posunout prst z libovolného místa buď nahoru, či dolu. Za efektu rozhrnující se rolety se displej odemkne a zobrazí se pracovní plocha. Ta sestává z maximálně sedmi a minimálně jedné plochy. Navíc si lze vybrat, která z nich bude jako domovská.

 

Samotné používání prostředí je intuitivní a co považuji za dobrou vlastnost, je skutečnost, že se nijak drasticky neliší od čistého Androidu. Pokud znáte prostředí Xperia Tabletu S, budete u Zetka navíc jako doma. Je totiž téměř stejné. Ve spodní části tak je k dispozici klasická lišta, která v levé části obsahuje jak klávesu zpět, tak klávesu pro návrat na domovskou obrazovku a samozřejmě nesmí chybět klávesa multitaskingu. Pravá část nese, opět zcela klasicky, hodiny, stav baterie, stavy bezdrátových sítí a veškeré notifikace. Tato část lišty jde dotykem rozevřít a v tu chvíli máte všechny notifikace přehledně seřazené nad sebou s možností je postupně, či najednou, umazávat. V takto otevřené rozšířené notifikační části, lze stiskem klávesy nastavení, zobrazit přepínače Wi-Fi, zámku rotace displeje či regulace jasu displeje, včetně přepnutí do automatického módu. Navíc se lze z této části dostat přímo do nastavení celého systému.

 

Co v Sony přidávají navíc, je vidět na první pohled jak v horní liště, která u čistého Androidu přítomná není vůbec, tak i ve spodní. Spodní lišta totiž uprostřed nese ve svém středu, kromě zmíněných věcí, ještě navíc dvě malé ikony. Levá z nich vyvolává rychlé menu, které sestává z tzv. malých aplikací. Najdeme zde třeba kalkulačku, časovač, poznámkový blok, či diktafon a dálkové ovládání k velkým spotřebičům. Veškeré tyto “malé aplikace” se spouští vždy v okně a jsou tedy plovoucí nad libovolnou aplikací. Není to pravidlem, ale některé z nich lze roztáhnout z této formy zobrazení na celo obrazový mód. Kalkulačka takto roztáhnout nejde, ale třeba poznámky ano. V kostce se dá říct, že ta malá aplikace, u které to má smysl, tuto možnost obsahuje. Jako velice šikovný nápad považuji schopnost tohoto menu, umístit jednu z těchto malých aplikací přímo do lišty, čímž se dostáváme k druhé ikoně ve spodní liště.

 

Druhá ikona na sobě vždy nese zkratku vámi nejpoužívanější malé aplikace. Pokud tedy tablet budete velice často používat k ovládání vašeho televizoru, lze si sem umístit aplikaci dálkového ovládání, případně třeba poznámek apod. Navíc si lze z Google Play stahovat další malé aplikace, ať třeba zrcadlo, přímou ikonu na zámek rotace displeje, či fotoaparát. Výběr je sice poměrně omezený, nicméně Sony uvolnilo API pro programování těchto malých aplikací, do budoucna lze tedy očekávat další rozšíření. Xperia Tablet Z navíc nabízí možnost vytvořit malou aplikaci z libovolného vašeho widgetu. Ne vždy to funguje ideálně a někdy se z widgetu stane cosi nepoužitelného, jindy naopak vznikne zajímavá alternativa. V každém případě tyto malé aplikace chválím, sám jsem si je navykl používat už na Xperii T a pokud si je dobře poskládáte, velice rychle se dostanou pod kůži.

 

Další změnu nám v Sony přichystali v horní liště. Ta v sobě integruje, v levé části, vyhledávání Google, tedy dnes spíše vstup do Google Now, a v pravé části vstup do menu aplikací. Navíc ale obsahuje čtyři pozice, pro libovolnou vaší aplikaci. Lze si tedy do této lišty umístit cokoli vás napadne, opět jako u miniaplikací. Jak si na to jednou zvyknete, bude vám to příště chybět. Jak miniaplikace, tak pozice v horní liště, bych přirovnal k jízdě ve voze, kde máte spousty odkládacích prostorů pro nápoje, mobily apod. Pokud ale poté přesednete do jiného vozu a nebudete si mít kam dát svojí velkou láhev s vodou, bude vás i jinak sebedokonalejší vůz rozčilovat. Prostě občas si člověk drobné detaily uvědomí až v momentě, kdy o ně přijde.

