Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze Nokia 6.1: modelka v zápasnickém ringu

  |  10 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Nástupce první novodobé chytré Nokie se pokouší po roce o reparát, což prozrazuje už samotné číselné označení telefonu. Nicméně i vylepšená Nokia 6.1 má k dokonalosti poměrně dost daleko a v silné střední třídě to nebude mít vůbec jednoduché. A to ani se svými poměrně unikátními zbraněmi. Více prozradí naše dnešní recenze.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Displej, prostředí a baterie: téměř beze změn

Loňská a letošní generace Nokie 6 jsou si opravdu v mnohém velmi podobné. Třeba pokud jde o displej, který má 5,5palcovou úhlopříčku s Full HD rozlišením 1920 x 1080 px a poměrem stran stále ještě 16:9. Na moderní 18:9 zobrazovač se nedostalo, ale kromě horší ergonomie je zase naopak vhodnější například pro sledování videí či prohlížení fotek. Záleží tedy podle chuti. Nicméně co se opakuje, je v dané cenové kategorii přinejlepším průměrná kvalita zobrazovače, ne-li podprůměrná. Zamrzí hlavně vybledlé barvy, ale také horší čitelnost na slunečním světle. A co teprve světelné čidlo, které podobně jako u první generace telefonu nefunguje stoprocentně dobře. Někdy nastavuje až příliš vysoký jas, jindy zase příliš nízký. Uživatel tak má práci navíc, aby podsvícení ručně reguloval. Někdy navíc telefonu trvá až příliš dlouho, než začne podsvícení regulovat, a to i v těch nejjednoznačnějších případech, při přechodu z přímého světla do tmy, či naopak.

Silnou zbraní nové Nokie 6.1 je ovšem operační systém, který je v telefonu díky projektu Android One při zahájení prodeje nejnovější, tedy Android 8.1 Oreo. Respektive původně měl mít Android 7.1, ale do redakce nám přišel již s Androidem 8.0 Oreo a během prvních pár dnů rovnou obdržel aktualizaci na úplně nejnovější 8.1 Oreo, včetně nejnovějšího dubnového zabezpečení. Rychlé aktualizace by přitom měly zůstat i v případě dalších verzí Androidu, ale také bezpečnostních balíčků. Kdyby se tak od Nokie inspirovali také ostatní výrobci. Do té doby budou patřit Android telefony od finského výrobce mezi nejlépe aktualizované, což může celá řada uživatelů vyhledávat.

 

Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Ani nejnovější Android, v téměř stoprocentně čisté podobě bez přidané nadstavby, a navíc včetně nového výkonnějšího procesoru (podle Nokie je o 60 % výkonnější, což ale vzhledem k porovnání s tragickým low-endovým procesorem může být dost zavádějící) nezajistily u nové Nokie 6.1 dokonale plynulé, svižné, a zkrátka celkově skvěle optimalizované prostředí. Někdy nejsou animace plynulé, což se ještě dá přežít, ale horší je to s čekací dobou na spuštění některých aplikací, které ne vždy zůstanou uložené v paměti a pak se načítají znovu, samozřejmě velmi pomalu. Na otevření některých běžně používaných aplikací si budete muset vyhradit třeba 3 vteřiny, někdy i více. A to už je u smartphonu střední třídy zkrátka moc. Snažil jsem se najít důvod, ale všechno nasvědčuje tomu, že jde zkrátka o špatnou optimalizaci od samotného výrobce. Výkonu by bylo dost, ale Nokia s ním neumí zacházet.

 

Když už jsem zmínil, že Nokia 6.1 používá téměř dokonale čistý Android, tak se také sluší zmínit, že díky nejnovější verzi přináší i několik praktických vychytávek. Jejich nastavení je v položce Gesta v nastavení, a jedná se například o funkci, kdy při otočení telefonu displejem dolů dojde automaticky k odmítnutí hovoru, dále při zvednutí telefonu ze stolu se automaticky ztlumí vyzvánění, přejetím prstu po čtečce na zádech můžete stáhnout dolů notifikační lištu s oznámeními, zvednutím telefonu ze stolu dojde k zobrazení některých informací na tzv. ambientním displeji, či dvojitým stisknutím vypínací klávesy spustíte fotoaparát, ať už jste na jakékoliv obrazovce, v aplikaci, nebo třeba máte telefon zrovna zamknutý a zhasnutý. To je ale asi tak vše, žádné další zjednodušení ovládání, ať už jde třeba o jednoruční režim apod., v telefonu nenajdete.

