Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze – Samsung S8300 UltraTouch: designový skvost s 8 mega

  |  1 komentář  |  autor: Luboš Srb

Samsung S8300 UltraTouch je stylový vysouvák, který navazuje na úspěchy svého předchůdce – modelu U900 Soul. Výrobce jej vybavil 2,8″ dotykovým OLED displejem, 8 Mpx fotoaparátem s autofocusem a širokou škálou nastavení, GPS navigací či podporou HSDPA.

Model Samsung S8300 s přídomkem UltraTouch je plný očekávání. Má totiž navázat na úspěchy velmi oblíbeného předchůdce v podobě výsuvného modelu U900 Soul. Kdo by čekal pouze zdokonalení Soulu, ten se mýlí. Výrobce se vydal jinou cestou…


Samsung S8300 UltraTouch – oficiální fotografie

Základní parametry Samsungu S8300:

Rozměry110 x 52 x 12,7 mm
Hmotnost119 gramů
Barvačervená, modrá
Displejdotykový, OLED, rozlišení 240 x 400 px, 16 milionů barev, 2,8″
Paměť80 MB vnitřní + paměťové karty microSD/microSDHC (až 16 GB)
Operační systémprostředí TouchWiz s Widgety
Multimédiahudební a video přehrávač, FM rádio, GPS navigace, Java
Fotoaparát8,1 Mpx, autofocus, LED dioda, nahrávání videa (720 x 480 px)
Datové funkceUSB, Bluetooth, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
Baterie a výdržLi-Ion 880 mAh
Obsah baleníuživatelská příručka, mobilní telefon, nabíječka
Cena a dostupnost10 800 Kč včetně DPH, duben 2009

TIP: Pro podrobné technické parametry navštivte náš katalog mobilních telefonů.

Kapitoly recenze:

————————————————————————————————————————————-

Vzhled a konstrukce: všem očím lahodící

Samsung S8300 po designové stránce příliš nepřipomíná svého předchůdce U900 Soul. Korejský výrobce se snažil přijít s něčím novým, neotřelým, a zdá se, že se mu to povedlo. Minimalistický design vhodně doplňuje barevný proužek okolo displeje. V případě červené barevné varianty telefonu je proužek červený, u modré varianty pak samozřejmě modrý. Po vysunutí se objeví klávesnice a na zadní straně objektiv fotoaparátu. Obě tyto oblasti jsou v barvě odpovídající zvolenému barevnému provedení. Vzhled a konstrukce telefonu tedy hodnotíme jako dokonale sladěné.


Samsung S8300 UltraTouch zepředu a zezadu

Telefon nese přídomek UltraTouch, a to ne jen tak nadarmo. Rozměry přístroje činí 110 x 52 x 12,7 mm, kde tloušťka 12,7 mm je na telefon výsuvné konstrukce vynikající, a to tak, že bychom výrobce chválili, i kdyby šlo o mobilní telefon klasické konstrukce. Samsung S8300 padne především díky malé tloušťce skvěle do ruky. Některým ženám by se mohl zdát telefon trochu těžší. Hmotnost přístroje totiž odpovídá hodnotě 119 gramů. Na tom má velký podíl použitý materiál, broušený kov.


Telefon se v ruce drží dobře, to platí i po vysunutí klávesnice

Po stránce konstrukčního zpracování si vedl Samsung S8300 celkem dobře. Kryty na sebe prvotřídně pasovaly, při promáčknutí nikde nic necvakalo. Jediná výtka směřuje k výsuvnému mechanismu. Pružina nám při vysunutí příliš nepomáhala a chod vysouvání byl poměrně tuhý. Pokud jsme nevysunuli vrchní část telefonu poctivě až na konec mechanismu, byla těžko přístupná první horní řada tlačítek klávesnice, pružina totiž za nás telefon nevysunula až do konečné vysunuté polohy.

Vzhled telefonu je reprezentující ze všech stran

Ovládací blok a klávesnice: dotykově, ale i s klávesnicí

Telefon se ovládá výhradně skrze rozměrný dotykový displej, nicméně výrobce použil i hodně mechanických tlačítek. Na adresu Samsungu musíme směřovat naši pochvalu především za použití výsuvné alfanumerické klávesnice. Je mnoho lidí, kteří si telefon s dotykovým displejem nepořídí, pokud by tím měli přijít o klasickou klávesnici s mechanickými klávesami. To si zřejmě uvědomili inženýři korejského výrobce a skloubili tak směr vývoje dnešních telefonů – použití dotykového displeje – s oblíbeným řešením hardwarové klávesnice. A dobře udělali. Na klávesnici se píší zprávy či jiný text opravdu s lehkostí.


