Recenze Samsung Galaxy S4 mini: když pocházíte z dobré rodiny
Již podruhé se setkáváme s mini verzí dospělého Galaxy S. Mini verze Galaxy S III byla velmi úspěšná a Samsung tak logicky pokračuje tam, kde jeho cesta nese ovoce. V dnešní recenzi Samsung Galaxy S4 mini se podíváme, jestli je tento přístroj hoden svého jména.
Samsungu se u mini verze třetí generace Galaxy S podařil husarský kousek, který do té doby jiného výrobce nenapadl. Vzal v podstatě úplně jiný telefon, zabalil ho do obalu, který kopíroval dospělou Galaxy S III, pojmenoval ho stejně a přidal nápis mini. Prvotní rozčarování nad skutečností, že se jedná o úplně něco jiného než byl Galaxy S III, brzy upadlo v zapomnění pod tíhou prodejních čísel. Lidi prostě Galaxy S III mini kupovali a tak nějak zapomněli, že s dospělým Galaxy S III ho pojí vlastně pouze vzhled. Přesto to stačilo a jak ukazuje dnešní konkurence, cesta to byla minimálně z hlediska obchodu správná.
Galaxy S4 mini tedy coby nástupce již nikoho nepřekvapil. Opět se jedná hardwarově o něco zcela jiného než je dospělý Galaxy S4, přesto s identickým designem a vlastně i názvem. A opět nepochybuji, že se Samsungu podaří tento mobil prodat. Je ale tak dobrý, jak se tváří dle jména? Pojďme se na něj tedy podívat blíže.
Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete Samsung Galaxy S4 mini objednat.
Základní parametry – Samsung Galaxy S4 mini
Rozměry | 125 x 61 x 8,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 107 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), Super AMOLED, rozlišení qHD (540 x 960 px), jemnost 256 ppi, 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,7 GHz procesor Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400, grafika Adreno 305 1,5 GB RAM, vnitřní paměť 8 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB) |
Operační systém | Android 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba TouchWiz |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, pecková sluchátka s výměnnými špunty |
Cena a dostupnost | ?, červenec 2013 |
Obsah balení: klasika, klasika
Samsung nám Galaxy S4 mini zabalil do velmi malé krabičky, která působí velmi sympaticky. Krabička sama o sobě má dvě patra, kde samotný mobil je umístěný v horním, tak aby byl viditelný ihned po sejmutí víčka. Pod ním se poté nachází USB kabel, USB redukce do zásuvky a in-ear sluchátka.
V balení ještě najdeme baterii a jednoduchý návod na zprovoznění přístroje. Jak jsme poslední dobou zvyklí, žádný výrobce se nesnaží přijít s přidanou hodnotou u svých telefonů a Samsung u modelu S4 mini není výjimkou.
Design a konstrukce: Zmenšené Galaxy S4
Samsung Galaxy S4 je telefon téměř ideálních rozměrů. Oproti Galaxy S III mini se výrobci lépe podařilo skloubit poměr velikosti displeje ke zbytku těla, stejný posun jsme viděli i u Galaxy S4. Mobilní telefon je tedy pouze o 3 milimetry vyšší oproti přímému předchůdci Galaxy S III mini. Navíc ale ubral na šířku, kde ztratil téměř 2 milimetry a taktéž na tloušťku, kde ubral 1 milimetr. Displej přesto narostl ze 4“ na 4,3“ a hmotnost se snížila ze 111 gramů na 107 gramů. A stejně tak, jako se velmi dobře drží dospělá S4, platí to samé pro S4 mini. Tento fakt je způsobený kolmými boky ke zbytku těla přístroje. Díky nim má prst na boku mobilu jistou oporu. Navíc zakulacené rohy celé S4 mini tento fakt pouze umocňují, telefon totiž nijak neřeže do dlaní a jeho úchop je vyloženě příjemný.
Pokud bychom si ale měli popsat telefon podrobněji, viditelných rozdílů se oproti S4 nedočkáme. Tedy kromě rozměrů samozřejmě. Nad displejem najdeme nápis Samsung, dále stříbrnou mřížkou, která kryje sluchátko a po jeho pravé straně čidlo okolního osvětlení, senzor vzdálenosti a kameru pro videohovory. Notifikační dioda bohužel chybí. Zrovna ta ale mohla zůstat. Takto není uživatel nijak opticky informován o zmeškané události. Pod displejem najdeme pro Samsung typickou hardwarovou „Home“ klávesu obtaženou stříbrnou linkou. Po její levé straně je senzor pro vyvolání kontextového menu, po pravé straně se nachází klávesa pro návrat o krok zpět.
Levý bok telefonu nese kolébku hlasitosti, pravý bok klávesu pro uspání či probuzení telefonu. Toto schéma Samsung nemění již léta, což ulehčuje ovládání jeho přístrojů všem, kteří již nějaký starší model vlastnili.
Spodní hrana nese pouze zdířku microUSB a mikrofon. Horní hrana obsahuje druhý mikrofon pro eliminaci okolního šumu a infračervený port pro ovládání TV a dalších domácích spotřebičů. Taktéž zde nalezneme 3,5 mm zdířku pro připojení sluchátek. Zadní strana na sobě nese mírně vyboulenou čočku fotoaparátu, pod kterou je umístěná přisvětlovací dioda a opět nápis Samsung. Spodní část zad nese výdech hlasitého reproduktoru a jak jsme u Samsungu zvyklí, je krytý mírně vybouleným plastovým proužkem. Díky tomu je zvuk z reproduktoru velmi dobře slyšet i v momentě, kdy leží mobil třeba na stole. Pokud zadní kryt sundáme, tak kromě baterie nenalezneme na první pohled nic zajímavého. Sloty na microSD a microSIM karty jsou totiž umístěné dost neprakticky až pod baterií a je tedy nutné mobil i pro výměnu microSD karty vypínat.
