Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze – Samsung S3030 Tobi: pro mladé jako první mobil

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Samsung S3030 s přídomkem Tobi má za úkol oslovit mladé uživatele, pro které bude jistě dobrou volbou jako jejich první mobil.

Ve své výbavě přináší hudební přehrávač, FM rádio, 1 Mpx fotoaparát s nahráváním videa, slot pro paměťové karty či Bluetooth. Telefon dokáže jednoduše odeslat SOS zprávu či uskutečnit SOS hovor. V menu čeká na uživatele veselá nabídka animovaných ikonek.

V současné době se na trhu neobjevuje mnoho telefonů, které by byly přímo určené pro mladé uživatele. U Samsungu si to uvědomili a výsledkem je designově svěží model S3030. Pro lepší zapamatování přidal výrobce přídomek Tobi, což je lidské jméno, ale také to znamená „Pracovní dělník“ či „Druh ptáka“. V seriálu Naruto pak jde o jednu z postav.


Samsung S3030 Tobi – oficiální fotografie

Technické parametry

Rozměry95 x 45 x 18 mm
Hmotnost85 gramů
Konstrukcevýsuvná
Barevné provedenírůžové, modré, zelené, oranžové, tyrkysové, stříbrné
SítěGSM 900 / 1800 / 1900 MHz
Displejaktivní, typu TFT, rozlišení 176 x 220 px, 65 tisíc barev, úhlopříčka 1,9″
Paměť15 MB vnitřní + paměťové karty microSD (až 16 GB)
Otevřený operační systémne / (vlastní UI)
Verze firmwareS3030XXIA1
Organizační funkcekalendář, poznámky, diktafon, kalkulačka, časovač, stopky, převodník jednotek, světový čas, opakovaný budík, vyzváněcí profily, SOS zprávy a hovor na vybraná čísla
Multimédiahudební přehrávač (podpora MP3, MP4, AAC, eAAC+ a WMA), FM rádio s RDS, přehrávač videa, Java 2.0, internetový prohlížeč NetFront
Fotoaparát1 Mpx (1280 x 960 px), zrcátko pro autoportréty, digitální zoom v deseti krocích, sekvence snímání, mozaika, noční režim, časovač, efekty, rámečky, vyvážení bílé, efekty
nahrávání QCIF videa (176 x 144 px, 30 snímků/s, MP4)
Datové funkceUSB 2.0 (Samsung konektor), Bluetooth 2.0 (profil A2DP), GPRS
Baterie a výdržLi-Ion 880 mAh
Cena a dostupnost3 000 Kč (k 27. březnu 2009)
prosinec 2008

V krabici se nachází:

 • uživatelská příručka
 • mobilní telefon
 • nabíječka
 • stereo headset s peckovými sluchátky
 • datový USB kabel

Vzhled a konstrukce: cílený pro mladistvé

Samsung S3030 Tobi je se svým svěžím designem cílen především pro mladé uživatele. Na výběr je hned ze šesti barevných provedení, a to: růžového, modrého, zeleného, oranžového, tyrkysového a stříbrného. Pestrobarevné kryty ve spojení se vzhledem tak telefon přímo předurčují pro danou věkovou kategorii. Rozměry Samsungu Tobi výsuvné konstrukce činí 95 x 45 x 18 mm a hmotnost je nízkých 85 gramů.


Telefon v zasunutém a vysunutém stavu zepředu a zezadu

Výrobce použil při výrobě modelu S3030 ekologické antialergenní bioplasty, které jsou zcela nezávadné pro zdraví člověka. Na povrchu pak mají být podle oficiálních informací naneseny netoxické barvy. Při koupi telefonu dětem by tak rodiče neměli mít žádné starosti o jejich zdraví. Plasty jsou lesklé, ale otisky prstů ani další nečistoty se na nich příliš neuchycují. Tímto neduhem trpí pouze displej, mimochodem jako snad u každého dnešního mobilního telefonu.