 

Menu aplikací je řešeno zcela identicky vůči smartphonům od stejného výrobce. Je tu tedy možnost mít aplikace setříděné dle abecedy, dle použití, dle času instalace či dle vlastního uvážení. V aplikacích lze vyhledávat postupným psaním a lze je přímo z tohoto menu odinstalovat. Samotné zobrazení aplikací je v mřížce 7×4, najednou je tedy viditelných 28 zástupců. Posun v menu je horizontální, tak jako u většiny konkurentů. Aplikacím lze samozřejmě vytvořit zástupce přímo na ploše. Na ní se jak zástupci, tak widgety, umisťují do mřížky 8×7.

 

Celé prostředí Xperia Tabletu Z působí lehkým a přitom komplexním dojmem, každý ať si vybere dle svých preferencí. O to více zamrzí skutečnost, že po návratu z téměř libovolné aplikace na domovskou obrazovku, dochází velice často k znovu načtení widgetů. Taktéž v prvních chvílích po návratu je pohyb po plochách trhaný. Jakmile dojde k načtení, běží vše jako po másle. Zcela jasně se jedná o špatnou optimalizaci ze strany Sony, při použití Apex či Nova Launcherů se mi toto nikdy nestalo.

Hudební a videopřehrávač: Jak je u Sony zvykem. Hudba dobré, videa horší.

U hudby budu Sony tradičně chválit. Přítomný je přehrávač Walkman, který rozhodně patří k těm lepším, které můžeme od výrobce v tabletu / mobilu nalézt. Samozřejmě, kromě obligátního třídění na alba, interprety či samotné skladby, zde najdeme ještě tzv. SensMe channels, tedy automatické třídění skladeb dle jejich “nálady”. Zvolíte-li tedy kanál s názvem “Relax”, neměli byste se dočkat ostré rockové skladby apod. Povětšinou funguje toto selektování skladeb velmi dobře. Jednotlivé skladby lze samozřejmě označit hvězdičkou a poté vybírat pouze z takovýchto “oblíbených”. Zvuk lze virtuálně rozšiřovat, takže kromě čistého sterea dokáže Walkman zvuk různě měnit a ohýbat. Jednotlivé nastavení schovává pod názvy jako je “Klub” či “Koncertní sál”.

 

 

Dále je zde možno nastavit xLOUD, tedy vylepšení hlasitosti vnitřního reproduktoru, či “Dynamický normalizátor”. Tato funkce minimalizuje rozdíly hlasitosti mezi skladbami, nedočkáte se tedy různě hlasitých písní. Najdeme zde též pěti-pásmový ekvalizér, včetně přednastavených hodnot a možnosti uložit dvě uživatelská nastavení. S verzí Jelly Bean u Xperií přibyla funkce ClearAudio+, která by měla zvuku dávat větší čistotu. Ne vždy je ale tato funkce k užitku a záleží na každém, jestli se mu bude toto nastavení líbit. Jak je u Sony zvykem, přehrávač pomocí služby Gracenote umí stáhnout o všech skladbách veškeré informace, včetně obalu apod. Funguje to výborně a nemusíte být hudební pirát, abyste tuto funkci využili. Přehrávač hudby má slušný zvukový výstup, nechybí mu dynamika. Obecně jsem byl s Xperia Tablet Z jako s hudebním přehrávačem spokojený.

 

Aplikace Filmy mě již ale tolik nepotěšila. Přehrávač sice umí díky službě Gracenote Video Explore získat o filmech vyčerpávající informace, tak jako zvládne přehrávat videa i ve Full HD, nic to ale nemění na skutečnosti, že práce s titulky je veškerá žádná a vybíravost přehrávače, na to, co přehraje, a co už ne, by taky mohla být menší. Přehrávač sice umí streamovat filmy třeba do televizí, skrz protokol DLNA a Wi-Fi, pokud ale přehraje pouze některé filmy, skončí stejně většina uživatelů u výborného MX Playeru.

 

Fotoaparát a kamera: Zázraky se nekonají

Fotoaparát nepovažuji v tabletu za nikterak důležitou věc, přesto může být pro spousty lidí důležitý. Stačí se podívat na turisty, kteří fotografují tabletem a navíc to považují za zcela normální. S Xperia Tabletem Z ale rozhodně turisty fotit jen tak neuvidíte. Zetkový tablet má totiž mezi stiskem spouště a expozicí snímku i na tablet občas až moc dlouhou prodlevu. Barevně nejsou fotografie vždy zcela věrné, barvy umí být přepálené. Navíc je zde špatná drobnokresba, splývání detailů, či ustřelené pixely. Pokud vynechám některé nadšence, předpokládám, že nikdo z mého okolí nepovažuje libovolný tablet za dobrou volbu k pořizování snímků. Mysleli si to asi i inženýři v Sony, protože zkomprimovat snímek při focení ve dne při velikosti 8 Mpx do 0,9 MB, to chce už odvahu. Nebo sakra dobrý algoritmus. A dobrý algoritmus v Sony nemají. Potom by totiž fotografie vypadaly úplně jinak. Navíc, z mého pohledu, dnes už spíše marketingový strašák jménem Exmor R tomu nijak nepomůže.

Na druhou stranu video působí velice slušně, hlavně svojí schopností zaznamenat plynule pohybující se objekty, bez doskakování, bez trhání. Samotné švenkování dělá Xperii Tabletu Z taktéž potíž, jako většině konkurentů z mobilního světa, nicméně lze video označit jako slušné.

 

Samotná aplikace na fotografování a natáčení videa se nijak zásadně neliší od ostatních Xperií. Na obrazovce je tedy k dispozici jak spoušť pro fotografování, tak pro natáčení videa pohromadě, stačí si vybrat. Přítomné jsou různé efekty aplikované přímo v živém náhledu, tak jako možnost si zapnout digitální stabilizátor obrazu apod. Možnosti jsou poměrně široké a ovládání na vysoké úrovni, tomu ale neodpovídá výstupní kvalita. U tabletu toto ale osobně nepovažuji za zcela zásadní chybu.

 

Zkušební fotografie pořízené s tabletem

Zkušební video natočené s Xperia Tabletem Z

Hardware a výkon: Jako ryba ve vodě

Sony Xperia Tablet Z sice není postaven na té nejvýkonnější platformě současnosti, nicméně žádný outsider to není. Jako procesor byl zvolen čtyř-jádrový Qualcomm APQ8064, tedy Snapdragon S4 Pro, taktovaný na 1,5 Ghz. 2 GB operační paměti jsou zapojené v dual-channel režimu a tikají na frekvenci 533 Mhz. Jako grafické jádro je přítomné Adreno 320. Výbava je tedy zcela shodná třeba s LG Google Nexusem 4, Asusem Padfone 2 či s Sony Xperia Z. Ani jeden z těchto přístrojů není nic jiného než high-end a tomu odpovídají taktéž výsledky dnes recenzovaného XTZ.  Pojdmě na to.

 

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test je tedy vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho odladěnosti. Tyto výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem.

Sony Xperia Tablet Z2219 b
Google Nexus 101935 b
Sony Xperia Tablet S1610 b
Samsung Galaxy Tab 2 10.11214 b
Asus Transformer TF3001205 b

V rámci tabletů jsme prozatím naší metodikou otestovali pět zástupců a Xperia Tablet Z se dostal do jejich čela. Jak Transformer TF300, tak Galaxy TAB 2 10.1 se mu v této disciplíně nemohou rovnat a pouze Google Nexus 10 od Samsungu drží více-méně s XTZ krok. Předchozí model Xperia Tablet S zde na novinku Z taktéž nemá. Výsledek navíc zcela odpovídá výkonu mobilu Xperia Z, který se ve své kategorii smartphonů umístil na výborném třetím místě.

