Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Recenze Nokia Asha 503: Chcete mě?

  |  10 komentářů  |  autor: David Šantora

Design podobný něčemu, co zde ještě nebylo. Kostka ledu. Tak přesně toto vás může napadnou v momentě, kdy uvidíte nový mobilní telefon Nokia Asha 503. Je malý, vzhledově originální a vyrábí se v šesti barevných odstínech od provokativní červené až po usedlou černou. Asha 503 není hloupým telefonem, jak by mohli mnozí usuzovat dle názvu Asha, ale jedná se o smartphone. Co nám tedy přináší a dokáže zaujmout v záplavě levných Android zařízení?

Kapitoly článku:

» Úvod, parametry, obsah balení, design a konstrukce
» Baterie, displej a ovládání, uživatelské prostředí, hardware
» Galerie, hudba, video a zvuk, fotoaparát a kamera, zkušební fotky
» Telefonování a zprávy, organizační funkce
» Datové funkce a webový prohlížeč, zhodnocení a konkurence

Aktuální cena Nokia Asha 503: (zdroj: Heureka.cz)

Doba, kdy Nokia neochvějně kralovala světovému mobilnímu trhu, je již nějakou dobu pryč a s největší pravděpodobností se již nikdy nevrátí. Nokia coby značka kdysi byla synonymem pro manažerské telefony a pokud neležela na stole vysoce postaveného manažera nějaká ta 6310i, nebo později již v éře operačních systému například Nokia E52, snižoval si dotyčný společenský status úspěšného manažera. Dnes na stole stejných lidí leží většinou iPhone, nebo špičkové Android přístroje. A i když to bude znít možná tvrdě, Nokia není schopná, v obecném měřítku, své vrcholové modely udat lidem na vrcholu. A tak je to nutné vzít obráceně. Nokia Lumia 520 zaznamenala například obrovský úspěch a jedná se o nejprodávanější Lumii, tedy tzv. chytrý telefon výrobce. Ale co když chcete prodávat mobil ještě levnější a nechcete (nemůžete) používat Android, který dnes běhá snad i hodinkách typu „Dobý dobý pané, sušíí“? Buď vyrobíte mobil obyčejný, tzv. hloupý, nebo pojem „smartphone“ pojmete po svém a vyrobíte něco mezi. A dáte tomu jméno třeba Asha 503.

Základní parametry: Nokia Asha 503

Rozměry103 x 61 x 12,7 mm
Hmotnost110 g
DisplejTFT LCD, rozlišení 240 x 320 px, jemnost 133 ppi, úhlopříčka 3“
Procesor a paměť1-jádrový 1 GHz procesor
256 MB RAM, vnitřní paměť 174 MB + paměťové karty microSD
Operační systémNokia Asha 1.2
Fotoaparát5 Mpx, LED blesk, nahrávání VGA videa
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, sluchátka, 4 GB microSD karta
Cena a dostupnost , podzim 2013

Obsah balení: Klasika bez překvapení

V balení s Nokií Asha 503 najdete kromě samotného telefonu, baterie a nabíječky, která nemá odnímatelný USB kabel, ještě 4 GB microSD kartu a sluchátka. Červená sluchátka. Trochu mě zarazilo dostat zářivě červená sluchátka k černému telefonu, nicméně balení máme oficiální od českého zastoupení  Nokie. Na internetu jsem navíc našel identická červená sluchátka u žluté Ashy 503, předpokládám, že se tedy o chybu nejedná. Bez ohledu na barvu hrají daná sluchátka hrozně. Pokud vynechám plastové provedení, které není příliš příjemné na nošení, disponují sluchátka velmi zastřenými basy a nepříjemnými výškami. Občasné tóny v uších až bolí a výměna za jiná kvalitnější je tak v podstatě nutností. Dále v balení najdete sadu návodů, jeden samozřejmě v češtině.