Samsung S3030 Tobi v ruce

Co se týče konstrukčního zpracování, musíme korejského výrobce pochválit. Telefon je celkově na velmi vysoké úrovni. Plasty na sebe prvotřídně lícují, menší výhrady máme pouze ke sklíčku na zadní straně, které po přimáčknutí lehce vrže. Výsuvný mechanismus je bezproblémový. Mechanismus nemá sebemenší vůli do stran. Při vysunutí či zasunutí pomáhá uživateli zhruba v polovině vysunutí nebo zasunutí silná pružina.

Pojďme se ještě podívat na rozmístění jednotlivých prvků na telefonu. Na přední straně nad displejem je umístěno pouze sluchátko, pod displejem ovládací blok. Pravý bok zahrnuje systémový konektor Samsung, tlačítko SOS a spoušť fotoaparátu. Na levém boku najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti. Na zakulaceném rohu levého a horního boku je pak umístěný otvor pro provlečení šňůrky. Spodní bok přináší mikrofon. Na zadní straně stojí za povšimnutí vyměnitelný obrázek a opticky velký reproduktor.

Baterie a výdrž: až jeden pracovní týden

Telefon s baterií typu Li-Ion o kapacitě 880 mAh vydrží při běžném používání zhruba 4 až 5 dní. To je chvályhodný údaj. SIM karta se vkládá jednoduše klasicky do daného slotu pod baterií. Slot pro paměťovou kartu se pak nachází v horní části vedle baterie a její výměna je tak možná i za chodu telefonu bez nutnosti vypnutí přístroje.


Zadní strana telefonu bez plastového krytu baterie

Displej: dobrý začátek

Výrobce vybavil model S3030 pro začínající uživatele poměrně slušným displejem. Ten je aktivní, typu TFT, s rozlišením 176 x 220 px, zobrazí až 65 tisíc barev a jeho úhlopříčka činí 1,9 palce. Pozorovací úhly displeje jsou v horizontálním směru dobré, ve vertikálním mohly být i lepší. V nastavení najdeme možnost volby jasu v pěti úrovních, výběr motivu, dobu podsvícení či dokonce volbu velikosti a barvy písma při vytáčení. V nabídkách nelze měnit velikost písma, což je trochu škoda. Některé modely od Samsungu tuto možnost nabízejí.

Ovládací blok a klávesnice: téměř výborné provedení

Hlavním ovládacím prvkem u Samsungu S3030 je klasická čtyřsměrná klávesa s potvrzovacím středem. Potvrzovací střed ovšem neslouží pro vstup do menu, nýbrž pro přístup k wapu. To může být dosti nešikovné umístění této funkce vzhledem k tomu, že majitelé mobilu nebudou zpravidla starší dvanácti let. Na ovládacím bloku se dále nachází dvojice kontextových kláves, tlačítka pro přijmutí a ukončení hovoru, klávesa pro spuštění hudebního přehrávače a mazací tlačítko „c“. Všechna tlačítka se ovládají bez problémů. Jejich stisk je jistý a podsvícení růžové s dostačující intenzitou.


Zadní strana telefonu s vyměnitelným obrázkem a numerická klávesnice

Po vysunutí spodní části se objeví alfanumerická klávesnice. Výrobce použil lesklé plasty, na kterých se příliš neuchycují otisky prstů. Pro stisknutí kláves první horní řady je dostatek místa i pro větší prsty. Odezva jednotlivých kláves je dobrá. Tlačítka jsou podsvícena rovnoměrné bílou barvou. V nastavení si můžeme dobu podsvícení klávesnice zvolit dle uvážení.

Prostředí telefonu: veselá nabídka zvedne náladu

Samsung S3030 Tobi přichází s netradiční veselou nabídkou animovaných ikonek. Po stránce funkční ovšem nic nového nepřekvapí. V menu najdeme 3 x 4 ikonky. V nastavení je možné vybrat, zda se mají při zasunutí telefonu ukončit všechny činnosti nebo pokračovat nadále v činnosti. Vysunutí může sloužit k přijmutí hovoru. V menu se lze pohybovat pomocí přiřazených klávesových zkratek a následnému stisknutí určité číslice. Při opuštění menu a následném navrácení zůstane aktivní vždy naposledy použitá položka. Na pozadí základní obrazovky můžeme umístit obrázek, kalendář a na výběr je také ze tří typů digitálních hodin. Multitasking u modelu S3030 nehledejme.