Dílenské zpracování je na jedničku. Materiál, který je použit, je sice pouze plast, ale stejně jako u dospělejšího sourozence, vše je pevné, nikde nic nevrže a Samsung opět dokazuje, že není nutné sahat po drahých materiálech i při výrobě dražšího mobilu.
Baterie a výdrž: Klasický standard
Baterie osazená v Galaxy S4 mini má kapacitu 1.900 mAh, což sice není mnoho, ale mobil má na tuto kapacitu překvapivou výdrž. Při běžném používání mi vydržel Galaxy S4 bez problémů do večera i přesto, že jsem byl neustále online a komunikoval jak přes Hangouts, tak pomocí emailů, poslal několik SMS, vyřídil zhruba dvě desítky hovorů apod. S4 mini disponuje totiž tzv. Úsporným režimem, kdy mobil může omezovat snímkovou frekvenci displeje za účelem snížení energetického odběru, tak jako může omezovat maximální výkon procesoru se stejným cílem. Pro lidi, kteří mobil používají především na volání, SMS či sociální sítě, může být toto nastavení přínosem. Rozdíl ve výkonu při běžném používání totiž nepoznají, a přesto můžou ušetřit cenná procenta výdrže na baterii. Pro hráče her takovéto nastavení sice asi nebude, ale zde se počítá s výdrží na hodiny tak jako tak, nehledě na to, že přepnutí do úsporného módu či zpět je otázky chvilky. Pokud se mobil navíc používá hodně v pasivním módu, tedy s vypnutými daty, nepoužívanou Wi-Fi, či s nastavením displeje na nižší úroveň jasu, vydrží bez problémů dva dny.
Displej a ovládání: Klasika s podprůměrným displejem
Samsung Galaxy S4 mini stojí v současné době na našem trhu 11.490,- korun a při této částce dá svému uživateli displej o rozlišení 960 x 540 pixelů. Což činí, při jeho úhlopříčce 4,3 palce, hustotu 256 ppi. Hodnota to není sama o sobě špatná, ale identické rozlišení nabízejí i přístroje s cenovkou o několik tisíc nižší. Tak jako lze ve stejné cenové kategorii sehnat mobilní telefon s rozlišením vyšším. Pro některé z nás tedy může být rozlišení displeje u Galaxy S4 mini zklamáním. Displej je ale vyroben technologií Super AMOLED, díky čemuž má výborné pozorovací úhly a syté barvy. Při své velikosti se dá navíc téměř obsáhnout jedním prstem. Tím může být spoustě uživatelů S4 mini sympatičtější jak vyšší model, kde jsou dvě ruce občas pro plnohodnotné ovládání nutností.
S4 mini taktéž v menu přístroje umožňuje optimalizovat nastavení displeje. Lze si vybrat ze 4 přednastavených hodnot sytosti barev, případně nechat automatiku, aby na základě okolního osvětlení upravovala hodnoty displeje sama. Hodnoty sytosti jsou ale takto upravované pouze v aplikacích dodaných Samsungem. Při použití například Facebooku bude mobil tedy upravovat pouze jas. U jasu je výhodou kromě manuálního či automatického nastavení, možnost volby, jestli bude mobil v automatice používat spíše nižší hodnoty, nebo například vyšší. Jinými slovy řečeno, lze si nastavit, jak moc bude automatika agresivní.
Samotné ovládání je zcela poplatné Samsungu. Změny zde nehledejte, jedná se o léta pilovaný styl, který výrobce jen tak neopustí. Dlouhé podržení hardwarové klávesy tedy zobrazí karty multitaskingu. Novější modely, včetně S4 mini, zobrazují pod těmito náhledy další tři ikony, které umožňují rovnou přejít do správce aktivních aplikací, kde je lze ukončovat, případně do Google Now, či je zde umístěná ikona, která zavře všechny poslední aplikace najednou. Pokud podržíte levý senzor krátce, zobrazí se menu možností k aktuální obrazovce. Pokud jej podržíte dlouze, zobrazíte si rovnou chytré Google karty (Google Now). Klávesa zpět je pouze klávesou zpět, dlouhé podržení nemá žádnou funkci. Tudíž aktivaci módu více oken, jako umí Note II či S4, zde nehledejte.
Prostředí telefonu: Galaxy S4 bez několika funkcí
Prostředí telefonu je od ostatních modelů značky k nerozeznání. Samsung používá, stejně jako u jiných modelů, nadstavbu TouchWiz UX. Každý, kdo tedy držel v ruce nějaký Samsung, ví ve většině případů, kde co je a jak to funguje. Samsung toto prostředí mění velmi pozvolna a zachovává si tak identickou tvář napříč generacemi svých mobilů. Na hlavní obrazovce tak najdeme ve spodním řádku umístěné 4 ikony, které lze libovolně měnit a to včetně možnosti umístit sem složky. Pátá ikona je neměnná a slouží pro vstup do seznamu aplikací. Na hlavní obrazovku, nad spodní řadu ikon, lze umístit libovolné zástupce aplikací a to v mřížce 4×4. Těchto obrazovek lze mít maximálně 7, minimálně 1.
Notifikační lišta, umístěná v horní části, po svém stažení nabídne kromě dostupných notifikací taktéž zástupce rychlých voleb, jak jsme u Samsungu zvyklí. Ikon rychlých voleb se na obrazovku vejde 5, přičemž lze pásem, který je zobrazuje, rolovat do strany a odhalit tak dalších 11 rychlých voleb. Najdeme zde vše od Wi-Fi, přes data až po takové speciality jako je S Beam apod. Pořadí v páse lze navíc nastavit, lištu si lze tedy přizpůsobit přesně dle sebe. Taktéž lze pás rychlých voleb rozbalit přes celou obrazovku, pro snazší orientaci.
Samotné menu aplikací zobrazuje na jedné obrazovce seznam aplikací v mřížce 5×4, případně formou abecedního seznamu, který najednou ve vertikálním seznamu zobrazí aplikací 9. Seznam je řazen vždy abecedně, u mřížky si lze vybrat buď řazení identické, případně dle vlastního uvážení. V menu aplikací se taktéž nachází možnost přepnutí do menu nástrojů, což není nic jiného než widgety. Lze si též zapnout filtr pouze stažených aplikací, což zvyšuje přehlednost a za tuto drobnost lze Samsung pouze pochválit. Aplikace jdou z tohoto seznamu pohodlně odinstalovat a uživatel tak nemusí hledat volby odinstalace v nastavení systému.
Zámek obrazovky se chová stejně jako u velké S4. Lze si na něj tedy umístit libovolnou tapetu a taktéž jej lze rozšířit o několik ploch. Tažením prstu v horní části zámku obrazovky tak můžete rychle vyvolat třeba aplikaci fotoaparátu, případně si otevřít seznam oblíbených aplikací, nebo si zobrazit plochy s widgety. Ve výsledku, pokud si zámek obrazovky správně nakonfigurujete, téměř odpadá nutnost mobil odemykat. Vše potřebné můžete mít zde. Kromě výše uvedených možností si lze do spodní části umístit 5 zástupů dle výběru, případně si vybrat efekt odemykání mezi „oslněním“, „vlněním“ nebo ho zcela vypnout. Zámek obrazovky taktéž zobrazuje aktuálně přehrávanou skladbu, pokud posloucháte hudbu, s volbami přeskočení skladby, či její pozastavení. Možnosti zámku obrazovky u Samsungu se tedy rozrůstají s každou generací a troufám si tvrdit, že již dnes dosáhl komplexnosti, kterou většina uživatelů nikdy nevyužije.
Pokud se od zámku obrazovky a hlavní plochy přesuneme do Menu nastavení, čeká tu na majitele starších Samsungů na první pohled viditelná změna. Nastavení je totiž u novějších modelů, včetně S4 mini, rozdělené do čtyř záložek. První, tedy „Připojení“, v sobě sdružuje veškeré nastavení konektivity, od Wi-Fi, přes data až po NFC. Druhá záložka pojmenovaná „Toto zařízení“ obsahuje klasické nastavení telefonu. Ať je tím myšleno nastavení zobrazení jazyku, zvuku, či zámku displeje.Třetí záložka „Účty“ sdružuje veškeré účty, od Facebooku přes Google a poslední záložka, která nese jméno „Další“ umožňuje procházet správce aplikací, nastavit datum a čas apod. Díky rozřazení je rozhodně menu nastavení přehlednější, než tomu bývalo dříve.
Telefonování a zprávy: Korejská klasika
Jak telefonní seznam, tak editor SMS zpráv, jsou identičtí s Galaxy S4, a až na drobnosti i s předchozími modely. Za sebe mohu navíc říct, že obě tyto části systému má Samsung opravdu velmi propracované. Telefonní seznam v první řadě dokáže zobrazit kontakty nejenom z telefonu či SIM karty, ale taktéž samozřejmě v rámci vašeho Gmailu. Navíc do sebe integruje kontakty z Google+, Facebooku či z ChatOn komunikačního programu. Pokud máte kontakt, který používá více sociálních sítí, či jej máte navíc uložený třeba v paměti přístroje, Galaxy S4 mini vše pospojuje do jednoho kontaktu a zobrazí u něj ikony daných sítí, odkud čerpal. Při listování tedy víte, zda se jedná o kontakt jednoduchý, nebo složený z různých částí. Příjemné a praktické. Celý telefonní seznam je navíc laděný do černé barvy. Ani v noci tedy nepálí do očí.
Kontakty můžete řadit buď dle příjmení, či dle jména. Listovat v nich lze klasicky pohybem prstu, nebo po abecední liště v pravé části displeje. Pokud si takto po liště najdete kontakty od písmene K například, lze jednoduchým pohybem prstu doleva začít následně vyhledávat pouze u kontaktů daného písmenka. V našem případě tedy K. Velice jednoduše se tak dostanete k hledanému kontaktu a osobně se divím, že toto zužování výběru při hledaní v abecedě nepoužívá taktéž konkurence. Jedná se o velice návykovou činnost. Navíc lze samozřejmě vyhledávat postupným psaním znaků. Mobil v telefonním seznamu dokáže hledat nejenom jméno či příjmení, ale taktéž pole typu poznámka, firma apod. Vyhledávání je díky tomu na velice slušné úrovni. Nad samotným seznamem kontaktů nalezneme čtyři ikony, které představují vstupy do oblíbených kontaktů, skupin, k číselníku či k návratu do telefonního seznamu. Přepínání je obecně rychlé, byť občas si telefon počká. Pokud se uživatel přepne do položky „Telefon“, což je zde ona klávesnice na vytáčení čísel, zobrazí se v horní liště navíc ještě položka „Protokoly“, tedy seznam zmeškaných, přijatých či odeslaných hovorů a SMS zpráv. Seznam protokolů je přehledný, daná akce je vyobrazená pomocí barevné šipky. Vše je i na první pohled dobře čitelné. Celkově musím seznam pochválit. Přehledný, v tmavých barvách, a až na výjimky rychlý.
