Recenze Mobiola Phantom: exotika, která umí vzbudit zájem
Už to jméno zní zvláštně. Jako kdyby se Nokia spustila s Motorolou a neshodli se na společném jménu dítěte. Webové stránky výrobce se bijí do prsou, jak jsou Evropskou značkou (ano, s velkým E), na zadním krytu se však na nálepce píše Made in China. Celý telefon je ale zabalen do slušivého kabátku, který optimisty láká ke koupi a u skeptiků posiluje zvědavost.
Málokdy nám do redakce zavítá skutečná exotika. Už jsme si zvykli na čínské značky, takže jen tak něco nás nerozhází. Ale Mobiola? Když jsem to jméno prvně doma vyslovil, zeptala se má lepší polovička bez uzardění: „Co to je?“
Mobiola Phantom je klasický smartphone s výbavou nižší střední třídy s jedním velkým bonusem: bezrámečkovým displejem. Ve třídě, kde se vybírá hlavně očima a tabulky s parametry se i druhé koleji vyhnou obloukem, je to mocná zbraň.
Mobiola Phantom: specifikace
Konstrukce | plast + kovový rám, 157 x 77 x 9,3 mm, 138 g |
---|---|
Displej | 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi |
Operační systém | Android 7.0 Nougat |
Procesor | 4 jádrový, 1,5 GHz, MediaTek 6737T |
Paměť | 3 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD karty |
Fotoaparát | duální (13+13) Mpx, 2x blesk + přední 5 Mpx, blesk |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | hybridní dual SIM, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 3 000 mAh |
Cena a dostupnost | 5 499 Kč, již v prodeji |
Design a zpracování: bez rámečků ze tří stran
Vzhled je to, co prodává. A když vidíte zapnutou Mobiolu, jak na vás z ruky září displejem od hrany k hraně, nezbývá než uznale pokývat hlavou. Skutečně stačí využití bezrámečkového designu a telefon rázem vypadá o dvě třídy hodnotněji. Ačkoli Phantom spoléhá s výjimkou displeje jen na plast, působí originálně, odvázaně a nebál bych se říct, že i luxusně.
Důraz však kladu na slovo vypadá. Estetiku totiž výrobce nedokázal spojit s ergonomií bez chyb a tento telefon se tak stává demonstrátorem problémů, které je třeba vyřešit před všeobecným nástupem obrazovek do krajů.
Tlačítka pro ovládání hlasitosti a zapínání jsou klasicky na pravém boku a problémy s nimi nejsou. Můžete mít sice pocit, že jsou umístěna zbytečně vysoko, ale po rozsvícení displeje zjistíte, že odpovídají pozici displeje. Klávesy se tisknou příjemně, zvlášť se mi líbily ostré hrany na vypínači, myslím, že je dokážete nahmatat i v tenčích rukavicích.
Co už takovou výhrou není, je čtečka otisků prstů. Najdete ji na zadní straně, přesně tam, kam dopadne ukazováček. V čem je tedy problém? Že na ni prst padne i tehdy, když si jen dáte ruce do kapes. A že na ni nemá, co padnout, když telefon leží na stole. Obojí je u Androidu řešitelné – u Mobioly jen částečně. Mánie okolo iPhonu X mě přinutile vzkřísit Smart Lock, tedy funkci Androidu umožňující odemknout na základě Bluetooth příslušenství, hlasu, nebo tváře.
Z jedné strany tedy odemykám telefon čtečkou otisků, z druhé svým úsměvem. U Phantomu jsem však v polovině případů stejně skončil u kreslení gesta, protože při ukládání vlastního portrétu mobil pokaždé zamrznul, snímač otisků zase rozpoznal mé papilární linie jen v polovině případů.
Zmínil jsem stranu pravou a zadní, co zbytek? Nahoře jack na sluchátka, vlevo hybridní slot překvapivě podporující i velikost microSIM. Vespod pak najdete moderní USB-C a reproduktory.