Druhý test, tedy GPU Mark od Silicon Studios, který je rozdělen na dvě části, se zaměřuje na grafický výkon. Ta první sestává z tří po sobě jdoucích testů, kdy je každý zaměřený na jinou část grafického zpracování obrazu a vždy bude každý test proveden 3x, a to na nastavení High, Medium a Low. V nastavení vysokých detailů (HIGH) každý test využívá vyhlazování hran, rozlišení 1280×720, maximální nastavení pro detailnost textu a má zapnuté veškeré post procesy. Na střední (MID) nastavení klesne rozlišení na 800×450, vyhlazování je vypnuté, klesá ostrost textur. Nízké nastavení (LOW) využívá základní rozlišení 420×234, vyhlazování je vypnuté, textury mají nízké rozlišení.

První test, RigidGems se zaměřuje na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý test, Dead Park, který je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější test, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzv Motion Blur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Níže přikládám tabulku, která zobrazuje snímkovou frekvenci v rámci jednotlivých testů a jejich nastavení. Pod tabulkou naleznete graf, který zobrazuje průměr všech tří testů. Nutno podotknout, že hrana plynulosti, kde už lidské oko vnímá pohyb bez trhání, se považuje minimálně 25 snímků za vteřinu.

Google Nexus 10 nedisponuje silným grafickým akcelerátorem a v GPU Marku zaostává i za starším Xperia Tablet S. Pro pokročilé 3D hry je již nevhodný, problémy s plynulostí má již občas na současných hrách typu Real Racing 3. Naproti tomu Xperia Tablet Z má prozatím ve své třídě výkonu na rozdávání.

Třetí test, tzv. YEBIS test, využívá všechny zmíněné efekty výše, pouze mění rozlišení, bez změny detailů, či post procesů. Tento test ukazuje schopnost přístroje pracovat s 3D grafikou v různém rozlišení.

Galaxy TAB 2 10.1 ukazuje nevhodnost starší platformy Tegra 2 na současné hry, Xperii Tablet S pro změnu rychle ve vysokém rozlišení dochází dech. Oba čipsety mají problém s 3D grafikou ve vysokých rozlišeních. Naproti tomu, Google Nexus 10 má nejvíce vyrovnaný výkon, byť ne nejvyšší. A Xperia Tablet Z tomu obhájila prvenství ve všech třech rozlišení.

Náskok Xperia Tablet Z proti svým rivalům je obrovský. Výkonově je převyšuje 2x až 3x. Qualcomm prostě umí a jeho procesory s GPU patří k současné špičce. A jelikož Xperia Tablet Z používá jeden z nejvýkonnějších modelů, výsledek se dal očekávat.

Jak je ale zatím z výsledků patrno, Xperia Tablet Z rozhodně slabým výkonem netrpí. Tablet se tak hodí výborně jak na hry, tak jako internetový terminál. Snapdragon S4 společně s Adrenem 320 tvoří dostatečně silnou dvojku pro jakoukoli současnou aplikaci. Do budoucna lze sice očekávat, díky vysokému rozlišení 1920×1200, rychlejší stárnutí hardwaru, nicméně dnes lze Xperia Tablet Z s klidným svědomým doporučit na cokoli.

Organizační a datové funkce: Nedotažené, data ale na výbornou

Kalendář se u Xperia Tablet Z z jedné strany opravdu povedl a z druhé neustále trpí tím, co kalendářům od Sony pořád vytýkám. Na jednu stranu zde máme kalendář, který je graficky velice dobře zpracovaný, kdy i při měsíčním náhledu zobrazuje jednotlivé kalendáře pro jejich rychlé potlačení, či naopak vytažení do kalendáře, tak jako velmi dobře zobrazuje v libovolně označeném dnu všechny naplánované události. Za toto chválím. Na druhou stranu ale stále veškeré kalendáře v rámci vašeho Google účtu uvidíte vždy a pouze červené. Ty z Facebooku budou vždy a pouze modré. Kdy konečně v Sony pochopí, že spousta lidí nedělí kalendáře na ty od Google a na ty od Facebooku, ale že existují též lidé, kteří by rádi používali kalendář pouze v rámci svého Google účtu a v něm si barevně odlišily jednotlivé druhy událostí. Díky tomuto barevnému nesmyslu je pro mě kalendář v Xperia Tabletu Z nepoužitelný, na druhou stranu, pro jednoduché poznámky v rámci data, bude asi spoustě lidem dostačovat. Kalendář jinak kromě měsíčního pohledu samozřejmě umí zobrazit pohled denní, týdenní či agendu.

 

Co se týká dat, umí Xperia Tablet Z rychlé HSDPA až do 42 Mb/s a HSUPDA do 5,8 Mb/s. Je zde taktéž podpora LTE, a to ve specifikacích Cat3, tedy upload až 50 Mp/s a download až 100 Mb/s. Samozřejmě zde najdeme Wi-Fi v protokolech a/b/g/n s možností vytvořit Wi-Fi hotspot. Dále Bluetooth ve verzi 4.0, a to včetně A2DP profilu. NFC je pro Xperia Tablet Z samozřejmostí, tak jako infračervený port pro ovládání velkých spotřebičů. MicroUSB je přítomno ve verzi 2.0 a podporuje MHL. Dalo by se říct, že z hlediska dat nechybí Xperia Tabletu Z vlastně nic.

 

Ovládání televizoru pomocí přiložené aplikace je intuitivní a překvapivě bezproblémové. A je zcela jedno, jestli máte TV Sony, nebo třeba LG. Navíc si lze vytvářet makra a ty si následně ukládat. Přístrojů pro ovládání můžete mít v tabletu uložených kolik chcete, podpora značek je na výbornou, tak jako podpora různých zařízení (set-top boxy, televize, DVD či BD přehrávače apod.)

 

Závěr recenze Sony Xperia Tablet Z

Nejnovější počin z dílny Sony na poli tabletů to nebude mít jednoduché, staré zvyky se mění špatně a povědomí o konkurenci je příliš silné. Přesto si myslím, že Xperia Tablet Z šanci na úspěch má. Vzhledově se jedná o zcela nezaměnitelný kousek. Takhle čisté linie jsem u tabletu ještě neviděl a osobně musím říct, že se mi vzhled XTZ velmi líbí. Strohost a jednoduchost designu z něj čiší na všechny strany, o to více ale pohledem případný pozorovatel vnímá extrémní tenkost přístroje či černo-černé provedení. Rušivé prvky téměř neexistují. Navíc, po zvednutí tabletu upoutá jeho nízká hmotnost.

Ruku v ruce s vzhledem jde i certifikace IP57, která je u tabletů zcela ojedinělá a musím říct, že čtení zpráv ve vaně s XPZ má něco do sebe. Na IPS displej s technologií OptiContrast je radost pohledět a skvěle vyřešené reproduktory, kdy si je reálně nemůžete rukou zaclonit, pouze podtrhují honbu za dokonalým vzhledem i funkčností.

Přesto musím v tomto součtu zmínit i negativa, jako zdlouhavé nabíjení, či občasnou trhanost prostředí, hlavně po návratu z aplikace zpět na plochu. Nekvalitní fotoaparát není u tabletu ta největší prohra, přesto (ne)kvalita fotografií zamrzí. V konečném důsledku je ale Sony Xperia Tablet Z velice povedeným produktem. Osobně nepatřím k Sony ultras, naopak, doma nemám jediný výrobek této japonské společnosti, přesto musím říct následující: Bravo Sony, tohle se ti povedlo.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus výborný výkonPlus slabší baterie
Plus perfektní displejPlus zdlouhavé nabíjení
Plus vodotěsná konstrukce (IP57)Plus horší fotoaparát
Plus fantasticky nízká hmotnost
Plus dílenské zpracování

Autor článku

David Šantora - Redaktor

Bývalý redaktor webu Mobilizujeme.cz.


Komentáře


Nejnovější články