Telefonování a telefonní seznam: až 1000 kontaktů

Funkce spojené s telefonováním se od předchozích modelů téměř neliší. Telefon pojme až 1000 kontaktů, přičemž ke každému záznamu můžeme přidělit kromě několika telefonních čísel také e-mailovou adresu, fax, poznámku, narozeniny, obrázek či libovolné vyzvánění. Kontakty lze nechat řadit abecedně podle křestního jména nebo příjmení. Vyhledávání je možné postupným zadáváním. Nechybí vytváření skupin kontaktů, ke kterým lze přidělit obrázek či libovolné vyzvánění. V telefonu také nalezneme funkci „rychlá volba“, kde stačí přidělit k jednotlivým číslům numerické klávesnice dané kontakty a lze tím docílit následného rychlejšího vytáčení daných čísel.

Zprávy: až 500 zpráv

Vnitřní paměť Samsungu S3030 Tobi pojme až 500 zpráv. Při psaní lze využívat chytrého slovníku T9, který nezkracuje text psaný s českou diakritikou. Výsledná délka zprávy je tedy 160 znaků. Potěší odpočítávání znaků již od prvního zadaného znaku a také počítadlo celkového počtu SMS zpráv, do kterých bude následně zpráva rozdělena. Odpočítávání znaků by ale chtělo odpočet od velikosti právě psané zprávy. Telefon totiž odpočítává od celkového počtu 1836 znaků a těžko tak poznáte, kolik znaků vám zbývá do konce právě psané zprávy. Zprávy můžete samozřejmě posílat zároveň více příjemcům. V nastavení nechybí aktivace posílání doručenky po odeslání SMS zprávy. Samozřejmostí je podpora multimediálních zpráv MMS. Chybí ovšem e-mailový klient.

Hudební přehrávač a FM rádio

Vysouvák Tobi nabízí vnitřní paměť 15 MB a lze ji rozšířit pomocí paměťových karet microSD až o 16 GB. V balení výrobce paměťovou kartu nedodává. Veškeré soubory se nachází v jednoduchém správci souborů. Jejich vyhledání je však ztíženo, stejně jako o mnoha dalších telefonů od Samsungu, pokud máte v některé složce více souborů. Vyhledávat pomocí postupného zadávání znaků totiž nelze.

Zábavu obstará hudební přehrávač s podporou nejpoužívanějších audio formátů MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, AMR a MIDI. Skladby jsou tříděny podle ID3 tagů do sekcí interpreti, žánry, alba. Samsung S3030 dále rozlišuje skladby: poslední přehraná, poslední přehrané, nejčastěji přehrávané a vybrat se dá i ze všech hudebních souborů v jedné sekci. Nechybí možnost vytváření vlastních playlistů. V nabídce však, stejně jako ve správci souborů, není možné skladby vyhledávat postupným zadáváním znaků. Pokud tedy máte na paměťové karty více skladeb, pak se obrňte trpělivostí. Velké mínus vidíme také v tom, že nelze minimalizovat hudební přehrávač na pozadí během přehrávání.

Na druhou stranu oceňujeme hodnocení skladeb pomocí klávesy 1 během přehrávání od jedné do pěti hvězdiček. Novinkou je automatické vypnutí přehrávače po zvolené době (30 minut, 1 hodina nebo 2 hodiny). Hodilo by se však také nastavení vlastního časového intervalu. Přehrávač nabízí i jednoduchý ekvalizér (normální, pop, rock, tanec, klasika, jazz), bohužel jej není možné ručně upravit podle svých potřeb. Hudbu je možné poslouchat skrze headset nebo přes reproduktor, který se nachází na zadní straně telefonu. Telefon také nabízí FM rádio s funkcí RDS. Pro poslech ale musí být připojený headset, který slouží jako anténa. Rádio můžeme během poslechu minimalizovat na pozadí.

