Recenze Microsoft Lumia 550: nástupce legendy s Windows 10

Petr Moravec

Microsoft poslední dobou ztrácí svůj, již tak nevelký, podíl na mobilním trhu. Moc se mu nedaří a konkurence levných Androidů jej doslova válcuje. Receptem na otočení vývoje by měl být levný model s novými Windows 10, který zákazníky přiláká nazpět. Lumia 550 taková na první pohled opravdu je, je tomu ale také tak na pohled druhý?

Když Microsoft počátkem října loňského roku odhaloval novou Lumii 550, mnoho času ji nevěnoval. Představena totiž byla společně s top modely Lumia 950 a 950 XL, kterým bylo věnováno času mnohem více. Pro Microsoft by ale model 550 měl být mnohem důležitější. Proč?

Jde o vzdáleného následovníka legendy – modelu 520, který je dodnes nejpoužívanějším telefonem s mobilními Windows. Ten sázel především na plynulost a celkovou nenáročnost tehdejšího systému, čímž si i spolu s příznivou cenou dokázal získat srdce milionů uživatelů. Lumia 550 by měla jít v jejich stopách, ve výbavě ji přece nic podstatného nechybí. Je vybavena kvalitním displejem, dnes nezbytným rychlým internetem LTE i překvapivě povedeným fotoaparátem. Stačí to ale na dnešní konkurenci?

Microsoft Lumia 550: specifikace

Konstrukceplast, 136 x 68 x 9,9 mm, 142 g
Displej4,7″, LCD, 1280 x 720 px, jemnost 315 ppi
Operační systémWindows 10 Mobile
Procesor4 jádrový, 1,1 GHz, Qualcomm Snapdragon 210
Paměť1 GB RAM, úložiště 8 GB + microSD karty
Fotoaparát5 Mpx, LED blesk, HD video + přední 2 Mpx
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologiedualSIM, Bluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS
Baterie2 100 mAh
Cena a dostupnost?, leden 2016

Design a zpracování: černobílý svět

To, čím si modely Lumia (mimo svých dalších výhod) vždy dokázaly přitáhnout své zákazníky, byly veselé barevné kombinace. Chtěli jste telefon žlutý, modrý, červený nebo třeba zelený? Žádný problém. U modelu 550 však na barevné extravagance rovnou zapomeňte, telefon totiž seženete jen v černé nebo bílé.

Vzhledově se jedná o tuctovou plastovou placku, která ničím výrazným oproti konkurenci nevyčnívá. Škoda širokých rámečků okolo displeje. Zatímco prakticky veškerá konkurence i u levných modelů rámečky zmenšuje, co to jde, Microsoftu se tento trend stále ještě nedotkl. Abych ale jen nehanil, setkal jsem se ve svém okolí i s názory, že tím, že na telefonu nejsou extravagantní prvky, působí elegantně. Záleží tak tedy především na vašem vkusu.

Přední straně dominuje, na dnešní dobu, nikterak veliký 4,7“ displej. Ten zaujímá necelých 65 % z celkového povrchu. Pokud dlouze podržíte prostřední tlačítko, displej se pak ještě zmenší pro pohodlnější ovládání jednou rukou. To jde však bez větší námahy i bez této pomoci. Tlačítka jsou softwarová, jak už bývá u levnějších modelů Microsoftu zvykem.

Nad displejem najdeme logo Microsoftu, senzor jasu a přední kamerku. Přístroj má zaoblené hrany a do ruky tak nic neřeže. Tělo telefonu je zasazeno v plastové „vaničce“. Ta na přední straně trochu přečuhuje a v místě, kde vzniká menší prostor, se rádi usazují nečistoty a drobky.

Zadní kryt je odnímatelný, pod nímž nalezneme vyměnitelnou baterii. Telefon se prodává ve dvou variantách a to jednosimková a dual SIM. Přitom SIM karta je podporována v jejím nejmenším formátu – nano. To u těch nejlevnějších telefonů nebývá rozhodně zvykem a dá se tak očekávat, že většina nových majitelů bude muset navštívit svého operátora se žádostí o výměnu.