Stejně se dá mluvit o SMS zprávách. Ty jsou řazené do konverzací a opět jsou laděné v tmavých barvách. Jednotlivé vlákna v sobě integrují samozřejmě jak SMS, tak MMS zprávy. I pokud máte ve vlákně spousty MMS s fotkami, stále je listování plynulé a bezproblémové. Ve zprávách lze vyhledávat, mazat jednotlivé zprávy či celá vlákna, tak jako si nastavit doručenky, nebo si vybrat libovolný vyzváněcí tón. V nastavení zpráv si lze navíc volit takové drobnosti, jako je styl konverzačních bublin, pozadí při čtení konverzací nebo možnost aktivovat volbu velikosti písma při čtení zpráv stiskem kolébky hlasitosti. Jednoduše stačí v editoru zpráv zmáčknout část kolébky pro zvýšení hlasitosti a dojde okamžitě ke zvětšení písma. Stejný postup platí samozřejmě i obráceně, při zmáčknutí snížení hlasitosti. Mobil vám takto umožní vybrat z pěti velikostí, kdy ta největší je opravdu obří a na displej se vejde pouhých 5 řádků o pár znacích.
Výborně je u Galaxy S4 mini řešená blokace zpráv. V nastavení si lze vybrat, jestli budou blokováni určití uživatelé, kdy se jejich zprávy vůbec nezobrazí, nebo pouze určité slova, které se poté v žádné zprávě neobjeví. Škoda, že tyto volby nelze zamknout heslem. Třeba rodičům u dětí by se mohla tato funkce určitě hodit. Navíc si lze vybrat možnost blokovat zprávy od neznámého odesílatele. Je poměrně zajímavé, že podobný systém blokace je pouze u SMS zpráv. Telefonní seznam tyto možnosti filtrace hovorů nemá.
Hudební a videopřehrávač: Vyšší standard
Hudební přehrávač plní svojí funkci na výbornou, byť se nemohu zbavit dojmu, stejně jako jsem uváděl v recenzi na Galaxy S4, že by zde měl Samsung inovovat. V základním zobrazení je na horní liště několik zkratek, které přepínají mezi samotnými skladbami, jejich seznamy (oblíbené, poslední přehrávané apod.), alby, interprety apod. Bohužel, mezi záložkami se nelze pohybovat jednoduchým gestem pohybu prstu do stran, ale pouze „tapnutím“ na danou ikonu.
Za co ale musím přehrávač pochválit, je možnost procházet složky. V menu přehrávače nalezneme dále tzv. hudební ráj, ve kterém má uživatel k dispozici čtverec o rozměrech 5×5 dlaždic, kdy jedna strana představuje styl vzrušující, další veselý, následuje klidný a poté vášnivý. Uživatel pouze označí jednu nebo více dlaždic a mobil na základě toho, k jakému stylu je dlaždice blíže, vybírá skladby, které stylově odpovídají. Nutno poznamenat, že ne vždy je výběr správný, většinu času ale funguje spolehlivě.
V nastavení přehrávače si lze zvolit přednastavené hodnoty zvuku, počínaje klasickým popem či rockem, přes jazz, efekt zesilovače, konče kavárnou nebo externalizací. Výběr je opravdu bohatý. Velké plus si zaslouží technologie AdaptSound, kterou známe z Galaxy S4. Tato funkce dokáže zvuk přizpůsobit každému na míru. Po nasazení sluchátek a aktivaci aplikace slyší uživatel relativně dlouhou sérii pípání o různých vlnových délkách a pouze na displeji potvrzuje, jestli dané pípnutí slyšel, či ne. Tím AdaptSound pozná, co posluchač ještě slyší a co už ne. Díky tomu dokáže zvuk v reálném čase upravovat, a to nejenom při poslechu hudby, ale taktéž během hovoru. Rozdíl je opravdu slyšet. Dobrá je taktéž volba automatického vypnutí hudby. Pokud u písniček rádi usínáte, není nic snazšího, než si nastavit vypnutí třeba za hodinu a jít si v klidu lehnout. Přehrávač taky umí nastavit u všech písní stejnou hlasitost, což se velmi hodí při poslechu mixu skladeb z různých alb. Zvukový výstup Galaxy S4 mini je kvalitní a pokud použijete dobrá sluchátka, dočkáte se opravdu bohatého zvuku.
Videopřehrávač u Samsungu patří k těm rozhodně lepším a oproti jiným výrobcům toho přehraje opravdu hodně. Přehrávač podporuje titulky, tak jako možnost obraz a zvuk poslat do kompatibilního zařízení přes DLNA. Výborná je možnost náhledu kapitol a to i v momentě, kdy je film neobsahuje. Přehrávač film prostě rozdělí na 12 scén a ty nabídne animované najednou na displeji. Minimálně působivé, někdy i využitelné. Většina diváků ale bude film posouvat po klasické časové ose. Během přehrávání lze měnit poměr stran, případně film velmi jednoduše stříhat. Střih velkých MKV souborů ale mobil nepodporuje a tato funkce je v první řadě určená pro střih zaznamenaného videa. Navíc se mi podařilo najít několik souborů, které nativní přehrávač sice spustil, ale již nebyl schopný dekódovat zvuk. MX Player toto zcela bez problémů řešil, proto i v případě Samsungu doporučuji přehrávač videa nahradit vhodnou alternativou.