Fotoaparát: 1 Mpx jako doplněk

Fotoaparát dokáže pořídit snímky v maximálním rozlišení 1 Mpx (1280 x 960 px). Objektiv fotoaparátu se objeví až po vysunutí, čímž je v zavřeném stavu chytře chráněn před nechtěným poškrábáním. Vedle objektivu je také umístěno zrcátko, které se hodí při pořizování autoportrétů. Zamrzí absence přisvětlení. U fotoaparátu je k dispozici digitální zoom v deseti krocích, sekvence snímání, režim mozaika, noční režim, časovač, efekty, rámečky, vyvážení bílé a efekty. Samsung S3030 umí nahrávat video v QCIF rozlišení (176 x 144 px) s rychlostí 30 snímků/s ve formátu MP4.

Organizační a datové funkce: slušný základ

Mezi organizačními funkcemi nalezneme základ v podobě kalendáře, poznámek, diktafonu, kalkulačky, časovače, stopek, převodníku jednotek, světového času a opakovaného budíku. K dispozici je také Java 2.0. Zajímavostí jsou pak SOS zprávy a SOS hovor. Stisknutím SOS klávesy na pravém boku telefonu se začne vytáčet některé z předem nastavených až pěti telefonních čísel. Tato funkce se hodí nejen dětem, které nejsou ještě natolik zdatní, aby v seznamu našli číslo svých rodičů, ale také v nepříznivých situacích, při zranění apod. K aktivaci SOS zpráv dojde po čtyřnásobném stisku tlačítka pro regulaci hlasitosti.

Z datové výbavy výrobce připravil technologii GPRS. Na EDGE bohužel zanevřel. Absence 3G je pak pochopitelná. Samsung S3030 Tobi dále nabízí bezdrátové Bluetooth 2.0, a to včetně profilu A2DP, díky kterému lze bezdrátově poslouchat hudbu. Pro propojení s počítačem je k dispozici datový USB kabel (USB 2.0). Přes GPRS a internetový prohlížeč NetFront si také můžeme užít prohlížení internetového obsahu.

Zhodnocení: zalíbí se?

Samsung S3030 Tobi padne do oka především těm nejmladším uživatelům, pro které je dobrou volbou jako první mobil. Rodiče by měli ocenit především použité biomateriály, které jsou pro zdraví neškodné, a také funkci odeslání SOS zprávy či uskutečnění SOS hovoru. Ve své kategorii nemá telefon větších slabin. Pokud se Tobi zalíbí, není rozhodně co řešit.

Plusy:

 • svěží design pro mladé uživatele
 • pestrobarevné kryty; slot pro paměťové karty
 • SOS zprávy a hovory
 • dobrá multimediální, organizační a datová výbava pro začátek

Mínusy:

 • střed potvrzovacího tlačítka spouští wap
 • hudební přehrávač neumí hrát na pozadí
ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi potvrzuje 5G a 10 GB RAM u modelu Mi Mix 3

Xiaomi potvrzuje 5G a 10 GB RAM u modelu Mi Mix 3

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi již pilně připravuje třetí generací své bezrámečkové řady Mi Mix. O modelu Mi Mix 3 pak již…

Chytrý náramek Huawei Band 3 Pro: vylepšení v novém balení

Chytrý náramek Huawei Band 3 Pro: vylepšení v novém balení

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Čínský Huawei na své akci v Londýně představil nejen nové vlajkové lodě mezi smartphony, ale i svůj nejnovější fitness náramek,…

Huawei Mate 20 RS Porsche Design: když vlajková loď nestačí

Huawei Mate 20 RS Porsche Design: když vlajková loď nestačí

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Společnost Huawei dle očekávání představila svoje nové vlajkové lodi Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro. Dost velkým překvapením…

Mobilní zobrazení