Detail trojice kláves a po vysunutí spodní části také klávesnice

Baterie a výdrž: opět slabina

Výrobce se bohužel opět neponaučil z předešlého modelu U900 Soul a vybavil model S8300 stejnou baterií typu Li-Ion s kapacitou pouhých 880 mAh. Už při pohledu na výbavu telefonu je přitom jasné, že jde o nedostatečnou hodnotu. Velký dotykový displej, GPS navigace, hudební a video přehrávač, FM rádio či fotoaparát – to vše v jednom telefonu by si zasloužilo baterii s vyšší kapacitou. Pravda, jsou zde i technické vymoženosti, které šetří energii. Jde například o světelné čidlo nad displejem, které reguluje podsvícení displeje v závislosti na okolním osvětlení, či displej typu OLED. Sečteno a podtrženo, telefon nám při běžném používání vydržel na příjmu zhruba 2 až 3 dny.


Zadní strana telefonu po sejmutí krytu

Displej: dotykový typu OLED

Displej u Samsungu S8300 je dotykový, typu OLED s aktivní matricí (tedy zkratka AMOLED), s rozlišením WQVGA (240 x 400 px), s 16 miliony barev a úhlopříčkou 2,8 palce. Předností dotykového displeje použitého u modelu S8300 je, že využívá kapacitní technologii, jako například Apple iPhone. Přesto se ovšem reakce obou telefonů na dotyková gesta nedají spolu srovnat. Samsung má před sebou ještě hodně práce, aby bylo možné displej ovládat prsty s takovou lehkostí jako u iPhonu.


Detail dotykového OLED displeje

Prostředí a ovládání: graficky vylepšený TouchWiz 2.0

Operačním systémem v Samsungu S8300 UltraTouch se stalo dotykové prostředí TouchWiz 2.0. To je oproti dřívějším telefonům s tímto rozhraním o něco vylepšené. Grafických změn doznalo především menu, ve kterém nyní najdeme mnohem pestřejší ikonky. Také byla zlepšena odezva dotykového displeje, za což samozřejmě může z velké části i použitý displej s kapacitní dotykovou technologií.

Na plochu pohotovostního režimu si může uživatel umístit všelijaké Widgety z levé postranní lišty. Přes různé Widgety lze na ploše ovládat například hudební přehrávač, rychle si zapsat poznámku, listovat v kalendáři, aktivovat Bluetooth, prohlížet galerii či se jen podívat, jaký je čas. Widgety jsou určitě přínosem, ovšem pokud výrobce nezapomene na jednu celkem zásadní věc – uzamknutí pozice všech Widgetů, aby je nebylo možné přesouvat. Na to bohužel Samsung u modelu S8300 zapomněl. Přitom výrobce připravil jednoduché gesto pro vstup do menu z pohotovostního režimu, a to sunutí prstu kdekoliv na obrazovce směrem doprava. Pokud máte na obrazovce Widgety, pak sunutím prstu nejčastěji docílíte pouze k jejich nechtěnému přesunutí. Po sunutí prstu směrem doleva na obrazovce pohotovostního režimu se dostanete do nabídky s nahráváním obrázků svých přátel.

Telefon se zamyká a odemyká pomocí příslušné klávesy na pravém boku telefonu. Po odemknutí se objeví pohotovostní režim s Widgety. Ve spodní liště můžeme pomocí ikonek začít rychle vytáčení, otevřít telefonní seznam či přejít do menu. Hlavní menu se skládá z matice 3×4 ikonek. Podnabídky jsou vždy seznamového zobrazení, ve kterém se lze rychle a intuitivně pohybovat jednoduchým sunutím prstu od shora displeje dolů pro posunutí nabídky nahoru a opačně. Pro krok zpět slouží středová klávesa pod displejem.

Telefonování: vyhledávání alá iPhone

Telefonní seznam pojme až 2000 záznamů. Ke každému kontaktu můžeme kromě několika telefonních čísel přiřadit obrázek, speciální melodii vyzvánění, tón zprávy, e-mail, narozeniny, různé poznámky atd. Nechybí vytváření skupin kontaktů. V telefonním seznamu jsou kontakty řazeny podle křestního jména. Vyhledává se postupným zadáváním znaků. Zajímavostí je také postranní lišta pro hledání podle písmen abecedy alá iPhone, kterou můžeme nechat umístit pro leváky nalevo a pro praváky napravo displeje. K dispozici je samozřejmě šestice přednastavených vyzváněcích profilů, které lze podle potřeby upravovat.

Zprávy: až 500 zpráv

Paměť Samsungu S8300 je připravena uložit až 500 SMS zpráv. V editoru zpráv můžeme vložit až deset příjemců a nechybí prediktivní zadávání textu v podobě slovníku T9. Zamrzí ale odpočítávání počtu znaků, které začíná z celkového počtu 2295 znaků. Velmi složitě tak na první pohled uvidíte, kolik znaků vám zbývá do právě psané zprávy. Telefon zvládá vytváření multimediálních zpráv MMS a nechybí ani e-mailový klient.