Fotoaparát a kamera: Rozhodně nezklamal
Než se dostaneme k hodnocení kvality snímků, pojďme se podívat na samotné ovládání fotoaparátu. Samsung, stejně jako u modelu Galaxy S4, použil inovované prostředí, které se snaží soustředit hlavně na plně automatické funkce. Na displeji v fotoaparátu tak najdeme jak dvojitou spoušť, tedy jak pro natáčení videa a fotografování najednou, tak hlavně klávesu „Režim“. Ta otevře nabídku scénických režimů jako je:
- Překrásná tvář (vyhlazuje nedostatky na obličeji)
- Nejlepší fotografie (udělá několik snímků najednou a vybere nejpovedenější)
- HDR
- Sport
- Noc
Režimů je méně jak u aktuální vlajkové lodi S4, přesto pro běžné fotografování budou většině uživatelů dostačovat. Z tohoto hlediska je vše v pořádku. V levé horní části displeje najdeme ale ozubené kolečko, které nám otevře lištu nastavení. Lze zde nastavit režim blesku, samospoušť či režim nahrávání videa. Pokud byste chtěli nastavit například ISO či systém měření, musíte ozubené kolečko stisknout podruhé a vybrat si až v nabídce režimu fotoaparátu. Pokud budete chtít ale nastavit vyvážení bílé barvy či upravit hodnotu expozice, musíte se přesunout do globálního nastavení fotoaparátu. Nelogické? Ano. Nepraktické? Ano. O to více, že Samsung s novým designem své foto aplikace znemožnil vytvářet rychlé zástupce přímo na obrazovce fotoaparátu. Proč se odhodlal k tomuto kroku, netuším, ovládání to ale rozhodně v porovnání se staršími modely neprospělo. Pokud budete pracovat pouze s automatickým režimem, či scénami, rozdíl nepocítíte. Pokud budete chtít někdy vyvážit bílou barvu či upravit občas hodnotu expozice, připravte se na procházení menu.
Kvalita fotografií je na mobil na velmi slušné úrovni. 8 Mpx snímač podává rozhodně lepší výsledky než 5 Mpx u loňského S III mini. Kresba detailů je dostatečně ostrá, chromatická aberace se ve snímcích téměř neobjevuje a taktéž ustřelené pixely abyste hledali lupou. Dvě výtky bych přesto k výkonům při pořizování snímků měl. S klesajícím světlem velmi klesá i kvalita fotografií, objevuje se spousta šumu a velmi se prodlužuje reakční doba na zmáčknutí spouště. S4 mini taktéž velmi trpí na přepaly, kdy i v relativně jednodušší scéně světlé části přepálí ve snaze zachytit kresbu v tmavých částech snímku. Tato skutečnost ukazuje na slabý dynamický rozsah, což je ale bohužel bolest většiny mobilů.
Zkušební fotografie: Samsung Galaxy S4 mini
Video je natáčené v 1080p při 30 snímcích za vteřinu, bavíme se tedy v rámci cenové kategorie o standardu. Přepaly se ale bohužel nevyhnuly ani natáčení videosekvencí. Na druhou stranu, nahrávky jsou příkladně plynulé, roztřesenost obrazu je naopak spíše menší. Digitální stabilizátor odvádí svojí práci evidentně dobře. Pohybující se objekty jsou zachyceny bez nepříjemného doskakování. Pouze švenkování, tedy rychlý pohyb celé scény, dělá S4 mini problémy. S tímto neduhem se ale potýká taktéž téměř každý mobilní telefon. Ve výsledku je video tedy dobře použitelné, škoda té vysoké náchylnosti k přepalům.
Zkušební video: Samsung Galaxy S4 mini
Výkon a hardware, srovnání s konkurencí
Samsung Galaxy S4 mini je oproti plnohodnotnému S4 menší nejenom rozměry či rozlišením displeje, ale taktéž výkonem. Tam, kde S4 obsahuje čtyřjádrový Snapdragon 600, má S4 mini dvoujádrový Snapdragon 400. Tam, kde S4 obsahuje Adreno 320, má S4 mini Adreno 305. Tam kde má S4 2 GB RAM, má S4 mini 1,5 GB RAM. Výrobce tedy použil levnější a méně výkonnou platformu. S4 mini ale taktéž má nižší rozlišení displeje, lze tedy očekávat, na svou třídu výkon spíše vyšší.
Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete svůj smartphone používat prioritně pro práci s internetem.
Sony Xperia SP | 2492 b |
HTC One | 2408 b |
Sony Xperia Z | 2167 b |
Samsung Galaxy S4 | 2089 b |
Samsung Galaxy S4 mini | 1985 b |
Sony Xperia T | 1910 b |
Sony Xperia V | 1904 b |
LG Optimus G | 1791 b |
Sony Xperia L | 1797 b |
Samsung Galaxy S III | 1706 b |
Huawei Honor 2 | 1572 b |
Samsung Galaxy S II | 1552 b |
Huawei Ascend D2 | 1426 b |
LG Optimus L7 II | 1306 b |
LG Optimus L5 II | 1294 b |
Google Nexus 4 | 1280 b |
Huawei Ascend G510 | 1247 b |
Vodafone Smart III | 1215 b |
Huawei Ascend Y300 | 1152 b |
Alcatel OT X’Pop | 1032 b |
Samsung Galaxy S | 551 b |
Jak je vidět, v rámci HTML5 testu Vellamo se ukazuje S4 mini jako zdatný soupeř pro nejlepší z nejlepších. A je pravda, že surfování pomocí Chromu, který v mobilu taktéž najdete, je zcela bezproblémové a bez větších zádrhelů.
Druhý test, tedy GPU Mark od Silicon Studios, který je rozdělen na dvě části, se zaměřuje na grafický výkon. Ta první sestává z tří po sobě jdoucích testů, kdy je každý zaměřený na jinou část grafického zpracování obrazu a vždy bude každý test proveden 3x, a to na nastavení High, Medium a Low. V nastavení vysokých detailů (HIGH) každý test využívá vyhlazování hran, rozlišení 1280×720, maximální nastavení pro detailnost textu a má zapnuté veškeré post procesy. Na střední (MID) nastavení klesne rozlišení na 800×450, vyhlazování je vypnuté, klesá ostrost textur. Nízké nastavení (LOW) využívá základní rozlišení 420×234, vyhlazování je vypnuté, textury mají nízké rozlišení.
