Recenze sluchátek Mpow M5: dobře hrající, špatně padnoucí
Trh s bezdrátovými sluchátky, byť tu není kdovíjak dlouho, se poměrně brzy diverzifikoval. Můžete zakoupit několik typů, ať už přes hlavu, propojené kabelem nebo zcela bez drátů. Zákazníky ale stejně většinou zajímá hlavně cena. A na cenovou notičku hrají (doslova) i sluchátka Mpow M5, jenž se tváří poměrně prémiově, i když jejich cena nepřevyšuje 2 tisíce korun. Mají s takovou startovní čarou co nabídnout? To se dozvíte v naší recenzi!
Za zapůjčení děkujeme e-shopu ILIN.cz, u kterého sluchátka zakoupíte.
Pakliže sháníte levná sluchátka typu TWS, tedy true wireless (skutečně bezdrátová, zpravidla v podobě špuntů do uší s nabíjecí krabičkou), zřejmě jste kromě dalších značek jako je Xiaomi, potažmo tedy i Redmi, také QCY anebo Niceboy narazili i na značku Mpow. Jejich hlavní vlajka v odvětví levných bezdrátových sluchátek do 2 tisíc korun jménem Mpow M5 může působit velmi přitažlivě. Jak se ale ukáže, zdání může také klamat.
Pouzdro s pořádnou baterií
Znáte to, jak se říká, že před nákupem elektroniky byste si měli přístroj řádně ozkoušet a až posléze vytasit z konta příslušnou částku? Tak u bezdrátových sluchátek to platí především. Samozřejmě ne vždy máte šanci okusit takto choulostivý kus elektroniky na vlastní uši. Pokusíme se tedy býti vašima ušima a přednést vám pocity, které v nás sluchátka Mpow M5 zanechala.
Sluchadla musíte po vybalení z prodejního balení najít ve velké plastové nabíjecí krabičce s povrchem vzdáleně imitujícím kůži. Dobíjecí pouzdro udělá ihned celkem slušný dojem, protože vypadá vážně dobře, a pokud překousnete celkem velké rozměry, určitě se vám okamžitě zalíbí. Samotné rozměry mají svůj smysl, protože zatímco samotná sluchátka vydrží hrát údajně až 6 hodin, s krabičkou v kapse se doba poslechu prodlouží dohromady na 42 hodin. A to je více než slušné. Co už je spíše neslušné, je nabíjecí konektor microUSB a absence jakéhokoliv bezdrátového nabíjení. Nu což, sluchátka přece nestojí ani 2 tisíce korun.
Ergonomické peklo
Daní za výdrž je nejen celkem velká krabička, ale také poměrně velké tělo sluchátek. Samozřejmě, že podobné rozměry vnímáme spíše u sluchátek s aktivním potlačením hluku, tuto funkci ale u Mpow M5 neočekávejte. Velikost samotných špuntů totiž určuje zas a znovu jen velký akumulátor. Špunty mají chytrou funkci, že ihned po vytržení z nabíjecího procesu se aktivují a spojí se spárovaným zařízením. Tím ale ona „chytrost“ končí.
Podstatné je zmínit, že sluchátka fungují i separátně, používat tak můžete klidně jenom jedno, a to tak, že po aktivaci jedno vypnete a necháte zapnuté jen to, které chcete používat. Jediným ovládacím prvkem na těle sluchátek je tlačítko, které však musíte silou tisknout, a tady se zdvihá první problém, ke kterému jsem se chtěl dostat.
Při každém pokusu o stisknutí (mačkací plochy nemají zrovna pevný stisk a odpor) si se špuntem v uchu trochu hnete; dobrý pocit z hudby je v tu ránu ten tam. Tím nejhorším ale je fakt, že sluchátka v uchu nedrží zrovna dobře. U podobných sluchátek standardně využívám nejmenší z trojice silikonových nástavců.
Zavrtat do uší
U Mpow M5 jsem ale musel ozkoušet všechny tři, a přitom mi stejně ani jedna velikost neseděla pořádně. Když už jsem zakotvil u mé oblíbené nejmenší varianty, sluchátka stejně nedržela v uchu optimálně. Možná mám jen bizarní stavbu uší, ale zatímco levé sluchátko jsem mohl mít v uchu klidně celý den, to pravé po hodině vždy vypadlo.
Ergonomickým peklem pro mě však byla skutečnost, že vlivem docela dlouhého krku sluchátek (prostor mezi silikonovým špuntem a tělem sluchátek) musíte sluchátka do ucha přímo zavrtat, a ne je tam pouze jemně nasadit, jako jsem se s tím setkal u konkurence. Problém ale byl v tom, že i když jsem sluchátka do uší napevno vměstnal, stejně to pravé nedrželo tak jako to levé a po čase se vypotácelo ven. A to jsem se sluchátky často jen seděl u počítače, případně chodil a mluvil; představa, že s nimi vyrazím do fitka, je pro mě nepředstavitelná. Jak již zaznělo, třeba jde jen o problém mých vlastních uší, ale i přesto musím ergonomii a pohodlnost nošení sluchátek hodnotit nedostatečně.
Zvuk v rámci mezí v pořádku
Pokud ale máte větší štěstí než já a sluchátka vám v uších sedí jako jezdec v sedle, určitě vás zajímá, jak v optimálním případě hrají. Když už se mi podařilo sluchátka nacpat do uší pohodlně a podle mého názoru správně, aby zvukový doprovod odpovídal předepsaným kvalitám, byl jsem s ozvučením nadmíru spokojen. Jednoduchým porovnáním vyšvihnu poklonu testovaným sluchátkům, ty totiž hrají rozhodně lépe než třeba Xiaomi AirDots, které jsem s nimi používal simultánně.
Nízko položené tóny hrají se správným dunivým podkresem, podobně jako basová a bicí složka v hudbě funguje parádně a vy máte kolikrát pocit, že rány do bubnů slyšíte jako naživo a velmi čistě. Středy odpovídaly předpisům a výšky při dobře nastavené úrovni hlasitosti rozhodně patřily k poslouchatelným.
Je vidět, že na zvukové stránce sluchátek si dali inženýři z Mpow rozhodně záležet více, než na ergonomii a designu sluchátek. Jak již ale bylo zmíněno, u bezdrátových pecek Mpow M5 absentuje jakákoliv technologie aktivního potlačení hluku – hluk je tak odváděn pouze mechanicky, a to tak, že vám silikonové špunty ucpou přístup do ucha a vy neslyšíte téměř nic z okolí.
Vyplatí se?
Hlavní zbraní bezdrátových sluchátek Mpow M5 je – jak jste asi již pochopili – cena. Díky tomu, že se sluchátka stojí od nějakých 1 600 do 2 000 korun, jedná se o levnější alternativu oproti audio produktům velkých firem, jako je Apple, Samsung nebo Sony. Ale zase si přiznejme, že 2 tisíce korun za sluchátka, která vám špatně sedí v uších, není taky úplně málo.
Proto znovu apeluji, pokud je to možné, sluchátka si před nákupem ozkoušejte. Je dost dobře možné, že vám padnou dokonale, se zvukem budete také spokojení, spojení přes Bluetooth 5.0 vám poběží přímo výtečně; výdrž sluchátek je dobrá v každém ohledu, takže spokojenost poznáte i v této otázce. V alternativním případě vám ale nebudou vůbec držet v uších a celý dojem z používání to úplně potopí.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |