Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze Nokia Lumia 820: první barevná kráska z Finska

  |  10 komentářů  |  autor: Tomáš Bárta

V dnešní recenzi se podíváme na první oficiálně dostupný smartphone s operačním systémem Windows Phone 8 od Nokie. Jaká je nová Nokia Lumia 820? Obhájí si svou cenu?

Kapitoly článku:

» Úvod, technické parametry, obsah balení, komentované video
» Design a konstrukce, baterie a výdrž
» Displej a ovládání, prostředí Windows Phone 8
» Telefonování a zprávy, hudební a video přehrávač, GPS
» Bonusové aplikace, fotoaparát, zkušební foto a video
» Organizační a datové funkce, zhodnocení

Displej a ovládání: hlavní zbraň Lumie

Nokia Lumia je vybavena 4,3“ AMOLED displejem se standardním rozlišením 800 x 480 pixelů. Displej navíc nabídne technologii ClearBlack, díky které je černá opravdu černá. Celkové podání barev je výborné a pozorovací úhly také. Nesmí chybět ani ochranné sklo. Bohužel se nejedná o sklo Gorilla Glass. Za 12 000 korun lze však koupit i telefony s vyšším rozlišením, které si Nokia schovává až pro Lumii 920.

Hlavní zbraní je v tomto případě velmi citlivá dotyková vrstva displeje, díky které lze telefon ovládat například kusem kovu, propiskou nebo v rukavicích. Telefonu to sice vždy chvilku trvá, než rozpozná jiný způsob ovládání, ale pak vše funguje bez problémů. Konkurence může v tomto ohledu jen závidět.

Pro ovládání operačního systému Windows Phone 8 je určena trojice senzorových tlačítek pod displejem. Z leva je to šipka zpět, logo Windows pro návrat na domovskou obrazovku a lupa pro vyhledávání. Tlačítka jsou samozřejmě podsvětlená a nabídnou také příjemnou vibrační odezvu.

Prostředí telefonu: Windows Phone 8 v plné polní

Jak už jsem několikrát zmínil, Nokia Lumia 820 je poháněna novým operačním systémem Windows Phone 8, který nabízí netradiční design. Pokud jste tedy zvyklí na několik stránek s aplikacemi nebo widgety, zapomeňte na to, protože domovskou obrazovku WP8 tvoří „živé“ dlaždice, které vám zobrazují například zmeškané události, fotky, zprávy nebo e-maily. Velikost a barvu dlaždic lze samozřejmě upravit. V nastavení máte nově 20 barev a tři velikosti dlaždic.

  

Do seznamu všech aplikací se dostanete posunutím domovské obrazovky do leva. Aplikace v něm jsou tříděny podle abecedy. Pomocí lupy na displeji je možné v seznamu aplikací fulltextově vyhledávat. Na vytváření vlastního seznamu nebo složek však musíte zapomenout.

Notifikační lištu po vzoru Androidu, a dnes již také iOS, byste hledali marně. V pravém horním rohu se nachází pouze informace o času. Pokud byste přesto chtěli více informací o stavu telefonu, je nutné dotknout se v tomto místě displeje a telefon vám zobrazí stav bezdrátových modulů a baterie. Pojďme se ale vrátit zpět k notifikacím. Zmeškané události se zobrazují naštěstí nejen na dlaždicích, ale také v horním okraji displeje, kde na ně stačí pouze ťuknout a ihned se vám otevřou.

  

Do nabídky spuštěných aplikací se dostanete podržením senzorové šipky zpět pod displejem. Zde najdete maximálně 7 naposledy spuštěných aplikací, které nelze ukončit. Odpadá tak nutnost mazání paměti RAM a ukončování běžících aplikací. O vše se stará operační systém Windows Phone 8 sám.

 

Nakonec jsem si nechal zamykací obrazovku, která se dočkala několika vylepšení. Začneme nejdříve pozadím. Zde máte možnost vybrat si své vlastní pozadí nebo zvolit možnost Bing, která spolupracuje se stejnojmenným vyhledávačem a zajistí vám tak vždy zajímavou tapetu. Na zamykací obrazovce se zobrazují kromě času a data také vámi zvolené informace. Na výběr máte v základu z Kalendáře, Telefonu a Zpráv. Další položkou v nastavení je pětice aplikací pro zobrazení jejich stavu. V základu však máte na výběr pouze tři: Hry, Telefon a Zprávy. Jako poslední si můžete pro větší bezpečnost nastavit heslo, které zadáte vždy při zapnutí displeje.

   

Novinkou je také funkce Dětský koutek. Jak už název napovídá, jedná se o možnost zpřístupnit dětem pouze ten obsah, který chcete. Nestane se tak, že by vám děti v telefonu něco nechtěně smazaly nebo přesunuly. Pokud často půjčujete telefon dětem, bude se vám tato funkce rozhodně hodit.

Tip: Pro více informací doporučuji si přečíst naší kompletní recenzi operačního systému Windows Phone 8

Hlavní výhodou operačního systému Windows Phone 8 by měla být jeho rychlost, jednoduchost a stabilita. S tím posledním moc nesouhlasím, protože telefon se mi několikrát zasekl, nebo nechtěl rozsvítit displej. Nelíbilo se mi také využití tlačítka lupy pod displejem, které nefunguje intuitivně v aplikacích. Vždy jen spustí vyhledávač Bing. Rychlost je ale opravdu ukázková a to samé platí i o plynulosti různých animací. V tomto ohledu můžou Nokii Lumii 820 konkurenti s operačním systémem Android jen závidět.

Kapitoly článku:

» Úvod, technické parametry, obsah balení, komentované video
» Design a konstrukce, baterie a výdrž
» Displej a ovládání, prostředí Windows Phone 8
» Telefonování a zprávy, hudební a video přehrávač, GPS
» Bonusové aplikace, fotoaparát, zkušební foto a video
» Organizační a datové funkce, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Karel JungaTomášRene MachSteveDagan Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Karel
Karel

Obávám se, že se Nokii tímto telefónem podaří opět naštvat další staticíce ještě zbylých zákazníků po celém světě. Nechápu, jak v mimulosti tak vynikající značka, může sejít na takové zcestí …. a nepoučit se a pokračovat v sekání jedné strategické chyby za druhou.

Tomáš
Tomáš

Plně s tebou souhlasím, přecházím ze 701 a to se vůbec nedá srovnat. 820 mám tři dny zítra ho du vrátit prodejci. Větší a těžší krám jsem neviděl, líbí se mi jen velikost displaye ale to ostatní je několik kroků zpět, nechápu proč vyvíjí něco jiného když byl Symbian dokonalý. Sere mě to.

Mobilizer
Mobilizer

Škoda pro Nokii, že o vás zřejmě neví. Dobrého stratéga by jistě uvítala … ;-)

Karel Junga
Karel Junga

…možná byste se dnes vyjádřil jinak… Nebo ne?

sat
sat

:-)):-))ahojte všetci , poprosím okrem Motorola a Lg existuje dáky mobil ktorý bi bol niečo ,.: ako Nokia N 73 ktorú mám teraz , vezmime spojitosť s lacným tab-letom ktorí sa predáva okolo 80 eur , a toto dať dokopy do nového mobilu s cenovým rozpätím max do 300 eur a s obrazovkou aspoň 4″…?:( foťák mi stačí bohate aj 5 _kový ! / inak Nokia n 73 takmer nepoužívám , teraz sa mi cíce kazí a mrzne ale okrem toho že mesačne prevolám také 2 — 3 eura , som cez MT dátovím káblom prepojení s bookom kvoli internetu… Číst vice »

Petr
Petr

Pěkný kousek, jenom ta cena je opět mimo. Kdy budete mít recenzi Lumia 620? Vaše recenze jsou the best… :-)

Dagan
Dagan

myslím že by nebylo od věci zveřejnit, že Nokia poskytuje v rámci zemí EU záruku – takže koupím mobil v německu za cca 10 000 Kč a mohu ho reklamovat i v ČR. Potom se telefon hned jeví trochu jinak

Dagan
Dagan

a teď se dokonce koukám že se u nás dá sehnat i pod 9 000 … protože toho že záruka platí v EU se chytlo řada firem

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi uvedlo model Redmi 6 Pro už v červnu, teď v září pak začaly jeho prodeje v Indii. Nyní na videu…

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Dlouho očekávaný vlajkový model od japonské společnosti Sony jménem Xperia XZ3 by měl v příštích dvou týdnech dorazit na…

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Zástupci sociální sítě Twitter oznámili, že brzy umožní zobrazování tweetů v obráceném chronologickém pořadí, tedy bez algoritmů. Tedy tak, jak…

Mobilní zobrazení