Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze Samsung Galaxy Gear: chytré funkce přímo na vlastní kůži

  |  10 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Chytré hodinky již nějakou dobu existují. Až letos to ale začínají výrobci myslet vážně. Jak si s touto novou a zatím příliš neprobádanou oblastí poradil ambiciózní Samsung? Je tu recenze na Galaxy Gear.

Kapitoly článku:

» Úvod, obsah balení, vzhled, používání
» Displej a ovládání, uživatelské prostředí, notifikace
» Fotoaparát a kamera, zkušební fotky
» Další funkce a možnosti, výdrž, závěr

Výrobci do dnešního dne nevymysleli a zřejmě ještě ani nějakou dobu nadále jentak nevymyslí, co od kategorie chytrých hodinek přesně očekávat a jak se k nim stavit. Pro zákazníky je tak zatím poměrně těžké si vybrat nejideálnější produkt a nejde se v žádném případě dívat jen podle značky. I když … u Samsungu je v současné době nutností k využití hodinek Galaxy Gear jeden z mála kompatibilních zařízení přímo od tohoto výrobce. Bude to překážkou? Nebo to nebude hrát takovou roli a hodinky od Samsungu si získají nemalý počet z velmi početné skupiny majitelů Samsung smartphonů a tabletů?

Galaxy Geary jsou produktem tzv. první generace. Jeho největším konkurentem je aktuálně Sony, které má již 2. generaci hodinek SmartWatch. A vzhledem k tomu, že hodinky od Sony fungují s početnější základnou zařízení, může pro vás být velmi zajímavá naše nedávná recenze na Sony SmartWatch 2, která se nese v podobném duchu, jako následující řádky recenze na Galaxy Gear, takže budete mít lepší srovnání. Koneckonců, já i David jsme měli možnost vzájemně oba produkty porovnat a vyměnit si i podrobnější poznatky a postřehy.

Na úvod ještě zmíním, že jsem měl po prvních 2 týdnech testování takřka jasno. Galaxy Gear měly výrazné problémy v oblasti neúplných notifikací a v recenzi by tak moc dobře hodinky neobstály. S finálním textem jsem si počkal a ejhle.. Samsung prakticky mé celkové hodnocení stihl na poslední chvíli ještě změnit, když uvolnil velkou aktualizaci, která vylepšuje právě způsob notifikací a přidává nové funkce. Takže testování mohlo začít znovu, tentokrát již v takové podobě, kdy mohou Galaxy Gear pomýšlet na mnohem více, než ze začátku prodeje.


Chytré hodinky Galaxy Gear si můžete zakoupit u Sunnysoftu.


Základní parametry: Samsung Galaxy Gear

Rozměry37 x 57 x 11,1 mm
Hmotnost74 g
Displejdotykový, Super AMOLED, rozlišení 320 x 320 px, jemnost 277 ppi, úhlopříčka 1,63“
Procesor a paměťjedno-jádrový 800 MHz procesor
512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB
Operační systémAndroid + nadstavba Gear UX
Fotoaparát1,9 Mpx, autofocus, nahrávání HD 720p videa
Obsah balenínávod, USB nabíječka, kolébka pro dobíjení hodinek
Cena a dostupnost , říjen 2013

Obsah balení: zbytečně moc?

Nestává se, abych ať už já či jiní novináři vytýkali výrobci, že dodává s produktem příliš mnoho příslušenství. Zde se ale asi shodneme – nabíjet hodinky tak, že nestačí jen klasická nabíječka s microUSB, ale i speciální kolébka? To moc lidí nepotěší. Vozit s sebou navíc tuto plastovou kolébku je zbytečné, jak ukazuje například konkurenční Sony u jeho chytrých hodinek.

 

Kolébka pro dobíjení hodinek v sobě obsahuje integrovanou NFC anténu, takže když chcete napoprvé hodinky rychle spárovat s vaším zařízením, stačí jen do kolébky umístit Geary a pak (i když dost nemotorně) mezi pásek hodinek přiblížit telefon (zatím jen Galaxy Note 3, což díky jeho větším rozměrům není zrovna dvakrát jednoduchý úkol) a díky NFC se obě zařízení rychleji propojí (přes nízkoenergetické Bluetooth 4.0). V mém případě se tak ani na několikátý pokus nepodařilo (u 2 kusů Galaxy Gear i Note 3, takže nejde o náhodu) a raději jsem zařízení spojil rovnou manuálně přes Bluetooth. Do kompatibilního zařízení (Galaxy Note 3, Galaxy Note 10.1 (edice 2014), další modely a značky mají teprve přibýt) si po nabídnutí stáhnete aplikaci Gear Manager, přes kterou většinu funkcí hodinek spravujete.