První test, RigidGems se zaměřuje na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý test, Dead Park, který je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější test, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzvMotionBlur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Níže přikládám graf, který zobrazuje průměr všech tří testů. Nutno podotknout, že hrana plynulosti, kde už lidské oko vnímá pohyb bez trhání, se považuje minimálně 25 snímků za vteřinu.
Jako soupeře jsem pro Samsung Galaxy S4 mini vybral jeho předchůdce Samsung Galaxy SIII mini a taktéž oba původní mobily, ze kterých zmíněný soupeři, alespoň marketingově, vychází. Tedy Samsung Galaxy SIII a Samsung Galaxy S4. Hardwarově před sebou máme tedy pěknou směsku.
Galaxy S III mini:
- Novathor U8420, 2x 1 GHz, GPU Mali 400, 1 GB RAM, rozlišení 800×480 pixelů
Galaxy S III:
- Exynos 4412, 4x 1,4 GHz, GPU Mali-400MP, 1 GB RAM, rozlišení 1280×720 pixelů
Galaxy S4 mini:
- Snapdragon 400, 2x 1,7 GHz, GPU Adreno 305, 1,5 GB RAM, rozlišení 940×560 pixelů
Galaxy S4:
- Snapdragon 600, 4x 1,9 GHz, GPU Adreno 320, 2 GB RAM, rozlišení 1920×1080 pixelů
Jak je z grafů jasně patrné, v některých testech se Galaxy S4 mini dostal před výkonnější Galaxy S4. I když se může zdát, že jsou výsledky nesmyslné, Galaxy S4 mini v tomto aspektu těží ze své největší slabiny. Rozlišení displeje. To je natolik nízké, že i průměrný hardware dokáže při daném rozlišení kouzla. V GPU marku tedy S4 mini, kromě nízkého rozlišení, vykazuje v GPU testech převahu nad svými soupeři. V nízkém rozlišení, kde se do výkonu nejvíce zapojuje procesor, již začíná ztrácet.
Pokud se podíváme na kombinovaný test, který vytěžuje kromě GPU části taktéž silně procesor, výsledek začíná být pro S4 mini méně příznivý. Při nízkém rozlišení se drží vysoko i nad Galaxy S III. Jak ale stoupá požadavek na výkon grafické části, Adrenu 305 začíná docházet dech a S4 mini se propadá až na úroveň S III. O S III mini nemá smysl mluvit. Jeho výkon je opravdu slabý.
3D Mark je letitá klasika z PC scény, která se konečně dostala nejenom na Android. Výsledek v rámci testu IceStorm, který jako jediný je přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač / notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně Samsung Galaxy S4, případně váš mobil, méně výkonný než klasické PC které vlastníte. Testy provádíme v obou možnostech testu. IceStormrenderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.
3D Mark je v testech velmi nekompromisní. Jako jeden z mála testů totiž vždy počítá scény v identickém rozlišení bez ohledu na displej zařízení, na kterém běží. Až poté se interně převádí obraz na displej. Výsledek je tedy neovlivněný rozlišením zobrazovače, ale zcela odpovídá výkonu samotného chipsetu. V tomto ohledu tedy S4 deklasovala S4 mini s obrovským náskokem, protože zde již rozlišení displeje nestálo při testech na straně S4 mini. Stále je ale Galaxy S4 mini výkonnější jak Galaxy S III. Nárůst výkonu oproti S III mini je navíc u nového mini opravdu vysoký.
Celkově by se dal výkon Samsungu Galaxy S4 mini shrnout, jako plně dostačující. Mobil nemá větší problémy víceméně s ničím. Dokáže přehrávat videa ve vysokém rozlišení, tak jako spustit i náročné hry. Ty sice v podání S4 mini nedosahují nejvyšších detailů, na druhou stranu, vše se hýbe plynule a pouze u Asphaltu 7 při nočních scénách jsem pozoroval pokles snímkové frekvence. Taktéž prohlížení internetu je plynulé. Subjektivně bych navíc i řekl, že nadstavba TouchWiz se chovala u S4 mini plynuleji než u S4.
Bonusové aplikace
Jako na první aplikaci, pokud je budeme brát v abecedním pořadí, narazíte na Dropbox. Samsung, stejně jako konkurence, dává uživatelům v rámci této služby 50 GB zdarma. Je potřeba pouze rychlé registrace a spousty místa pro nového uživatele je k dispozici. Dropbox kromě hromady místa nabízí taktéž automatickou zálohu fotografií a to jak prostřednictvím datového připojení, tak si lze nastavit, aby záloha probíhala pouze přes Wi-Fi. Pokud ale používáte Google+, je záloha fotografií z mobilního telefonu neomezená, nejste tedy nijak limitování místem. Tedy za předpokladu, že necháte nastavenou standardní velikost zálohovaných snímků, což je 2048 pixelů na delší straně fotografie. Pokud vám toto stačí, můžete nahrát fotek do svého Google+ alba nekonečno, nepočítají se do kapacity úložiště. Pokud ale chcete zálohovat v plné velikosti, již je potřeba u Googlu platit a v tomto případě vítězí 50 GB, které dostanete jen tak mimochodem u Dropboxu zdarma.