Displej, prostředí a baterie: ševče, drž se svého kopyta

Jednou z největších předností Lumie 550 je bezesporu displej. Není moc telefonů, kde byste v podobné cenové relaci našli takto povedený displej. Ten má na 4,7“ zobrazovači jemnost 315 ppi, která zaručí, že jednotlivé pixely okem nerozeznáte. Nabízené rozlišení je zde HD, barevné podání je ostré a věrné, barvy nikterak přepálené. Přestože displej není technologie IPS, pozorovací úhly jsou na danou cenovou kategorii rovněž dobré. Při maximálním naklonění sice dojde ke zkreslení, nejde však o nic hrozného a třeba text je i tak čitelný. Co umí Microsoft perfektně, je čitelnost na slunci, maximální svítivost je opravdu značná. O tom jsme se již mohli mimochodem přesvědčit i u mnoha dalších nabízených modelů Microsoftu. Smartphone navíc dokáže zobrazovat základní informace i přes zhasnutý displej, pomocí funkce „Glance screen“.

Jedním z největších lákadel Lumie 550 jsou nové mobilní Windows 10. Ty oproti starším Windows 8.1 přinášejí mnohá vylepšení. Některé funkce však tomuto modelu zůstávají bohužel odepřeny. Musíme tak zapomenout na službu Continuum, která by z telefonu udělala profesionální pracovní stanici nebo funkci Hello, která by telefon dokázala odemknout po rozpoznání vaší tváře. Mrzí mě i to, že Lumia 550 přichází rovněž o mapy Here.

 

O Windows 10 toho bylo napsáno již více než dost. Dočkali jsme se tak několika vytoužených vylepšení. Jako příklady mohu uvést vylepšené notifikační centrum, kde již konečně můžete aktivovat/deaktivovat mobilní data, zpřehlednění nabídky nastavení, která je konečně rozčleněná do logických celků nebo třeba novou integraci Skypu do zpráv. Zcela nový je také hudební hub, zde nazývaný „Hudba Groove“. Tato aplikace nabízí možnost hudbu online nakupovat a streamovat, ovšem tyto možnosti jsou pro české krajiny zapovězené. Pravidelní hudební posluchači tak budou využívat aplikace třetích stran, které tyto možnosti nabízejí.

 

Co na mě dobrý dojem však nezanechalo, byla svižnost nového operačního systému. Nesetkal jsem se sice s tím, že by nějaké aplikace zamrzla, spadla, nebo že by se telefon úplně restartoval. Prostředí ale prostě není tak svižné, jak jsme byli zvyklí z předchozích verzí. Nejde o něco, na co by se nedalo zvyknout, ale pocit z dobré odladěnosti si zkrátka představuji jinak. Doufáme tedy, že na tomto Microsoft ještě zapracuje a systém při budoucích aktualizacích z tohoto pohledu opraví. I když je otázka na kolik v tomto může mít prsty použitý slaboučký procesor Snapdragon 210.

 

Počítejte také rovnou s tím, že pokud si do telefonu chcete nahrát nějakou hudbu a stáhnout pár aplikací, neobejdete se bez microSD karty. Telefon totiž nabízí pouze 8 GB paměti, z čehož ale 5 GB zabírá samotný operační systém. Na zábavu a práci tak mnoho místa nezbývá.

 

Je nutné zmínit ještě jednu často omílanou „bolístku“ tohoto operačního systému a tou je nabídka aplikací v obchodě. Všechny opravdu důležité aplikace zde samozřejmě najdete. Jde ale o to, že oproti Androidu nabízejí některé třeba jen omezenou funkčnost nebo nižší možnost integrace v systému (u valného množství aplikací vytvořených Googlem). Když porovnáme nabídku her v obou těchto obchodech, některé populární tituly zde nenalezneme vůbec. Pokud ale hry nehrajete a nepotřebujete zkoušet stále nové aplikace, tento bod můžete ignorovat. Na druhou stranu zde potěší předinstalovaný kancelářský balík Microsoftu, tak jak jej všichni dobře známe. Těšit se tak můžete na v podstatě plnohodnotný Word, Excel nebo třeba Outlook. Za zmínku rozhodně stojí i nový webový prohlížeč Microsoft Edge. Ten oproti předchozímu Internet Exploreru působí vzdušně, jednoduše a i zobrazované stránky zvládá načítat v poměrně rychlém tempu.