 

Design a konstrukce: Ledové překvapení

Design Nokia Asha 503 je rozhodně povedený. Telefon totiž zaujme dvojitou vrstvou zadního krytu, který plně přesahuje až do boků přístroje. Jedná se o průhledný polykarbonát, pod kterým je druhá vrstva, která již průhledná není, pro změnu je barevná. Mobil se vyrábí v šesti barvách a nutno dodat, že většinou telefonu sluší. Hravost a lehkost totiž z popsané kombinace doslova sálá. Kanárkově žlutá pod průhledným plastem vypadá dobře, tak jako jedovatě zelená.

 

Pouze černá varianta, kterou jsem měl na testy, svojí hravost dost maskuje. Přesto, občas lom světla i zde vykouzlí příjemný odraz. Mobil tak nepůsobí zcela fádně a minimálně mladší ročníky by mohl potěšit. Při testování Lumie 503 jsem se každopádně na nějakou dobu vzdal výdobytku svého Androidu a vložil do testovaného telefonu svojí vlastní SIM kartu, abych mohl i takto jinak pojatý přístroj kompletně otestovat. Nebudu zapírat, že již druhý den jsem v druhé kapse měl svojí Xperii T a alespoň na Wi-Fi se snažil zůstat na vlně civilizace. O tom ale později.

 

Pokud se podíváme na design, přední strana mnoho překvapení neskrývá. Nad displejem, který má úhlopříčku přesně 3 palce, najdeme pouze sluchátko pro hovory a nápis Nokia. Pod displejem se nachází jedna senzorová klávesa a to ve tvaru šipky zpět. A k tomu, co vyjadřuje, taktéž slouží. Bohužel, tato jediná klávesa není nijak podsvícená. Na druhou stranu, trefíte se na ní většinou bez problémů. V noci to ale může minimálně každému, kdo podobnou Ashu nikdy neměl, činit určité problémy. Levý bok je prázdný, pravý nese kolébku hlasitosti a klávesu pro uspání / probuzení mobilu, k jejichž umístění nemám větších výhrad.

   

Horní hrana hostí microUSB konektor a zdířku pro sluchátka, spodní pouze mikrofon. Záda přístroje nesou čočku fotoaparátu, která je zapuštěná a tak nehrozí její poškrábání. Vedle se nachází LED dioda, což je v této cenové kategorii v podstatě unikátní a ve spodní části zadního krytu se nachází ploška pro jeho vytlačení z telefonu. Tato ploška, která slouží k zapření prstu, pod sebou zároveň nese schovaný reproduktor. Nokia zde šikovně na jedno místo tedy umístila dvě věci. Co už tak hezky nepůsobí, je velká náchylnost celého přístroje k zachytávání otisků prstů. Na produktových fotografiích vypadá Asha 503 dobře, v reálu její lesk snižují otisky kolem dokola. Mobil je vyroben nicméně kvalitně, nikde nic nevrže. V ruce se drží příjemně.

 

Kapitoly článku:

» Úvod, parametry, obsah balení, design a konstrukce
» Baterie, displej a ovládání, uživatelské prostředí, hardware
» Galerie, hudba, video a zvuk, fotoaparát a kamera, zkušební fotky
» Telefonování a zprávy, organizační funkce
» Datové funkce a webový prohlížeč, zhodnocení a konkurence

..

Testovaný produkt: Nokia Asha 503, autor recenze: David Šantora, hodnocení: 2/5
ČLÁNKY:, ,
Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

DNES  |  Tomáš Richter  |  4 komentáře

Společnost Apple odvysílala novou reklamu. Jde o příběh holčičky, která užívá iPad Pro v různých situacích. Pointu minutového videa naleznete v…

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Honor je jeden z mála výrobců, který pouští do různých částí částí světa ten samý smartphone pod různými jmény. To platí…

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

DNES  |  Jakub Fišer  |  15 komentářů

Blíží se nový rok a trojice hlavních operátorů již představila plány na rok 2018. Ten se podle nich ponese v duchu…

Mobilní zobrazení