Další aplikací je Fotopříběh, která umožní z tematicky stejných fotografií vytvořených ve stejném čase vytvářet různé příběhy. Popisovat je, přeskládávat apod. Do jednotlivých příběhů lze fotografie dodávat dle libosti a tvořit tak příběhů několik. Nativně v Androidu nyní již najdeme předinstalovaný Google+, který v sobě integruje čím dál tím více služeb od Googlu. Ať již zmíněné zálohování fotografií, tak třeba nahrazuje dřívější Latitude, tedy sdílení polohy s přáteli apod. Group Play je další aplikace, která umožňuje pro změnu sdílení videí, fotografií či souborů s dalšími kompatibilními telefony. Při poradě lze tedy třeba všem zůčastněným zobrazit potřebné soubory, komentovat je a přecházet na další, přičemž na displeji se mění všem najednou.
Najdeme zde přítomný i chatovací program přímo od Samsungu, ChatOn, který je ale pro našince většinou nepoužitelný z důvodu velmi malé rozšířenosti. V telefonu najdeme samozřejmě taktéž klasickou kalkulačku, která při používání na výšku je velmi jednoduchá, ale přehledná, po překlopení telefonu na šířku umožní používat funkce jako jsou mocniny, odmocniny, logaritmy apod. Galaxy S4 obsahuje, stejně jako vyšší model, S Voice. Tato aplikace umožňuje ovládat mobil hlasem. Český jazyk ale podporován není, je třeba tedy na mobil mluvit v angličtině. Nalezneme zde taktéž S překladač, který dokáže překládat jak mluvené, tak psané slovo. Čeština opět chybí a tak se budete muset spokojit s například japonštinou či italštinou.
V telefonu lze nalézt i Samsung Hub, který sdružuje obchod s filmy, knihami a připravuje se i obchod s hrami. Jak filmy, tak knihy mají i český obsah. Není nijak obří, ale Google by se mohl se svým Obchod Play přiučit. Další aplikace, Samsung Aps, umožňuje nakupovat aplikace pro Android. Galaxy S4 mini obsahuje taktéž předinstalovanou aplikaci TripAdvisor, která dokáže po celém světě zobrazovat hotely, kavárny apod. nejenom na základě vaší polohy. Výhoda aplikace je nezávislost na platformě a zemi použití. Poslední aplikací, kterou nám Samsung v mobilu nabízí, je WatchOn, tedy aplikace k ovládání TV a dalších spotřebičů, pomocí infračerveného portu, který je umístěný na horní hraně. Jako jeden z mála mobilů obsahuje Galaxy S4 mini taktéž aplikaci na záznam zvuku.
Gesta nemá Galaxy S4 mini na takové úrovni jako vyšší model, neřekl bych ale, že to bude nějak vadit. Nalezneme zde tedy užitečné věci jako je sledování očí, kdy displej nezhasne, dokud mobil detekuje náš pohled, možnost ztlumit vyzvánění položením dlaně na displej, přímé vytočení kontaktu pouhým přiloženým telefonu k uchu či možnost aktivovat si vibrace v momentě, kdy mobil vezmeme do ruky a zároveň je splněná podmínka zmeškané události. Tato funkce je velice praktická a rychle návyková. Samsung Galaxy S4 mini navíc neobsahuje, jak jsem již zmiňoval, notifikační LED diodu, ani jiné optické upozornění na zmeškaný hovor. O to více vibrace potěší. Navíc zde najdeme samozřejmě i funkce méně praktické, jako je procházení obrázků v galerii přiložením prstu na displeji a pohybem celého telefonu najednou, či zoomování podobným pohybem, ale se dvěma prsty na displeji.
Organizační a datové funkce: na jedničku
Z hlediska dat je Galaxy S4 mini velmi podobný nejvyššímu modelu v nabídce výrobce. Jednoduše lze říct, že mu nic nechybí. Kromě klasického 3G s rychlostí stahování až 42 Mb/s či uploadem až 5,76 Mb/s zde najdeme i LTE třídy CAT3, které umožňuje stahovat až rychlostí 100 Mb/s a uploadovat až 50 Mb/s. Další věci jako je přítomnost Wi-Fi s protokoly a/b/g/n, Bluetooth ve verzi 4.0, NFC či S Beam. Při běžném používání tedy S4 mini nezklame a uživatel se nemusí nijak omezovat.
Kalendář je u Samsungu jeden z nejlepších, který v mobilech standardně najdeme. Jeho S Plánovač je opravdu silný nástroj. Nabízí jako jeden z mála roční pohled s označením aktuálního dne. V měsíčním pohledu se v základním nastavení nevyužívá na rozdíl od modelu Galaxy S4 část displeje pro zobrazení schůzek pro daný den, ale kalendář je rozmístěný opravdu po celé ploše displeje. Toto řešení pouze chválím, jelikož má Galaxy S4 nižší rozlišení displeje a díky většímu prostoru je tedy vše lépe čitelné. V jednotlivých dnech je takto vidět více textu. Pokud chcete vidět detaily, stačí se dotknout libovolného dne a okamžitě vyskočí bublina, která obsahuje detaily všech schůzek pro daný den. Možná se mi toto řešení líbí i více jak mnohdy prázdný prostor pod kalendářem. Pokud přesto budete chtít pod kalendářem ono místo pro zobrazení detailů, lze si jej aktivovat v nastavení.