 

Vzhled a používání: konečně hliník

Samsung a hliník nejdou k sobě, po několika posledních letech si zkrátka tento výrobce získal pověst „plastového výrobce“. U hodinek Galaxy Gear jako by Samsung začínal nanovo a bral vše do posledního detailu. Geary působí masivnějším dojmem (i díky čtveřici šroubů přímo na přední straně hodinek, které zde nejsou jen na okrasu – u různých kusů jsou různě utažené a skutečně drží hodinky pohromadě) a mají kompletně odlišný design, než kterékoliv jiné dosavadní chytré hodinky na trhu. Pro zákazníky určitě dobře, že si mohou vybírat. Někomu se budou líbit Geary od Samsungu, někomu nové SmartWatch 2 od Sony a jiní dají přednost i méně známým hodinkám jako Pebble Watch, Cookoo Watch a dalším. Já bych dal po vzhledové stránce přednost právě Galaxy Gearům, Sony se čtvercovým displejem na mě nepůsobí zrovna moderně a další řešení jsou na pohled lacinější. Jak se ale říká, proti gustu žádný dišputát.

A lacinější je přídavné jméno, které ke Galaxy Gear hodinkám rozhodně nepatří. Tělo hodinek je vždy ze stříbrného kovu, do kterého je zasazen čtvercový dotykový displej chráněný odolnějším sklem Gorilla Glass. A displej skutečně během téměř měsíčního intenzivního používání přestál v mém případě bez úhony, což se v případě našich Sony SmartWatch 2 říct nedá. Druhé Galaxy Geary, které dorazily z jiné redakce, pak dopadly velmi špatně a až si říkám, co člověk s nimi musel dělat, aby byly po jejich celém displeji takové škrábance. Galaxy Gear mají i další součást hodnotnější – zacvakávací zámek, též z kovu. Někteří uživatelé však zde nejsou spokojeni s tím, že se zapínací mechanismus sám rozepíná, mé zkušenosti jsou však zcela opačné. Snad jen, kdyby byl zámek trochu méně tuhý a šel zacvakávat snadněji.

Co z mého pohledu může být nejvíce vytýkáno, je pásek. Jedná se o plast s pruhovým vzorem na vnější části a hladkým povrchem na části vnitřní, která se dotýká kůže (takže by člověk řekl, že nebude působit žádné problémy). Při pravidelném a neustálém nošení mi však začínal pásek nevyhovovat, při nastavené velikosti na mojí roku tak, aby mi hodinky na ruce dobře držely, jsem rád hodinky na bytě či v práci raději sundaval. Kožený pásek z osobních hodinek mi ve srovnání přijde více příjemný a dokážu s ním mít hodinky na ruce podstatně déle, bez toho, aby mi to jakkoliv vadilo. Přitom hmotnostně ani rozměrově nejsou Galaxy Geary nějaký extrém a z tohoto pohledu proti nim nic nemám. Pásek bych si však dokázal představit lepší, příjemnější. A vzhledem k tomu, že v něm je integrována kamera, není možné jej vyměnit za jiný tak jako třeba u Sony SmartWatch 2.

 

Další oblastí k prozkoumání je vodotěsnost. Konkurenční SmartWatch 2 mají certifikaci IP57, i když výrobce nedoporučuje se s nimi koupat a popírá tak garanci, kterou samotný produkt má a co koneckonců také dle testování Davida v pohodě přežije. Samsung Galaxy Gear jsou v tomto podobné, výrobce garantuje odolnost IP55, která má zvládnout mimo jiné tryskající vodu. Takže pokud si třeba budete umývat ruce vodou a neuděláte to úplně opatrně, hodinky přežijí. Je třeba si ale dávat větší pozor, pokud budete s hodinkami na vydatném dešti a poběžíte třeba maraton, po čase do nich vnikne vlhkost a vysvětlujte to pak v servisu. Odolnost zde beru takovou, že většinou dokáže produkt před nenadálými pohromami ochránit, rozhodně se ale na ni nemůžeme spoléhat jako v případě Sony, kde mají vyšší stupeň odolnosti.

Kapitoly článku:

» Úvod, obsah balení, vzhled, používání
» Displej a ovládání, uživatelské prostředí, notifikace
» Fotoaparát a kamera, zkušební fotky
» Další funkce a možnosti, výdrž, závěr

..

Testovaný produkt: Samsung Galaxy Gear, autor recenze: Luboš Srb, hodnocení: 4/5
ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
OliverpavelHubPastelkaRadim Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Radim
Radim

„když chcete napoprvé hodinky rychle spárovat s vaším zařízením, stačí jen do kolébky umístit Geary a pak (i když dost nemotorně) mezi pásek hodinek přiblížit telefon (zatím jen Galaxy Note 3, což díky jeho větším rozměrům není zrovna dvakrát jednoduchý úkol) a díky NFC se obě zařízení rychleji propojí (přes nízkoenergetické Bluetooth 4.0).“ Hodinky není třeba do kolébky „nemotorně“ dávat. Note 3 se spojí jen s kolébkou. Tuhle stížnost čtu už v několikáté recenzi. „V mém případě se tak ani na několikátý pokus nepodařilo (u 2 kusů Galaxy Gear i Note 3, takže nejde o náhodu)“ Stačí se mobilem Note… Číst vice »