 

Baterie podle papírové hodnoty nenabízí příliš vysokou kapacitu. V běžném denním provozu pak počítejte s jednodenní výdrží. Ne, že by vás telefon nechal na holičkách již během jednoho pracovního dne, ale přes noc už by bez nabíječky zvládal horko těžko. Pro případ krizové situace je v telefonu připraven i spořič baterie. U něj můžete nastavit, od kolika zbývajících procent baterie se má aktivovat, či které aplikace mají zůstávat zapnuté, přestože spořič běží.

 

Co u testovaného telefonu hodnotím kladně, je to, že zvládá všechny české frekvence rychlého Internetu. Tímto si získává kladné bodíky do srovnání s levnou, především čínskou konkurencí, která u nás podporovaná pásma LTE velmi často neumí.

Fotoaparát: lepší než jsme čekali

Musím se přiznat, že od 5 Mpx fotoaparátu, navíc v telefonu, který lze poměrně krátce po zahájení prodeje pořídit za nějaké 3 000 Kč, jsem toho moc nečekal. O to větší překvapení mě čekalo, když jsem zjistil, jaké fotografie telefon dokáže pořídit. S výslednou kvalitou jsem byl opravdu spokojen. S klesajícím přísunem světla kvalita fotografií samozřejmě klesá, což je ale standardem naprosto všude. Běžným způsobem si můžete pohrát s nastavením fotoaparátu ve vestavěné aplikaci. Ta umožňuje nastavit obvyklé detaily jako např. vyvážení bílé, hodnotu ISO apod. Jako plus musím hodnotit i přítomnost automatického ostření, což v této kategorii rozhodně nebývá zvykem.

Zajímavá je možnost zapnout „záznam živých snímků“, které zachytí několik předchozích chvil před pořízením fotografie samotné. Pokud neradi pořizujete video, je toto zajímavá alternativa, jak nepřijít o zajímavé, či vtipné momenty.

Výsledné snímky jsou opravdu povedené, dobrá je i ostrost. 5 Mpx snímač odvádí své maximum, což je znát i na úrovni jednotlivých detailů. Nejvíce nám už napoví fotografie samotné.

Snímky pořízené s telefonem

Zhodnocení: oko za oko

Nová Lumia 550 by se velmi ráda stala novým bestsellerem, po svém pradědečkovi Lumii 520. Oproti němu ji však trápí ne zcela ideálně odladěný systém, který navíc v poslední době ztrácí na své popularitě. Již teď dokonce internetem kolují spekulace, že loňské Lumie: 550, 950 a 950 XL (+ letošní Lumia 650) by mohly být úplně poslední v této rodové linii.

Pokud bychom měli vyzdvihnout hlavní důvody ke koupi, jsou to rozhodně povedený displej, fotoaparát a plná podpora českých LTE pásem. V případě, že ale vyloženě nejste fanouškem mobilních oken, bude vás telefon složitě přesvědčovat, proč právě jemu dát přednost před soupeři se zeleným robotem.

Kdo je hlavním konkurentem? Pokud vezmeme vlastní stáj, Lumii 550 trochu kanibalizují modely Lumia 640 a 640 XL, které za srovnatelné peníze přináší o něco málo lepší výbavu na větších displejích. Oba nabízí také podporu LTE a povedené fotoaparáty.

Pokud zabrousíme ke konkurenčnímu Androidu, je hlavním konkurentem především Vodafone Smart Prime, který je za nabízené peníze skutečným bestsellerem mezi 5“ telefony. Jako další povedenou konkurenci můžeme uvést ještě Lenovo A6000, které si v prodejních výsledcích vede rovněž dobře.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus povedený displejPlus nudný design
Plus fotoaparátPlus chybějící Windows 10 funkce
Plus podpora LTEPlus ne zcela odladěný systém
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články