Schůzky jsou oddělené pomocí barev, tak jak je máte nastavené ve svém Google kalendáři, se kterým je samozřejmě S Plánovač synchronizovaný. V týdenním náhledu si lze zvolit buď zobrazení pomocí časové osy, která není moc přehledná, nebo zobrazení týdne po dnech a vypsáním schůzek do jednotlivých polí. Skvělé, tohle mi u konkurence většinou chybí. Další pohled je Seznam událostí. Na něm není mnoho, co zkazit, a ani zde nedochází k žádným chybám. Schůzky jsou řazené pod sebou a najednou jich lze vidět až 6, což pro základní přehled stačí. Kalendář jako jeden z mála obsahuje taktéž úkolovník. Ten ale bohužel není synchronizovaný s úkoly v rámci Google účtu. Obecně lze říct, že kalendář, tedy zde nazvaný S Plánovač, je plně dostačující i pro uživatele, kteří jsou na kalendář náročnější. Do jednotlivých schůzek lze totiž navíc vkládat nejenom text a přizvat další účastníky, ale lze vložit taktéž obrázky, poznámky. Obrázky můžete vkládat z galerie, či přímo vyfotografovat. Poznámky můžete vložit z S Poznámek, případně propojit s již existující. Do popisu schůzky lze vkládat kromě textu taktéž různé tzv. nálepky jako jsou různá srdíčka, znaky, smajlíky či třeba ikony vyjadřující různé činnosti. Možnosti jsou opravdu rozsáhlé.
Když jsem už zmínil S Poznámky, pojďme se podívat i na ně. Do plánování času totiž mohou velmi dobře zapadat. Předně, poznámky lze psát klasicky jako SMS, případně malovat. Stejně jako na Note zařízeních si lze vybírat z různých kreslících nástrojů, barev apod. Obrovské plus je synchronizace v rámci Samsung účtu. Všechny vaše poznámky z jiných zařízeních Samsungu jsou tedy uložené v cloudu a máte je k dispozici ve všech vašich zařízeních využívajících S Poznámky. Dokonalé kombo ale přichází v momentě, kdy si poznámky propojíte s vaším Google Diskem, nebo Everenote, kdy můžete poznámky jednoduše přenášet mezi účty, či si je pouze synchronizovat. Žádný výrobce nejde v plánování času tak daleko jako Samsung. A i když může vzhled kalendáře díky různým a někdy až infantilním ikonkám působit příliš dětsky, nenechte se zmást. Kalendář s poznámkami zde tvoří opravdu silnou dvojku pro plánování času.
Závěr recenze Samsungu Galaxy S4 mini
Závěrem si tedy pojďme shrnout pohled na tento bezesporu zajímavý mobil. Jak jsem již předeslal na začátku, s dospělou Galaxy S4 nemá kromě designu a nadstavby nad Androidem společného vůbec nic. Nízké rozlišení displeje, chybějící gesta, absence notifikační diody, o poznání slabší procesor i GPU a další změny k horšímu svádí k myšlence, jestli si tento telefon zaslouží nést název Galaxy S4 mini. A jak jsem již poznamenal v jedné diskuzi. Zaslouží. Spousta lidí už pochopila, že mini nemusí být pouze zmenšený vzhled, ale taktéž slabší výbava. Kdyby Samsung vyrobil nový Galaxy Pocket v designu S4 a pojmenoval ho Galaxy S4 piko, bude to pouze a jenom jeho věc. Ať bude mobil jakýkoli.
Pokud se tedy oprostíme od jména S4 mini, objevuje se před námi mobilní telefon s velmi zajímavým designem, slušným výkonem a dobrým fotoaparátem. Absence notifikační diody zamrzí, tak jako slot na microSD kartu pod baterií. Obecně ale lze S4 mini označit za vyvážený mobil bez větších nedostatků. Tedy dal by se tak označit, kdyby..
Samsung má totiž zřejmě sebevědomí na rozdávání, jinak si nedokážu představit tak moc přestřelenou cenu. Hodně dlouho jsem neviděl žádný mobil, který by byl vůči svému hardwaru a zaměření, tak moc předražený jako je Samsung Galaxy S4 mini. Za oficiálních 11,5 tisíce lze koupit mobily s lepšími displeji či výkonnějším hardwarem. Tvrdým konkurentem bude Galaxy S4 mini rozhodně Xperia SP, která za menší cenu disponuje podstatně silnějším GPU i výkonnějším procesorem a navíc i vyšším rozlišením na displeji. Na druhou stranu, oproti SGS4 mini Xperia SP podstatně hůře fotí a je o něco větší. Taktéž Xperia L bude tím, kdo bude stát v cestě za úspěchem Galaxy S4 mini. Xperia L je totiž z hlediska výkonu o cca 15 – 20 procent méně výkonná, ale disponuje o 50 procent nižší cenou. A to je hodně velký rozdíl. Přitom se od S4 mini po stránce HW moc neliší. Jedním z nejsilnějších soupeřů pro Galaxy S4 mini bude taktéž Nexus 4 jakožto vlajková loď samotného Googlu. Tento mobil je podstatně výkonnější, má o poznání lepší displej, jistotu rychlých aktualizací či prémiové zpracováním ze skla. A to vše při ceně o zhruba 2.000,- nižší. Oproti SGS4 mini naopak Nexus 4 ztrácí kvalitou fotoaparátu či absencí slotu na microSD karty.
Samsung Galaxy S4 mini to tedy, alespoň z počátku, nebude mít vůbec lehké. Povedenému, odladěnému a hezkému mobilu brání v rozletu sám jeho výrobce. Věřím, že S4 mini bude mít úspěch, nejdříve ale bude muset zlevnit. V současné době totiž dokáže proti stejně drahé konkurenci nabídnout pouze lepší fotoaparát a to je i pro mobil s nápisem „Galaxy S4“ ve svém jméně málo. Hodně málo. Ve všem ostatním je totiž konkurence v poměru „výkon / cena“ výhodnější a tak v současné době bude Samsung Galaxy S4 mini prodávat především jeho jméno. Otázka je, jestli to stačí. Za mě nikoliv.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Autor článku
Bývalý redaktor webu Mobilizujeme.cz.