Prohřeškem proti user experience je brada telefonu. Tenoučké rámečky jsou okolo displeje jen na třech stranách. Ta čtvrtá je však svými rozměry nahrazuje, což má jednu výhodu a spoustu nevýhod. Benefitem je klid, že vám telefon nevypadne z ruky. Hmotnost kumulovaná v bradě zabrání překlopení přes prsty. Zásadním negativem je, že přední kamerka je v pravém dolním rohu. Tedy v místě, odkud vidí jen váš palec. Za druhé, i snímač okolního osvětlení je částečně zastíněn a displej regulace jasu proto funguje nepředvídatelně. A za třetí, když k tlusté bradě přidáte černou navigační lištu, efekt nulových rámečků zmizí, protože vespod máte 2,5 cm černoty a použitelná část obrazovky se tak posune vzhůru.
Ačkoli má Mobiola Phantom dobře rozmístěnou hmotu, nezbavíte se dojmu, že je telefon tak trochu mrzák, který se nedokázal vypořádat se svými rozměry.
Displej, prostředí, baterie: i málo někdy stačí
V ruce Phantom působí jako subtilní telefon. Odhadem bych obrazovce přisoudil tak 5″ po úhlopříčce. Nevěřil jsem vlastním očím, když jsem ve specifikacích koukal na hodnotu 5,5″. Musel jsem si Mobiolu poměřit s jiným telefonem, abych byl ochotný takové číslo akceptovat.
Zařízení na této ploše používá dostatečné rozlišení Full HD, tedy 1920 x 1080 px pocházejících z továren Sharp. Tato značka plánuje výrobu OLED displejů odstartovat až v tomto roce, Phantom se proto musel spokojit s IPS technologií. Zjistil jsem, že na filmy je tento panel parádní, zvlášť pokud rádi koukáte na seriály před usnutím. Zatímco OLEDy mají tendence utopit při nízkém podsvícení tmavé scény v temnotách, IPS si poradí.
V případě Mobioly je za to odpovědná spíš chyba s regulací jasu. Za předpokladu, že posuvník se hýbe mezi polohou nula až 100, v případě Phantomu je celý rozptyl rozdělený na tři části. První třetina umožňuje intenzitu podsvícení znatelně snížit. Ve středním pásmu už jsou změny menší, v poslední třetině prakticky žádné. Kvůli částečnému zakrytí senzoru se tak pohybujete většinou jen v prvních dvou úsecích.
Alespoň, že s citlivostí problémy nenastaly. I barevné podání je v pořádku, pokud jste si neoblíbily přesycené OLEDy. A pokud ano, jistě nepohrdnete možností si displej zkalibrovat v aplikaci MiraVision.
Mobiola si uvědomuje, že displej je součástka, která se na telefonu poškodí nejdříve. Nabízí proto garanční program, kdy v prvním roce od nákupu máte výměnu rozbitého displeje zdarma. Zvlášť u bezrámečkového telefonu, kde se kinetická energie nemá kde rozložit, se takový benefit hodí.
Výkon telefonu dodává postarší procesor MediaTek 6737T. V záplavě osmijádrových pracantů jeho čtyři jádra působí jako krok zpět a ani frekvence 1,5 GHz při architektuře Cortex-A53 neslibuje bombastické výkony. V kombinaci se 3 GB RAM je ale Mobiola překvapivě svižná. Jakmile však dojde na hry, je znát, že telefonu dochází síly – reakce na dotyky prstů se zpomalují, dochází k poklesům framerate. Phantom zkrátka dává najevo, že se lépe cítí na sociálních sítích a webu.
Výhodou pro skromné použití je 32 GB paměť, ze kterých zbyde 26 GB pro vaše účely – nepřekáží žádné nesmazatelné předinstalované aplikace. Věřím, že kvůli tomu dost zájemců ani nebude muset investovat do paměťové karty.
Platí, že úsporný čipset s nižším rozlišením by se měl projevit na dobré výdrži. 3 000 mAh v baterii však Mobiola dokázala vypít během dvou dnů, kdy jen čekala na IM zprávy a občasné brouzdání webu. Tedy žádné hry, žádná navigace, nic náročného. To rozhodně není dobrá vizitka, zvlášť když telefon nedisponuje žádnou technologií rychlého nabíjení. Ve výsledku tak můžete nabíjet Mobiolu klidně dvě a půl hodiny, což už ji deklasuje na nutnost nabíjení přes noc.