 

Baterie se stejnou 3000 mAh kapacitou jako u předchůdce také neznamená žádné velké změny. Jen konektor microUSB byl konečně nahrazen oboustranným USB-C portem. Při reálném používání pak čekejte opět zhruba 1,5 dne výdrže při běžném pracovním zatížení, v některých případech při nejlepším 2 dny. Naopak pokud se budete snažit, Nokia 6.1 se dá klidně vybít i za jediný den, o čemž jsem se sám přesvědčil. Následné nabíjení může být poměrně rychlé, pokud tedy použijete rychlonabíječku. S neoriginální rychlonabíječkou (2A) to trvalo z 15 % na 100 % necelé 2 hodiny. Ale bohužel nám výrobce v krabičce nedodal originální, a ani žádnou jinou nabíječku, takže výsledky se mohou nakonec o něco lišit. Stejně tak, jako když si půjčíte nabíječku od kamaráda, který zřejmě také nebude mít totožnou nabíječku, jako v originálním balení dodávanou.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

10
Komentujte

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
KolářDlouhýJanhtcjirkaJan Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Xman
Xman

Tady je krásně vidět, že čistý android je spíš peklo, než nějaký přínos. Podobně pomalý a zasekaný telefon jsem měl u Motoroly/Lenova. Každá nová aktualizace přenastavila půlku přístroje. Pak se to vždycky měsíc ladilo. Osobně mám s čistým androidem velmi špatné zkušenosti. Přitom jinak je Nokia 6 (2018) opravdu krásný stroj, podle mě. Škoda.

Rajče
Rajče

Autore, autore. Stavět recenzi na osobních pocitech a dojmech je špatné. Co nevyhovuje tobě, vyhovuje jiným. Telefon několik dnů vlastním a jsem nadmíru spokojený. Žádný z tebou uváděných „nedostatků“ jsem nezaznamenal.

Xman
Xman

Tohle nechápu. To má jako autor psát o pocitech z telefonu od někoho jiného? Nebo jen suše předložit data, která jdou najít kdekoliv? Já naopak oceňuji, že si s takovýmhle šuntem dal autor tolik práce.

A jen tak mimochodem. Jestli máš telefon několik dní, tak to vůbec nic neznamená. Počkej si na prvních pět aktualizací a pak se vrať. Měl jsem Nokii 5 a bylo to jedním slovem utrpení.

Jan
Jan

I přes nářky, jak je to špatný telefon, tak jej v Asii prodají po milionech. Taková Indie s 1,3 mild. obyvatel je odbytištěm Nokie a co je u nás 10 mil. lidí, to je u nich jedno město a s rapidním růstem obyvatel poptávka po mobilech roste. Takže se Nokia soustředí na Indii a Čínu, kde je obrovská poptávka, jen tento region dá 3 miliardy lidí a několik milionů mobilů tam vždy prodaj.

Jan
Jan

Luboš Srb aby ses neposral ze své důležitosti že ti tady někdo tyká. Tady seš na webu tak si na tykání zvykej.

Dlouhý
Dlouhý

Jak se tady vyjadřuješ ty dobytku?

Kolář
Kolář

Nevíte, jak vypnout funkci OZO audio? Je fajn, ale při nahrávání sportu(např.volejbal) jsou až moc slyšet údery do míče. Myslím že by to bylo dobré na toto nahrávání vypnout, ale nemůžu to nikde najít.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Aktuální vlajkový model XZ2 od Sony je tu s námi zatím poměrně krátkou dobu. Již nyní se ale začíná spekulovat o…

Huawei Nova 3 má nabídnout procesor Kirin 710

Huawei Nova 3 má nabídnout procesor Kirin 710

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínská značka Huawei je oblíbená hlavně díky modelům řady P a Mate. To však nejsou zdaleka jediné modely, které společnost produkuje.…

Xiaomi Redmi 6 Pro bude umět schovat horní výřez

Xiaomi Redmi 6 Pro bude umět schovat horní výřez

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi začalo pomalu ukazovat novinku Redmi 6 Pro. Ta vypadá hodně dobře a navíc přinese zajímavé funkce, které nalákají nejednoho…

Mobilní zobrazení