Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Recenze Samsung Galaxy Gear: chytré funkce přímo na vlastní kůži

  |  10 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Chytré hodinky již nějakou dobu existují. Až letos to ale začínají výrobci myslet vážně. Jak si s touto novou a zatím příliš neprobádanou oblastí poradil ambiciózní Samsung? Je tu recenze na Galaxy Gear.

Kapitoly článku:

» Úvod, obsah balení, vzhled, používání
» Displej a ovládání, uživatelské prostředí, notifikace
» Fotoaparát a kamera, zkušební fotky
» Další funkce a možnosti, výdrž, závěr

Výrobci do dnešního dne nevymysleli a zřejmě ještě ani nějakou dobu nadále jentak nevymyslí, co od kategorie chytrých hodinek přesně očekávat a jak se k nim stavit. Pro zákazníky je tak zatím poměrně těžké si vybrat nejideálnější produkt a nejde se v žádném případě dívat jen podle značky. I když … u Samsungu je v současné době nutností k využití hodinek Galaxy Gear jeden z mála kompatibilních zařízení přímo od tohoto výrobce. Bude to překážkou? Nebo to nebude hrát takovou roli a hodinky od Samsungu si získají nemalý počet z velmi početné skupiny majitelů Samsung smartphonů a tabletů?

Galaxy Geary jsou produktem tzv. první generace. Jeho největším konkurentem je aktuálně Sony, které má již 2. generaci hodinek SmartWatch. A vzhledem k tomu, že hodinky od Sony fungují s početnější základnou zařízení, může pro vás být velmi zajímavá naše nedávná recenze na Sony SmartWatch 2, která se nese v podobném duchu, jako následující řádky recenze na Galaxy Gear, takže budete mít lepší srovnání. Koneckonců, já i David jsme měli možnost vzájemně oba produkty porovnat a vyměnit si i podrobnější poznatky a postřehy.

Na úvod ještě zmíním, že jsem měl po prvních 2 týdnech testování takřka jasno. Galaxy Gear měly výrazné problémy v oblasti neúplných notifikací a v recenzi by tak moc dobře hodinky neobstály. S finálním textem jsem si počkal a ejhle.. Samsung prakticky mé celkové hodnocení stihl na poslední chvíli ještě změnit, když uvolnil velkou aktualizaci, která vylepšuje právě způsob notifikací a přidává nové funkce. Takže testování mohlo začít znovu, tentokrát již v takové podobě, kdy mohou Galaxy Gear pomýšlet na mnohem více, než ze začátku prodeje.


Chytré hodinky Galaxy Gear si můžete zakoupit u Sunnysoftu.


Základní parametry: Samsung Galaxy Gear

Rozměry37 x 57 x 11,1 mm
Hmotnost74 g
Displejdotykový, Super AMOLED, rozlišení 320 x 320 px, jemnost 277 ppi, úhlopříčka 1,63“
Procesor a paměťjedno-jádrový 800 MHz procesor
512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB
Operační systémAndroid + nadstavba Gear UX
Fotoaparát1,9 Mpx, autofocus, nahrávání HD 720p videa
Obsah balenínávod, USB nabíječka, kolébka pro dobíjení hodinek
Cena a dostupnost , říjen 2013

Obsah balení: zbytečně moc?

Nestává se, abych ať už já či jiní novináři vytýkali výrobci, že dodává s produktem příliš mnoho příslušenství. Zde se ale asi shodneme – nabíjet hodinky tak, že nestačí jen klasická nabíječka s microUSB, ale i speciální kolébka? To moc lidí nepotěší. Vozit s sebou navíc tuto plastovou kolébku je zbytečné, jak ukazuje například konkurenční Sony u jeho chytrých hodinek.

 

Kolébka pro dobíjení hodinek v sobě obsahuje integrovanou NFC anténu, takže když chcete napoprvé hodinky rychle spárovat s vaším zařízením, stačí jen do kolébky umístit Geary a pak (i když dost nemotorně) mezi pásek hodinek přiblížit telefon (zatím jen Galaxy Note 3, což díky jeho větším rozměrům není zrovna dvakrát jednoduchý úkol) a díky NFC se obě zařízení rychleji propojí (přes nízkoenergetické Bluetooth 4.0). V mém případě se tak ani na několikátý pokus nepodařilo (u 2 kusů Galaxy Gear i Note 3, takže nejde o náhodu) a raději jsem zařízení spojil rovnou manuálně přes Bluetooth. Do kompatibilního zařízení (Galaxy Note 3, Galaxy Note 10.1 (edice 2014), další modely a značky mají teprve přibýt) si po nabídnutí stáhnete aplikaci Gear Manager, přes kterou většinu funkcí hodinek spravujete.