Hudba a další zábava: plno funkcí

V telefonu je k dispozici uživatelská paměť o velikosti 80 MB, kterou je možné rozšířit paměťovými kartami microSD/microSDHC až o 16 GB. Veškeré soubory v telefonu a na paměťové kartě najdeme v klasickém správci souborů. Samsung S8300 nabízí trojici předinstalovaných Java her, z nichž rozhodně nejzajímavější je hra „Kostky“. Jedná se o klasické házení kostek, avšak s tím rozdílem, že s telefonem stačí pouze zatřást a kostky se samy rozpohybují. Může za to zabudovaný akcelerometr. Škoda, že nebyl využit i pro překlápění obsahu displeje.

Hudební přehrávač třídí skladby podle mnoha kritérií, zobrazí obrázek alba a může být při přehrávání minimalizován na pozadí. K dispozici je také ekvalizér s přednastavenými režimy. Vyhledávání skladeb je možné až po potvrzení, nelze vyhledávat postupným zadáváním znaků. Pokud by vám hudební přehrávač nestačil, pak je na řadě FM rádio. To disponuje funkcí RDS a může být minimalizováno na pozadí během přehrávání. Zapomenout nesmíme ani na přehrávač videa. Headset se k telefonu připojuje přes microUSB konektor. Pro poslech rádia je nutné mít headset připojen, neboť slouží jako anténa. Výrobce nezapomněl ani na vestavěný GPS přijímač. Pomocí aplikace Google Maps můžeme telefon použít jako navigaci. Funkce A-GPS pak značně urychlí zjištění aktuální polohy.

Fotoaparát: 8 mega

Fotoaparát v Samsungu S8300 UltraTouch by dokázal s přehledem nahradit kdejaké nejlevnější digitální fotoaparáty. Disponuje rozlišením 8,1 Mpx (3264 x 2448 bodů), autofocusem, dvojitou přisvětlovací LED diodou, stabilizátorem obrazu a nechybí ani zrcátko pro pořizování autoportrétů. V zasunutém stavu je navíc objektiv fotoaparátu chytře chráněn od poškrábání. Mezi funkcemi nechybí digitální zoom, geotagging či klasické režimy, vyvážení bílé a efekty. S telefonem je možné pořizovat videa ve vysokém rozlišení 720 x 480 px s rychlostí 30 snímků/s.

Organizační a datové funkce: pohledný manažer

Organizační funkce zvládá módní Samsung S8300 s velkým přehledem. K dispozici je budík s možností nastavení opakování v určitých dnech týdne, volbou typu a tónu melodie, hlasitosti či odložení budíku. Kalendář nabízí denní, týdenní a měsíční zobrazení. Pojme ovšem maximálně 300 úkolů. V organizační výbavě také nechybí poznámky, úkolovník, světový čas, kalkulačka, převodník, diktafon, časovač a stopky. Chválíme také přítomnost prohlížeče Office dokumentů, ovšem až na nepodporující nejnovější přípony například .xlsx a . docx.

Po datové stránce je Samsung S8300 UltraTouch téměř bezchybný. K počítači telefon připojíme pomocí rozhraní USB 2.0. Výrobce telefon vybavil microUSB konektorem, který by se v budoucnu měl stát nejrozšířenějším podle dohody předních výrobců. Bezdrátový přenos dat zajistí Bluetooth ve verzi 2.1. Díky profilu A2DP lze poslouchat hudbu stereo v bezdrátových sluchátkách. K dokonalosti chybí už jen Wi-Fi. Samsung S8300 přináší datové služby GPRS, EDGE, UMTS a HSDPA. Ty se budou náramně hodit pro surfování přes internetový prohlížeč NetFront 3.5.

Zhodnocení: nejen designový skvost

Samsung S8300 UltraTouch se zalíbil každému, komu jsme jej během testování ukázali. To svědčí o vhodně zvoleném designu. Telefon ale není jen stylovou záležitostí. V jeho výbavě najdeme téměř vše, co bychom si mohli od telefonu bez otevřeného operačního systému v dnešní době přát. Fotoaparát s 8 Mpx by už dokázal nahradit leckterý nejlevnější digitální fotoaparát. K úplné spokojenosti bychom uvítali Wi-Fi a také by to chtělo delší výdrž baterie. To jsou ale jen maličkosti ve srovnání s tím, co telefon přináší.

Plus:

  • elegantní vzhled a tenké provedení
  • dotykový OLED displej
  • alfanumerická klávesnice
  • kvalitní 8 Mpx fotoaparát
  • GPS navigace
  • podpora HSDPA

Mínus:

  • tuhý výsuvný mechanismus
  • krátká výdrž baterie
  • absence Wi-Fi
ČLÁNKY:

Diskuze

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
alusenka Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
alusenka
alusenka

uzasnej mobil ja ho budu mit

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Testy v GeekBench vyzradily, jaké parametry můžeme u Motoroly Moto One čekat. Motorola tento týden uveřejnila nový smartphone Moto P30 cílený…

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  4 komentáře

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

17. 8. 2018  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní zobrazení