Povzbudivé naopak je, že výrobce sáhnul po čisté verzi Android 7.0 Nougat. Ano, mohl bych chtít Oreo, mohl bychom chtít aspoň verzi 7.1.2 a taky bych uvítal novější verzi zabezpečení, než ze září 2017, ale kdo z lidí na takové „drobnosti“ ze zájemců o low-end telefony kouká? Odhaduji, že dost málo na to, aby se Mobiola zajímala podrobněji.
Fotoaparát: dva objektivy a reklamní masáž okolo
Jestli v mobilních telefonech existují nějaké dva významné trendy, pak jedním jsou tenké rámečky (v případě Mobioly Phantom splněno) a duální fotoaparáty (rovněž splněno). Každý výrobce ale dva objektivy používá jinak. OnePlus 5T si s ním pomáhá ve tmě, Xiaomi Mi 6 s nimi zoomuje a třeba je má jen kvůli bokeh efektu.
Mobiola Phantom se přiklonila k variantě používané u telefonu LG G6, sekundární fotoaparát má proto širší zorné pole. Má to však svou daň. Výrobce ve specifikacích fotoaparátu uvádí tuto šifru: 13 MP AF SW (8 MP real), 13 MP FF (120° stupňů). Přeložil bych asi tak, že hlavní fotoaparát má rozlišení 8 megapixelů, které je schopen dopočítat na 13 MPx a následně zaostřit podobně, jako to dělá FBI ve všech kriminálkách, pokud jde o poznávací značky. Druhý fotoaparát pak má záběr 120°, ale s fixním zaostřením. Tomu se říká kreativní práce s textem…
Jak fotí Mobiola Phantom?
Dohromady to dopadlo podle očekávání, tedy dost bídně. Během prohlížení galerie jsem zjistil, že pokud fotím na HDR, trvá to dlouho a výsledek je jen přisvětlený originál s přidaným, už tak vysokým šumem. Večerní snímky mají extrémně vysoký šum. Denní fotky mají zelený nádech, který se nevyhýbá ani zlatým retrívrům. Softwarové zaostření funguje částečně pro objekty ve stínu, ale už ne pro část fotky zalitou světlem. Širokoúhlé fotky ohýbají přímky.
Počítejte tedy s tím, že za optimálních podmínek můžete fotky z Mobioly pověsit na Facebook, za všech ostatních případů je můžete rovnou házet do koše.
Závěr
První dojem, který Phantom vzbudí, je veskrze pozitivní. Tenké rámečky sluší asi každému telefonu a Mobiola je díky nim příjemně kompaktní a lehoučká, takže ani plastové provedení nevadí. Jistotu, že se o vás výrobce postará, navíc podporuje garance výměny displeje zdarma. To jsou ale zároveň jediné plusové body.
Neutrální skóre si tento smartphone odnese za výkon. Ten stačí, abyste zpracovali denní agendu, občas koukli na nějaké to video nebo jízdní řády – běžné použití telefon zvládne v pohodě.
Mínusových bodů je bohužel víc, než těch kladných. Telefon se někdy nepřipojí k Wi-Fi, i když je v dosahu a přihlašovací údaje zná. Čtečka otisků má takovou chybovost, že ji raději vypnete. Aktualizace a opravy chyb žádné. Fotoaparát stojí za bačkoru. Výdrž baterie a rychlost nabíjení spíš nic, než moc.
Okolo ceny 5 000 Kč se přitom dají najít i mnohem rozumnější koupě. Za pozornost stojí Xiaomi Mi A1, které překoná Mobiolu ve všech parametrech kromě šířky rámečků. Huawei P10 Lite nabídne podobné parametry, ale též spolehlivost, kterou od Phantomu nedostanete. Do třetice byste mohli uvažovat o Doogee BL5000, který za stejnou cenu nabídne aspoň 4 GB RAM, 64 GB interní paměti a obří baterku s kapacitou 5 050 mAh.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Autor článku
Bývalý redaktor webu Mobilizujeme.cz.