 

Vzhled a používání: konečně hliník

Samsung a hliník nejdou k sobě, po několika posledních letech si zkrátka tento výrobce získal pověst „plastového výrobce“. U hodinek Galaxy Gear jako by Samsung začínal nanovo a bral vše do posledního detailu. Geary působí masivnějším dojmem (i díky čtveřici šroubů přímo na přední straně hodinek, které zde nejsou jen na okrasu – u různých kusů jsou různě utažené a skutečně drží hodinky pohromadě) a mají kompletně odlišný design, než kterékoliv jiné dosavadní chytré hodinky na trhu. Pro zákazníky určitě dobře, že si mohou vybírat. Někomu se budou líbit Geary od Samsungu, někomu nové SmartWatch 2 od Sony a jiní dají přednost i méně známým hodinkám jako Pebble Watch, Cookoo Watch a dalším. Já bych dal po vzhledové stránce přednost právě Galaxy Gearům, Sony se čtvercovým displejem na mě nepůsobí zrovna moderně a další řešení jsou na pohled lacinější. Jak se ale říká, proti gustu žádný dišputát.

A lacinější je přídavné jméno, které ke Galaxy Gear hodinkám rozhodně nepatří. Tělo hodinek je vždy ze stříbrného kovu, do kterého je zasazen čtvercový dotykový displej chráněný odolnějším sklem Gorilla Glass. A displej skutečně během téměř měsíčního intenzivního používání přestál v mém případě bez úhony, což se v případě našich Sony SmartWatch 2 říct nedá. Druhé Galaxy Geary, které dorazily z jiné redakce, pak dopadly velmi špatně a až si říkám, co člověk s nimi musel dělat, aby byly po jejich celém displeji takové škrábance. Galaxy Gear mají i další součást hodnotnější – zacvakávací zámek, též z kovu. Někteří uživatelé však zde nejsou spokojeni s tím, že se zapínací mechanismus sám rozepíná, mé zkušenosti jsou však zcela opačné. Snad jen, kdyby byl zámek trochu méně tuhý a šel zacvakávat snadněji.

Co z mého pohledu může být nejvíce vytýkáno, je pásek. Jedná se o plast s pruhovým vzorem na vnější části a hladkým povrchem na části vnitřní, která se dotýká kůže (takže by člověk řekl, že nebude působit žádné problémy). Při pravidelném a neustálém nošení mi však začínal pásek nevyhovovat, při nastavené velikosti na mojí roku tak, aby mi hodinky na ruce dobře držely, jsem rád hodinky na bytě či v práci raději sundaval. Kožený pásek z osobních hodinek mi ve srovnání přijde více příjemný a dokážu s ním mít hodinky na ruce podstatně déle, bez toho, aby mi to jakkoliv vadilo. Přitom hmotnostně ani rozměrově nejsou Galaxy Geary nějaký extrém a z tohoto pohledu proti nim nic nemám. Pásek bych si však dokázal představit lepší, příjemnější. A vzhledem k tomu, že v něm je integrována kamera, není možné jej vyměnit za jiný tak jako třeba u Sony SmartWatch 2.

 

Další oblastí k prozkoumání je vodotěsnost. Konkurenční SmartWatch 2 mají certifikaci IP57, i když výrobce nedoporučuje se s nimi koupat a popírá tak garanci, kterou samotný produkt má a co koneckonců také dle testování Davida v pohodě přežije. Samsung Galaxy Gear jsou v tomto podobné, výrobce garantuje odolnost IP55, která má zvládnout mimo jiné tryskající vodu. Takže pokud si třeba budete umývat ruce vodou a neuděláte to úplně opatrně, hodinky přežijí. Je třeba si ale dávat větší pozor, pokud budete s hodinkami na vydatném dešti a poběžíte třeba maraton, po čase do nich vnikne vlhkost a vysvětlujte to pak v servisu. Odolnost zde beru takovou, že většinou dokáže produkt před nenadálými pohromami ochránit, rozhodně se ale na ni nemůžeme spoléhat jako v případě Sony, kde mají vyšší stupeň odolnosti.

Kapitoly článku:

» Úvod, obsah balení, vzhled, používání
» Displej a ovládání, uživatelské prostředí, notifikace
» Fotoaparát a kamera, zkušební fotky
» Další funkce a možnosti, výdrž, závěr

..

Testovaný produkt: Samsung Galaxy Gear, autor recenze: Luboš Srb, hodnocení: 4/5
ČLÁNKY:, , , ,
Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Řada Mi Mix od Xiaomi odstartovala vlnu takzvaných bezrámečkový smartphonů. Modely Mi Mix a Mi Mix 2 tedy nabízejí velký displej…

Potvrzeno: Apple kupuje Shazam, detaily akvizice zůstávají tajné

Potvrzeno: Apple kupuje Shazam, detaily akvizice zůstávají tajné

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Apple si plácnul se společností Shazam, která má na kontě velepopulární aplikaci pro rozpoznání skladeb na základě poslechu hudby z okolí.…

Nejrychlejší nabíjení má telefon z Číny, tvrdí odborné srovnání

Nejrychlejší nabíjení má telefon z Číny, tvrdí odborné srovnání

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

O rychlém nabíjení se v poslední době mluví poměrně dost a není také divu. Nabít svůj telefon až dvakrát rychleji se v situacích,…

Mobilní zobrazení