Pastelka
Pastelka

Pokud designuji předmět každodenní potřeby, pak vznikne-li problém typu párování i v případě člověka, který se prací s podobnými zařízeními živí, je to chyba konceptu. Stejně tak i to zapínání. Tváří se jako věžný řemínek a není tedy od věci očekávat, že se tak bude i chovat. Čili žádné „lehce zešikma“. Poslední dobou přestávám být tolerantní k podobně záměrným zmetkům vydávaných za technologický výkřik. Bez nápadu, bez inovace, pouze slepenec technologie. Tenhle náramek je doslova jen zárodkem potenciálu, naschvál očesaným do neužitečné podoby, protože „ten vývoj se musí zaplatit“. Ideálně rozdělením na tři verze, minimálně. O užitné hodnotě raději ani… Číst vice »

Radim
Radim

No vidíte, já se tím neživím a zpároval jsem je bez problémů podle návodu. Tam totiž o nějakém „nemotorném“ vkládání hodinek do nabíjecí kolébky nic nepíšou. Prostě jsem se přesně podle návodu dotkl mobilem kolébky bez hodinek a bylo to zpárované. Tak nevím, proč se v několika recenzích objevuje stejná blbost, jakoby si ji navzájem opisovali. Ono „lehce zešikma“ je zcela intuitivní způsob zapínání pásku. Tlačit na něj kolmo seshora je poněkud neobvyklý nápad. Z toho, co píšete dál je zřejmé, že jste si Gear asi ani nevyzkoušel. Připadá mi to jako papouškování pseudoargumentů zapálených stoupenců iphone, kteří zklamaně na… Číst vice »

Pastelka
Pastelka

Očividně máme jiný práh tolerance. Hodinky jsem držel v ruce asi hodinu a i když to může působit jako krátká doba, stihly mne znechutit výše popsanou zbytečností.
Nemyslím si, že by mé argumenty byly spojené s jablečnou platformou. Tablet sice jablko na zádech nese, ale telefon mám s dlaždicemi na displayi ;)

Radim
Radim

:-) Pokud považujete za zbytečnost párování pomocí NFC, tak je můžete zpárovat postaru manuálně. To by mě neznechutilo. :-)

A o „problému“ se zapínáním pásku jsem se dozvěděl až z těhle recenzí. Asi na to musí mít člověk nějaký zvláštní fištrón, aby mu to nešlo zapnout. ;-)

Radim
Radim

V recenzi se píše: „Galaxy Gear vyhodnocují pohyb hodinek pomocí gyroskopu a akcelerometru, je třeba pohyb ruky – dle Samsungu zvednutí ruky před sebe; ale v praxi mi stačí jen rychle otočit se zápěstím. A rychle znamená skutečně rychle, pomalejší otočení již hodinky nezaregistrují. Za mě tedy zklamání. Ocenil bych, pokud by hodinky ukazovaly čas neustále, nikoliv až poté, co musím provést nějaký úkon a k tomu ještě 1-2 vteřiny počkat. Čas je důležitý.“ Já nevím, co pro Vás znamená rychle otočit zápěstím (co je to „skutečně rychle“?). Já zápěstím otočím normálně a hodinky vždy reagují rozsvícením displeje. Taky jsem… Číst vice »

Radim
Radim

V recenzi se píše: „v praxi je ovládání docela krkolomné a nedá se v žádném případě označit za intuitivní. A to platí také při celkovém pohledu na zatím příliš nesehranou dvojici mobilní zařízení – hodinky, neboť např. pozadí měníte jen přímo v hodinách, barvu hodin jen přes aplikaci v telefonu, pořadí aplikací či přesnou podobu základní obrazovky lze taktéž změnit jen přes mobilní aplikaci, nikoliv přímo v hodinkách, a tohoto je bohužel více. Člověk je tak stále odkázán ve většině případů využívat mobilní zařízení a s hodinkami jako takovými si jen tak neporadí. A to i přes to, že funkcí… Číst vice »

Hub
Hub

Dají se hodinky spárovat s tel. Samsung Galaxi s III Mini?

pavel
pavel

ahoj dnes se ke mě dostaly za super cenu… mám galaxy mega 6.3 a samozřejmě mi to píše že nejdou spárovat… je nějaká apk. co funguje jako gear manager a pojede to na zatím 4.2.2 díky

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Potvrzena tři kódová označení pro modely Galaxy S10

Potvrzena tři kódová označení pro modely Galaxy S10

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Tři varianty budoucí vlajkové lodě Galaxy S10 teď dostávají trochu oficiální nádech. Samsung totiž použil nová označení tří modelů,…

Google zdarma opraví Pixely všem postiženým hurikánem Florence

Google zdarma opraví Pixely všem postiženým hurikánem Florence

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (0)

Hurikán Florence si v USA vyžádal již přes čtyřicet lidských životů, napáchal obrovské finanční škody a stále je zde…

Jak vypadá v praxi detekce pádů u nových Apple Watch?

Jak vypadá v praxi detekce pádů u nových Apple Watch?

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (0)

Apple Watch čtvrté generace přinesly nejen nový design, ale také užitečné funkce. Jednou z nich je například takzvaná detekce…

Mobilní zobrazení